Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6507 Lv.
GBP GBP 2.1718 Lv.
TRL TRL 0.2367 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
GRUEVO – BULGARİSTAN’IN EN ÇAĞDAŞ KÖYLERİNDEN BİRİ

GRUEVO – BULGARİSTAN’IN EN ÇAĞDAŞ KÖYLERİNDEN BİRİ

13 Haziran 2010

Kırcaali İlçesi’nde Ençets bölgesini tanıtmıştık. Şimdi de yolumuz Momçilgrad ilçesinin en büyük köyü, merkez (mikro bölge ) konumunda olan Gruevo’ya düştü

Bulgaristan’ın birçok ilçe belediyesine taş çıkarttıracak köy, Kırcaali ilinin Momçilgrad ilçesinde bulunan Gruevo köyüdür. İlçe merkezine 3 km uzaklıkta olan köy çağdaş Avrupa köylerine köz kırpıyor.

Hıdrellez’de ‘Dambalı – Şifalı Su’ bölgesine giden yol da bu köyden geçmektedir. Anlaşılacağı gibi köyün kendisi de dağlık bölgede bulunmaktadır. Son birkaç yılda belediye yönetiminin halka dönüp çalışmalarından da en çok nasibini alan köydür.

10 302 km2 alana sahip olan köyde 210 ev ve 800’den fazla kişi yaşamaktadır. Merkez (mikro bölge) konumundaki köye de Svoboda, Letovnik, Çomakovo köyleriyle Polyana ve Suşevo mahalleleri de dahildir. Böylelikle toplam nüfus 1150 civarında olmaktadır.

KÖYDE YAPILAN YATIRIMLARA GELİNCE

Momçilgrad Belediye Başkan Yardımcısı Sevdalin Ognyanov’dan gerekli bilgileri aldıktan sonra Gruevo köyü muhtarı Ahmet İbrahim ile randevulaşıp yola düştüm. Sağ olsun muhtar beni hemen köy girişinde karşıladı ve tatlı kahve içtikten sonra da birer birer köyde yapılan hizmetleri gezip görmeye başladık. Detaylı yatırım bilgilerini de önceden bildiğim için bu konuya pek girmedik.

Önce altyapı çalışmaların sonucunu gördüm. Altyapıya 3 200 000 levalık yatırım yapılmış. Bütün köye kanalizasyon yapılmış, kenar mahalleleri de kapsayacak biçimde. Köy içine sıfırdan 4 kilometre uzunluğunda asfalt döşenip kaldırımlar yapılmış. Eskiden sokak ortasında bulunan elektrik direkleri kaldırımlara kaydırılmış. Köy mahalleleri arasındaki bağlantıya yapan ufak dereler üzerlerine sağlam ve debisi büyük olan borular döşenmiş. Artık yağmur sonrasında bazı mahalleleri su basmıyor, sokaklar da çamur ve tozdan kurtulmuş. Muhtarla yan yana yürürken köylüleri selamlıyor yapılan bu hizmetten ne kadar memnun olduklarını anlıyorum.

Svoboda köyüyle bağlantı arasında olan Büyükdere üzerine de köprü yapılmış, mezarlığa giden yol iyileştirilmiş. 120 kişinin yaşadığı köyde bölgemizdeki en eski cami ve kabristanlardan birine kadar yol açılmış ve çevre düzenlenmesi yapılmış. Köylülerin bazılarıyla selamlaşıp sohbet ettim.

Şaban Mustafa ve Mustafa Mustafa kardeşleriyle derinden sohbete girdik. Şaban Ağabey caminin bakımından sorumlu kişidir. Köyün içindeki iyileştirilip taş döşenmiş yolları sorunca : “Tozlu, çamurlu ve engebeli yollardan bıkmıştık. Düzenlemeden sonra eşeğim bile üzerine yüklediğim otu veya herhangi bir yükü daha kolay ve rahat bir biçimde taşımaktadır ” diye esprili ama köylümüze has ve dürüst bir biçimde cevapladı. Eskilerden konuştuk, Türk kahvesiyle de sohbetimizi tatlandırdık. Allah’a ısmarladık deyip Svoboda köyünden Gruevo’ya döndük.

Burada da hemen yan yana olan anaokulunun ve kültür merkezinin güzelliği ve yeşilliği gözüme çarptı. İkisi de baştan aşağı yenilenmiş. ‘Slıntse (Güneş)’ anaokuluna toplam 250 bin levalık yatırım yapılmış. Doğramalar değiştirilmiş, binaya ısı yalıtımı yapılmış, yeni kalorifer tesisatı döşenip anaokulunun iç kısmı da tamir edilmiş. Hemen yanı başındaki ‘Edinstvo (Birlik)’ Kültür Merkezine de 150 000 levalık yatırım gerçekleştirilmiş. Burada da doğramalar değiştirimliş, binaya ısı yalıtımı yapılmış, elektrik ile su ve kanalizasyon tesisatları yenilenmiş, binanın içi tamir edilip damı da yenilenmiş.

İçme su sorunu olmayan köyde Bulgaristan genelinde son 20 yılda sıfırdan yapılan iki okuldan biri de buradadır.

Köyde bir eksiklik gördüm o da güzel bir parkın olmayışıdır. Aynı şekilde de tarım arazilerinin bir kısmının işlenmediğini de gördüm.

Mutlu bir şekilde köyden ayrılırken en çağdaş köyde bile hala yapılmayı bekleyen hizmetlerin olduğunu gördüm. Demek ki, “Hizmetler yapılmakla bitmez, ömür boyu devam eder!”

ERDİNÇ HAYRULLAH: DAHA YAPILACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Köye yapılan yatırımı belediye başkanı Erdinç Hayrullah ile görüştüğümde şöyle konuştu: “Son dönemlerde kısıtlı imkanlarla yaptığımız hizmetler sadece bölgemizin en büyük köyüne mahsus değildir. Diğer üç mikro bölge konumundaki Raven, Zvezdel ve Nanovitsa köylerindeki kültür merkezlerini ve anaokullarını da baştan aşağı yeniledik. Nanovitsa köyünün anaokuluna toplam 240 000 levalık yatırım yaptık ve sırasıyla; damını tamir ettik, doğramalarını değiştirdik, yeni kalorifer tesisatı döşedik, binanın ısı yalıtımıyla birlikte iç kısmını da tamir ettik. Küçük ve büyük köy demeden, ayırt etmeden elimizden gelen hizmeti belediye yönetimi olarak vermeye gayret gösteriyoruz. Üstelik daha da yapılacak çok işimiz var.”

Aynı şekilde Başkan Hayrullah hiçbir yaşam bölgesini diğerlerinden ayırmaksızın gerekli yatırımların yapıldığını, yapılan hizmetlerle birazcık da olsa oralardaki yaşam biçiminin iyileştirilmeye çalışıldığını söyledi. Hizmetlerin verilmesi için belediye yönetiminin bir bütün olarak çalıştığını ve idare kapasitesinin sayesinde de gerekli projelerin yapıldığını ve derin bir ah çekerek bu projelerin son zamanda raflarda örümcek ağı tuttuğunu söyledi.

Temmuz 2009’daki genel seçimlerden sonra idareye gelen hükümet bir şekilde Millet Meclisinde muhalefette kalan partilerin yönettiği belediyelere karşı karalama kampanyası yürütüyor. Bununla birlikte de mevcut projeleri durduruyor ve hazır olanlara da yeşil ışık yakıp gerçekleştirilmelerine köstek oluyor. Bu yüzdendir Avrupa Birliği’nin çeşitli fonlarıyla yapılan projelerin finansmanının ülke genelinde sadece %4,2’si kullanılmıştır.

Belediye başkanına kentteki yatırımları sorduğumda, ‘Zdravets(Itır/Nezle otu)’, ‘Zornitsa(Şafak)’ anaokullarıyla ‘3ti Mart’ kreşinde yapılan hizmetti anlattı. Bu hizmetin Avrupa Birliği İşlemsel Programının Bölge Kalkınma Fonundan sağlanan 912 000 levalık projeyle gerçekleştirildiğini söyledi. 3 yerde de binaların ısı yalıtımı yapıldığını, damlarının yeniden inşa edildiğini, güneş enerjisi panellerinin kurulduğunu, yeni oyun alanlarının yapıldığını, ışıklandırma lambalarının enerji tasarruflu olanlarla değiştirildiğini, iç tamir ve boyamanın yapıldığını belirtti.

Bunlara ilaveten Kos ve Letovnik köylerindeki toprak kaymalarının önlendiğini. Yine Bölge Kalkınma Fonundan kazanılan 825 000 levalık proje sayesinde Letovnik – Çomakovo yolu üzerindeki toprak kaymasını çelik kazık (zemin çapası) çakma tekniği kullanılarak önlenirken, Kos köyü yolu üzerindeki toprak kaymasını da zemine beton kazıklar dökülerek önlediğini söyledi.

Mayıs ayının son haftasında belediye toplantı salonunda AB İşlemsel Programı Çevre Fonu finansmanıyla yapılması planlanan ‘Momçilgrad’ın İçme Su ve Atık Su Altyapısının İyileştirilmesi’ projesi kamuya tanıtıldı ve tartışıldı. Proje, eskimiş ve salığa zararlı 20 kilometrelik şehir içi asbest borularla döşeli içme su ağının sağlığa zararlı olmayan ve 80 ile 100 yıl arası dayanıklı yeni borularla değiştirilmesini ve de 23,5 kilometrelik atık su (kanalizasyon) ağının değiştirilmesini içermektedir. Projenin içme su boru hattı kısmı 6 600 000 levayken atık su boru hattı kısmı da 18 000 000 levadır.

Bölgedeki yapılan tüm inşaat çalışmaları yerel şirketler
tarafından gerçekleştirilmiştir.

Haberde adı geçen yaşam alanlarının 1934 yılına kadar isimleri Türkçeydi. Sırasıyla; Momçilgrad (Mestanlı), Gruevo (Hayranlar), Raven (Cumayanı), Zvezdel (Güren/Gökviran), Nanovitsa (Alibeykonağı), Svoboda (Şikimler), Letovnik (Yazla), Çomakovo (Kışla), Suşevo(Kıvrıklar), Polyana (Keleçköy), Kos (Aladereköy)

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:11 955
-Aktif Vaka Sayısı:5 147
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:119
-Toplam Vefat Sayısı:388
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS