Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
BULGARİSTAN “AVRUPA 2020” İLE UYGUN SOSYAL VE EKONOMİK GELİŞME POLİTİKASI İZLEYECEK

BULGARİSTAN “AVRUPA 2020” İLE UYGUN SOSYAL VE EKONOMİK GELİŞME POLİTİKASI İZLEYECEK

28 Haziran 2010

AB’ne üye devletlerin liderleri “Avrupa 2020” başlıklı yeni büyüme ve istihdam stratejisini onayladıktan sonra ortak Avrupa hedeflerine ulaşılmasına yönelik ulusal programlar hazırlanmalıdır. Yenileşim ve bilimsel araştırmalara daha fazla yatırımların yapılması, iklim ve enerji alanındaki zorlukların karşılanması, daha iyi eğitime erişimin sağlanması ve yoksulluğun azaltılması yolu ile kısa vadede Avrupa’nın ekonomik krizden çıkması, uzun vadede ise istikrarlı ekonomik büyümenin sağlanması öngörülüyor. Bulgaristan’da da önümüzdeki 10 yıllık dönemde ülkenin gelişme istikametlerini belirleyen ulusal bir belgenin hazırlanması ile ilgili tartışmalar başladı. Bu bağlamda Avrupa Kaynakları Bakanı Tomislav Donçev, AB’nin stratejisine uygun olup aynı zamanda ülkenin spesifik sorunları ve imkanlarını yansıtan “Bulgaristan 2020” stratejisinin hazırlanması gerektiğini öne sürdü.

“Her şeyden önce öncelikli hedeflerimizi belirlemek gerekiyor, diyor Bakan Donçev. Kriz ve kaynak yetersizliği ortamında israfa izin vermemek gerekiyor. Dolayısıyla önümüzdeki on yılda ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişmesinin motorunun kim olacağını, yatırımların yapılması ve destek verilmesi durumunda ekonomiye ve sosyal ortama en büyük katma değer getirecek olan alanların hangileri olduğunu belirlemek gerekir. Milli stratejinin hazırlanmasında ulusal uzlaşmanın sağlanması önemlidir. Böyle bir belge, sadece Bakanlar Kurulu uzmanları tarafından hazırlanamaz. “Bulgaristan 2020” stratejisinin planlanması artık başladı. ”

Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov’un sözlerine göre Avrupa ekonomisi, esnek politika ve sıkı bütçe disiplinine muhtaçtır. Bakan Mladenov, Bulgaristan’da 1996 yılında yaşanan büyük krizin tekrarlanmaması korkusundan dolayı son yıllarda ülkemizde bu disiplinin büyük ölçüde sağlanmış olduğunu vurguladı. Dışişleri Bakanı şöyle konuştu: “Yeni iş yerlerini, yeni gelişme yolunu AB’ne uygunluk sağlamadan arayacak olursak hiçbir sonuç elde edemeyiz, çünkü ülke ekonomisi Avrupa ekonomisi ile artık entegre edilmiş olup dünyanın en geniş ve ödeme gücü en büyük olan piyasasının bir parçası olarak gelişmelidir” diyen Bakan Mladenov, “Avrupa 2020” stratejisinde belirlenen hedeflerden hangisinin Bulgaristan için en önemli olduğu sorusu üzerine şu cevabı verdi:

“Yenileşimler ve eğitimle ilgili hedef en önemlidir, çünkü yeşil ekonomi de, iklim değişiklikleri de, sera gazlarının sınırlandırılması da, sosyal entegrasyon ve istihdam da ne kadar önemli olursa olsun sonuçta vatandaşların eğitim düzeyine, insanların yenilikler üretme kabiliyetine, yeni şeyler icat edip bunları hayata geçirme yeteneğine bağlıdır.

Eğitim sisteminde girişimci ruhun edindirilmesi önemlidir. Bir toplumda yenileşimler yaratma sistemi çok mühimdir. Sadece bütçenin yenileşimler için harcadığı kaynaklar değil, bu yönde yatırım yapan güçlü şirketlerin var olması da önemlidir. Yatırımcıların gelmesi için bizim gereken şartları oluşturmamız gerekiyor. Şartları oluşturmak için ise eğitimli çalışma piyasası gibi bir dayanağa muhtacız”.

Kaynak: BNR


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS