Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Ocak 2020
HABERLER » Bulgaristan
GERP TÜRKİYE’DEN GELECEK OYLARA KISITLAMA GETİRMEYE ÇALIŞIYOR

GERP TÜRKİYE’DEN GELECEK OYLARA KISITLAMA GETİRMEYE ÇALIŞIYOR

28 Temmuz 2010

Yurtdışında bulunan ve oy vermek isteyen Bulgaristan vatandaşları, seçim gününden en geç 20 gün önce oy verme isteğini yazılı bir biçimde beyan etmesi gerekecek. Bu ve buna benzer değişiklikler GERB tarafından yürütülen Seçim Yasası Değişikliği Taslağında yer almaktadır. Kanun değişikliği çalışmalarını yürüten Meclis Geçici Komisyonu hafta sonuna kadar çalışmalarını tamamlaması beklenmektedir. Kabul edilmek için de Eylül ayında meclise sunulması öngörülüyor.

Kişi tarafından yurtdışında oy verme hakkını kullanmak istediğine dahil bizzat imzalanan “Oy verme isteği beyannamesi” şahsen, mektup ile ya da elektronik formda oy vermek istediği ülkede bulunan Bulgaristan Elçiliği veya Başkonsolosluk Temsilciliklerine sunulmalıdır.

Aynı şekilde meclis ve cumhurbaşkanı seçimleri için seçim gününden en az 60 gün önce Bulgaristan’ı terke eden ve seçmen listelerinin seçim komisyonlarına teslim edilmeden önce, ülkeye geri dönmeyen vatandaşların isimleri seçmen listelerinden silinmesi, seçim yasası taslağında öngörülen değişikliklerdendir. Diğer bir değişiklik de yurtdışında Bulgaristan’ın Diplomatik Temsilciliği olduğu yerlerde seçim sandığı açılabilmesi için orada en az 20 seçmenin olması gerekmektedir.

AB’de oy vermeye EVET, Türkiye’de oy vermeye HAYIR

Diplomatik Temsilciliklerin bulunmadığı yerlerde, yukarıda belirtilen biçimde oy verme isteği prosedürü aynen geçerlidir. Ancak bu sever en az 100 seçmenin mevcut olması gerekli ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde uygulanan, “sadece Avrupa Birliğine üye ülkelerde seçim sandığı açılacaktır” diye yazıyor seçim yasası taslağında. Böylelikle iktidar Türkiye’deki seçmenlerin oylarına ciddi biçimde kısıtlama getirmeye çalışıyor.

Bulgaristan’ın Türkiye’de sırasıyla Ankara’da elçilik, Edirne’de başkonsolosluk, İstanbul’da başkonsolosluk ve 2009 yılının Mayıs ayında hizmete açılan Bursa’daki konsolosluklar diplomatik görev yapmaktadır. Yeni Seçim Yasası Taslağına göre Türkiye’de bulunan Bulgaristan seçmenleri bu dört kent dışında başka yerlerde oy veremeyecektir.

Bunun yanı sıra GERB, milletvekili seçiminde listeye göre oy verilmesiyle beraber listedeki kişilere de oy sıralaması yapılmasını istiyor. Gelecek yıl yapılacak yerel ve cumhurbaşkanı seçimleri de aynı günde, birlikte yapılması önerisini getiriyor.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


hülya demirbaş 2010-07-28 21:51:21
"sadece avrupa birliğine üye ülkelerde seçim sandığı açılacaktır"buna ne denir!Her ne kadar açık ve net olarak dile getirmeseler de amaçlarının ne olduğu çok ama çok beli.İnsan ziyanlığı bunlar.Azınlıklar kültür bir mirastır ama gocunmaları gayet doğaldır,eh kolay değil tabi ki..500 yıl bu dile kolay.Basitlik,acizlik,çaresizlikten dolayı saldırganlaşmak..güçleri anca bunlara yetiyo...Ama buradan bizim vatandaşlarımız da inşallah biraz daha duyarlı olurlar da onlara umduklarını vermezler!
todor jivkov 2010-07-28 23:39:14
avrupa insan haklarina tasimali bu olayi,todor jivkovun adami size bariyer kurmatan cekinmez ,haklarimi iyi okuyalim.
Perperek Papazı Der ki... 2010-07-28 23:51:52
Sivil itaatsizlik diye bir şey var, bu hiç kimsenin aklına gelmiyor mu? Gider seçim günü sandıkların bulunduğu sokakların önünü kapatırsınız ya da seçim odasından bir saat çıkmazsınız hiç kimseyi oy kullanamaz seçim iptal olunur.
hülya demirbaş 2010-07-29 10:22:51
perperek papazın yazdıkları muhtemelen çok doğrudur yoksa burda paylaşmazdı ama,bu dediğin şeyleri ancak bulg.bulunanlar yapabilir.Bunun için de çok iyi bir organizasyon lazım ki bunu göze almak oldukça riskli değil midir!Açıkçası çok bilgili değilim bu konuda...
seit 2010-07-29 19:25:25
BULGARİSTANA YAZ GELDİĞİ ZAMAN ORTALIK KARISIYOR :) bulgarların kafasina güneş geçiyor nedense :))

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS