Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
BULGARİSTAN'IN MÜFTÜ OYUNUNA TEPKİ

BULGARİSTAN'IN MÜFTÜ OYUNUNA TEPKİ

01 Temmuz 2010

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu ( B.R.G.K) Genel Başkanı Turhan Gençoğlu, Türklerin hür iradeleriyle seçtiği baş müftüyü Bulgaristan'ın tanımamasına tepki gösterdi.

Gençoğlu, yaptığı açıklamada, "AB üyesi olan bir ülkede, Bulgaristan'da meydana gelen inanmak dahi istemediğiz bir olayın gerçek olduğunu öğrenmiş olmanın üzüntüsü içindeyiz. Yıllar önce zorunlu göçe tabi tutulup yüz binlerce insanı doğup büyüdükleri topraklardan ayıran bir zihniyetin sebep olduğu sıkıntıları gidermeye çalışırken, bu kez de Bulgaristan'da yaşayan Müslümanların dini inançlarına yönelik baskılara şahit olmaktayız. Müslüman azınlığın hür iradeleriyle seçtikleri baş müftünün Bulgaristan yönetimince tescil edilmeyerek, yerine 20 yıl öncesindeki acımasız olayların uygulayıcılarından istihbarat subayı Nedim Gencev'in atanması, hakka, hukuka uygun olmayan devlet baskısının bir sonucudur. Aynı zamanda gelecek için bazı endişeleri de beraberinde getirmektedir" ifadelerini kullandı.

Nedim Gencev'in açtığı dava kısa sürede neticelendirilirken, Müslüman topluluğun özgür iradesiyle seçilen müftülükçe açılan davaların bazı şartlar bahane edilerek sürüncemede bırakılmasının, Bulgaristan'da yargının ne durumda olduğunu gösterdiğini ifade eden Gençoğlu, "Avrupa Birliği'nce değiştirilmesi istenen (Bulgaristan Dini Cemaatler Kanunu) hükümlerinin uygulanması, dine dayalı ayrımcılığın tipik bir örneğidir. AB sınırları içinde yer alan bir devletin, AB standartlarını bir kenara bırakıp dini özgürlüklere müdahale etmeye yönelmesi, insan onuruna yönelik bir girişim ve hakarettir. Başka bir anlamda da Birleşmiş Milletler ilkelerinin tanınmaması ve çiğnenmesinin tipik bir örneğidir. Bulgaristan yönetimine karşı azınlık haklarının korunması ve insanlık haklarıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açılan davaların çokluğu bilinen bir gerçektir" şeklinde konuştu.
Bulgaristan'daki soydaşlarımızın vatandaşlık haklarından dahi mahrum bırakılmak istendiğini savunan Gençoğlu, "Baş müftülük yapılanmasındaki uygulama, gelecekte azınlık hakları konusunda başka ihlallerin olacağı yolunda da önemli bir göstergedir. Bütün temennimiz, komşumuz, dostumuz ve ortak çıkarlarımız olan Bulgaristan yönetiminin, 20 yıl öncesinin sinyallerini veren insan hakları, din ve vicdan özgürlüğünü engelleyen siyasi, hukuki, idari yaptırımların derhal sona erdirilmesidir" ifadelerini kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 14 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 069
-Aktif Vaka Sayısı:4 684
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:176
-Toplam Vefat Sayısı:484
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS