Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan'da 'tele kulak' skandalı

Bulgaristan'da 'tele kulak' skandalı

14 Ocak 2011

Düzen, Meşruiyet ve Güvenlik (RZS) partisi lideri Yane Yanev tarafından ortaya çıkarılan, Gümrükler Genel Müdürü General Vanyo Tanov'un Başbakan Boyko Borisov dahil çeşitli kişilerle yaptığı telefon görüşmelerinin kayıtlarının yayımlanması ortalığı karıştırdı.
RZNS'yi destekleyen "Galeria" ve "Glasove" gazetelerinde yayımlanan kayıtlarda General Tanov’un Başbakan Borisov, Maliye Makanı Simeon Dyankov, bazı milletvekilleri ve bira üreticileri ile yaptığı telefon görüşmeleri yer alıyor. Görüşme kayıtlarında, bazı bakanların Başbakan Boyko Borisov'un adını vererek, Gümrükler Genel Müdürü'nden bazı kaçakçılık olaylarının görmezden gelinmesini istemeleri dikkat çekiyor. Kayıtlara göre bakanlar ayrıca bazı gümrük müdürlerinin yerlerinin değiştirilmesi için de General Vanyo Tanov'a baskı yapıyorlar.
"Tele Kulak" skandalı üzerine harekete geçen muhalefet partileri, Başbakan Boyko Borisov hükümetini bir "polis devleti" yaratmakla suçlayarak istifasını istediler. Eski İçişleri Bakanı Mihail Mikov, BTV adlı özel TV kanalına yaptığı açıklamada Borisov hükümetinin son bir yılda 20 bin kişinin telefonlarını dinleme izni verdiğini söyledi.
Borisov'un kendi bakanlarının telefonlarını dahi dinletmesinin "sağlıklı bir girişim" olmadığını ifade eden Mikov, "Ayrıca bu yakından takip işleri için ayrılan paranın Bulgaristan Bilimler Akademisi’nin toplam bütçesinden iki kat daha fazla olması da son derece düşündürücüdür" diye konuştu.
RZS Başkanı Yanev de, parlamentoda yaptığı konuşmada Başbakan Borisov ve hükümetin acilen istifa etmesi gerektiğini ileri sürerek, "Polis paranoyasına kapılan bu başbakan yüzünden ülke demokrasisi en utanç verici günlerini yaşıyor" ifadelerini kullandı.

Tele kulak protestosu

Bu arada aralarında Yeşiller Partisi, Bağımsız Yaşam Merkezi ve "Anaan Politkovskaya" Siyasi Kulübü'nün bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütleri, İçişleri Bakanlığı'nı protesto gösterisi düzenledi.
Parlamento binası önünde düzenlenen ve katılım oranının düşük olduğu gösteride, devletin vatandaşların telefonlarını dinlemekten vazgeçmesi istendi. Ellerinde hükümet aleyhtarı pankartlar taşıyan protestocular parlamentoya bir bildiri verdiler.
Suçu olsun olmasın binlerce Bulgaristan vatandaşının konuşmalarının dinlendiğinin ifade edildiği bildiride, "Vatandaş olarak haklarımız çiğnenirken, Bulgaristan bir sivil toplum ve hukuk devleti olmaktan çıkarak, polis devletine dönüşüyor" denildi.
Sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen protesto gösterisi olaysız bir şekilde sona erdi.

AK, telekulak olayları ile ilgili bilgi istedi

Avrupa Komisyonu (AK), son günlerde ortaya çıkan ve uzun tartışmalara neden olan tele kulak olayları için Bulgaristan’dan daha fazla bilgi istedi. Devlet kademesindeki yüksek düzeyde yer alan siyasi figürlerin telefon dinlene meselesinin ayrıntılarını öğrenmek istediklerini resmi bir şekilde belirten AK Sözcüsü Mark Gray, bunların Bulgar Savcılığın alanına giren bir iç mesele olduğunu ve ilk önce kayıtların yasal yoldan yapılıp yapılmadığını araştırması gerektiğini söyledi. Bir hakim tarafından onay alınmış olup olmaması araştırılması gerektiğini belirten Gray, suç verileri olması halinde olayın ileriye taşınması gerektiğini ifade etti. AK Sözcüsü, “Biz şimdilik bu konuda herhangi bir yorum yapmayacağız, fakat iddiaları göz önünde bulundurarak, Bulgar yetkililerin bizi daha iyi bilgilendirmelerini istiyoruz.” diye konuştu. Gray, skandalın birkaç hafta sonra adalet ve içişleri hakkında çıkması beklenen ara raporda yer alıp almaması konusunda bilgi vermekten kaçındı.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 14 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 069
-Aktif Vaka Sayısı:4 684
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:176
-Toplam Vefat Sayısı:484
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS