Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ KIRCAALI İL TEŞKİLATI 21.YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ KIRCAALI İL TEŞKİLATI 21.YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR

07 Ocak 2011

Yarın Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Teşkilatı'nın kuruluşunun 21.yıl dönümünü kutlayacak. Bu ilk defa Kırcaali'nin dışında, Cebel'de olacak. HÖH İl Teşkilatı Başkanı Bahri Ömer'in ev sahipliği yaptığı kutlamaya parti kurucuları, milletvekilleri ve etkin üyeler katılacak. Partinin bölgede kurucularına minnettarlık sembolü olarak birer plaket sunulacak. Bahri Ömer Kırcaali Haber Gazetesi'ne, “Krize rağmen Hak ve Özgürlükler Hareketi kurucularını saymadan geçemeyiz”, diye belirtti.

Hatırlatmak gerekiyorsa, HÖH İl Teşkilatı Ahmed Doğan'ın Kırcaali'ye gelmesinden sonra kuruluyor. 5 Ocak 1990 yılında Kırcaali merkezinde binlerce kişinin katıldığı mitingte Kasim Dal Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin Varna'da önceki gün kurulduğunu ilan ederek, Bulgaristan Türkleri ve Müslümanların temel isteklerini içeren deklarasyonu okuyor ve partinin taslak tüzüğünü tanıtıyor. Aynı gün akşamı “Vızrojdentsi”de Aydın Beytullah Kadir'in apartman dairesinde partinin il teşkilatı kurulması kararı alınıyor. 8 Ocak 1990 tarihinde o zaman Bahri Ömer'in yaşadığı Ömer Lütfi sokağındaki 35 nolu evde kuruluş toplantısı düzenleniyor ve birinci HÖH İl Başkanı Mümün Ramadan seçiliyor. İl Yönetim Kurulu üyeleri ise Mümün Emin, Bahri Ömer, Yaşar Şaban ve Fikret Yaşar.
Burada belirtmek gerekir ki, Bahri Ömer Sofya Kristal meydanında düzenlenen ilk demokratik mitinglere katılıyor ve sonraları Ahmed Doğan ile birlikte memleket çapında partinin yerel örgütlerini kuruyorlar.
Hak ve Özgürlükler Hareketi, 1985 yılında Doğan'ın gizli kurduğu Türk Ulusal Kurtuluş Hareketi'nin devamcısıdır. Zaten bunun için lider tutuklanıp 10 yıl hapis cezası hükmü alıyor. Mahpusluk yıllarında HÖH'ün temellerini hazırlıyor. 22 Aralık 1989 tarihinde genel af ilan ediliyor ve siyasi tutukluların bir kısmı özgürlüğüne kavuşuyor. Onların arasında Ahmed Doğan da bulunuyor. “Kendisine Sofya Üniversitesi'nde yüksek makam teklif edilmesine rağmen o kabul etmiyor. 29.12.1989 tarihinde Bulgaristan Komünist Partisi'nin (BKP) Merkez Komitesi oturumunda Bulgaristan Türklerinin isimlerini iadesine karar veriliyor. Bu durum, partinin Kırcaali Sancak Komitesi Birinci Sekreteri Georgi Tanev'i Bulgarlaştırma süreci esnasında yaptığı çirkin işlerden dolayı rahatsız ediyor ve o milliyetçi ruhu taşıyanları ayaklandırıyor. Kızışan havayı yumuşatmak için Ulusal Uzlaşma Komitesi yönetimi geliyor. BKP'nin İl Teşkilatı binası önünde gerçekleşen milliyetçi protestolara karşı, binlerce Türk de “Osvobojdenie” meydanında kendi mitinglerini yapıyorlar.

Kırcaali'de mitingler devam ederken 4 Ocak 1990 tarihinde Varna'da Ahmed Doğan tarafından Hak ve Özgürlükler Hareketi kuruluyor. Toplantıdan sonra Ahmed Doğan ve kuruculardan İsmet İsmail, Hüsniye Recep, Kasim Dal hemen Kırcaali'ye hareket ediyorlar. Yolculuk yaptıkları tren Perperek garında zorunlu durduruluyor ve Doğan ile Dal şehre yaya geliyorlar. Burada Bahri Ömer, Fikret Yaşar, Mümün Emin, Enver Eyüp, Ramadan Özgür ve Yüksel Halim'in de yer aldığı toplantıda HÖH protesto gösterilerinin son verilmesine karar veriyor.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS