Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
REMZİ OSMAN ÖNDERLİĞİNDE 20 YIL SONRA PEKİŞTİRİLEN KARDEŞLİK

REMZİ OSMAN ÖNDERLİĞİNDE 20 YIL SONRA PEKİŞTİRİLEN KARDEŞLİK

03 Haziran 2010

Bulgaristan Türklerinin en yoğun yaşadığı Kırcaali, Razgrad ve Tırgovişte 20 yıl önce yapılması gereken bir ilke imza attılar. Var olan kardeşliğini pekiştirdiler.

Bunun böyle olacağı önceden görülüyordu ki, ta gecen Cuma gününe kadar. Kırcaali Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) emektar milletvekili Remzi Osman bunun gerçeklemesini mümkün kıldı.

Geçen Cuma sabahın erken saatlerinde Kırcaali HÖH Gençlik Kolları İlçe Teşkilatı başta Bayram Bayram ile ve misafir olarak Kırcaali HÖH Gençlik Kolları İl Teşkilatı Başkanı Ahmet Habib Sofya’ya hareket ettiler. Oraya vardıklarında Remzi Osman’ın davetlisi olarak Millet Meclisi’nde yapılan çalışmaları bizzat gördüler. Önce, Sofya gençleriyle Meclisin Batı salonunda en kıdemli beş vekilden biri olan Remzi Osman’dan bir vekilin siyasi günlüğünü ve gündemini, meclis komisyonlarının çalışmaları hakkında bilgilendirildiler. HÖH Meclis odasına misafir oldular. Burada da Lütfi Mestan, Aliosman İmamov, Tuncay Naimov, Ramadan Atalay ve Yanko Yankov ile sohbet ettikten sonra Meclis Denetimini izlediler. Ardından son yıllarda demokrasinin değişmez adresi olan HÖH parti binasına gidildi. Burada gençler hoş geldinizle milletvekili Necmi Ali karşıladı.

Gençler, demokrasinin Mekke’sini terk ederek, Veliko Tırnovo’ya doğru yola çıktılar. Remzi Osman da otobüste gençlerle beraber di. Veliko Tırnovo’da bizzat oranın milletvekili Hasan Hacı Hasan tarafından karşılandılar. Tatlı kahvelerini yudumlarken Arbanasi yüksekliğinden şehrin güzelliği ve manzarasına hayran kaldılar. Yine yola devam diyerek Tırgovişte civarında konaklandılar. Dünyadaki cennet misali bir turistik tesiste Çernooçene grubuyla buluştular. Çernooçene grubunun başında Belediye Başkanı Aydın Osman, Belediye Meclis Başkanı Bedriye Gaziömer, çok sayıda köy muhtarı ve başında Ferhat Ferhat olmak üzere HÖH Gençlik kolları temsilcileri vardı. Onlara Tırgovişte ve Omurtag gençleri eşlik ettiler. Gençlerle bizzat Tırgovişte milletvekili ve partinin ağır toplarından Kasim Dal ilgilendi. Ona da milletvekillerinden, Tunçer Kırcaliev, Erodoğan Ahmedov ve Omurtag Belediye Başkanı Necdet Şaban eşlik ettiler. Şumen milletvekilivekili Georgi Kolev onların arasındaydı. Remzi Osman’ın sevilip sayıldığı gençlerin gösterdiği ilgiden belliydi.

Ertesi gün sabahı gruplar çoğaldı ve yine yola çıkıldı. İstikamet Demir Baba Tekkesi’ydi. 1992 yılından bu yana Jivkov’un totaliter rejiminin Bulgarlaştırma döneminde, haklar ve özgürlükler adına verilen şehitler anısına anma törenleri düzenlenmektedir.
İlk defa Kırcaalili ilinden kalabalık bir grup başta Belediye Başkanları Hasan Azis ve Aydın Osman, yüze yakın köy muhtarı, Kırcaali ilinden HÖH gençlik kolları, il teşkilatı temsilcileri Demir Baba Tekkesini ziyaret ettiler. Orada verilen mesajlar, birliğin ne kadar yıkılmaz olduğunu gösterdi.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


ramayy 2010-06-02 22:12:32
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE VE OLANA...
yeni dunya 2010-06-02 22:35:28
GAZETEDE CALISANLARA SELAMLAR ,DAHA COK HABER GÖRMEK BIZI DAHA COK BILGILI YAPIYOR,SANKI BIRAZ DAHA HIZLANDI FLAS HABERLER TESEKURLER.
fes 2010-06-02 23:02:41
Birliğin pekiştirilmesi için yapılan etkinlik çok iyi olmuş. Buna benzer temasların sürdürülmesinde yarar var.

Özellikle Deliorman ve Dobruca türklerinin Kırcaali türkleri hakkında besledikleri önyargıların kırılması çok önemlidir.

Kuzeyde yaşayanlar 130 yıl boyunca sıkı tecrit koşullarında yaşamaya maruz bırakıldıklarından her türlü provokasyona, propagandaya kolayca inanıveriyorlar.

Şimdi artık biliyoruz ki, 1960 - 70 - 80 - seneleri boyunca askerlik esnasında her iki taraf birbirine karşı kışkırtıldı. Her askeri birimde görevli VKR adında istihbarat subayları bu işi planlı ve sistemli bir şekilde yürütüyordu.

O zamanları yaşamış olanların anlattığına göre; bir yandan Kırcaali'den bir çavuşa kuzey bulgaristan'dan askerlere eziyet ettirilirken, diğer yandan Deliormandan başka bir çavuşa da, Kırcaliden gelen askerlere eziyet ettiriliyordu.

Olumsuz duygulara artık bir son vermeliyiz. Birbirimizin eksilerine vurgu yapacağımıza daha çok artılarımıza vurgu yapalım.

Benim Şumnu'dan bir arkadaşım var, üniversiteyi beraber okuduk. İnanılmaz bir adam, her şeyden mutlaka bir espiri, şaka çıkartır. Kendisi benim kadim dostumdur ve her konuda ona yüzde yüz güvenirim.
Er 2010-06-02 23:33:41
Kircalili Turk ile Deliormanli Turk ayni sheydir...

4x5=20 ,
5x4= gene 20.
nuri 2010-06-03 12:50:17
GUZEL ETKINLIK AMA YAZI PETILETKA YAZISINA BENZEMIS. 40 YIL ONCE KOMUNIST GAZETELERDE VARDI BU TUR YAZILAR.
Rodoplu 2010-06-03 21:51:43
Orali burali denen Türk yoktur. Nerede de olsa Türk Türktür. Bu konuda Fes ile hemfikirim.
Nuri'ye gelince: Sen kaç yaşındasın be ağamoğlu, 40 yıl önce gazetelerden okuduklarını hatırlıyorsun?
Merak ettim doğrusu.
berk 2010-06-04 10:09:40
Çok hızlı çalişiyor olsalar gerek kardeşliğin pekişmesi 20 yıl aldığına göre Rodop Bölgesindeki Türkler ile Deliorman Bölgesindeki Türklerin birbirleri arasinda fark olmadigini anlamalarida bir daha ki yüzyılı bulacak gibi Hadi Maşallah!
Kara Ibrahim Aga 2010-06-04 14:41:00
Ashkolsun Partili genchlere...
Yimishler ichmishler ve sonra Sari Chizmeli Mehmed Aga
masrafi ödemish....
Resimler chok ilginch!
Hele hele numara 3 kult!
Arka planda kalan evdeki reklama bakin..ha..ha..
Ahalinin gözü achilma bakimindan mansuru yoktur...

Habere gelince..
"Babam bana bisiklet alacakmish".....

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS