Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
KIRCAALİ’DE DÜZENLENEN 2. ULUSAL ETNİK GRUPLAR FESTİVALİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

KIRCAALİ’DE DÜZENLENEN 2. ULUSAL ETNİK GRUPLAR FESTİVALİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

05 Haziran 2010

Kırcaali Belediyesi ve Ömer Lütfi Kültür Derneği tarafından düzenlenen “Kırcaali- Hoşgörü Başkenti “ 2. Ulusal Etnik Gruplar Festivaline Bulgaristan genelinden 33 ekip katıldı. Yaklaşık 8 saat süren gösterilerde Bulgaristan’da yaşayan etnik gruplara ait folklor ve müzik ekipleri Kırcaali Belediyesi Kültür Evi salonunu dolduranlar tarafından alkış yağmuruna tutuldular.
Festivalin açılışında bir konuşma yapan Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis “ Bu festival geçen yıla kadar bölge festivali olarak düzenleniyordu, ancak yoğun ilgiden dolayı ülkede yaşayan tüm azınlıkların da katılımı ile iki yıldır Ulusal Etnik Azınlıklar Festivali olarak düzenlenmektedir. İnşallah gelecek yıldan itibaren de Uluslar arası festivale dönüşür” dedi. Başkan Azis konuşmasında festivale katılmalarından dolayı tüm ekiplere teşekkür etti ve Kırcaali’nin gerçek bir hoşgörü başkenti olduğunun bir daha altını çizdi.
Festivale misafir olarak katılan T. C. Filibe Başkonsolosu Cüneyt Yavuzcan Kırcaali’de böyle bir anlamlı festivali düzenleyen Kırcaali Belediye yönetimine ve Ömer Lütfi Derneği yönetimin tebrik etti, katılan tüm etnik gruplar temsilcilerine saygı ve selamlarını sundu.
Festivale katılan tüm gruplara Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis tarafından teşekkür belgeleri ve plaketler sunuldu.

Kaynak: Sebahat AHMET


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Yrd.Doç.Dr. Halim ÇAVUŞOĞLU 2010-06-07 13:15:01
Dünyada hemen tüm ülkeler, tarihsel bir olgu ve miras olarak "tek-etnikli" (mono-ethnical) dolayısıyla da "tek-kültürlü" (mono-cultural) değil, "çok-etnikli" (multi-ethnical) dolayısıyla da "çok-kültürlü" (multi-cultural) sosyo-kültürel yapılara sahiptirler.

Diğer Balkan ülkeleri gibi, habere ilişkin Bulgaristan da bunlardan biridir. Hiç kuşkusuz, AB ve AK üyesi olarak Bulgaristan'da da ; çoğunluk etnik unsur Bulgarlar ve Hristiyanlar dışındaki tüm etnik unsurlar, kendilerine özgü kültürlerini özgürce sergileme ve sürdürme ve demokrasi dışı yol ve yöntemlere başvurmadan, açıkça devletin köküne kibrit suyu dökmeden eşitlik mücadelelerini devam ettirme hak ve özgürlüğüne sahiptirler.

Bunun karşısında çoğunluk etnik unsur Bulgarlar ve Hristiyanlar ile (genelde çoğunluk etnik unsur adına hareket ettikleri ve onu kayırarak yücelttikleri gözlenen hemen tüm devletler gibi) Bulgaristan devleti de, sözkonusu etnik unsurların andığım hak ve özgürlüklerine tam saygı ve rıza göstermekle yükümlüdürler.

Somut olarak ifade etmek gerekirse,...

Bunlar ; eski Yunan'da Atina polisinin devleti "köleci" Atina polis devletinde, Hitler dönemi "ırkçı ve soykırımcı" Nazi Almanyası'nda, "apartheid" dönemi GAC'nde, dağılmalarına yolaçan "sblizenie" ve "slianie" aracılığıyla "Ruslaştırma" eğilimindeki eski SSCB'de, "Sırplaştırma" saplantılı Sırbistan yüzünden eski Yugoslaya'da ve yine (kanaatimce dağılma rotasından son anda çıkıp-kurtulan) "zorla asimilasyoncu totaliter" rejim dönemi Bulgaristanı'nda olduğu gibi, diğer etnik unsurlara karşı açık yada gizli, "asimilasyon" çabalarına bir daha yeltenmemek ve "demokrasinin ve insan haklarının bulunmadığı" sonucuna varılacak bir gösterge olarak "etnik tabakalaşma" (ethnic stratification) yaratma teşebbüslerinden kesinlikle uzak durmak zorundadırlar.

Kırcaali Belediyesi ve Ömer Lütfi Kültür Derneği tarafından düzenlenen, ülkenin "kültürel zenginliği" olarak "çok-etnikli" dolayısıyla da "çok-kültürlü" sosyo-kültürel yapısının sergilenmesi ve bu bağlamda ülkede "etnik tabakalaşma"nın panzehiri olarak "çoğulcu (pluralist) demokratik" siyasal kültürün geliştirilmesi bakımından oldukça anlamlı ve önemli işlevlere (foksiyonlara) sahip olan "Kırcaali- Hoşgörü Başkenti 2. Ulusal Etnik Gruplar Festivali" vesilesiyle Belediye Başkanı Sn müh. Hasan Azis nezdinde Kırcaali Belediyesi'ni ve Ömer Lütfi Kültür Derneği'ni gönülden kutluyor, başarılı çalışma ve etkinliklerinin devamını diliyorum.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS