Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
7.BALKAN TÜRK FOLKLORU FESTİVALİNİN AÇILIŞI YAPILDI

7.BALKAN TÜRK FOLKLORU FESTİVALİNİN AÇILIŞI YAPILDI

05 Temmuz 2010

Bu yıl yedincisi düzenlenen Balkan Türk Folkloru Festivali katılımcıların eşsiz danslarıyla görkemli bir şekilde Kırcaali’de açıldı.

Açılış öncesi, Belediye Başkanı Hasan Azis grup yöneticilerini makamında kabul etti. Karşılaşmada belediye adına başkan yardımcısı Elisaveta Kehayova, Türkiye Cumhuriyeti İzmir Yenisakran Belediye Meclis Üyesi Murat Şengül, Romanya Mecidiye “Karasu” Tatar Türkleri Folklor Grubu Yöneticisi Ekrem Gafar, Makedonya Valandovo “Gotse Delçev” Derneği Başkanı Yovan Ugarçev, Makedonya Debar “Radika” Türk Folklor Ekibi Başkanı Fadriya Mustafovska, Bursa Kırcaaliler Derneği Başkanı Rıfat Adalı, Kırcaali “Ömer Lütfi 1993” Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet ve Genel Sekreter Müzekki Ahmet hazır bulundular. Bunların yanı sıra Ömer Lütfi Okuma Evi’nin ilk kurucu üyelerinden Halitin Altınarda(1969 Bulgaristan göçmeni) Türkiyeli misafirlerin arasındaydı.

Görüşme esnasında Başkan Azis önce herkesi teker teker hoş geldiniz ile selamladı. Festivalin kısa tarihçesini anlattı ve folklor festivallerin öneminden bahsetti. Ve devamında şunları ekledi: “İnşallah Yedinci Balkan Türk Folkloru Festivali yaşamaya devam eder ve bir gün yetmiş yedincisi de düzenlenir. Böyle bir anlamlı organizasyonda sizleri burada karşılamaktan kıvanç duyuyorum. Bu şölen bölgedeki tüm belediyelerin katkılarıyla yapılmaktadır. Tüm meslektaşlarım adına burada bulunduğunuz için sizlere teşekkür ediyor, festival boyunca da başarılar diliyorum”.

Konuklar birer birer söz aldılar ve memleketinden getirdikleri çeşitli hediyeleri Hasan Azis’e sundular. Belediyeden ayrılırken, bina girişinde sergilenmiş park maketini gördüler ve başkana projeyle ilgili sorular sordular. Başkan yöneltilen soruları yanıtladı ve sonra da hep beraber belediye binası önünde hatıra fotoğrafı çekildi ve festival açılış alanına doğru yüründü.

Meydan parkı “Kurtarıcılar Anıtı” önünde kurulan platformdan, festivalin açılışını yapan Başkan Azis konuşmasında: “Değerli sanatseverler, saygıdeğer misafirler ve sevgili Kırcaaliler, bir milletin varlığı o milletin kültüründen geçmektedir. Bir ülkenin büyüklüğüne ve nüfusuna bağlı olmayan, ama o ülkeyi özetleyen en önemli değer, o ülkenin sahip olduğu kültürdür. O da, insanların kültürel zenginliği ve değerleriyle ölçülür. Bir ulusun kültür zenginliği, folklor çeşitliliği, o ülkenin yüksek değerlere sahip olduğunun en belirgin göstergesidir. Farklı kültürlerin, dillerin ve dinlerin beraberce yaşamı, karşılıklı hoşgörü ve anlayıştan geçer. Yaşam sürdürdüğümüz Balkanlar da bu çeşitliliğin en güzel örneğidir. İnanıyorum ki, bu festival insanlar arası hoşgörünün pekişmesine katkı sağlayacaktır. Sizlere bir kez daha Bulgaristan’ın hoşgörü başkenti Kırcaali’ye hoş geldiniz diyor ve festival boyunca başarılı ve neşe dolu günler diliyorum”.

Yapılan açılış sonrası katılımcı gruplar, ülkelerinin folklor zenginliğini gösteren çeşitli halk dansları sergilediler. Meydanı dolduran Kırcaaliler ve misafirler zengin folklor gösterileri çeşitliliğinden nasibini aldılar. Gazetemizin sorunlarını yanıtlayan ve farklı yaş gruplarına mensup kişiler Türk folklor festivali için tek cevap üzerinde hemfikir oldular. O da bu tür organizasyonların daha sık yapılmasıyla ilgiliydi.

Festival gösterileri Cebel ve Krumovgrad'taki temsillerle devam edecek. Temsiller ikinci gün de saat 10.30’da Momçilgrad’ta ve saat 19.00’da Ardino’da devam edecektir. Festivalin son gününde saat 10.30’da Kirkovo İlçesi Çorbaciysko küyü ve Çernooçene ilçe merkezinde gösteriler yapılacak. Böylelikle 7. Balkan Türk Folklor Festivali yedi farklı belediyede gerçekleşmiş olacak.

7 Temmuz(Çarşamba) saat 19.00’da tüm katılımcı Balkan Amatör Türk Folklor Ekipleri, Meydan Parkı “Kurtarıcılar Anıtı” alanında büyük kapanış konseri gerçekleştirecekler. Organizasyonda maddi ve manevi destek sağlayan tüm ilçe belediye başkanları ve sponsor şirketler, katılımcılara teşekkür plaketi sunacaklar.


Kaynak: İsmail KÖSEÖMER / Durhan ALİ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Mehmet Serbest 2010-07-05 17:42:08
Emeği geçen herkesi kutluyoruz bu festivalin daha nice yıllar devam etmesini temenni ediyoruz
Gelecek nesiller arasındaki dostluk ilişkilerine de çok büyük katkıları olacağına inanıyoruz
MESTANLI ZEYBEKLER YONETIMI 2010-07-05 17:49:29
7.BALKAN TÜRK FOLKLORU FESTİVALİNE EMEGI GECEN HER ARKADASA BASARI DILIYORUZ...KOLAY GELSIN...
hoca 2010-07-05 19:44:57
Tebrikler... Heyecanlanıyoruz... Canlanıyoruz...
incebelli 2010-07-06 14:18:58
Ne kadar güzel, Kırcali'de insanlar kültüre o kadar çok önem veriyorlar ki, krizi böyle daha kolay atlatmaya çalışıyorlar. Kırcali zaten Balkanlar için örnek bir şehir-hoşgörü, eğtim seviyesinin yüksek tutuyorlar, turizım, kutluyorum valla. Organizosyon da her zaman mükemmel. Kolay gelsin ve devamını dileriz. Saygılar
Sağduyu 2010-07-07 11:21:11
Haydi dostlar saat 12'de TRT TÜRK ekranı başına, Kırcaali'den canlı yayın var.
Sevgili Kırcaali Belediye başkanımız H.Aziz,değerli Müzekki Ahmet,tütün dosyası ve daha bir çok konu sizleri bekliyor canlı yaında.
TRT'ye sürekli çamur atan,sevmeyen putperestler çatlasın,onlar CEM TV'lerini izlemeye devam etsinler........
OSMAN OSMANOV'A 2010-07-08 14:09:15
Sn. Osmanov / ne bileğim önce isminizden şu OV bir çekseydiniz eşit olacaktık/, neyse, siz şiir yazdınızda Ömer Lütfi derneği yayınlamadı mı???? Siz Müzeki Bey gibi, gazete yaptınız, site yaptınız , Folklör festivali düzenlediniz de insanlar seyretmeye mi gelmedi. Oturduğumuz yerden eleştirmek çok kolay biliyor mu sunuz , özellikle bizim Kırcali'de oturan insanların özel nedenlerle nefret duyguları, ilerlememizi engelliyoru. Sn. Osmanov, yazdıklarınızı hiç onaylamıyor ve bu bölgedin biri olarak utanıyorum. incebelli, selamlarla
Sağduyu 2010-07-08 15:24:12
İncebelli kardeşim,her gördüğünüz yazıyı TÜRK hemşerilerimizin yazdığını sanmayın!

Türkçe bilen bulgarlar'dan kışkırtma amaçlı yazanlar var,(osmanov'un) onlardan biri olduğunu düşünüyorum, oyuna gelmeyelim!!!
Anatoliy Lunaçarski 2010-07-09 00:18:30
Stalin öldürtüğü adamları beraber çıktıkları fotoğrafdan da sildirimiş. Öerneğin meşhur bi fotoğrafta Stalin'le Buharin yana yana, ama bi bakıyorsun, Buharin buharlaşıvermiş.
Stalin'in kalntıları kolay kolay silinmez tabi, şöyle veya böyle devam eder. Osmanov buharlaşmış ama ona cevaben yazılan yazılar kalmış. Sledovatelno Osmanov buharlaşmamış, Osmanov buradadır.
Kara Ibrahim Aga 2010-07-09 14:27:06
Ne digem...

Vatana,Millete,Ahali'e hayirli ugurlu olsun....

Yalniz Belediye bashka partinin eline gechirse böyle festivallar devam eder mi orasi belli degil gibime geliyoru...
Sağduyu 2010-07-10 19:04:03
Kara İbram,
Ne oldu yav,kafana taş mı düştü?
Kırk yıl sonra ilk kez seni makul düşünürken gördum.

Hadi hayırlısı,bugün büyüdüğünü kanıtladın.
Dediğim gibi,inallah kafana taş düşmemiştir,devamını dileriz.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS