Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
KOSTOV: NSİ, HÜKÜMETİ YA YETERSİZ OLDUĞUNDAN YA DA YARARLANMAK İSTEDİĞİNDEN DOLAYI YANILTMAKTADIR

KOSTOV: NSİ, HÜKÜMETİ YA YETERSİZ OLDUĞUNDAN YA DA YARARLANMAK İSTEDİĞİNDEN DOLAYI YANILTMAKTADIR

09 Haziran 2010

Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu üyesi Olli Rehn’in açıklaması, Bulgaristan’da çeşitli yorumların yapılmasına ve karışıklığa sebep oldu. 2009 yılı bütçe uygulaması için açıklanan ilk verilerde, ülkenin yıllık bütçe açığı GSYİH’ya (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) göre %1,9 olarak belirlenmişken, sunulan yeni ekonomik istatistiki verilere göre %3,7 olarak açıklandı.

Ülkenin ekonomik durumuyla ilgili bilgiler NSİ tarafında hükümete oradan da Brüksel’e gönderilmektedir. Açıklanan bu ekonomik istatistik bilgileri sonrasında Avrupa Komisyonu’nun Avrupa İstatistik Dairesi – Evrostat yetkilileri, komisyonun temsilcileriyle birlikte Bulgaristan’a bir heyet gönderileceğini açıkladı.

Eski başbakan, DSB lideri ve Maviler koalisyonu eş başkanı İvan Kostov’a göre, eğer Evrostat’ın mali denetiminden sonra Avrupa Komisyonu’nun Bulgaristan ekonomisi istatistikleri hakkındaki kaygıları kanıtlanırsa, Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (UİE/NSİ) yönetimi görevinden ayrılması gerektiğini söyledi ve devam etti.

“Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu üyesi Olli Rehn’in açıklaması, Bulgaristan tarafından gönderilen istatistiki bilgilerin doğru olmama endişesinden kaynaklanmıştır. Eğer bu kuşkuların gerçeklik payı varsa, buna iki ayrı neden sebep olmuştur. Ya NSİ yönetimi profesyonellik açısından yetersizdir ya da mevcut pozisyonlarını ve görevlerini koruyabilmek için hükümete yararlanmak, göz boyama isteminden kaynaklanmaktadır. İki durumda da kuşkular kanıtlanır ve istatistik enstitüsü sunduğu verileri kanıtlayamazsa, işte o zaman bu yönetim gitmelidir ve onların yerine de işlerini dürüstçe ve kanunun gerektirdiği çerçevesinde görevini yapacak kişiler gelmelidir”.

Kostov’a gore, hükümet yanlış bilgilendiriliyorsa o zaman hükümetten doğru bütçelerin yapılması beklenemeyeceğini de ilave etti.
Bunun yanında: “gerçek dışı verilerin – kötü yönetime” sebebiyet verdiğini ve bunun tartışılmaz bir bağ olduğunu, maliye bakanına ve başbakana ülkenin gerçek durumunu gösteren bilgilerin verilmesi gerektiğini de söyledi.

İvan Kostova göre, Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu üyesinin kuşkuları kanıtlandığı halde, bu durum Bulgaristan için çok kötü bir referans olacaktır, ülkeye duyulan güvenin azalacaktır ve buradan da faizlerin yükselmesine neden olacaktır.

Kostov, sözlerini açıklanan verilerde geçişme olmaması umudunu taşıdığını söyleyerek tamamladı.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


simdi ki 2010-06-09 17:21:56
tutun benim bahcemde bitmiyor degen cingeneler konusmasin simdi
Kara Ibrahim Aga 2010-06-09 18:27:36
En iyisi AB Bulgaristana 3-4 bin Uzman göndersin ve Bulgaristan yerine AB-Vilayeti ilan etsin.Bulgar,Türk ve her türlü Balkan türünden yaratiklarini Paradan projelerden ve hersheyden uzak tutsun.Bashka yol yok...

Tilkiyi kömese Bekchi yapmak olmaz!!!
Bu bütün Partiler icin gecherlidir....
fes 2010-06-09 20:00:25
Biz balkanlardakiler hep kötü, avrupalılar ise harika insanlardır düşüncesi yapnlış ve temelsizdir.

Bizden adam olmaz diye bir şey yok, tersine, bizden adam olur arkadaşım. Bir bakmışsın avrupayı geçivermişik. Tarihee bak bunun olduğunu görürsün.

Ben mesela bulgarlara karşı çok olumsuz duygular beslememe ramen avrupalıları tercih edeceğime bulgarı öpüp de başıma korum.

Vallayı billayi bak!
Kara Ibrahim Aga 2010-06-10 18:45:25
Bizden adam olmaz diye bir şey yok, tersine, bizden adam olur arkadaşım. Bir bakmışsın avrupayı geçivermişik.

***
Abrupayi bilmem ama choktan Arabistana chevirmishsiniz..
Protestolarda görüntüler bunun ispatidir.....
cavit rasimoğlu 2010-06-11 09:40:02
“Tarihte her ne olmuşsa, başka türlü olamadığından öyle olmuştur” der, Marx.
fes 2010-06-11 21:09:40
Ne yapalım,Avrupa almam diyor, biz de Osmanlı açılımı yapmağa karar verdik işte. Ama bakıyorum bazı avrupalıar bu işten çok rahatsız, Türkiye'yi elden kaçırıyoruz diye feveran ediyorlar.

Ercep bey biz arapsız olmayız diyor başka da bir şey demiyor. Zaten hanımı arap asıllıdır, onların damadı sayılır.

Bana gelince ben arapları pek sevmem, ama bana soran kim?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS