Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Türk ve Bulgar gümrükçüler buluştu

Türk ve Bulgar gümrükçüler buluştu

11 Ocak 2011

Türkiye ile Bulgaristan'ın üst düzey gümrük yetkilileri, iki ülke arasında gümrük işlemlerinde yaşanan sorunların tespiti ve çözüm yollarının ortaya konması amacıyla Edirne'de bir araya geldi.

Kapıkule Gümrük Sınır Kapısı'ndaki toplantı salonunda yapılan toplantıda, Türk heyetine Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Bulgaristan heyetine ise Bulgaristan Gümrükler Genel Müdürü Vanyo Tanov başkanlık etti.

Müsteşar Altunyaldız, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinin tarihi kökenleri itibariyle pozitif bir seyir izlediğini, bunun da ticaret hacmine yansıdığını belirtti.

Çok iyi bir dostluk, kardeşlik ve komşuluk ilişkisi çerçevesinde iki ülke gümrük idaresindeki sorunları da karşılıklı ticaretin gelişmesine paralel bir şekilde çözme yolunda azim ve gayretle çalıştıklarını ifade eden Altunyaldız, ''mevcut kapılarımızla ilgili sorunlarımızı hem de ileriye dönük ticaretimizin geliştirilmesine fırsat verecek projeleri görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 3 milyar doları aşan bir tutarda seyrediyor ve bu mütemadiyen artış eğilimindedir'' diye konuştu.

Bulgaristan'ın, Türkiye'yi AB'ye bağlayan kapı niteliğinde olduğunu vurgulayan Altunyaldız, şunları kaydetti:

''Bu açıdan baktığımızda Bulgaristan ile işbirliği gümrük işbirliği değil, Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasında olan ilişkilerin dizayn, tasarımı ve görüşülmesidir. Ticaret noktalarımız olan kara sınır kapılarımız Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy'ün etkin işleyişi esasen Türkiye'nin AB ilişkilerinin de bir anlamda etkin işleyişine doğrudan paralellik göstermektedir. Bu çerçevede yapıcı, koordinasyona dayalı, ortak işbirliğine dayalı çözümcü anlayışları nedeniyle Vanyo Tanov'a ve ekibine teşekkür ediyorum.

Burada AB tarafından başlatılan Özet Beyan Uygulamaları, TIR'lardaki Refakat Uygulamaları, özellikle Kapıkule ve Kaptan Andreova Sınır Kapıları'ndaki yolun Bulgaristan tarafında kalan kısmının bozuk olan bölümlerinin yenilenmesi yönündeki taleplerimiz, şu anda günlük 800 civarında olan TIR giriş kapasitesinin en kısa zamanda binin üzerine çıkarılması, yolcu ve araç geçişlerinde yaşanan sorunların ortadan kaldırılması, AB uygulamaları çerçevesinde analize tabi tutulan yaş sebze ve meyve ticaretindeki sorunlar ve laboratuar sıkıntılarının giderilmesi, Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapısı TIR geçiş ve yolcu geçiş kapasitelerinin artırılmasının yanında özellikle Dereköy Hudut Kapısı'nın TIR geçişine açılması istiyoruz.''

-KAPTAN ANDREOVA SINIR KAPISININ ONARIMI BU YIL BAŞLAYACAK-

Bulgaristan Gümrükler Genel Müdürü Vanyo Tanov da, benzer şekildeki 3. toplantıyı gerçekleştirdiklerine işaret ederek, iki ülkenin temsilcilerinin birbirlerini çok iyi tanıdığını söyledi.

İki ülke gümrük idaresi arasında çok samimi, candan ve dostluk ilişkilerinin olduğunu vurgulayan Tanov, şunları söyledi:

''Bulgaristan, 2007 yılından beri AB üyesi. AB konusunda tecrübemiz olduğu için Türkiye Cumhuriyeti Devletine yardımcı olmaya hazırız. Biz, Türkiye için kavşak noktasında duruyoruz. Bu kavşağın Türkiye için AB'ye giden yol olduğunu biliyoruz. Altyapı bakımından, yeni Bulgar hükümetinin birçok projesi var. Bulgaristan ile Türkiye'yi bağlayan yollar konusunda 2012 yılına kadar bütün altyapı projelerinin yerine getirilmesi gerekiyor. Bu yılın ortalarında Kaptan Andreovo Sınır Kapısının onarımı da başlayacak. Eğer bunları daha iyi bir şekilde yaparsak, bu sınır kapılarından yolcu ve araç akımı da daha kolaylaşacak.''
Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS