Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Kurşun ve Çinko Fabrikası 14 günde hava kirliliğini nasıl önleyeceğine plan hazırlamalı

Kurşun ve Çinko Fabrikası 14 günde hava kirliliğini nasıl önleyeceğine plan hazırlamalı

28 Ocak 2011

Bugün Kırcaali’nin yoğun derecede kirletmesiyle ilgili kasabadaki en büyük sanayi kuruluş olan Kurşun ve Çinko Fabrikası’nın (KÇF) kaderi görüşüldü. Bunun için Ekonomi, Enerji ve Türizm Bakanı Trayço Traykov, Ekoloji Bakanı Nona Karacova ve Emek ve Sosyal Politika Bakanı Totyo Mladenov ve Üçlü İşbirliği İl Kurulu Kırcaali’de bir araya gelip oturum gerçekleştirdiler.
Bakanların gelmesinden önce Kırcaali Belediye ve İl Yönetimi binası önünde KÇF’nda çalışan yaklaşan 50 işçi protesto gösterisine katıldılar. İşçiler ellerindeki “Bizler de babayız” ve “ Sayın Başbakan Kurşun ve Çinko Fabrikası demek Kırcaali demek” yazılı pankartlar kaldırarak fabrikanın çalışmasına devam etmesini istediler.
Görüşme Vali İvanka Tauşanova ve milletvekili Tsveta Karayançeva’nın girişimleriyle fabrikanın havayı kirletmesi, kötü çalışma koşulları ve işçilerin maaşlarının gecikmesi yüzünden düzenlendi. Oturumda KÇF sahibi Valentin Zahariev, Müdür Slaveya Stoyanova, yerli iktidar temsilcileri, sendikacılar, Çevre ve Su Bölge Müfettişliği ve İş Müfettişliği’nden uzmanlar ve çevre bilimciler yer aldılar. Kasabanın zehirlenmesine karşı protesto organize eden Margarita Pavlova da oradaydı. Bakanlar, “ÇKF Bulgaristan’da faaliyeti gözetlenmeyen tek sanayi kuruluş ve üretimi çoktan durdurulması gerekiyordu, fakat devlet orada çalışanların işsiz kalmaması için gözünü kapatmıştır”, görüşünü paylaştılar. Onlar, fabrikayı kapatmaya değil, yarattığı probleme çözüm aramaya geldiklerini belirttiler. Fakat Nona Karacova sert bir şekilde, “Eğer bir daha kasaba kirletilirse, kurşun üretimini kapatıyoruz”, sözleriyle fabrika sahiplerini uyardı. Buna karşılık Zahariev kontra cevap vererek, daha pazartesi günü 400 kişiyi işten çıkaracağını söyledi. O, sadece çinko üretimiyle fabrikanın faal durumda kalamayacağını belirtti. Çevre Bakanı, ÇKF’nın aşırı düzeyde kükürt dioksitle şehri kirletmesi Avrupa Birliği’nin Bulgaristan’ı cezalandırmasına yol açabileceğini söyledi. Sadece geçen sene Kırcaali’nin 88 kez zehirlendiği tespit edildiği ortaya çıktı. Kükürt dioksitinin senede 24 kez izin verilen düzeyi aşması normal karşılanıyor. Oysa sadece yeni 2011 yılının ilk günlerinde kasaba havasının 14 kez zehirlendiğine dikkat çekildi. Karacova, “2006 yılından beri fabrikaya kurşun üretimi artıklarını düzenli depolamakla problemi çözmesine şans verdik, ama sonuçlar iç açıcı değil” dedi. Müzakerelerin sonunda üç bakan da fabrika sahibine, yönetimine ve uzmanlara 14 günlük süre verip acil plan hazırlamalarını önerdiler. Bakanlar, plan doğrultusunda yakın sürede atılacak açık ve konkre adımlarla şehrin kirlenmesi durumuyla geçici olarak baş edilebileceğini düşünüyorlar. Ondan sonra ise fabrikanın yeni teknolojilerle kurşun ve çinko üretmeye devam etmesinde sorun yaşanmayacağını ifade ettiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kara Ibrahim Aga 2011-01-28 19:17:13
400 kishiyi ishten chikaracakmish...

Peh..peh..

Ama Muhtardan hayir yok ki...

Ha bu arda oglu olmush..

Tebrikler..

Isminin Ibrahim koyarsa,bütün pampersler ve yiyecekleri benden..."Made in Germany"...

Burada bi .ok chikaca yok..

Gircalda Ahali gene gbercek.Onun ichin Türkiyeden Cenaze arabalari aliyorlar..

Aynisi Koshukavak ichin de gecherli..

Altin chikaran Firmaya izin chikmish..

Madeni chiracaklar ve Afrikada ishleyeceklermish..

Tabi inanan varsa..

Ben gene yazin Mastanli-Koshukavak yolunu neden bu kadar lüx yaptikalrini düshünüyordum..

Firmayi bilmem,ama chok güzel yol yapmishlar..

Dört dörtlük ama yalniz Sindelci'ye kadar...

Bi chevreci olarak bunlara karshiyim..

Ne chnko ne altin..

Salik en önemlisidir..

Zaten bölgede insan kalmamish...
kara ib-m agaya 2011-01-28 22:20:19
Gercekten Kirjaliye birkac cenaze arabasi daha lyazimdir, cunku vatandas aclik sinirin altindadir. Secim sonrasi Kirjali Ergenekonundan intar edenler yada kendini asanlar ola bilir.
şumnu 2011-01-28 23:04:06
şumen değil , şumnu. ırkçı hükümetin koyduğu ismi kullanmayın
Perperek Papazı Der ki... 2011-01-29 00:45:10
şumnu 2011-01-28 23:04:06
________________________________________

Fevzi kardeşini ara ona söyle
Perperek Papazı Der ki... 2011-01-29 00:56:01
Kurşun ve Çinko Fabrikası 14 günde hava kirliliğini nasıl önleyeceğine plan hazırlamalı
________________________________________________

Plan-mlan lazım değil zaten halk sağlığı açısından olumlu bir sonuç çıkmayacak sadece zaman kazanacaklar en iyi çözüm bu zehir yuvasını bir daha açılmamak üzere tez elden kapatsınlar. 300-400 işçiye de AB fonlarından bir çözüm bulsunlar.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS