Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Ocak 2020
HABERLER » Bulgaristan
DOĞU AVRUPA SEFİLLİKTEN KURTULAMIYOR

DOĞU AVRUPA SEFİLLİKTEN KURTULAMIYOR

10 Temmuz 2010

Doğu Avrupa ülkelerinde krizler dinmek bilmiyor. Ekonomik krizinden sonra bölge ülkeleri avro krizine de yakalandılar. İstisnai durum sadece Polonya’da görülmektedir. “Die Welt” gazetesi yazarları Daniel Ekert ve Holger Tsşepits durumu aşağıdaki gibi görmekteler:

Kıtanın yarısı uyku haline giriyor. Eğer, geçen hafta Doğu Avrupa büyük gazetelerin manşetlerinde yerini aldıysa, bunun tek nedeni oralardan gelen büyük bütçe açığı, Uluslararası Para Fonu (IMF) yardımları ve siyasi çalkantılar dolu kötü haberler olmuştur diye yazıyor gazetenin iki yazarı ve açıklamaya devam ediyorlar. Asya var gücüyle yukarı doğru tırmanırken bir zamanlar Avrupa’nın başarı bölgesi yerinde sayıyor. Sadece Polonya’daki yeni cumhurbaşkanı seçimi birkaç olumlu gelişmeden birisiydi. Komorovski gibi bir cumhurbaşkanı ile piyasa katılımcıları (yatırımcılar) Polonya kamu finansmanı üzerinde daha iyi bir kontrol bekliyorlar. Bunun yanı sıra Polonya’nın ortak para birimi avroya geçme olasılığı da artmıştır.

Avrupa’nı yeni sınıf birincisi

Doğu Avrupa ülkeleri arasında ekonomik açıdan Polonya en iyi durumdadır. Macaristan Borsası değerinden %6 kaybederken Hırvatistan’ınki %9, Bulgaristan Borsası ise değerinin %14’ünü yitirmiştir. “Die Welt’e” göre avrodaki kriz aynı etkiye sahip olmamakla birlikte Doğu Avrupa ülkelerini zorluyor. Sitigrup-Londra ekonomi uzmanı Deyvid Lübin’e göre gelişmekte olan ekonomilerde “komşu riski” gibi bir olay oluşması mümkün.

Denge prensibinde hatalar

Bulaşıcı etki iki kanaldan geçmektedir. Birisi komşu ülkeler arasında sıkça görülen mali sektörlerin iç içe geçmesidir. Örnek olarak Yunan bankalarını verebiliriz. Bu bankaların payı Bulgaristan’da %29 ve Romanya’da %16’dır. Yunanistan’daki finans kuruluşları kendilerini zorluk içinde buldukları anda, yurtdışındaki taahhütlerini terk edecektir. Oysa geri ödenmeyen krediler hem Bulgaristan hem de Romanya’daki birçok şirketi iflasa götürecektir.

Yunan domino etkisi

Ancak sorun bununla bitmiyor. Oder Nehrinin doğusunda bulunan tüm bölgenin ekonomik bağımlılığı çok büyüktür. Ukrayna dışındaki tüm ülkeler üretiminin %50’sini Avrupa Birliğine ihraç etmektedir. Ekonomik uzmanı Lübin’e göre “bulaşıcı” etki riski mali sektör yerine reel ekonomiden gelmektedir. Yunanistan’daki krizden dolayı Bulgaristan iki kat daha fazla etkilenmiş olacak, çünkü gerçekleştirdiği ihracatın %12’si Yunanistan pazarına yapılmaktadır.

Mali ve konjonkürel kriz birbirini destekliyor ve Karadeniz Bölgesi ekonomilerini eksiye doğru çekiyor. Uzmanlara göre Bulgaristan ekonomisinde bu yıl %0,4 düşüş bekleniyor. Olumlu etken olarak çoğu Doğu Avrupa ülkesinin düşük oranda dış borçlanmaya sahip olduğu gösteriliyor. Bölgedeki bazı ülkelerin Almanya ile yürüttükleri yakın ekonomik ilişkiler de Avrupa’nın konjonktürü (toplu durum) için olumlu bir etken olarak değerlendiriliyor.


Kaynak: © Deutsche Welle - Çeviri: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Sağduyu 2010-07-11 17:22:03
Dilipis
Sana sadece son bir soru soracam,ANKARA ulaşımının bilet fiyatlarına karışan YARGI neci?milli güçlerden mı,amerikancılardan mı?

O "sınır tanımayan" mühendislerin içinde olduğun biraz şüpeli!
Daha çok İP'nin üçüncü sınıf devşirilmiş (yağcı) üyelerine benziyorsun.
Daha fazla seninle tartışmayı sürdürmek istemiyorum,sitemize zarar veriyoruz.
Ağır ruhsal bunalım geçiriyorsun,yarın pazartesi hangi doktora gitmen gerektiğini sokaktan geçen birine soruver.

Not:Üstte ''devşirilmiş'' kelimesini TÜRKLÜKTEN ve DİNDEN uzaklaştırılmış manasında kullanıyorum.
siderov şaşırma,sabrımızı taşı 2010-07-12 11:26:32
Güç'ten bahsediyorsun.Bulgaristan çok mu güçlü?.
Ekonomi,askeri,finans,insan,beyin gücü mü var?.Hiç biri yok.Tükenmiş,sıfırlanmış durumda.Senin liderin Doğan'ın gücü,inan çok büyük.Arkasında 700 bin seçmeni,sekiz yıl iktidar tecrübesi ve oradan aldığı madi,manevi gücü var.21 yıllık zeki ve kurt politikacı.Dahası 2005 yıllında,çıplak gö... Siderofa, 1,500,000 bin levayı,ATAKA'YI kurması için hediye etmedi mi?.SİDEROV,A.DOĞANIN ÖNÜNDE SUÇLU ÖĞRENCİ GİBİ BAŞI ÖNE EĞİK VAZİYETE DURUYOR.Sebebi de Ahmede elli mahküm olması. Gerçek durum bu iken,nasıl oluyor'da A.Doğan,Siderov üzerinde etkili olamıyor?.Cevaplayabilirmisin Fes Dilipis.Yoksa etkili olmak'mı istemiyor.
Saygılarımla.Koşukavaklı
Sağduyu 2010-07-12 12:34:18
Dilipis

Ben tabi ki okuyorum,okudukça her zaman senin hainliğini görüyorum,
deveye sorulan sorudaki gibisin-her tarafın eğri,çelişkilerin hiç son bulmuyor!

Herkesi (amerikancı) (dinci) (nurcu) (fetullahçı) (islamcı) ve saireci olmakla itaham ediyorsun
ve sonra da karşımıza çıkıp eski abd Büyükelçisini kendine klavuz alıyorsun,
bu ne yaman çelişki,hem amerikalılara karşısın,hem onları kendine klavuz ediniyorsun.
Allahsız D.P...çek sana çişini mi içirdi?

Hani HAST olacaktı,öyle diyordun!Ne oldu?Ankara'yı avrupanın en temiz Başkenti yapan HAST ollan
M.Gökçek'e duyduğun bu kinin sebebi ne,TSE'li Kızılbaş olmaması mı?

İllaki TSE'lilere müridlik yapacam diyorsan,sana önerim Erzincanlı Kızılbaş Tuncay Özkan'ı değil,
HAST ve babası İstiklal Madalyası sahibi olan, emekli subay Ömer Okçu'nun kitaplarını oku.........
Osman 2010-07-12 16:58:19
IP: 85.103.247.73


Sağduyu dincisiyle komunist bozuntuları aynı yerde birleştiler. Nasıl oluyorsa? Her iki tarafın vicdansız oluşları, onları aynı paydada birleştiriyor olmalı. Komunistlerle dincilerin milliyeti yoktur, namus ve onur denilen şeyleri onlarda arama. Elde etikleri mevkileri korumak için sadece ruhlarını değil, karılarını bile satarlar. 1989'da anavatan Türkiye'ye doğru kilometrelerce kervanlar düzülmüşken onlar neredeydi? Neyin ne olduğunu bilebilecek kadar eğitimleri vardı, anacak kalplei çilekeş halkın kalbiyle aynı anda atmıyordu. Bağırsaklarına kadar haset dolu olduklarından hayince sindiler, fırtınanın geçmesini beklediler. Her şey yatıştığında sinsice DPS yapılanmasının içine yerleştiler. Bunlarla muhatap olmak boşa kürek çekmektir, onları kendi başlarına bırakalım.
Sağduyu 2010-07-12 17:43:44
Bak Osman,ben ne dinciyim nede fazla dindar,
meydanı boş bulup öyle bi tarafınla konuşma,adam gibi konuş!

Kimseden mevki falan beklemiyorum,
kendini anlatmaya çalışıyorsan orası başka.

Bu gün hayatta olmam,yaşamam bile mucize,
1984-1989 arası benim yaşadışım kabusların yüzde birini bile yaşamamışındır.
Senin anlacan Osman,biz olmeyi göze aldığımızda sen bokluklada oynuyordun.
osman 2010-07-12 20:03:11
Müzzekki de ölmeyi göze almış mı soruver bakalım. Nasıl olsa kankasınız.
Sağduyu 2010-07-13 10:15:38
''bokluklada oynuyordun'' bizim taraflarda ''o zamanlar sen daha çocuktun'' manasında kullanılan bir deyim,bubana sor o bilir.
Hem herkesi kendin gibi değerlendirme,
kendin gibi etki altında kalabilecek köle ruhlu sanma!
Senin gibi köle ruhlu olsaydık,muhalif değil (komsomol) sekreteri olurduk.
osman 2010-07-13 11:33:46
Köle ruhlu biat kültüründen gelenlere denir. Ben tamamen kendi özgür irademe göre hareket eden biriyim. Benim için esas olan eleştiri ve sorgulamaktır; her şeyi, kendim de dahil.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS