Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
MEMNUNİYETSİZLİK MÜSLÜMANLARI SOKAĞA DÖKTÜ

MEMNUNİYETSİZLİK MÜSLÜMANLARI SOKAĞA DÖKTÜ

02 Temmuz 2010

Bugün 02.07.2010 Kırcaali Müslümanları Cuma namazını camide değil de açık bir ortamda kıldılar. Bunu gerektiren sebep de, Sofya Temyiz Mahkemesi’nin totaliter Jivkov rejiminden tayin edilen Nedim Gencev’i Bulgaristan Müslümanlarının Yüksek Şura Başkanı olarak yeniden göreve getirilmesiydi. Esasen Müslümanlar, bugüne kadar kendi seçmiş oldukları dini yöneticilerinin büyük bir teslimiyetle arkalarında duruyorlar.
Bugüne kadar Bulgaristan Müslümanları “Gencev ve yandaşlarını” protesto mahiyetinde şu faaliyetlerde bulundular:

1. Yüksek Temyiz Mahkemesinin kararı açıklandıktan sonra hemen Sofya merkezinde 1000 civarında Müslüman (Başmüftü ve yardımcıları, Yüksek Şura Başkanı, 18 Bölge Müftüsü, bölge vaizleri, imamlar, cami encümenleri başkanları ve şuurlu müminler) “Adalet istiyoruz, Gencev’i Yüksek Şura Başkanı olarak seçmedik – istemiyoruz” diyerek memnuniyetsizliklerini dile getirdiler.
2. 18.06.2010 Cuma günü Bulgaristan’daki tüm bölge müftülüklerinde protesto yürüyüşleri düzenlendi. Bu gösterilere yaklaşık 50 000 kişi katılarak Gencev’e hayır dediler.
3.Ülke genelinde imza kampanyası düzenlendi ve 200 000 üzerinde imza toplandı.
4. Yurt içi ve yurt dışı bütün hukuki müesseseler bilgilendirildi.
5. İslam konferansı teşkilatıyla randevu alındı ve önümüzdeki günlerde Başmüftülük temsilcileri orayı ziyaret edecek.
6. Avrupa Parlamentosu’na durum aktarıldı.

Bugünkü protesto ile ilgili Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed Kırcaali Haber gazetesine şunları paylaştı: “Tüm Bulgaristan Müslümanları arasındaki birlik ve beraberliği devam ettirerek bu sorunun üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Bizler Kadere inanır, elimizden geleni yaparız ve Allah’a durumu havale ederiz. Bundan dolayı hizmetimize motive ile devam ediyoruz. En yakın bir zamanda Kur’an kursları başlayacak. Protestolarımızı destekleyen herkese teşekkürlerimizi sunarız. “

Bu nevi protesto eylemleri Bulgaristan çapında 18 bölge müftülüğünün bulunduğu merkezlerde gerçekleşti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Er 2010-07-02 22:41:59
beyhan mimed demiski

/ En yakın bir zamanda Kur’an kursları başlayacak /

Bu kuran kursu ile protestonun ne alakasi var?
Sinan 2010-07-03 15:29:21
Helal olsun ,işte budur ,ne istediğini bileceksin ve bu yolda ölmeyi dahi göze alacaksın . Biz böyle dik durursak gavurlrbize ister istemez saygı gösterecek ve istediğimizide sökesöke alırız ama döneklik olursa bizi çingenelerle sürekli aynı görürler. Sygılar
rumuz izmirli 2010-07-04 16:43:01
Siz neyi söke söke alacağınızı bilmiyorsunuz.Dinlerde demokrasi ve seçim olmaz.Hangi islam ülkesinde müftüler seçimle göreve geliyor,buna Türkiyede dahil.Bulgaristanda Türklerin eğitim ve sanat alanında belirgin bir başarısı varmı?Ana dilini bilemeyen toplumumuz yaşadığı ülkenin dilinide bilemez.Çocuklarınıza anadillerini iyi öğretin,kardeş belediyelerden sadece para değil,eğitim yatırımı isteyin,söke söke almanız gerekenler bunlar.Makedonyadaki türk kardeşler,anadil konusunda bizden çokdaha iyi oldukları için,tüm alanlarda etkinler.Hemde ikinci büyük nüfus Arnavutlardan çok daha etkinler.Dediğim gibi hiçbir dinde din adamları seçimle başa gelmez(hiristiyan,musevi).Din bezirganları ister seçilmiş olsun ister atanmış hepsinin yaptığı din sömürüsüdür.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS