Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
GRUEVO – BULGARİSTAN’IN EN ÇAĞDAŞ KÖYLERİNDEN BİRİ

GRUEVO – BULGARİSTAN’IN EN ÇAĞDAŞ KÖYLERİNDEN BİRİ

13 Haziran 2010

Kırcaali İlçesi’nde Ençets bölgesini tanıtmıştık. Şimdi de yolumuz Momçilgrad ilçesinin en büyük köyü, merkez (mikro bölge ) konumunda olan Gruevo’ya düştü

Bulgaristan’ın birçok ilçe belediyesine taş çıkarttıracak köy, Kırcaali ilinin Momçilgrad ilçesinde bulunan Gruevo köyüdür. İlçe merkezine 3 km uzaklıkta olan köy çağdaş Avrupa köylerine köz kırpıyor.

Hıdrellez’de ‘Dambalı – Şifalı Su’ bölgesine giden yol da bu köyden geçmektedir. Anlaşılacağı gibi köyün kendisi de dağlık bölgede bulunmaktadır. Son birkaç yılda belediye yönetiminin halka dönüp çalışmalarından da en çok nasibini alan köydür.

10 302 km2 alana sahip olan köyde 210 ev ve 800’den fazla kişi yaşamaktadır. Merkez (mikro bölge) konumundaki köye de Svoboda, Letovnik, Çomakovo köyleriyle Polyana ve Suşevo mahalleleri de dahildir. Böylelikle toplam nüfus 1150 civarında olmaktadır.

KÖYDE YAPILAN YATIRIMLARA GELİNCE

Momçilgrad Belediye Başkan Yardımcısı Sevdalin Ognyanov’dan gerekli bilgileri aldıktan sonra Gruevo köyü muhtarı Ahmet İbrahim ile randevulaşıp yola düştüm. Sağ olsun muhtar beni hemen köy girişinde karşıladı ve tatlı kahve içtikten sonra da birer birer köyde yapılan hizmetleri gezip görmeye başladık. Detaylı yatırım bilgilerini de önceden bildiğim için bu konuya pek girmedik.

Önce altyapı çalışmaların sonucunu gördüm. Altyapıya 3 200 000 levalık yatırım yapılmış. Bütün köye kanalizasyon yapılmış, kenar mahalleleri de kapsayacak biçimde. Köy içine sıfırdan 4 kilometre uzunluğunda asfalt döşenip kaldırımlar yapılmış. Eskiden sokak ortasında bulunan elektrik direkleri kaldırımlara kaydırılmış. Köy mahalleleri arasındaki bağlantıya yapan ufak dereler üzerlerine sağlam ve debisi büyük olan borular döşenmiş. Artık yağmur sonrasında bazı mahalleleri su basmıyor, sokaklar da çamur ve tozdan kurtulmuş. Muhtarla yan yana yürürken köylüleri selamlıyor yapılan bu hizmetten ne kadar memnun olduklarını anlıyorum.

Svoboda köyüyle bağlantı arasında olan Büyükdere üzerine de köprü yapılmış, mezarlığa giden yol iyileştirilmiş. 120 kişinin yaşadığı köyde bölgemizdeki en eski cami ve kabristanlardan birine kadar yol açılmış ve çevre düzenlenmesi yapılmış. Köylülerin bazılarıyla selamlaşıp sohbet ettim.

Şaban Mustafa ve Mustafa Mustafa kardeşleriyle derinden sohbete girdik. Şaban Ağabey caminin bakımından sorumlu kişidir. Köyün içindeki iyileştirilip taş döşenmiş yolları sorunca : “Tozlu, çamurlu ve engebeli yollardan bıkmıştık. Düzenlemeden sonra eşeğim bile üzerine yüklediğim otu veya herhangi bir yükü daha kolay ve rahat bir biçimde taşımaktadır ” diye esprili ama köylümüze has ve dürüst bir biçimde cevapladı. Eskilerden konuştuk, Türk kahvesiyle de sohbetimizi tatlandırdık. Allah’a ısmarladık deyip Svoboda köyünden Gruevo’ya döndük.

Burada da hemen yan yana olan anaokulunun ve kültür merkezinin güzelliği ve yeşilliği gözüme çarptı. İkisi de baştan aşağı yenilenmiş. ‘Slıntse (Güneş)’ anaokuluna toplam 250 bin levalık yatırım yapılmış. Doğramalar değiştirilmiş, binaya ısı yalıtımı yapılmış, yeni kalorifer tesisatı döşenip anaokulunun iç kısmı da tamir edilmiş. Hemen yanı başındaki ‘Edinstvo (Birlik)’ Kültür Merkezine de 150 000 levalık yatırım gerçekleştirilmiş. Burada da doğramalar değiştirimliş, binaya ısı yalıtımı yapılmış, elektrik ile su ve kanalizasyon tesisatları yenilenmiş, binanın içi tamir edilip damı da yenilenmiş.

İçme su sorunu olmayan köyde Bulgaristan genelinde son 20 yılda sıfırdan yapılan iki okuldan biri de buradadır.

Köyde bir eksiklik gördüm o da güzel bir parkın olmayışıdır. Aynı şekilde de tarım arazilerinin bir kısmının işlenmediğini de gördüm.

Mutlu bir şekilde köyden ayrılırken en çağdaş köyde bile hala yapılmayı bekleyen hizmetlerin olduğunu gördüm. Demek ki, “Hizmetler yapılmakla bitmez, ömür boyu devam eder!”

ERDİNÇ HAYRULLAH: DAHA YAPILACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Köye yapılan yatırımı belediye başkanı Erdinç Hayrullah ile görüştüğümde şöyle konuştu: “Son dönemlerde kısıtlı imkanlarla yaptığımız hizmetler sadece bölgemizin en büyük köyüne mahsus değildir. Diğer üç mikro bölge konumundaki Raven, Zvezdel ve Nanovitsa köylerindeki kültür merkezlerini ve anaokullarını da baştan aşağı yeniledik. Nanovitsa köyünün anaokuluna toplam 240 000 levalık yatırım yaptık ve sırasıyla; damını tamir ettik, doğramalarını değiştirdik, yeni kalorifer tesisatı döşedik, binanın ısı yalıtımıyla birlikte iç kısmını da tamir ettik. Küçük ve büyük köy demeden, ayırt etmeden elimizden gelen hizmeti belediye yönetimi olarak vermeye gayret gösteriyoruz. Üstelik daha da yapılacak çok işimiz var.”

Aynı şekilde Başkan Hayrullah hiçbir yaşam bölgesini diğerlerinden ayırmaksızın gerekli yatırımların yapıldığını, yapılan hizmetlerle birazcık da olsa oralardaki yaşam biçiminin iyileştirilmeye çalışıldığını söyledi. Hizmetlerin verilmesi için belediye yönetiminin bir bütün olarak çalıştığını ve idare kapasitesinin sayesinde de gerekli projelerin yapıldığını ve derin bir ah çekerek bu projelerin son zamanda raflarda örümcek ağı tuttuğunu söyledi.

Temmuz 2009’daki genel seçimlerden sonra idareye gelen hükümet bir şekilde Millet Meclisinde muhalefette kalan partilerin yönettiği belediyelere karşı karalama kampanyası yürütüyor. Bununla birlikte de mevcut projeleri durduruyor ve hazır olanlara da yeşil ışık yakıp gerçekleştirilmelerine köstek oluyor. Bu yüzdendir Avrupa Birliği’nin çeşitli fonlarıyla yapılan projelerin finansmanının ülke genelinde sadece %4,2’si kullanılmıştır.

Belediye başkanına kentteki yatırımları sorduğumda, ‘Zdravets(Itır/Nezle otu)’, ‘Zornitsa(Şafak)’ anaokullarıyla ‘3ti Mart’ kreşinde yapılan hizmetti anlattı. Bu hizmetin Avrupa Birliği İşlemsel Programının Bölge Kalkınma Fonundan sağlanan 912 000 levalık projeyle gerçekleştirildiğini söyledi. 3 yerde de binaların ısı yalıtımı yapıldığını, damlarının yeniden inşa edildiğini, güneş enerjisi panellerinin kurulduğunu, yeni oyun alanlarının yapıldığını, ışıklandırma lambalarının enerji tasarruflu olanlarla değiştirildiğini, iç tamir ve boyamanın yapıldığını belirtti.

Bunlara ilaveten Kos ve Letovnik köylerindeki toprak kaymalarının önlendiğini. Yine Bölge Kalkınma Fonundan kazanılan 825 000 levalık proje sayesinde Letovnik – Çomakovo yolu üzerindeki toprak kaymasını çelik kazık (zemin çapası) çakma tekniği kullanılarak önlenirken, Kos köyü yolu üzerindeki toprak kaymasını da zemine beton kazıklar dökülerek önlediğini söyledi.

Mayıs ayının son haftasında belediye toplantı salonunda AB İşlemsel Programı Çevre Fonu finansmanıyla yapılması planlanan ‘Momçilgrad’ın İçme Su ve Atık Su Altyapısının İyileştirilmesi’ projesi kamuya tanıtıldı ve tartışıldı. Proje, eskimiş ve salığa zararlı 20 kilometrelik şehir içi asbest borularla döşeli içme su ağının sağlığa zararlı olmayan ve 80 ile 100 yıl arası dayanıklı yeni borularla değiştirilmesini ve de 23,5 kilometrelik atık su (kanalizasyon) ağının değiştirilmesini içermektedir. Projenin içme su boru hattı kısmı 6 600 000 levayken atık su boru hattı kısmı da 18 000 000 levadır.

Bölgedeki yapılan tüm inşaat çalışmaları yerel şirketler
tarafından gerçekleştirilmiştir.

Haberde adı geçen yaşam alanlarının 1934 yılına kadar isimleri Türkçeydi. Sırasıyla; Momçilgrad (Mestanlı), Gruevo (Hayranlar), Raven (Cumayanı), Zvezdel (Güren/Gökviran), Nanovitsa (Alibeykonağı), Svoboda (Şikimler), Letovnik (Yazla), Çomakovo (Kışla), Suşevo(Kıvrıklar), Polyana (Keleçköy), Kos (Aladereköy)

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


emir 2010-06-13 17:52:45
Gruevo köyü, Tsarigrad şehri, Kırcaali city, Salifler village...
Olmaz ki böyle...
KÖSE 2010-06-13 18:02:58
Emirciğim, nasıl anlatayım sana ki, 1934 yılından beri Türkçe isimleri kullanamıyoruz. Gazeteyi mi kapattırmak istiyorsun. İlk başta yazardım, ama eğer yazmayı bıraktım ise vardır bir bildiğim. Haberin altına not düştüm.
Saygılar!
yeni dunya 2010-06-14 02:57:54
Bu Gruevo HAYRANLAR Köyu degilmi aceba.
fes 2010-06-14 08:14:11
Adam köyün bulgar ismini yasal zorunlulukdan dolayı yazmak zorunda. Biz Hayranlar dersek bundam başımız ağırmıyor, ama o yazdığı takdirde bedel ödemek zoruda kalacak.

Bulgarlar milli konularda türkler gibi laçka değil, işi sıkı tutuyorlar. Anadolu'da yol tabelalarına, yerleşim yerlerinin rum isimlerini yazmakta sakınca görmüyorlar. Ne olacak bundan deyip geçiyorlar.

Okadar berbat bir eğitim var ki, çocuklara ulus bilinci katiyen aşılanamıyor.
Sarsak görüşlü bir takım insanlar geri zekalı gibi ortalıkda dolaşıp duruyor; 15 - 20 sene öncesinde ne olduğunu bilebilecek durumda değiller.
cevap 2010-06-14 09:26:57
birileri bu siteye tekrar yazarsam fatih ürek gibi olayım demişti hatırlatırım sana (o kendini biliyor)
Er 2010-06-14 11:50:10
Daha onceleri yer adlari parantez ichinde Turkche yaziliyordu fakat ismail kosedemir oncekilerden daha korkak bir karaktere sahip, bu zaten yazilarindan ve ozellikle atigi bashliklardan belli oluyor.
KÖSE 2010-06-14 13:06:57
Er, beni tanımadığın taktirde sakın korkak olduğumu söyleme. Parantez içinde yine ben yazardım, ancak devletin rütüğünden uyarı geldi! Gel buyur ve çalış, ben senin için işimden ayrılabilirim. Ricam olacak, sakın bir Türk'e korkak deme hem sağlığa zararlı hem de Türkler arası kardeşliğe zararlı. Araştır bakalım kim o İsmail KÖSEÖMER, nerede eğitim görmüş, kimlerdendir acaba. Bu korkak kelimesini kişiler kabul edip Yüce Allah'a seninle görüşme günümüz için dua edip yalvaracağım.
Başarılar!

dipnot: ben profesyonel gazeteci değilim yeni yeni alışıyorum. Bundandır ki, hem başlıklarda hem yazılarımda hata olacak. Pozitif katkı yapmak istiyorsan, doğru tavsiyeleri doğru yoldan ve anlamlı yordam içerisinde yap!
Saanıcın delisi 2010-06-14 13:32:53
İsmail kardeşim bu tür yazılar moralini bozmasın,çok iyi gidiyorsun,harikasn....

Sarnıç'tan selamlar
Mert ( Gruevo.Com ) 2010-06-14 16:55:06
selam aleykum cok guzel olmus İsmail abi
sen kafana takma iyiler dayma taslanir ve elestir alir cekmeyenler yapar basarilarinizin devami dilerim
Er 2010-06-14 22:32:03
ne uyarisi geldi acaba cok merak ettim, bana pek inandirici gelmedi, bana kalirsa sen magdur rolu oynamak istiyorsun.

Koca kasabanin Turkce adi (Kircaali) ile internet sitesi kurumak serbest ancak bir koy ismini Turkchesini yazmak yasakmi?
ALİ VELİ DELİ 2010-06-14 22:51:31
Er kardeş ne oldu akşam saatinde dalaşmak istiyorsun, ya sen evli değilmisin, senin arkadaşın yok mu, enerjini başka yere harca... kitap oku, spor yap, seks... falan ama İsmail'e laf söyletmem...
fes 2010-06-15 09:20:47
Gazetecilik öğrenilen bir şeydir. Önemli olan öğrenme yeteneğini kaybetmemekti. Başka mesleklerde olduğu gibi.
Kara Ibrahim Aga 2010-06-15 13:51:33
Ashkolsun orada yashayanlara..
Her türlü zorlaga karshin Köylerini terk etmemishler..
Zatende 3km fazla uzak degil Kasabaya..
Ama bölgemizde Okullarin yüzde 85% kapatildini gözler önüne alirsak bu sevindirici bi olay..
Gechenlerde statistikleri yayinladilar..Bölgemizi terk eden sayisi 1987 beri-175,000 kishiymish..
Bu kayda Bati Avrupada gurbette olanlari koymamishlar..

Bizim Köyde ise Mektebi,Muhtar özel hagiri yapmish..
AB direktivlerine uymaktayim diyor.Her tavuga 2 metre kare lyazimish ve ineklere bilmem ne kadar..
Ne türlü hayvani varsa tikmish hepsini icheri...
Zatende 5-6 yashli insan kalmish...
Her gün Allaha duva ediyorlar Öbrü tarafa bilet ichin..
Iyiki bi Minibuslan shunu bunu getiriyormush tüccarin biri..
Ama nerde sipali...
150 lv..en önce ne ichin Hilach mi....ne...
Birisin öldügünü duyduklari zaman üzeliceklerine...
-Kurtulmush ...Fukara ...demektediler...

Onun ichin,Türkiyede yashayan duyarli Din adamlarina
Araplara yardim ederken ara sira Bulgaristanda yashayan yalniz yashlilarada ayni duyarligi göstersinler..
Propaganda ichin pek elverishli degil ama..
Ahalinin hayir duvasini alirlar....
emir 2010-06-15 17:18:20
Bence terk edemedikleri icin oralarda kalmislardir-yoksa o standartlarda hayat surmek zordur.
Mesela benim koyum 60 haneliydi,simdi duydum ki 8 hane kalmis...Borovica baraj golune 5-10 km olmasina ramen,koyumuzde yazlari may-oktober arasi (turkce aylari bilmiyorum kusura bakmayin) su yok.
Temizlik yapmayi birakin -yemek yapip icmeye bile su yoktu.
Dagda derede cesmeler vardi ama sulari pek saglikli degildi-bu yuzden hamile kadinlar cocuklarini dusuruyordu.
Asfalt yol yok yok,su yok,elektrik-eh iste...gunce bir kac defa kesilsede gene karanlikta degildik...Yinede Turk partisidir deyip koyumuz tum oylarini DPS'ye verirdi.
Bir defasinda hata yaptik-oyumuzu "nezavisim kandidata" verdik ki sormayin gitsin neler cektik... 4 sene tutunlerimizi ceza olarak neredeyse bedavaya verdik...
Boylece 60 hanelik koyden kaldi 8 hane.
8 hanede toplam 19 kisi yasiyor.
Dersimizi aldik ve 19 kisilik koyden DPS'ye son secimlerde 24 oy cikardik...
Yalniz savcilik sorusturma baslatmis ve ikitane yasli koylumuzu once poliste sogulamislar ,sonra savcilik islem baslatmis.
DPS yoneticilerinden ricam halka "dalavera" yaptirdiginiz zaman bari sahip cikin.
Sorguya cekilen Yusuf agamiz ( 68 yasinda) bulgarca bilmiyor ,adamcaz korkusundaa aglamis durmus,polisler de iki saat alay etmisler adamla...Yazik degilmi adama,omur boyu cektigi cileler yetmezmis gibi,70 yasinda bir de polisle ugrassin...
okur 2010-06-15 20:38:07
yazar kardeşim neden celalleniyorsun?kimse kimseye hakaret etmesin,zaten kimsenin buna hakkı yok.araştırdık künyeden -mühedis ve yayın kurulu üyesiymişsin.ama bu türke hakaret etmek zararlı gibi söylemleri bu sütunlarda kullanmasan daha isabetli olur.içi boş şovenizmi çağrıştırıyor.zira dünyanın her yerinde tükler hakarete uğramakta,canlarına kıyılmakta-kimse de buna afra -tafradan başka bir şey yapmıyor,yapamıyor.31 mayısta israilin mavi marmara adlı gemide öldürdüğü türk vatandaşları için kim ne yapabildi bağırıp çağırmaktan başka?üstelik en büyük türk devleti sözde arkalarında iken?
kanımca türklük bilinci bu şekilde gelişmez,ancak bizi sonuçsuz kişisel kavgalara götürür.
menekşe 2010-06-15 21:18:23
Kara İbrahim Aga, şimdi evlimisiniz, nereden buldun yengeyi. Ya ben sizi neden tanımadın önceden. Şimdi nerede oturuyorsunuz.?? Saygılar
emir 2010-06-15 22:03:52
KIA'nin kismeti acildi
menekşe 2010-06-15 22:35:16
evet KİA 'nın kısmeti açıldı, ama emir unutma ki bu sitede takılanlar senin hakkında iyi konuşmuyor. bence sen Türk değilsin. Emir sevmiyoruz seni. Bak KİA o çok sempatik ama sen AŞALIKSIN ANLADIN MI
emir 2010-06-15 22:43:39
Demek hakaret ve saldirilardan sonra,simdi de etnik kimligimi sorguluyorsun :)
Soyliyeyim canim-Turkluk bilincine sahip pomakim.
Er 2010-06-15 22:48:10
yukarda birisi bana seks yapmam konusunda akil veriyor ve o yazi moterator tarafindan silinmiyor,,,moderator ben senin anani sikeyim
mestanlı imamı 2010-06-15 23:03:20
Seks yapmak ayıp birşey değildir arkadaşlar, ayıp olan yapamamak. er neden alındın sen ???? moderatörün annesine mi yettiyor gücün???
Er 2010-06-16 00:03:27
yahu ishimiz haciya hocaya imama muftuye kaldiysa vay halimize....
azize 2010-06-16 00:06:42
er hadi ablacığım iç sütünü ve yat. geç oldu
fes 2010-06-16 08:22:17
Vay Kara ibram aga, demek Veselçani'ye geldin ha? O görüştüğün adam sakın babam olmasın, ya da babamın arkadaşı? Gerçi babamın kadın kız işleriyle pek işi yoktur ama.

Biliyorsun biz Veselçani'de oturuyorduk. Sonra benim anlayamadığım biri sana kız karı neden bulsun ki be yav? Kendi kızını kendin bul be aga. Öyle değil mi? Başkasının bulduğu kızdan sana hayır gelir mi?

Ben valla kendi kızımı hep kendim buldum. Kimseye eyvalla çekmedim.Ama şimdi başım bağlandı, ipimi kısa tutuyorlar. Evden işe, işten eve. Okadar ki, internette fazla oturmamdan bile şüpheleniyorlar. İşim çok yaman valla, ne yapacam bilmem!
incebelli 2010-06-16 08:32:48
fes demekki çok mutlu bir evliliğin var, hem internettende kıskanıyorsa, sein eşin kesin cebelden. saygılar abicim:-)
okur'a cevap 2010-06-16 11:47:28
evet duymuştuk bende öyle biliyordum, ama kıcaali doğrusumuş, ben bu siteden doğruları öğrendiğimize inanıyorum. global bir dünyada global olmaya çalışalım. çocuklarımızıda kısıtlamayalım, saygılar
menekşe 2010-06-16 20:25:18
Kara İbrahim sana mutluluklar dilerim çok içten. ama tanışacağız iş allah. ben sofya'da çalışıyorum ama önemli değil gelirim haftasonu. Saygılar. Böyle bir acı özel hayatının olduğunu hiç tahmin etmemiştim. Eşine söyle kıymetini bilsin.
Er 2010-06-16 22:49:02
Kara ibrahim aga ben sizi gench biri sanirdim baya yashlimishsiniz.

kara arabam var dediniz bilmem kach yildir almanyadayim dediniz bilmem ne kadar kazaniyorum dediniz bakin talipler chikmaya bashladi ;)

eee ne demishler oyle bashlar oteki turlu devam eder ;)
Kara Ibrahim Aga 2010-06-17 15:44:41
Evet RednEk ne yapalim...
Bak Abilerim Brad Pitt ve Tom Cruise bilem yashandi bana ne kalmish....

Bulgaristanda Arabasi olmayan yok ki,onu nerden chikarttin.Senin yoksa gel birtane hediye edeyim..
Ama kendin karshilacaksin öbrü masraflarini..
Yani Almanyaya gelmeyi,sigortalarini falan...prolem hich yok..

Unutmadan,insanlarin sana saygi duymalarini istersen
Küfürleri kes!!!


***
Menekshe üzülme !Öyle olur mu.
Hershey yolunda..Herkesin hayati inishli chikishlidir..
Sen kendine iyi bak..
Sofya benim köyüm sayilir...Sari pavajlarda chok bisiklet koshturdum...
Hadi sormuyorum ne chalishtini...
Görüshtümüzde anlatirsin.

E-Mail adresi vermiyecekmisin.?
Bashkasinin da ola bilir..

Kendine iyi bak! Nesheni bozma!!!
Kara İbrahim Agaya 2010-06-17 16:03:24
didem32@windowslive.com, Kara İbrahim Aga bana e-mail yaza bilirsiniz. Sofya'da bir şirkette işletme müdürüyüm. memnun oludum menekşe
Kara Ibrahim Aga 2010-06-17 18:34:53
Tamam,kayda aldim..
Geldimde ararim..Sonunda -web.de olacak..unutma!!!

Takma kafani birsheye, burasi sanal dünya,chogunlu öglene kadar kendinden,sonrada Dünyadan nefret eder...

En sevdigim sharkiyla selyamliyorum:

http://www.youtube.com/watch?v=voLSK-R664c

PS:Bu konuda burada fazla birshey yazmiyacam!!!

***
Bu kahvenin "Markasini" bi örensek?
40-sene ha?
Er 2010-06-17 21:12:40
Evet RednEk ne yapalim...
Bak Abilerim Brad Pitt ve Tom Cruise bilem yashandi bana ne kalmish....

Bulgaristanda Arabasi olmayan yok ki,onu nerden chikarttin.Senin yoksa gel birtane hediye edeyim..
Ama kendin karshilacaksin öbrü masraflarini..
Yani Almanyaya gelmeyi,sigortalarini falan...prolem hich yok..

Unutmadan,insanlarin sana saygi duymalarini istersen
Küfürleri kes!!!

Rednak nedir cahiligmi af buyrun. Araba ichin chok teshk ederim arabam var.

Kufur meselesine gelince,
Turkche yer isimleri konusunda uyari aldik diyor moderator Bey. Bende sordum, dedimki o zaman sitenin adida Turkche yani Kircaali ne olacak diye sordum.

Bu soruma karshilik sen git seks yap cevabi aldim, benim kufur etmem yanlishtir tabiki ama bir kultur sitesinde git seks yap diye birine cevap yaziliyorsa ve oyle sachma cevap silinmiyorsa....
azize 2010-06-17 21:33:19
ER moderatör değil ben yazdım sana git seks yap, enerjini at, stres yapma anlamında. sanırım moderatör dediğin kişi çok meşgul ve senin her saçma yazına cevap veremez. kabul et ablacığım bulgaristan'da kasaba ve köy isimleri böyle yazılır. sanırım site için izin alınırken isim için izin alınmış. hem sen hadi git çık gezmeye. sanırım emir gibi seninde psikolojik problemin var. sen daha ne kadar çok üniversite okuduğunu anlatmadın ama emir artık doktora yapıyormuş. hadi çık gez, onun durumuna düşme, hadi yavrum benim.dinle ablanı
Er 2010-06-17 21:51:20
azize neyse chingene dalashina girmek istemiyorum.size soyleyecegimi soyledim chok kisaca.
Gidin gezinin internet sitelerinde insanlara seks tavsiyelerinde bulunun.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS