Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
BAŞÖRTÜLÜ BAYANLARIN KİMLİK BAŞVURULARI KABUL EDİLİYOR

BAŞÖRTÜLÜ BAYANLARIN KİMLİK BAŞVURULARI KABUL EDİLİYOR

16 Temmuz 2010

Kırcaali Emniyetinden gelen açıklamada, kanuna uygun şekilde başörtülü fotoğraf çekilmeye izin verildiğini ve bu kişilerin kimlik başvuruları kabul edilmektedir denildi. Son dönemde bu konu Bulgaristan’ı meşgul ederken, tam da o sırada Kırcaali Kimlik Dairesinde başörtülü bayanların kanuna aykırı biçimde fotoğrafa çekilip kimlik başvurusunda bulunduklarını gören “devlet ve kamu yararı için çalışan kanun sever vatandaşlar” ortalığı ayağı kaldırdılar.

YÖNETMELİKTEKİ YÜKÜMLER YERINE GETİRLDİĞİ HALDE HER BULGAR VATANDAŞI KIMLİK BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR

Bunun üzerine bir açıklama yapan emniyet, “hiçbir başörtülü vatandaşa kimlik çıkartmama gibi bir durumumuz yoktur. Yeter ki, Bulgar Kimlik Belgeleri Verme Yönetmeliğine uygun bir şekilde olsun. Yönetmelikte olduğu gibi saçlardan 1 santimetre ve kulakların ikisi görüldüğü takdirde her başörtülü bayan kimlik başvurusunda bulunabilir” denildi.

Bu duruma en ilginç yorum Rodopları Hıristiyanlaştırma görevini üslenen totaliter komünist dönemi istihbarat ajanı papaz Boyan SARIEV’ten geldi. Papaza göre başörtüsü sorunu ne Başmüftülükten ne de Türklerin bölgelerinden çıkmıştır. Eskiden Osmanlı döneminde sözde zoraki Müslümanlaştırılan – Bulgar “Mohammedan’lardan” çıktığını savundu. Bununla kalmayıp Türklerin, Bulgar “Mohammedan’larını” kullandığını ileri sürdü.

Mohammedan – kelimesi Doğu bloğunda 1960 yıllarında sözde Müslüman kelimesine eşdeğer olarak kullanılmaya başlanmış. Nedense sadece Pomaklar söz konusu olduğunda kullanılıyor! Oysa kelimenin bu kullanış şekli sanki Müslümanların peygamberi Allah olarak saydığı anlamına geliyor. Aynı Hıristiyanlıkta olduğu gibi.

Kaynak: Köktuğu KUNT


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Sarıksız Müftü 2010-07-18 14:09:53
"BAŞÖRTÜLÜ BAYANLARIN KİMLİK BAŞVURULARI KABUL EDİLİYOR"
Sayın Editör,
Bu başlıktaki sözler tamamen manipülasyon ürünü. Başörtülü olarak resme çekilmeye müsaade edilmiyor. Saçını 1 santimetre açıp kulaklarını gösterdikten sonra kadın "başörtülü" - tesettrülü olmuyor. "Başörtülü", yani tesettrülü olmaktan maksat el, yüz ve ayaklar dışındaki organları açık bırakmamktadır.
Son günlerde emniyet görevlileri zırt-pırt çıkıp başörtülü resme izin var deyip ya bazı Müslüman kadınların ne istediklerini anlamıyorlar, ya da toplumu manipüle ediyorlar... İkincisi akla daha yatkın.
O yüzden bu tür şeylere kapılmayalım. Gerçekleri olduğu gibi yansıtmak bizim için daha hayırlı olur.
Plevneli 2010-07-18 14:15:00
Abuzer Gardaş
Namus anlayışına söyleyecek sözüm yok. Herkes kendi iradesine göre hareket etsin.
Amma kafan çok karışık, bir cümlede yazdıklarınla ikinci cümlede söylediklerin arasında çoook büyük çelişki var.

Nesimi'ye gelince, biraz onun beslendiği kaynak olan tasavvuftan haberdar olursan onun söylediklerinin ne demek olduğunu anlarsın. Özellikle melamilik konusunu biraz araştırver, o zaman Nesimiden nakiller yaparsın.
Plevneli 2010-07-18 14:17:34
Burka
Senin nenen de herhalde Arap zihniyetli, deden de bedevi kafalıydı. Öyle mi???? Yoksa sen soysuz musun? (bunu kullandığım için özür dilerim)

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS