Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
KIRCAALİ ÇİFTÇİLERİ TARIM ALANI DOĞRUDAN ÖDEME BAŞVURULARDA ÜLKE GENELİNDE İLK SIRADA

KIRCAALİ ÇİFTÇİLERİ TARIM ALANI DOĞRUDAN ÖDEME BAŞVURULARDA ÜLKE GENELİNDE İLK SIRADA

11 Haziran 2010

Tarım alanında Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası olarak Avrupa Fonları’ndan çiftçilere yardım sağlamak için çeşitli ödemeler yapılmaktadır. 2010 kampanyasında ülke genelinde 130 000 kişi doğrudan ödemelere başvurmuş. Tarım ve Gıda Bakanlığına bağlı Devlet Tarım Fonu tarafından yapılan yardıma son başvuru tarihi 9 Haziran’dı.

Kırcaali İl Tarım Dairesi Müdürü Veselin Mihov’un açıkladığı verilere göre 13 551 çiftçi, tarım alanı doğrudan ödemeler için başvuru yapmış. Bu kişilerin arasında bu yıl ilk defa 8500 tütün üreticisi de var. Geçen yıla göre başvurularda %100 artış var. 2009 yılında sadece 7000 kişi başvururken bu yıl 13 551 başvurmuş. Ülke genelinde en çok başvuru Kırcaali’de yapılmış. Tüm bu başvuruları kabul edebilmek için İl Tarım Dairesi ek olarak 25 adet kamu sözleşmeli kişiyi eğitmiş ve kullanmış.

Mihov, ödenen vergilerin, ödenen sosyal ve sağlık sigorta primlerinin dört kat artmış olmasına rağmen, bölgedeki potansiyel 14 000 tütün üreticisinden 8 500’ü tarım alanı doğrudan ödemeler için başvurmuş olmasını çok iyi bir başarı olarak gösterdi.

İl Tarım müdürün bu yıldan öte tütüne prim ödenmeyecek olmasına rağmen en iyi gelir getiren tarım kültürü tütün olduğunu söyledi. Tütüncülerin ek olarak meyve, sebze üretimi ve hayvancılıkla uğraşarak da ek gelir getirebilir ve prim ödemelerin kaldırılmasını bir şekilde telefi edebilir diye de ekledi.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kara Ibrahim Aga 2010-06-11 14:00:10
Bütün Gazetelerde Kircaalinin Muhtariyla ilgili Haberler var bu gün,nedense burada yok............
fes 2010-06-11 21:23:20
Bence bu günün en önemli açıklaması, Başbakan Borisov'un Burgaz Dedeğaç boru hattı ve Belene'de Kurulması düşünülen nükleer santral projelerinden vazgeçtiklerini söylemesidir.

Bulgarların Rus ekseninden tamamen çıktıklarının ve göbeklerini artık kesin olarak batıya bağaladıklarının işaretidir. Artık Bulgaristan'la Türkiye arasında herhangi bir gerilim veya anlaşmazlık kimse beklemesin.
Rodoplu 2010-06-11 22:40:09
Karaibram ağa, Hasan Azis, Kırcaali muhtarı değil, KIRCAALİ BELEDİYE BAŞKANIDIR. Sizler yıllar boyu yurt dışında kalmış kişilersiniz, onun için de, muhtar ile belediye başkanı arasındaki farkı yapamamak sizin açınızdan normal olabilir. Klavye meselesine gelince, Çinlileri suçlamayın. Klavyenin Türkçesi de var.Benimkisi de Çin malı, ama Türkçe. İngiliz şifresiyle anadilimize alay etmenize bir anlam veremiyorm doğrusu. İyi ve ilgi çekici yorumlarınız var,gel gelelim ardından HA ha ha.... Buna alay etmek denir bence.Başkalarının değirmenine kalbur ile su taşımanın kaçıncı adımından dönülse faydalı olur, ne dersin İbro?
Adresini bildirirsen,Türkçe bir klavye göndermeye parasal gücümüz var. Vay cebi delik, cepkeni delik Kara
iboş ağa,vay ve Ha ha, ha.
Cesur 2010-06-12 13:46:28
Rodopluyu kutluyorum, çok güzel cevap vermişiniz Kara İbrahim ... sürtüğüne. Biz burada kalan Türkler kendimizi geliştiriyoruz ve yenilik peşindeyiz. Siz provokatörler artık gına getirdiniz. İki kilo et almaya buraya geliyorsunuz açlar, yaz boyunca evlerimiz hotelere dönüşüyor. Bizim Belediye Başkanımıza laf söyletmeyiz seni aşalık seni, Karamış -evet kara senin ruhun, ne utanmazsın sen, eğer sende inanırsan bu suçlamalara( siyasi oyun bunlar) ne kalmış bulgarlara. Zamanında Bulgaristanın Başbakanı Kostov böyle yakmıştı hemşireleri Libya'da, ama suçlularsa demişti... Hayvansın sen Kara İbrahim ve hayvan kalacaksın... kendini geliştir ....
cesura 2010-06-12 21:36:37
yaz boyunca evlerimiz otele dönüşüyor demişsin.anlayamadım...türkiyeden çok misafiriniz mi geliyor?rahatsız edecek kadar çok?
Cesur 2010-06-14 15:13:14
EVET TÜRKİYEDEN HEM ÇOK MİSAFİR GELİYOR, HEM ÇOK KENDİNİ UNUTMUŞ, NEREDE YETİŞTİĞİNİ UNUTMUŞ MİSAFİRLERDEN. VAR MI DEĞECEĞİN. BIKTIRDILAR BİZİ YAAAAA

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS