Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Bultürk Derneğinden, Rumeli Balkan Federasyonu Başkanına cevap

Bultürk Derneğinden, Rumeli Balkan Federasyonu Başkanına cevap

12 Ocak 2011

Federasyon çatısı altında bulunmak, Federasyon Başkanına emir-komuta zinciri içerisinde bağlı askeri bir örgütlenme manasına gelmemektedir.

Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Süheyl Çobanoğlu’nun imzasını taşıyan 08.01.2011 tarihli (Bulgaristan Başbakanı ile görüşmelerle ilgili) yazılı basın açıklamasına cevaben:

Sn. Çobanoğlu; Derneğimizi, Bulgaristan Başbakanı ile yapmayı planladığı görüşme temelinde tutum ve davranışlarımızın Federasyon prensiplerine aykırı olduğunu iddia etmektedir. Ve maalesef çok talihsiz bir açıklama yaparak bizleri işbirlikçilikle suçlamakta ve kendilerinden icazet alınmamasını ağır bir dille eleştirmekte; yer kapma ve görev çalma suçlamasında bulunmaktadır.

Öncelikle belirtmekte yarar görüyoruz ki davet Bulgaristan Hükümeti tarafında Sn. Başkanımıza yapılmıştır. Bu bilgi ışığında:

1. Sn. Çobanoğlu, Federasyonların birbirinden bağımsız STK’lardan oluşmakta olduğunu, bu STK’ların farklı yapılanmalarda, farklı alanlarda ve farklı bölgelerde faaliyetlerde bulunmakta olduklarını iyi biliyor olmalıdır. Her STK’nın, gönüllülük esasına dayanan faaliyet alanlarında etkin ve yetkin olması beklenmektedir. Bu yüzden yer kapma ve görev çalma suçlamasında bulunmak, Federasyonların örgütleniş ve işleyiş yöntemlerinin kavranmamış olduğunun göstergesidir. Federasyon çatısı altında bulunmak, Federasyon Başkanına emir-komuta zinciri içerisinde bağlı askeri bir örgütlenme manasına gelmemektedir.

2. Takdir edersiniz ki sadece tabela asmak ve sorunlar hakkında dosya hazırlamak sadece göstermelik , günü kurtarmaya yönelik bir eylemdir. Bu konuda federasyonun ve derneğimizin ne tür faaliyetlerde bulunduğunu kamuoyu gayet iyi bilmektedir. Bu sebeple Sn. Boyko Borisov’un, bütün Balkanları kapsamasına rağmen Bulgaristan’da faaliyette bulunamayan bir STK’yi muhatap almak yerine, 8 yıldır Bulgaristanlıların sorunlarını yayınladığı gazetesiyle kamuoyu oluşturup adını duyuran, Bulgaristan tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Sofya’da 28 ülkeden katılımın gerçekleştiği Dünya Türk Gençler Birliği Liderler Zirvesiyle dikkatleri üzerine çeken ve faaliyet alanında etkili çalışan bir Bulgaristan derneğini muhatap almasından daha doğal ne olabilir. Ki bu sayılanlar BULTÜRK’ ün faaliyetlerinin çok küçük bir kısmıdır.
3. Bize katılan ve bilgi veren diğer derneklerin görüşlerini, derneğimize ulaştıran istek ve görüşlerini yönetim kurulumuz tarafından görüşülüp karara bağlanmadan bir kısım alakasız maddelerin bizim raporumuzmuş gibi Bulgar basınını tarafından Derneğimize atfedilip haberleştirilmesi maksatlıdır. Gazete haberlerine göre hareket edip doğruluğu tarafımıza sorulmadan Federasyon Genel Başkanı Sn. Çobanoğlu’nun yazısına temel teşkil etmesi ve Derneğimizi suçlayıcı ve küçümseyici bir üslup benimsenmesi düşündürücü ve rencide edicidir.
4. Davetin doğrudan Başkanımıza yapılmasına rağmen, Bulgaristan Türklerinin sorunlarının daha iyi ve etkin bir şekilde tespit ve çözümlerine yönelik alternatifler bulmak adına derneğimiz diğer tüm Bulgaristan derneklerine katkı sağlamaları için çağrıda bulunmuştur. Derneğimizin bu çağrılarına kendilerini Bulgaristan Türklerinin Sorunlarına taraf olduğunu düşünenler cevap vermiş, alternatif görüşler hazırlamışlardır. Derneğimizin Bulgaristan Türklerinin kazanımlarını tehlikeye atmış iması vermek değişik maksatlar güdülmese bile, büyük bir gaflettir.
5. Bulgaristan Türklerinin yaşamakta olduğu sorunların çözümüne katkıda bulunacak tüm resmi - sivil kurum ve kuruluşlardan gelen çözüm isteklerine yönelik bütün çağrılara kayıtsız kalmayarak, halkımızın yararına BULTÜRK daima “işbirliği” içinde bulunmuş ve bulunacaktır. Gerek Bulgaristan Hükümeti, gerek Türk Hükümeti ve gerek diğer dernek, federasyon ve konfederasyonlardan gelecek çözüm önerilerine her zaman açık olduğumuzu geçmişteki faaliyetlerimiz apaçık göstermektedir. Ancak Bulgaristan hakkında ya hiçbir malumata sahip olmayan, ya da Bulgaristan Türklerinin sorunlarını bildiği varsayılan tarafların tek yönlü bakış açısıyla dile getirilen çözüm önerilerine sarf edilen emek ve mesailerin heba edildiğini ve çok kolay çözümlenebilecek konuların bile ötelendiğini BULTÜRK olarak üzülerek müşahede etmekteyiz. Ve yine çok iyi bilinmektedir ki BULTÜRK Türkiye’de yapılan seçimlerden önce birilerine siyasi ikbal hazırlamak üzere kurulmadığını da geçmişte ispatlamıştır. Bu yüzden “Meyve veren ağaç taşlanır” misali Sn. Çobanoğlu sarf ettiği imalı sözlerini dikkate almayarak yolumuza devam etmekteyiz.

Gerek Bulgaristan, gerek Türkiye ve gerekse Türk Dünyasındaki faaliyetlerimizi göz önüne alarak, hangi amaçlar güttüğümüzü ve kimlere hizmette bulunduğumuzu ve kimlerin işgüzar olduğu konusunu kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz. Derneğimizin bu konuda hazırlayacağı rapor kamuoyuna bilahare sunulacaktır.

SAYGILARIMIZLA…
Refet ULUTÜRK
BULTÜRK
Yönetim Kurulu Üyesi

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 14 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 069
-Aktif Vaka Sayısı:4 684
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:176
-Toplam Vefat Sayısı:484
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS