Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
BİNLERCE KİŞİ TÜRKAN ÇEŞME’DE BİR ARAYA GELDİ

BİNLERCE KİŞİ TÜRKAN ÇEŞME’DE BİR ARAYA GELDİ

26 Aralık 2009

26 Aralık 1984. Benkovski Belediyesinin Kayaloba köyü yakınına üç bin civarında halk toplanmıştı. Dondurucu Rodop kışı kendini gösterse de, halk kararlıydı. Belediye merkezine doğru yürüyüşe çıkıldı. Aralarında kadın ve çocuklar da var. Eli boş kalabalık, totaliter rejim adına anasını bile tanımayan milis ve asker ile karşılaşıyor. Dillerinde “Türk’üz! Türk kalacağız!” sloganı etraf dağları çınlatırken ateş emri veriliyor. O çınlayış silah sesi eşliğinde direnişin verdiği ilk kurbanların haberini şimşek hızıyla tüm dünyaya yaydı. 17 aylık Türkan alnından vurularak şehit oldu. Ardından aynı yerde Ayşe Hasan ve Musa Yakup kanları ile adlarını yaprağı hiç solmayan şehitler listesine yazdırdılar.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkan çeşme binlerce kişiyi bir araya getirdi. Anma törenine katılan misafirler arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi /HÖH/ Başkan yardımcıları ve Milletvekili Lütfi Mestan, Milletvekili Ünal Tasim, BAL-GÖÇ Genel Başkan Yardımcısı Veli MUTLU ve BAL-GÖÇ Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Yılmaz, Kırcaali bölgesinden tüm Belediye Başkanları, Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmet yer aldılar. Tüm konuşmacılar bu tür olayların bundan sonra hiç bir zaman tekrarlanmaması için Türk halkının birlik ve beraberlik içinde olmalarını istediler.
Törende minik şehidimiz Türkan’a adanmış şiirler okundu.
Anma törenleri yarın Mestanlı meydanında düzenlenecek tören ile son bulacak.Kaynak: Kırcaali Haber

Haberi Dinle:Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Ahmet 2009-12-26 22:11:06
Sehitlerimize Allahtan rahmet ,ailelerinede sabir ve guc vermesini diliyorum nur icinde yatsinlar , bu insanlar TURK olduklari icin canlarini ortaya koyarak Turkluklerni korudular ,peki DPS ne apti 20 yildir ,HICBIRSEY . Anayasada Turkmuyuz neyiz belli degil , Lutvi Mestan 2 kelime Turkce konusmuyor ,milleti yavas yavas gavurlastiriyorlar .
Durmuş ARDA 2009-12-26 22:25:57
Şehit Türkan bebeği anma töreni, bakımsız mezarı ve...

26 Aralık 1984 tarihinde, Yurtçular köyünde patriyotarların asimilasyon politikasına karşı gösteri esnasında güvenlik güçlerinin silahlarından çıkan mermilerle annesinin kucağında öldürülen 18 aylık Türkân bebek, Ayşe Molla Hasan, Musa Yakup’un şehit edilişlerinin 25. yılı dolayısı ile Türkan Çeşme anıt yerinde binlerce Türk’ün katılımıyla anıldı.
Törene şu Milletvekili katıldı, şu Belediye Başkanı katıldı, şu cipli, şu mercedesli vs katıldı diye yazmak istemiyorum…
Bu olaya alışılmışın dışında değinmek istiyorum…
Şehit düşenlerin mezarlarının bakımsızlığına, Şehit Türkan bebeğin annesinin, Türkân bebeğin yine Türkân isimli 1986 doğumlu kız kardeşinin, Şehit Ayşe Molla Hasan’ın 42 yaşındaki oğlu Fikri’nin insanlık dramlarına ve sitemlerine yer vermek istiyorum…
Töreni düzenleyenler Şehit Türkan bebeğin annesini, kız kardeşi Türkan’ı ve Şehit Ayşe Molla Hasan’ın oğlu Fikri’yi tören kürsüsüne davet ediyorlar, fakat onlar o kadar mütevazı ki kürsüye çıkmak istemiyorlar.
Bu esnada Bursa’dan BAL – GÖǒ ün tören için gelen otobüsü ile gelip gelmediklerini merak ediyorum; hepsi de kendi imkânları ile geldiklerini söylüyorlar.
Şehit Türkân bebeğin annesi, “Bizim her zaman buralara gelme imkânımız yok, Anıt yeri girişine Türkan’ımın ismi yazılsa, anıt yerine bir kilometre mesafede bulunan mezarına bakım yapılsa iyi olur” diyor.
Bu arada şehit yakınlarının Bursa’da ne iş yaptıklarını merak ediyorum… Şehit Türkân bebeğin kız kardeşi, 23 yaşındaki Türkân’ın işsiz olduğunu öğreniyorum. Şehit Ayşe Molla Hasan’ın oğlu Fikri’nin bir taşeron firmasında asgari ücretle çalıştığını, kendisinden iki yaş küçük erkek kardeşinin ise işsiz, sosyal güvencesiz ve sara hastası olduğunu öğreniyorum.
Şehit Musa Yakup’un törende olmayan yakınlarının durumunu da merak ediyorum…”Onların durumu bizden daha kötü” diyor, Fikri Hasanoğlu.
Tören sonrası Şehit ailelerin durumunu BAL-GÖÇ heyetine, Şehit mezarlarının bakımsızlığını ise bölgenin Belediye Başkanı Şükran İdris’e iletiyorum.
Bu Şehit yakınları o kadar mütevazı ki, Bursa Milletvekili ve Dış Türklerden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik’in, Bursa merkezli Balkan ve Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Başkanı Sayın Turan Gençoğlu’nun, BAL – GÖÇ Federasyonu Başkanı Sayın Emin Balkan’ın, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hikmet Şahin’in, Bursa İlçelerinin Sayın Belediye Başkanlarının bu Şehit yakınlarının maddi ve manevi durumlarından haberdar olduklarını hiç zannetmiyorum.
Umarım bu yazım ses getirir de Şehit yakınları gerekli ilgiyi görür!
İşte yakınlarının dışında, çok az kişinin ilgilendiği ve bakımsızlığa terk edilmiş Şehitlerin mezar taşlarındaki yazılar:

Şehit Türkân bebeğin mezar taşındaki yazı:

“Türkân derlerdi benim adıma
Tam ermiştim bir buçuk yaşına
El koymuştu zalim adıma
Atlamıştım annemin sırtına
Çekilmiştik Kirli’nin yoluna
Olmaz böyle diye zoruna
Hiç bakmadan sağına soluna
Kurşun sıkıverdiler alnıma

1983 – 1984”

Şehit Ayşe Molla Hasan’ın mezar taşındaki yazı:

“Ayşe abla derlerdi bana
El koydular benim adıma
Çekilmiştik Tanrı adına
Nedendir diye sorgusuna
Tam varmıştık karşı yoluna
Tutulduk kurşun yağmuruna
İsabet alınmıştı alnıma
Dönüverdim Mevlâ yoluna

1937 – 1984”

Şehit Musa Yakup’un mezar taşındaki yazı:

“İsim Musa’ydı benim
İslam dinindeydi yerim
Türkçe konuşurdu dilim
Engellik etmişti zalim
Çekilmişti halkım benim
Ne olacak diye halim
Aniden kesildi dilim
Kurşunla delindi kalbim

1945 -1984”
Durmuş gardaş 2009-12-26 22:48:39
Sen bu gün SOFYADA saraylarda yaşayan sözde Türk partisinin(dps)liderlerini hiç ama hiç tanımayorsun.Millet adı için,türklüğü için canını esirgemesken,onlar jifkofun köpeklerine ajanlık yapıyorlardı..şimdi utanmadan,satıkları bu millete liderlik yapıyorlar.Kahrolsun bulgar ajanları.
BOZKURT 2009-12-26 23:05:59
Durmuş gardaş, Asil senin gibi milletimizin beraberligini bozmaya calisan ibneler kahrolsun !
R.Mutlutürk 2009-12-26 23:30:36
Evet,sevgili Durmuş Arda,mesajınız alınmıştır.Yazınız bir gazeteci başarısıdır.Yavaş,yavaş doğru yolu bulacaksınız.Bu halkımız için de geçerlidir.Mayıs ayında Bulgaristan Türklerinin Milli Kurultayında görüşürüz...
Durmuş ARDA 2009-12-27 08:49:42
Sayın R. MUTLUTÜRK, Değerli Yorumcular,
Şehit Ayşe Molla Hasan'ın oğlu Fikri Hasanoğlu'nun açıklamalarına bakar mısınız...

www.kircaalises.com
www. bulgaristanhavadis.com
Rodoplu 2009-12-27 10:51:57
Öncelikle sehitlerimize allahtan rahmet yakinlarinada sabir diliyorum.Sehit annesini ve diger sehit yakinlarinini durumlarinida ögrenince uzulmemek elden degil.Umarim görevliler yakin zamanda buna bir care bulurlar
BG 2009-12-27 18:32:40
Ben de Sehitlerimize Allahtan rahmet ,ailelerinede sabir ve guc UNUTMADAN DA BIRER KOCAMAN MOTIKANA-CAPA/VERMESINI DILIYORUM -COK OZUR DILERIM AMA BUNU SOYLEMEK ZORUNDA KALDIM- SEHITLERIMIZ nur icinde yatsinlar.
Ayip oluyor ama,mezarliklarinizi da HOH mu temizlesin.Bunlar koy icinde kendi aranizda cozulen problemler.Muhtar organize ediyor ,mesela bizim tarafta bir ihtiyar abbacik var ona para odeniyor ve boylece mezarliga goz kulak oluyor.Hemde fazla para almiyor.
BG 2009-12-28 06:12:57
Bizim koyde su da yapiliyor her yil insanlardan mezarligin bakimi icin para toplaniyor,her aile gonlunden ne koparsa veriyor ve boylece sevaba da girmis oluyor.Halk kolayini bulsa valla HOH partisine bahcelerini dilboka oran surdurecek,adi bu iftiralarla yeter diyelim .Ben dedigimi dedim motikana,capa kardesim yanipesine de bir kocaman kosa ve kosa tasi .
Benim rahmetli abbam,nur icinde yatsin kendisi mezarcidi,cocuken yaz gunleri yanina gider oynardik,kolay is degil olulerle yasamak,ama isini severdi orada yatip kalkardi ve her defasinda biz ne zaman mezarlikta korksak bize su laflari soylerdi,cocuklar korkmayin sakin olulerden korkmayin ,asil diri insanlardan
korkmalisiniz.
Bu fotorafi ceken arkadasimiza da tavsiyem bi daha olulerin mezarlarinla ugrasmasin carpilir.keske resim cekmeden once eline bi kosa alsaymis.Boyle turkler olmaz olsaydi.intelektualni boklutsi
Bazi turk koylerinde bulgar muhtarlari var ,anlayan anlasin .
anlamak istemeyenlere bizim tarafta soyle diyorlar git ninenin yumagina ,git te coz bu yumak meselesini :)
Durmuş ARDA 2009-12-28 09:50:29
BAL - GÖÇ' ten Açıklama


"Sayın Arda;

Yazınız ve paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Ancak, maalesef yazı da bazı maddi bilgi hataları yapılmıştır. Öncelikle, BAL-GÖÇ Bulgaristan'a otobüs göndermemiştir. BAL-GÖÇ'ü temsilen Genel Başkan Yardımcısı Veli Mutlu ve Yönetim Kurulu üyesi Sadık Yılmaz Bulgaristan'a gitmişlerdir. Onun dışında özel bir girişim olmamıştır. Konuyla ilgili alınan yönetim kurulu kararı yoktur. Dolayısıyla "resmi anlamda BAL-GÖÇ Genel Merkezi adına" Bursa'dan otobüs kaldırma gibi bir girişim olmamıştır.

Bu arada eski Bursa Belediye Başkanı Hikmet Şahin, yerini yerel seçimlerde Recep Altepe'ye bırakmış ve Kasım ayının başlarında da kendisine düzenlenen bir saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir.

Diğer bahsettiğiniz kurumların ve kişilerin geçmişimizden kalma aziz hatıralarımıza ilişkin bilgi sahibi olmadıkları noktasında haklısınız. BGF çatısında çıkardığımız Balkanlar'da Türk Kültürü dergisi olarak Bulgaristan Türkleri için mücadele etmiş, sembol hale gelmiş kişi ve yakınlarıyla ayrı ayrı röportajlar yapıyoruz. 1930'lu yıllarda Bulgaristan'da Gizli Turan Cemiyeti'ni kuranların torunlarıyla, Cebel kalkışmasının etkin isimlerinden "Paniş" ile, Zorunlu Göçün önemli sembol ismi "Küçük Aysel" ile ve Türkan'ın ailesi ile röportajlarımız oldu ve bu röportajlar dizisi devam ediyor. Bu noktada sizi bilgilendirmek isterim.

Ancak dikkatimizi çektiğiniz husus çok can alıcı: Şehidimizin mezarı bakımsız ve Türkan'ın ailesi maddi sıkıntı içerisinde... Bunlara yönelik mutlak suretle harekete geçilmesi zarureti ortadadır.Konuyu ivedilikle gündeme getireceğimden şüpheniz olmasın...

Emeğinize ve yüreğinize sağlık....

Selam ve Saygılarımla...


Kader ÖZLEM

BAL-GÖÇ Genel Sekreter Yrd.
Balkanlar'da Türk Kültürü Dergisi Editörü"

Sayın Kader Özlem' e açıklaması için teşekkür ederim.
Bursa Büyükşehir yeni ve eski Belediye Başkanlarının isimlerini yazı esnasında karıştırdığım için özür dilerim.
BAL - GÖÇ'ün otobüs göndermesi ile ilgili bilgi ise, Şehit yakınlarının yanlış bilgi edinmelerinden kaynaklanıyor olsa gerek...
BAL-GÖÇ'ün çalışmalarının başarılarını dilerim...
KINIYORUM 2009-12-28 23:51:44
selam aleykum kircali haberin saybina

ins iyisinizdir Hayranlardaki sehitleri anma torende sizin sitede resim felan görmedik ve uzldum yoksa

ayrim gayrim mi var sanirim var

ben turkcuyum seni tanima etmem ben nuri adalin yegeniyim ve nuri dayim yapilanlarida biliyorum

mezar tasi kirdilar bukdar vicdansiz bir milletiz buyuklerimize sayip cikamiyoruz lanet olsun böyle duzene ve sizleri

kiniyorum yolunuz acik olsun......
Er 2010-01-02 21:36:34
kiniyorum adi ile yazan,

sen ne Turkchsususun yahu git ishine...

yahudice selamun aleykum demenden belli oluyor ne kadar Turkchu oldugun.

selamun aleykum kelimesinin kokeni ibraniceden gelir. Orjinali shalom aleykumdur. araplar ve yahudiler semitik akrabadir. arapcaya ibraniceden cok kelime gechmishtir. Bunlardan biride shalomdur. Ancak arabin dili donmedignden shalom yerine salam der.

Neyazikki bugun dinci soytari takimi insanlari illede arapca (kokeni ibranice olan) selamun aleykum ile esenlikler dilemeleri konusunda baski uygularlar.

selamun aleykum die esenlikler dilemeyeni din dishi ilan ederler.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS