Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
İZMİR AVRASYA TÜRKLERİ BASIN BİLDİRİSİ

İZMİR AVRASYA TÜRKLERİ BASIN BİLDİRİSİ

19 Temmuz 2010

Değerli basın, son günlerde komşumuz olan Bulgaristan hükümetinde gelişen olaylar, Türkiye’de yaşayan ama oralarla bağlarını koparmamış Bulgaristan Türkleri olarak bizleri tedirgin etmektedir.

Bulgaristan’da hepinizin bildiği gibi asırlardır Bulgaristan vatandaşı, ama özü, soyu, kökü, öz be öz Türkler yaşamaktadır. Bu bizim Türk kardeşlerimiz her zaman Bulgaristan’ın her alanında hizmet vermektedir. Ekonomi, askeri, siyasi ve kültürel alanlarda hiç bir zaman bu ülkenin birlik ve beraberliğine engel olmamış, devletine ve o devletin bayrağına her zaman saygı göstermiştir. Asırlardır varlığını oralarda namusuyla, şerefiyle sürdüren bu insanlarımız değişik dönemlerde yapılan yanlış siyaset sonucunda, üzerlerinde hep oyunlar oynandı ve hep rencide edildi. Geçmişe dönmek ve yaraları deşmek istemiyoruz. Çünkü her seferinde geçmiş günümüz ile bu günümüzü çekiştirirsek, yarınımızı da kaybederiz. Neden, ne zamana kadar, kimler tarafından, buna kim dur diyecek, kazanan oluyor mu bu tür yanlışlıklar sonucunda? Sebebi nedir? Bu sorular defalarca soruluyor, ama hiç bir cevap alınamıyor. Bu yapılanlara, bu haksızlıklara birileri artık dur demeli.

Çünkü hatalar hatayla düzeltilemez. Şimdi ise yeni bir senaryo, Bulgaristan Hükümeti’nin Kültür Bakanlığından hem de Türk asıllı Bakan Vejdi RAŞİDOV tarafından, Bulgaristan Türklerinin tek varlığı olan kültürel zenginliğini, Türk Tiyatrolarını bu insanlarımızın elinden gasp etmeye, ekonomi krizi bahane ederek kapatmaya kalkmasıdır. Kendilerine sayın diyemiyoruz çünkü saygınlığını yitirmiştir. Bilemiyoruz bu kapatmanın Bulgaristan ekonomisine ne kadar katkısı olacak, ama büyük kültür krizinin başlangıcı olacağını düşünüyoruz. Bir ülkenin medeniyeti, o ülkede yaşayan etnik azınlıklarının kültürlerine saygı duymasıyla ölçülür.

İzmir AVRASYA Türkleri Adına Bulgaristan Hükümeti Başbakanı Boyko BORİSOV’a sesleniyoruz. Bu alınan karardan vazgeçin, bu bir yanlışlıktır. Alınan karar insan haklarına aykırıdır. Avrupa Birliğine üye olan bir ülkede, böyle bir yanlışlık sadece Bulgaristan’a değil, tüm Avrupa’ya mal olmaktadır. 2003 yılında Bulgaristan Bakanlar Kurulu’nun Bulgar asıllı bakanlarla onaylanan bir karar, bugün Bulgaristan hükümetinin sözde Türk bakanın kararıyla feshediliyor. Gerekçesi ne olursa olsun utanç vericidir. Biz bu Bakanın Türklüğünden utanıyoruz. Birincisi bu karardan vazgeçmesini istiyoruz, ikincisi de bu görevinden istifa etmesini istiyoruz. Bu göreve layık olmadığını düşünüyor, bu kararı protesto ediyoruz

Derneğimizin yönetim kurulu adına.
Mehmet SERBEST
BAŞKAN

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 14 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 069
-Aktif Vaka Sayısı:4 684
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:176
-Toplam Vefat Sayısı:484
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS