Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
YÜKSEK TEMYİZ MAHKEMESİ’NDEN (YTM) BEKLENMEDİK KARAR

YÜKSEK TEMYİZ MAHKEMESİ’NDEN (YTM) BEKLENMEDİK KARAR

12 Temmuz 2010

Kırcaali’nin incisi “Su Aynası” boşaltılıyor.

Ulusal İnşaat Denetim Müdürlüğü (UİDM) Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’ten Mayıs ayının başında “Su Aynası’ndaki” suların boşaltılmasını istemişti. Bunun üzerine belediye, Bölge İdare Mahkemesi’nde bu kararı dava etmiş, davaya kazanmış ve boşaltma işlemini durdurtmuştu. UİDM ise çıkan kararı YTM’de dava etmişti. Yüksek Temyiz Mahkemesi, İdare Mahkemesi’nin kararını doğru bulmadı ve Temmuz ayı başında geçersiz kıldı. Böylelikle UİDM’nin isteği mahkeme tarafından haklı bulundu. Mahkemenin nihaiyi kararı da belediyeye ulaştığında sular büyük olasılıkla boşaltılacak.

YTM’nin kıldığı hüküm sonrası Ulusal İnşaat Denetim Müdürlüğü "Kırcaali Bölgesinde Arda Nehrinin Kıyılarını Sağlamlaştırma" ya da kısa adıyla “Su Aynası” projesi kanunun gerektirdiği yollardan henüz tamamlanmadığından ve insanların sağlığı için ciddi tehlike taşıdığından dolayı kullanımını yasakladı.

Belediyenin hangi sıfatla suları boşaltacağı belli olmadı. Projenin sahibi Bayındırlık ve İskan Bakanlığıdır. Kullanım ruhsatı alınana dek de sorumlu taraf projeyi gerçekleştiren holdingdir. Bulgaristan’daki kanunlara göre su yataklarının tek sahibi ikinci bir tarafa kullanım ve bakım hakkı verilene dek devlettir. Bu hak belediyeye verilmemiştir. Birincisi, Bakanlık (devlet) hala holdingdeki şirketlere son ödemeyi yapmadı. İkincisi, inşaat denetimi yapan şirket kullanım ruhsatı çıkarmadan önceki son belgeye imza atmadı. Üçüncüsü, suyun altında kalan bir arazi hala millileştirilmedi. Dördüncüsü de anlaşılacağı üzere belediyenin taraf olmayışıdır.

Uzmanların söylediklerine göre sular boşaltıldığı takdirde üç kilometre uzunluğundaki kanalın bataklığa dönüşüp çok kısa zamanda çeşitli bitkiler ve söğüt ağaçlarıyla dolacağı söylendi. Orada elverişli üreme alanı bulacak, çeşitli ve bulaşıcı hastalıkları taşıyacak sivrisinekler için bir cennet haline geleceğinin altı çizildi. Sonradan temizleme işlemi de yarım milyon levayı bulacağı açıklaması getirildi.

YTM’nin kararını duyan halk “Su Aynası’nın” boşaltılma işlemini mantık dışı olduğunu ve hükümetin bu duruma Kırcaali halkını mağdur etmeden çare bulmasını istedi. Projenin tamamı sadece dev su kapakları sayesinde Arda Nehri yatağının kanala dönüşmesinden ibaret değildir. Aynı şekilde “Vızrojdentsi” ve “Veselçani” gibi iki büyük semtin kanalizasyon sorununu da çözmüştür. Adının açıklanmasını istemeyen bir vatandaş esprili ama o kadar da acı bir şekilde, “Her halde artık tuvaletleri de kullanmamalıyız” dedi!

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 14 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 069
-Aktif Vaka Sayısı:4 684
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:176
-Toplam Vefat Sayısı:484
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS