Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
BULGARİSTAN “AVRUPA 2020” İLE UYGUN SOSYAL VE EKONOMİK GELİŞME POLİTİKASI İZLEYECEK

BULGARİSTAN “AVRUPA 2020” İLE UYGUN SOSYAL VE EKONOMİK GELİŞME POLİTİKASI İZLEYECEK

28 Haziran 2010

AB’ne üye devletlerin liderleri “Avrupa 2020” başlıklı yeni büyüme ve istihdam stratejisini onayladıktan sonra ortak Avrupa hedeflerine ulaşılmasına yönelik ulusal programlar hazırlanmalıdır. Yenileşim ve bilimsel araştırmalara daha fazla yatırımların yapılması, iklim ve enerji alanındaki zorlukların karşılanması, daha iyi eğitime erişimin sağlanması ve yoksulluğun azaltılması yolu ile kısa vadede Avrupa’nın ekonomik krizden çıkması, uzun vadede ise istikrarlı ekonomik büyümenin sağlanması öngörülüyor. Bulgaristan’da da önümüzdeki 10 yıllık dönemde ülkenin gelişme istikametlerini belirleyen ulusal bir belgenin hazırlanması ile ilgili tartışmalar başladı. Bu bağlamda Avrupa Kaynakları Bakanı Tomislav Donçev, AB’nin stratejisine uygun olup aynı zamanda ülkenin spesifik sorunları ve imkanlarını yansıtan “Bulgaristan 2020” stratejisinin hazırlanması gerektiğini öne sürdü.

“Her şeyden önce öncelikli hedeflerimizi belirlemek gerekiyor, diyor Bakan Donçev. Kriz ve kaynak yetersizliği ortamında israfa izin vermemek gerekiyor. Dolayısıyla önümüzdeki on yılda ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişmesinin motorunun kim olacağını, yatırımların yapılması ve destek verilmesi durumunda ekonomiye ve sosyal ortama en büyük katma değer getirecek olan alanların hangileri olduğunu belirlemek gerekir. Milli stratejinin hazırlanmasında ulusal uzlaşmanın sağlanması önemlidir. Böyle bir belge, sadece Bakanlar Kurulu uzmanları tarafından hazırlanamaz. “Bulgaristan 2020” stratejisinin planlanması artık başladı. ”

Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov’un sözlerine göre Avrupa ekonomisi, esnek politika ve sıkı bütçe disiplinine muhtaçtır. Bakan Mladenov, Bulgaristan’da 1996 yılında yaşanan büyük krizin tekrarlanmaması korkusundan dolayı son yıllarda ülkemizde bu disiplinin büyük ölçüde sağlanmış olduğunu vurguladı. Dışişleri Bakanı şöyle konuştu: “Yeni iş yerlerini, yeni gelişme yolunu AB’ne uygunluk sağlamadan arayacak olursak hiçbir sonuç elde edemeyiz, çünkü ülke ekonomisi Avrupa ekonomisi ile artık entegre edilmiş olup dünyanın en geniş ve ödeme gücü en büyük olan piyasasının bir parçası olarak gelişmelidir” diyen Bakan Mladenov, “Avrupa 2020” stratejisinde belirlenen hedeflerden hangisinin Bulgaristan için en önemli olduğu sorusu üzerine şu cevabı verdi:

“Yenileşimler ve eğitimle ilgili hedef en önemlidir, çünkü yeşil ekonomi de, iklim değişiklikleri de, sera gazlarının sınırlandırılması da, sosyal entegrasyon ve istihdam da ne kadar önemli olursa olsun sonuçta vatandaşların eğitim düzeyine, insanların yenilikler üretme kabiliyetine, yeni şeyler icat edip bunları hayata geçirme yeteneğine bağlıdır.

Eğitim sisteminde girişimci ruhun edindirilmesi önemlidir. Bir toplumda yenileşimler yaratma sistemi çok mühimdir. Sadece bütçenin yenileşimler için harcadığı kaynaklar değil, bu yönde yatırım yapan güçlü şirketlerin var olması da önemlidir. Yatırımcıların gelmesi için bizim gereken şartları oluşturmamız gerekiyor. Şartları oluşturmak için ise eğitimli çalışma piyasası gibi bir dayanağa muhtacız”.

Kaynak: BNR


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kara Ibrahim Aga 2010-06-30 13:18:35
Ha..ha..
Emir ne o?
Senin'le "dupe i gachti" olan Smolyan'daki arkadashin gündem yaratmish..
Araplardan transverler mi geciktikin aceba?


http://rodopi24.blogspot.com/2010/06/blog-post_7299.html
emir 2010-06-30 15:44:07
Ben bu adamla arkadas degilim KIA, sadece tanisikliligimiz var. Ben Arif Abdullah, Huseyin Hoca'larla calismistim-ama cogumuz yurt disina kactik, bazilarimiz hala hapiste, orgutlerimiz kapatildi, internet sitelerimiz durduruldu, cok baski ve zulum gorduk gavur devletinden.
Ago Huseyin'i bulgar gizli servisi mensuplari Pazardjik de oyle dovduler ki sabah namazi cikisi, 3 ay hastanede yatti,ama gene vazgecmis degiliz.Ama dagittilar bizi, DPS ozaman bulgarlara birlik olmustu ve bize karsi ciktilar,ama simdi muftuluk,DPS hepsi berbat durumda.
Canim arkadasim Arif su an Ingiltere'de doktorasini yapiyor,Huseyin kardesim Turkiye'de...
Ama global dunyada internetten bile cok sey yapilabilir :)
Bakalim bu siteyi nezaman durduracaklar:

http://www.islamforbulgaria.com/index.html

Bu arada 1 ayligina senin cok ovdugun Deutschland'a gidiyorum, daha yakindan tanimak icin almanlari, gecen sene bir hafta ablamin yaninda kalmistim Kreuzberg'te
ve dehsete kapildim. Sabah her taraftan sesler geliyor -"Kiz Fatmaaaaaaaa, huuuuuuuuuu Leman ablaaaaaa, caya gelseneee"...
Bu sefer Rostock'a gidiyorum,umarim orada daha fazla alman ile karsilasirim.
Kara Ibrahim Aga 2010-06-30 20:21:57
Vay be bu konuda DPS Milletvekileri biri birnine düshmüsh..

http://kircaalibugun.blogspot.com/2010/06/ab-milletvekili-cetin-kazak-kimliklerde.html


***
Ha..ha
Berlinin "Küchük Anadolusunda" yashamishin ha..
Hershey dedin gibi.Anadoludan ayni köyden ve köylerden gelenler ayni Türkiyeden geldikleri gibi yashamaya devam ediyorlar.Entegrasiyon,Almanca umurlarinda degil..
Chocuklarin yüzde 85% egitimine devam etmiyoru..
Yani N.York zenci getolerindan bir fark yok...
Alman ne arasin orada.Beyaz Türklerde kachiyor oradan.

Gidecen kasaba tam Nazi kasabasidir.1990'da 10 VIETNAMLIYI atashe verdiler ve Halk Polis ve Itfaye gülüyordu Obshtejitiede yananlara..O zaman Almanya birleshik degildi..

Sana bir tavsiyem var.Almanya Bulgaristan degil..
Ne yaptina ve nelere gitigine dikkat et..
Iki havta önce Alman Anayasa Koruma Örgütü en büyük tehlikeleri achikladi.Rus ve Chin industi ajanlardan sonra Islyami Dinci örgütleri dige üstünü chizdi..
Yanlish bi hareketinde yakalarsa Ömür boyu Almanyaya girme yasagi koyarlar.
Burada para sökmez..
Ayni Kadafinin oglunun Isvichrede olayindaki gibi..
0sman Pazvantğulu 2010-06-30 23:30:24
Siz de internet sitenizi türkiyede kurun ba aga, Hristo Botev gibi yapın. Onlar Bukureşti seçmişlerdi. Angel Kınçevler, Baba Tonkalar da Rusçukda hasır altından su yürütüyorlardı. Aynısın siz de yapın. Hatta dah da ileri giderek 'Dyakonıt na imperiyata' ve 'Cin gibi' min gibi işlerine de girin. Daha da ötesi ise 'Petkolyo Kapitanine" meselesi. Bir tane bulgar çocuğu yakalayn, 'İvanço pişkata rasteli be!' diye sorun. Bunlar gerekli şeyler, hiç durmayın yapın bunları.
incebelli 2010-07-01 00:00:05
Osman Bey size katılıyorum, ya bıktım Türkiye'den uzaktan böyle provokatif yazanlara. Konuyuda başka yere çekiyorlar. Yazık bu güzel kültür sitenin seviyesine, bırakın yalnız biz Kırcaliler yazalım.
emir 2010-07-01 03:08:16
Sanki kircaalihaber sitesi degilde, ingiltere kralicesinin takip ettigi kultur sitesi...Hay sizin seviyenize...
Kara Ibrahim Aga 2010-07-01 13:25:07
Bakiyorumda bizim Fes,chobanin "Zapiskilerini" okuduktan sonra kendi kendine "Vizroditelen prozes" yapmish...
Hayirlisidir .........

Talat Pasha,Enver Pasha sökmedi shimdi moda Osman Pasha....ha..ha..
Vallahi kurtaracak Memleketi,gözü dönmish bir kere....
Fes 2010-07-01 20:24:27
Niye sökmesin Enver ve Talat paşalar be aga, onlar benim idollerimdir. Odamda her ikisinin ve Bahattin Şakir'in putretleri var.

Bahattin Şakir'i bilirmisin? Ermeni tehçirini Anadolu'da yürüten adamdır. Türklerin bir vatanı olması için hristiyan unsurların Anadolu'dan çıkartılmasları gerekiyordu. İşte o pis işi İttihatçılar yaptılar.

Osman Pazvantoğulu ise Osmanlı'ya isyan etmiş Vidin'i bir ayandır, Osman Paşayla bir alakası yoktur.
Kara Ibrahim Aga 2010-07-02 19:41:04
Fes buraya chok güzel yazi yazmishtim Osman Pazvantoglu ichin,ama Bot silmish....

Türkün Türkten bashka dushmani diyorum ya...
ispati....

Ayni sizin oralarda gibi...
fes 2010-07-02 21:25:54
Silmenin suyunu çıkardılar bizimkiler,. Niye yapıyorlarsa? Ben de anlayamadım. Bu site canlansın, daha çok insan tartışmalara katılsın diyeceklerine onun bunun farklı görüşteki yazısını siliyorlar.

Bu dünyada herkes aynı düşünecek diye bir şey yok. Hatta herkes aynı düşünse, tek tip insan olsa bu sefer insanlar cansıkıntısından patlarlar.

Bu biraz Osmanlı'nın kültür coğrafiyasıyla ilgili bir şey. Dalkavukluk iliklerimize kadar işlemiş bir kere.

Biliyorsununuz, batı saraylarında kralı ve maitini eğlendirmekle görevli soytarılar vardı. Bunlar her türlü şaklabanlık yapar, ve yeri geldiğinde iğneleyici sözünü Krala ve çevresine söyleyiverirlerdi.Batıda eleştiriye tahammül böyle gelişmişti.

Osmanlı'da ise Dalkavuk vardı. Başındaki kavuğuna dallar budaklar geçirir, habire padişaha ve Sadrazama yağ çekerdi. Doğunun küt kafalı hükümdarı en küçük eleştiriyi kaldıramaz, buna yeltenenin tez boynunu vurduruverirlerdi.

( İlhan Selçuk merhumun Soytarılar ve Dalkavuklarla ilgili muhteşem bir yazısı var, meraklılar bulup okuyabilir)

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS