Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
BULGARİSTAN MÜSLÜMANALARI BAŞMÜFTÜLÜĞÜ: BULGARİSTANI ATILMASI GEREKEN ADIMLARI ATMAYA DAVET EDİYORUZ

BULGARİSTAN MÜSLÜMANALARI BAŞMÜFTÜLÜĞÜ: BULGARİSTANI ATILMASI GEREKEN ADIMLARI ATMAYA DAVET EDİYORUZ

17 Haziran 2010

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, AİHM'in Dinler Kanunu'nda yapılmasını istediği değişikliklere rağmen, Bulgaristan'ın Müslümanların iç işlerine müdahale anlamında mahkeme kararları çıkardığını bildirerek, "Bulgaristan Müslümanlarının ve bütün Bulgar halkının toplumsal huzuruna halel gelmemesi için Bulgaristan hükümetini bir an evvel atılması gereken adımları atmaya davet ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi (AİHM) Dinler Kanunu'nda yapılmasını istediği değişikliklere karşı tam bir vurdumduymazlık sergilenmeye devam edilmesinin yanı sıra, Bulgar devleti görülmedik bir hızla birbiri ardına mahkeme kararları çıkartmaktadır ki, bunlar Müslüman topluluğunun içişlerine doğrudan müdahale demektir.

Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi'nin kararları uygulanacağı yerde. Devlet Ulusal Güvenlik Ajansı (DANS) tarafından yapılan baskı ve tehditler vasıtasıyla topluluğumuzun içişlerine müdahale edildiği görülmektedir. Çünkü Müslüman topluluğunun fertleri üzerinde DANS tarafından psikolojik baskı uygulanmaktadır" denildi.

Müslümanların yaşadıkları yerlerde var olan cami encümenlerinin yok edilmek istendiğinin altı çizilen açıklamada, "Aynı zamanda 14 Haziran 2010 tarihinde Başmüftülüğümüzün internet sitesi kapatılmış bulunmaktadır ki, bu ülkemizde yaşayan Müslüman halkın sesini susturma çabalarından bir tanesidir" denildi.

Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasına rağmen Bulgaristan'da "polis devlet yöntemlerinin" uygulandığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Parlamentodaki DANS'ı Denetleme Komisyonu başkanlığının ATAKA Partisinde olması ve Bojidar Dimitrov gibi profili eskiden malüm olan birisinin Başkanlığa bağlı Yurtdışındaki Bulgarlar Ajansı ve Diyanet Müdürlüğünden sorumlu Devlet Bakanı olması, uygulanan baskının perde arkası planlarının bir göstergesidir. Yukarıda zikredilen hareketlerle toplumsal huzurun bozulması, beyaz bir sayfanın kapatılması ve onun yerine karanlık geçmişi hortlatan hareketlerin uygulamaya konması hedeflenmektedir. Bu uygulamalar esnasında hiçbir rahatsızlık duyulmadan diktatör Todor Jivkov'un adı geçmektedir. Bütün bunlarla birlikte düşündürücü bir durum da şudur; bütün kurumlarıyla beraber Avrupa Birliği, insan haklan ile ilgili birçok belgeyi onaylamış olan Bulgar devletine isteklerini kabul ettirmeyi başlamamaktadır, Her şeye rağmen bizler haklı davamızı uluslararası platformda savunmaya devam edeceğiz ve Müslüman topluluğunun temsilcileri olarak Avrupa Konseyi'nin ilke ve kararlarına kulak asmayan Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkede haklarımızı ısrarla arayacağız.

Çağrımız şudur: Bundan sonra ülkemizin itibarının daha da düşürülmemesi, Bulgaristan Müslümanlarının ve bütün Bulgar halkının toplumsal huzuruna halel gelmemesi için Bulgaristan hükümetini bir an evvel atılması gereken adımları atmaya davet ediyoruz."

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


emir 2010-06-17 18:23:02
Yahu utanmaz adam bikmadinmi benim adimdan spam yapmaya?
emir bunlar senin adamların 2010-06-17 19:34:18
plovdiv-online gir ve gör ne yapıyorlar artık DOKTOR BEY
emir 2010-06-17 19:50:45
Turkiye'de ki diasporazmiz ne diyor bu duruma?
Balgoc ve bilmem ne gocmenleri sitelerinde bizim muftuluk sorunundan pek bahsedilmiyor galiba?..
er'e 2010-06-17 21:46:45
gencev bunların yanında sabi kalır...
Kircalinin daglisi 2010-06-17 21:57:23
Emirin tesbitleri guzel.

Emirle ugrashan kishiye bir bakin? Bir kadin(azize) . Kultur sitesinde achik achik seks sohbeti ariyor. Kultur sitesinde bunu yapiyorsa diyer sitelerde ne yapmaz.
emir veya kırcalinin dağlısı 2010-06-17 22:08:58
klaviyenden belli emir senin olduğun. bir zahmet kendine türkçe klaviye al. hem nereden biliyorsun azizenin bayan olduğunu, 20 üniversite bitirdinz ama kafa boş, yıkanmış
emir'e 2010-06-18 12:39:10
emir seninle uğraşanların hepsi mi aziz veya azize,bu insanlar biribirlerini tanımıyor,özellikle ben hiç birisini tanımam etmem ama hepsin eline yüreğine sağlık.Allah hiç birine dert vermesin,en büyük dertleri senle uğraşmak olsun!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS