Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
TARİHİ PERPERİKON KALESİ KAZILARI KIRPILMIŞ BÜTÇEYLE BAŞLADI

TARİHİ PERPERİKON KALESİ KAZILARI KIRPILMIŞ BÜTÇEYLE BAŞLADI

21 Temmuz 2010

Bu yılın Tarihi Perperikon Kalesi arkeolojik kazılar para sıkıntısı içerisinde başladı. Kazı grubu başkanı Nikolay Ovçarov, bu aşamada sadece Kırcaali Belediyesinin 40 000 levalık mali kaynak sağladığını duyurdu. Ovçarov: “Devletten 180 000 leva istedik, ama hala bu isteğimize maliye bakanlığından bir yanıt gelmedi. Ekibimizin bu yılki kazılarıdaki çabası saray-tapınağı ile akropol arsındaki bağlantıyı günışığına çıkartmaktır. Burada 6 metrelik toprak tabakası var, bu yüzden kazılar yavaş ilerliyor. Açığa çıkaracağımız yeni bölmeler sayesinde yapının tamamı ortaya çıkmış olacak. Yapının yeni heybetli görünümü turistlere daha cazip gelip, onları etkileyecektir. Perperikon bırakın sadece bilimsel açıdan turizmin gelişmesi açısından da çok önemli yere sahiptir. Giriş ücretlerinden iyi gelir sağlanmasına rağmen kimse Perperikon’un bakımını üstlenmiyor” diye konuştu.

Kazıların daha ilk gününde 3.– 5. yüzyıla ait tunçtan yapılmış tıbbi nesne bulunmuş. Nesnenin biri tarafı ıspatula diğer tarafı ise tığ şeklinde. Başlangıçta, arkeologlar aletin vücuttan dışkı örneği almak için kullanıldığını düşünmüş. Ancak Avrupa Parlamentosu Milletvekili Dr. Antoniya Pırvanova’nın kazılara gelmesi bu varsayımı çökertmiş. Doktor olan Pırvanova, bu aletin insan vücudundanki asalakların alınması (çıkarılması), aynı aletin hekimler tarafından 19. yüzyılın sonuna kadar kullanıldığı bilgisini vermiş. Aletin geniş yüzüyle kesik açılıyor dar tarafıyla da asalaklar çıkartılıyormuş.

Arkeologlar tarafından dikkat çekilen diğer bir durum, 15 asır boyunca bronz aletin bütünlüğü ve yapısının korunmuş olması gerçeğidir.

Kazılar Pazartesi (19 Temmuz) günü başladı ve Ağustos sonuna kadar devam edecek. Kazılarda 50 kişi çalışmakta. Bundan önceki yıllardaki kazılarda çalışanlar 100 ile 120 kişi arasında değişmekteydi. Devlet tarafından verilen ödenek ise çok daha fazlaydı.

Arkeoloji - Antik Yunanca “arkhe” ve “logos” kelimelerinden meydana gelir. Eski bilgisi / bilimi anlamındadır.

Akropol - eski Yunan’da yüksekte ve korunması kolay bir yerde yapılan iç kaleye verilen ad.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Papazı Der ki... 2010-07-21 14:48:23
Güzel kardeşim sırf yazı yazmak için yazıyorsan yanlış yapıyorsun.

Çakma İndiana Jones olan Ovçarov ise kendi yaratığı sansayonlara da inanmaya devam ettiği gibi kazıların devamı için de ufak tefek şeyler bulmuş numaraları yaparak ekmek parası peşindedir.
İsmail 2010-07-21 18:18:16
Öyle habercilikten Allah korusun! Basın toplantısı yaptı adam ben de davet edildim.
Oradaydim 2010-07-21 21:04:24
Yaz tatilinde kazilarda calistim. Adamin ne dalaveralar czvirdigini bir bilseniz. Ya da Gornakrepost'a ki kopeine ne dielim. Sa dece kendi akrabalarini ise aliyor.
Su sarki hershei cok guzel anlatiyor
http://www.youtube.com/watch?v=7BPTtfN3pkU&feature=related
Perperek Papazı Der ki... 2010-07-21 23:02:50
İsmail, kardeşim bu yazıyı bir daha oku eğer anlatım ve yazım hataları bulamıyorsan seçtiğin meslek tam sana göre bir şey değil demek.

O tıbbi aletle ise Ovçarov gibi dangalakların bir tarafından ya dışkı örnekleri alınıyormuş yada kafa tasının içerisindeki parazitleri çıkarıyorlarmış.
İsmail 2010-07-21 23:09:22
Tüm sorun Türkçe'deki yabancı kelimeleri kullanmak istemediğimden oluyor. Yaptığım işe gelince, onun sonucunu sadece gelecek gösterecektir.
Perperek Papazı Der ki... 2010-07-21 23:26:12
İyi de öz Türkçe "asalak" dururken neden yunanca "parazit" kelimesini kullanıyorsun diye geçer adamın aklından.

bronz-tunç

O "bronz" zımbırtı bozulmamış çünkü Kayacık pazarından alınmıştır.
İsmail 2010-07-22 12:32:41
Yapmış olduğun eleştirilerde kesinlikle haklısın. Sen uyarınca haberi tekrar okudum (biraz da kullandığım Türkçeden utandım!) ve bazı düzeltmeler yaptım. Ama yine de gördüm ki, bir yerde malesf parazit bir yerde de asalak kullanmışım. Hemen düzetiyorum. Doğru Türk Dili kullanmam için gösterdiğin özveriden dolayı teşekkür ederim.
Saygılar!
Dağlı 2010-07-22 22:37:55
İsmeel kardeşim, Perperek popazını iyi tanıyan biriyim. Tahsili senden daha üstün değil. Kulak asma onun felsefesine.Uzaklardan havlamak çok kolay. Sen bildiğinden şaşma. DEVAM!
Perperek Papazı Der ki... 2010-07-23 20:16:06
Benle mi bot bağladın ki beni tanıyacaksın?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS