Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
“OLAĞANÜSTÜ MİLLÎ MÜSLÜMANLAR KONFERANSI İSTİYORUZ!”

“OLAĞANÜSTÜ MİLLÎ MÜSLÜMANLAR KONFERANSI İSTİYORUZ!”

10 Temmuz 2010

AVRUPA AVRUPA DUY SESİMİZİ…

Bulgaristan Müslümanları en yakın zamanda Avrupa Birliği gözetimi altında Olağanüstü Millî Müslümanlar Konferansı yapılmasını istiyorlar.

Yüzlerce kişinin katıldığı kocaman bir kalabalık mahkeme tarafından tekrar Bulgaristan Müslümanları başına ATANAN komünist dönemi ajanı Nedim Gencev’e hayır protestosu düzenledi. Aynı şekilde haksız yere yetkileri elinden alınan Bulgaristan Baş Müftüsü için Bulgaristan yönetimine tepki gösterdi. Kırcaali Merkez Camii önünde toplanan Müslümanlar belediye meydanı önündeki alana kadar tekbir getirerek ve çeşitli sloganlar atarak yürüdüler. Protestocular arasında Kırcaali bölgesinin tüm ilçe temsilcilerinin yanı sıra Haskovo ilinden de katılım vardı.

Burada basın bildirisi okundu. Bildiri metninde Bulgaristan'da yaşayan toplulukların huzur içinde yaşamaları için inançlarının gerektirdiklerini yapma özgürlüğünün bulunmasının altı çizilirken 'Her şahsın düşünce, vicdan ve din hürriyetine hakkı vardır. Bu hak, din veya kanaat değiştirmek hürriyetini, dinini veya kanaatini tek başına ve topluca, açık veya özel surette, öğretim, tatbikat, ibadet ve ayinlerle açıklama hürriyetini gerektirir." şeklindeki İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 18. maddesi hatırlatıldı.

Birlik ve beraberliğe çağrı yapıldı, fitneye ve fesada kapılmama daveti vardı. Bulgaristan Hükümeti yetkililerin 1,5 milyon Müslüman’ı yok saydığını ve önümüzdeki hafta bu konuyu Avrupa Birliği Komisyonu’nda İnsan Haklarından sorumlu bakana taşıyacakları duyuruldu. Aynı şekilde İslam Konferansı Örgütleriyle (İKÖ) de en yakın zamanda bu konu görüşüleceğini ve örgüte üye 57 ülkeye Bulgaristan Müslümanlarının çilekeş durumu gözler önüne serileceği anlaşıldı.

Bulgaristan Müslümanlarının tedirgin olduğu başka bir konu da 2008 yılı Milli Müslümanlar Konferansına katılan birçok delegenin defalarca polis ve istihbarat (DANS) tarafından sorguya çekilmiş olmalarıdır. Günümüzde Millet Meclisinde İstihbarat Denetleme Komisyonu Başkanlığını Türk düşmanı olduğunu hareketleriyle, davranışlarıyla ve konuşmalarıyla her seferinde gösteren aşırı sağcı Ataka Partisi lideri Volen Siderov’tur. Bunun yanı sıra Diyanet İşleri Müdürlüğü Bakanlar Kuruluna bağlı olup sorumlu kişi de komünist dönemi ajanı ve Yurtdışındaki Bulgarlardan sorumlu sandalyesiz bakan Bojidar Dimitrov’tur. Protestocularla yaptığım görüşmelerde, “Bu iki şahız aktif görevde olduğu sürece Bulgaristan’daki Müslümanların işi hem çok zordur hem de çıkmaz sokaktır” denildi.

Baş Müftülüğün bildirisinden kesitler:

- " Bulgaristan Müslümanlarının ve bütün Bulgar halkının toplumsal huzuruna halel gelmemesi için Bulgaristan hükümetini bir an evvel atılması gereken adımları atmaya davet ediyoruz. “

- “ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Dinler Kanunu’nda yapılmasını istediği değişikliklere karşı tam bir vurdumduymazlık sergilenmeye devam edilmesinin yanı sıra, Bulgar devleti görülmedik bir hızla birbiri ardına mahkeme kararları çıkartmaktadır ki, bunlar Müslüman topluluğunun iç işlerine doğrudan müdahale demektir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararları uygulanacağı yerde, Devlet Ulusal Güvenlik Ajansı (DANS) tarafından yapılan baskı ve tehditler vasıtasıyla topluluğumuzun iç işlerine müdahale edildiği görülmektedir. Çünkü Müslüman topluluğunun fertleri üzerinde DANS tarafından psikolojik baskı uygulanmaktadır."

- “ Müslümanların yaşadıkları yerlerde var olan cami encümenlerinin yok edilmek isteniliyor, aynı zamanda 14 Haziran 2010 tarihinde Başmüftülüğümüzün internet sitesi kapatılmış bulunmaktadır ki, bu ülkemizde yaşayan Müslüman halkın sesini susturma çabalarından bir tanesidir."

- " Parlamentodaki DANS`ı Denetleme Komisyonu başkanlığının ATAKA Partisi’nde olması ve Bojidar Dimitrov gibi profili eskiden malum olan birisinin başkanlığa bağlı Yurtdışındaki Bulgarlar Ajansı ve Diyanet Müdürlüğü’nden sorumlu Devlet Bakanı olması, uygulanan baskının perde arkası planlarının bir göstergesidir. Yukarıda zikredilen hareketlerle toplumsal huzurun bozulması, beyaz bir sayfanın kapatılması ve onun yerine karanlık geçmişi hortlatan hareketlerin uygulamaya konması hedeflenmektedir. Bu uygulamalar esnasında hiçbir rahatsızlık duyulmadan diktatör Todor Jivkov’un adı geçmektedir. Bütün bunlarla birlikte düşündürücü bir durum da şudur: Bütün kurumlarıyla beraber Avrupa Birliği, insan hakları ile ilgili birçok belgeyi onaylamış olan Bulgar devletine isteklerini kabul ettirmeyi başaramamaktadır. Her şeye rağmen bizler haklı davamızı uluslararası platformda savunmaya devam edeceğiz ve Müslüman topluluğunun temsilcileri olarak Avrupa Konseyi’nin ilke ve kararlarına kulak asmayan Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkede haklarımızı ısrarla arayacağız. Çağrımız şudur: Bundan sonra ülkemizin itibarının daha da düşürülmemesi, Bulgaristan Müslümanlarının ve bütün Bulgar halkının toplumsal huzuruna halel gelmemesi için Bulgaristan hükümetini bir an evvel atılması gereken adımları atmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Papazı Der ki... 2010-07-11 00:28:32
_________“OLAĞANÜSTÜ MİLLÎ MÜSLÜMANLAR KONFERANSI İSTİYORUZ!” __________

Bu ne şimdi? Bunun doğrusu ,

"ULUSAL İSLAM KONFFERANSININ OLAĞANÜSTÜ TOPLANMASINI İSTİYORUZ!" olmalıdır.
incebelli 2010-07-11 10:51:57
DUSENIN DOSTU OLMAZMIS .... DOGRU/ YAZDIKLARINIZDAN DA BELLI OLUYOR. EMINIM HASAN AZIZIN ETRAFINDA EN COK YALAKALIK YAPANLAR BU YAZILARIN SAHIBI. NE KADAR ZAVALLISINIZ...
İsmail 2010-07-12 00:58:51
Papaz, doğru kelime kullanmamı teşfik ettiğin için teşekkürler.
Allah,süsücü ineğe boynuz verm 2010-07-12 11:20:28
Güç'ten bahsediyorsun.Bulgaristan çok mu güçlü?.
Ekonomi,askeri,finans,insan,beyin gücü mü var?.Hiç biri yok.Tükenmiş,sıfırlanmış durumda.Senin liderin Doğan'ın gücü,inan çok büyük.Arkasında 700 bin seçmeni,sekiz yıl iktidar tecrübesi ve oradan aldığı madi,manevi gücü var.21 yıllık zeki ve kurt politikacı.Dahası 2005 yıllında,çıplak gö... Siderofa, 1,500,000 bin levayı,ATAKA'YI kurması için hediye etmedi mi?.SİDEROV,A.DOĞANIN ÖNÜNDE SUÇLU ÖĞRENCİ GİBİ BAŞI ÖNE EĞİK VAZİYETE DURUYOR.Sebebi de Ahmede elli mahküm olması. Gerçek durum bu iken,nasıl oluyor'da A.Doğan,Siderov üzerinde etkili olamıyor?.Cevaplayabilirmisin Fes Dilipis.Yoksa etkili olmak'mı istemiyor.
Saygılarımla.Koşukavaklı
Osman 2010-07-12 16:59:31
IP: 85.103.247.73


Sağduyu dincisiyle komunist bozuntuları aynı yerde birleştiler. Nasıl oluyorsa? Her iki tarafın vicdansız oluşları, onları aynı paydada birleştiriyor olmalı. Komunistlerle dincilerin milliyeti yoktur, namus ve onur denilen şeyleri onlarda arama. Elde etikleri mevkileri korumak için sadece ruhlarını değil, karılarını bile satarlar. 1989'da anavatan Türkiye'ye doğru kilometrelerce kervanlar düzülmüşken onlar neredeydi? Neyin ne olduğunu bilebilecek kadar eğitimleri vardı, anacak kalplei çilekeş halkın kalbiyle aynı anda atmıyordu. Bağırsaklarına kadar haset dolu olduklarından hayince sindiler, fırtınanın geçmesini beklediler. Her şey yatıştığında sinsice DPS yapılanmasının içine yerleştiler. Bunlarla muhatap olmak boşa kürek çekmektir, onları kendi başlarına bırakalım.

başlık 2010-07-14 13:32:39
okuyucunun biri başlığın yanlış olduğunu belirtmiş.yazar da kabul edip teşekkür etmiş.ama nedendir bilinmez eski başlık aynen duruyor.başlığı düzeltmek bu kadar zor mu?yoksa "hata da olsa ,bizim hatamızdır" mı?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS