Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
BEYANNAME

BEYANNAME

22 Temmuz 2010

Biz, Kırcaali ve Haskovo illeri Belediye Başkanları olarak, Doğu Rodoplar’daki kültür kurumlarının yok olmasına yol açan Bakanlar Kurulu’nun “ “Kadriye Latifova” Devlet Müzikal ve Dram Tiyatrosunu, “Dimitır Dimov” Dram ve Kukla Tiyatrosuna Dahil Etme” kararı ile kesinlikle hemfikir değiliz. Reform maskesi altına gizlenen yöneticilerin tutumu, aslında Bulgaristan’daki Türklere yönelik amaçlı insan haklarını çiğneme ve kültür haklarını kısıtlamaya yöneliktir.
“Kadriye Latifova” DMDT, gelenek ve kültürü korumak, hoşgörüyü desteklemek amacıyla yedi yıl önce kuruldu. Bu tiyatronun kapatılması, Bulgaristan’daki Türklerin benliklerinin en önemli unsurlarını /dil, gelenek ve kültür/ korumak ve geliştirmek haklarını çiğnemektir. Bulgaristan hükümeti, bu tiyatronun kapatılmasıyla, Azınlıkların haklarını Koruma Anlaşması ile belirlenen ve AB önünde üstlenilen sorumlulukları ihlal edecektir.
Bizler, “Kadriye Latifova” DMDT çalışanlarının protestosunu ve mali krizin geçeceğini, ancak Bulgaristan kültür kurumlarının kapatılmasıyla başka bir kriz, kültürsüzlük krizi meydana geleceği düşüncelerini destekliyoruz.
Bu yüzden de “Kadriye Latifova” DMDT çalışanlarının, kapatma kararının tekrar gözden geçirilmesi isteklerini destekliyoruz.
Bizler, yıllardır barış ve hoşgörü içinde farklı etnik grupların yaşadığı bölgelerin belediye başkanları olarak hükümetimizin, ülkemizin haklı olarak gurur duyduğu ve hoşgörü üzerine kurulmuş olan etnik modeli desteklemesini bekliyoruz.

Kırcaali Belediye Başkanı: Müh. Hasan Azis
Kirkovo Belediye Başkanı: Şükran İdriz
Momçilgrad Belediye Başkanı: Müh. Erdinç Hayrulla
Krumovgrad Belediye Başkanı: Sebihan Mehmed
Cebel Belediye Başkanı: Bahri Ömer
Ardino Belediye Başkanı: Resmi Murat
Çernooçene Belediye Başkanı: Aydın Osman
Mineralni Bani Belediye Başkanı: Müh. Orhan Mümün
Stanbolovo Belediye Başkanı: Macit Mandacı

21 Temmuz 2010

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


ray4o 2010-07-22 16:24:44
saygı değer sayın başkanlarım sizleri hep boyle bir arada ,ve hep birlikte görmekten çok mutluyuz sizleri can ve gönülden heryerde ve her zeminde destekleriz hep beraber :Kadriye latifova ; tiyatrosu kapatılmasın
Perperek Papazı Der ki... 2010-07-22 21:55:50
Bunu adı Beyanname filan değildir, Açık Mektup'tur hani gâvurcası "Otkrito Pismo" var ya işte O.

Ama bulgarca bölümünde "Deklaraciya" dediğinizden dolayı buna "Bildiri" de diyebilirdiniz ya da hızınızı alamadınız "Ulusa Sesleniş" de yapabilirdiniz.

Kalın sağlıcakla ve bol bol Türk Tiyatrosuna gidiniz ama gidilecek tiyatronuz yoksa belediye imkanları ne güne duruyor?

Bundan sonra inşallah tiyatrolarımız dolar yada Türkiye'den tiyatrolarının uluslararası turnelerinde bir ilk durak olur.
Dağlı 2010-07-22 22:25:06
Papoz efendi, siz bu Türkçenizi Perperek'li olmanıza rağmen,Kuzey Bulgaristan köylerinde mükеmmel öğrenmişsiniz.Önünüze gelene diş biliyorsunuz.Hangi Enver Usta'dan diplomanız var.Merak ettim.
Perperek Papazı Der ki... 2010-07-22 23:46:33
Benim kimseye diş bilemeye niyetim yoktur amacımı da burada biraz eski olanlar bilir.
İbrahim Baltalı/Gümülcine 2010-07-23 07:49:18
Türk tiyatrosu kapatılmasın! Türklerin elinden bir hak daha alınmasın! Ancak bu durum dünyanın sonu değil, hele hele Bulgaristan'daki Türk varlığının hiç sonu sayılmamalı! Belediyeler kendileri kültür faaliyetlerine önem vermeli. Bu kadar Türk belediyesinin olduğu bir bölgede yeni ve bağımsız bir tiyatro da pekala oluşturulabilir. Herşeyi devletten beklemenin ve bu psikoloji ile yaşamanın ne anlamı var? Totaliter rejim sona erdiğine göre, demokrasinin nimetlerinden faydalanmak herkesin hakkı olmalı.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS