Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Besiciler yakıt vetgisini geri alabilecekler

Besiciler yakıt vetgisini geri alabilecekler

07 Şubat 2011

Tarım ve Gıda Bakanı Yardımcısı Tsvetan Dimitrov besicilere çayır ve mera bakımı esnasında kullandıkları yakıttan akaryakıt tüketim fonu vergisinden iade alabileceklerini bildirdi. Avrupa Birliği Komisyonuna yapılan mali destek talebine sadece tahıl üreticileri değil, ilk defa besiciler de yer aldı. Yardım talebinin komisyon tarafından onaylanması beklenmektedir. Ayrıca Tsvetan Dimitrov ilk defa ulusal destek fonlarından ayrılan kaynaklar ile 2011 yılında manda besicilerinin hayvan başı destek alacaklarını belirtti.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


H.Efendi 2011-02-08 14:36:26
Avrupayı kurduk, şimdi sıra Avrupalıları yaratmaya geldi. Biz farkında olmadan hayvanları da avrulılaştırma zamanı geldi gibi...

Burada, halen bulunduğum İsviçre'de her yer, yaylalar, yamaçlar, koru araları bakımlı çayır ve inek dolu. İri baş hayvan grupları 10 ile 30 arasında küme küme. Hayvancılık özel aile çiftliklerinde örgütlenmiş. Binlerce hayvan gördüm, çoban görmedim.

Burada trenle şehirden şehre yolculuk ederken en fazla dikkatimi çeken bizde canlarını yakan o iri sinekleri sırtlarından kovalamak için ineklerin sağ sola devamlı kuyruk sallama zahmeti olmadığı, oldu. Belki her gün 3 defa yağmur düştüğünden dolayı, bövelek sinekleri İsviçre'yi Vatan bilmemiş.

İsviçre'de her yer otlak, her yer çayır, etrafları 80 sm. yüksek, içinden düşük woltajlı elektrik geçen iletken ile çevrilmiş yayla. Sığırlar tel örgü dışına çıkamıyor, Hava yamurlu değilse geceleri de orada kalıyor, suyu çayır sarnıcı kovasından içiyor. Susayınca burunlarını bir tenekeye dokunmaya alışmışlar. İtince kova su doluyor, onlar da doya doya içiyor.

Bu ülkede iri baş hayvancılık çok gelişmiş, ağırlıklı bir tarım sektörü olmuş, sığır bakımı makinelendirilmiş, süt fiyatı yüksek, süt işleme sanayii tam otomatik, kaşerin binbir çeşidi burada, ne kadar küflü ve kokar ise, o kadar makbül... Hayvan bakımı iyi gelir kaynağı. Çok değişik teşvik sistemi uygulanıyor. Köylüler zengin. Evleri bakımlı. Hemen hemen her köye tren var. Her yerleşim yeri değişik kolaylıklarla bayındırılmış, yaşam modern.

Traktörleri dikkatimi çekti. Bir üretici 1 tek traktörle fermasının bütün işlerini görebiliyor. Daha önce o biçim traktörler ve tarım araçları görmemiştim. Hayvan bakımında elle görülen iş kalmamış.

Helal olsun vallahi.
Kendi inisyatifimle 2 aile ferması gördüm. Hayran kaldım. Dudak ısırdım.

Tarafsız, bıyık altından gülme, onların sütleri de beyaz, ama ekşimiş ekşimiş de üstü hafif köpüklenmiş tam kıvamda ayranları yok. Şöyle bakırı bir kaldırıp doya doya... Çok özledim be kardeş. Memlekete selam.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS