Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
GERÇEKTEN DE İKİ TİYATRONUN BİRLEŞMESİNDEN SONRA TÜRK TİYATROSU VAR OLMAYA DEVAM EDECEK MİDİR?

GERÇEKTEN DE İKİ TİYATRONUN BİRLEŞMESİNDEN SONRA TÜRK TİYATROSU VAR OLMAYA DEVAM EDECEK MİDİR?

22 Temmuz 2010

Kültür Bakanı Vecdi Raşidov kentteki iki tiyatronun birleşmesinden sonra da Türk Tiyatrosunun faaliyet sürdürmeye devam edeceği “müjdesini” verdi. Hangi adın ve ne tür koşullar altında bu faaliyetin süreceği, müdürün kim olacağı, oyuncu, teknik ve yardımcı kadro bozulup bozulmayacağı henüz netlik kazanmadı. Kültür Bakanı yapılacak reform sonrası işçi çıkarmaları için maliye bakanından 1,8 milyon levalık ödenek istemişti. Başbakanın, toplantıdan ayrılmasından sonra salondaki tüm gözler kültür bakanı üzerindeydi. Bakan Raşidov’un sıkıntılı olduğu gözlerden kaçmadı.

Bakan:“Arda Nehri kenti Kırcaali’de, benim büyüdüğüm kentte iki farklı tiyatronun olması benim kişisel olarak aldığım stratejik bir karardır. ‘Kadriye Latifova’ Devlet Dram ve Müzik Tiyatrosu ile ‘Dimitır Dimov’ Dram ve Kukla Tiyatrosu birleşmesi sonucunda aynı çatı altında üç farklı tiyatro türü faaliyet yürütecektir. Bulgar ve Türk Tiyatroları dram, müzik ve kukla tiyatro oyun türlerini sahnelemeye devam edecektir. Dünyanın hiçbir yerinde bir işveren çalışanına 95 verip 5 kazanamaz” dedi.

NEREDE KIRCAALİ NEREDE SOFYA…

Bakan reformun daha çok idari personele dönük olacağının altını çizdi. İki tiyatroda toplam 130 kişinin çalıştığını ve bütçelerinin yıllık toplam 1 milyon leva olduğunun bilgisini verdi. Aynı şekilde Sofya’daki ‘İvan Vazov’ Halk Tiyatrosu personelinin de 130 kişiye yakın olduğunu, ama senede 3 milyon leva gelir sağladığını söyledi. Kırcaali gibi küçük bir kente, üç farklı türde oyun sahneleyen iki tiyatronun bulunması gerekmediğini, ancak iki tiyatronun var olma kararı duygusal da olsa kendine ait olduğunu dile getirdi. Salondan çeşitli suçlamalar yükselince, biraz başbakana benzer bir şekilde hala kararından vazgeçebileceğini söyledi! Devamında: “Kaliteli oyun ve yapım için mi konuşacağız yoksa kaç müdür ve müdür yardımcısı var diye mi konuşacağız? Bu salon siyasi faaliyetler için değildir, güzel oyunların sahnelenmesi içindir” diye konuştu.

Eski yıllara nazaran son altı ayda tiyatronun kalitesi biraz artsa da devletin cebinden yemeye devam ettiğini istatistiki bilgilerle verdi: “Yılın son altı ayında 14 gösteri yapılmış ve onlardan sadece dördü Kırcaali’de sahnelenmiş. Toplam seyirci sayısı 6342 olurken, bilet gelirleri 14 000 leva, giderler ise 284 000 leva olmuş. Seyirci başına devletten 96 leva mali yardım alınmış. Böyle bir tiyatro kapatılmalıdır. Görevi, oyuncuları memnun etmek yerine, seyirciyi memnun etmektir.”

Raşidov, 50 ve 60’lı yıllarda, annesinin dönemindeki çalışmaları örnek verdi. Türk Tiyatrosu bakanın annesi olan rahmetli ‘Kadrie Latifova’nın’ adını taşıyor, o zamanda nasıl köyden köye sığır arabalarıyla gittiklerini, açık havada oynandığını ve para yerine çeşitli ürünlerle ödenildiğini hatırlattı.
Bakan son dönemde Türkiye’deki çeşitli federasyondan tiyatronun kapatılmamasıyla ilgili mektuplar yağdığını, bu kişilerin Bulgaristan vatandaşı olmadığını ve burada vergi ödemediklerini söyledi.

YOKSA TÜRK KELİMESİ YAKINDA TABU MU OLACAK?

Bulgaristan’ın en büyük etnik grubu, ulusal etnik grubu olan Türklerin, Türk Tiyatrosu Bulgar Tiyatrosu tarafından yutulup kimliğini kaybetmeyecek mi sorusuna, Bakan Raşidov kızgın bir şekilde: “sizler Bulgaristan vatandaşısınız. Tiyatroda Türkçe oyun sergilenmeye devam edecektir” dedi. Tekrar bakana Bulgaristan’da 1 milyondan fazla Türk’ün vergi ödediği hatırlatılınca, Raşidov cevabını verene dek Kırcaali GERB Milletvekili Tsveta Karayançev’a Türk kimliğini yok sayarcasına: “Sizler artık Avrupa vatandaşısınız!” dedi. Salonda ne Türk Bulgar kimliği ne de alt kimlik üst kimlik tartışması yapılıyordu. Bakanın cevabı Türkçe oynanmaya devam edileceğine, tiyatrodaki oyuncuların amatör oldukları oldu!

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER

Haberi Dinle:Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Papazı Der ki... 2010-07-21 23:15:20
“Sizler artık Avrupa vatandaşısınız!”

Ama "Türk oğlu Türk'üz!" cevabını veremediniz mi yoksa korktunuz mu?
Perperek Papazı Der ki... 2010-07-21 23:34:57
YOKSA TÜRK KELİMESİ YAKINDA TABU MU OLACAK?

Olacak tabi, eğer adamı Türk iline hoş geldiniz yada gelmediniz diye bir pankartla karşılasaydınız böyle bir korkunuz olmayacaktı.

Ama şimdi "zavedenie'den" çık, oraya git, dertsiz başına dert bul olmaz yani...
Hoca 2010-07-21 23:57:29
Dostlar, Bakan efendinin bahsettiği birleştirmeleri biz daha önce yaşadık. "Böl-parçala-yut" ilkesinin bir başka uygulaması da "birleştir-yok et"tir. Bir zamanlar Türk tiyatroları Bulgar tiyatroları ile, Türk okulları da Bulgar okullarıyla birleştirildi (gerekçeler aşağı yukarı Vejdi efendinin gerekçeleri idi), daha sonra da yok edildi. Öyle ki bugün Türk okulu diye bir şeyi istemeyi bırakın, tasavvur bile edemiyoruz. Ama ne yazık ki bu işleri hep bizden birilerine yaptırıyorlar. Boyko paşa, bir kalemde tütün parasını verdiği gibi, tiyatro ile ilgili düşüncesini de söyleyiverseydi ya... Ama o şerefi Vejdi efendiye bıraktı. Bu işin sen bitireceksin kardeşim, ancak o zaman seni belki bizden kabul ederiz. Vesselam
türkçe!!!. 2010-07-22 03:04:23
Kadriyenin oğlu Vejdi Raşid çok yaşa.Duyduk,duymadık demeyin,doğru söyleyin.Bundan sonra tiyatrolar,okular,liseler,üniversiteler,radyo,televizyon,gazete ve dergiler türkçe olacak.Bulgaristanın ikinci resmi dili türkçe olacak.Haberiniz olsun.
Mehmet Serbest 2010-07-22 08:03:55
''Hoca'' rumuzlu yorumcuya katılıyorum
birleştir ve erit sahnede beş bulgarca oyun yarım da Türkçe olur sonrada yavaş yavaş kendilinen eriyverir
Personelin çok olmasına devletin zarar etmesine elbette ki karşıyız üç getirisi olan bir işletmenini on harcamasına kimse razı olmaz
ama siz onun için Kültür bakanısınız öyle güzel bir projeler üretin ki ve ya öyle bir Teatro mürürü getirin ki başa Orhan gibi hergün kafası içkiden kalkmayan Atatürkün posterini sahneden çektirmeye teşebüs eden biri değil oraya öz be öz bir Türk,Atatürkçü, bir müdür getir mesela
Ehliman ÇOBAN olabilir ve ya Türkiyeden birini tayin edebilirsiniz orada öyle bir Teatro lar sergilensin ki biletler yetmesin salonlar taşsın ahali şaşsın

Her ne olursa olsun biz Birleşmesini istemiyoruz
Vatandas Ahmet Efendi 2010-07-22 09:02:25
insan serefini kaybederse, halkina hem ihanet eder, hem de halkini inkar eder.
Tiyatrosever 2010-07-22 12:19:51
Mehmet Serbest'e
Kardes senin mudur olsun diye teklif etin kisi varya....
Albirini vur otekine-meselesi

Anlayan anladi ne demek istedigimi
selametle

Boyle susarsaniz cok sey kaybedeceksiniz cokkkkkk
Insallah benliginizi kaybetmessiniz

Turkmus Alevi imis hepimiz kardesiz ve en onemli olan Musluman'iz.Konu Tiyatrodur digin ve irk degildir. Konuyu boyle sapitirsak hic birsey kazanamayiz
Allah'a havale olun
Ben 2010-07-22 22:27:08
Mehmet bey! Galiba Ehliman kim oldunu bilmiyorsun. Ondan mudur degil coban bile olmaz. Sarhoslukla yalanla olmuyor bu isler.
Haga 2010-07-23 01:28:37
AĞLAMAYI BIRAKIN,TURANA SARILIN.HAGADAKİ EVRENSEL İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ,KOSOVA ARNAVUT DEVLETİNİ TANIDI.ARNAVUTLAR KADAR OLAMADIK.ŞANLI TARİHİMİZİN ÖNÜNDE KENDİNİZİ SUÇLU HİSETMİYORMUSUNUZ.
duyuru!. 2010-07-23 18:22:01
Kadriyenin oğlu,kültür bakanı Vejdi Raşid cumartesi günü İstanbul Şeriton hotelinde göçmen dernekleri başkanlarına kokteyl verecek.Başkanlar kabul listesine yazılmak için sırada.Hadi hayırlısı.
Rodoplu.
Dağlı 2010-07-23 20:11:57
Dernek başkanları Vejdi'nin vereceği aldatma-uyutma kokteyline katılacaklarsa, ne yazık onlara! Buna satılmışa satılmak denilir. Katılacak olanlara bol mezeli masalarda viski dolu kadehleri,viski hastası bakanla Bulgaristan'da Türk kültürünün gelecek nice nice "aydınlık"yılları şerefine tokuşturmalarını diliyorum.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS