Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
ABD Büyükelçiliğinden gelen heyet bölgedeki bazı Müslüman kuruluşlarını ziyaret etti

ABD Büyükelçiliğinden gelen heyet bölgedeki bazı Müslüman kuruluşlarını ziyaret etti

10 Şubat 2011

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Büyükelçiliğini temsilen siyasi işlerden sorumlu ataşe Uilam Sali başında olduğu bir heyetle dün Momçilgrad / Mestanlı/ İmam Hatip Lisesi’ni ziyaret etti.
Misafirler, Başmüftülükte Eğitim Müdürü Hüseyin Karamolla ile okul müdürü tarafından karşılandılar ve okulun tarihi, felsefesi ve hedefleriyle ilgili bilgiler aldılar. Büyükelçilik heyeti öğrencilerle sınıfta görüşerek, ders akışını izledi . Heyet başkanı Uilam Sali imam-hatip lisesi öğrencilerine ABD Müslümanlarının yaşamını konu alan bir sinevizyon gösterisi sundu. ABD'li Müslümanların çok rahat ve huzurlu yaşam sürdükleri, haklarına nail olduklarını ve özelllikle baş örtüsü konusunda sorun yaşamadıklarını vurgulandı.
Momçigrad genç İslam dini sevdalıları misafirleriyle ABD hakkında sohbet ederek, duygu ve düşüncelerini paylaştılar. Ayrıca günümüzde İngilizcenin önemine değindiler.
Okul programından sonra Heyet Gluhar ve Gruevo köylerini ziyaret etti. Gruevo camisinin Bulgarlaştırma süreci esnasında şehit düşenlerin anısına hitaben yapıldığı belirtildi. Gluhar köyündeki caminin ise, yerli halkın verdiği bağışlarla inşaasının birkaç yıldır devam ettiği dile getirildi. Yerli halk , caminin açılışına Amerikalı misafirleri davet etti.
Ziyaret edilen tüm encümenliklerde, müslümanlar Bulgaristan Müslümanlarının Başmüftü krizini ifade ettiler.Bu bağlamda, ülkede adaletsizlik yapıldığını, uygun olmayan bir insanın Müslüman topluluğunun başına getirilmeye çalışıldığını, bunun farklı yöntemlerle protesto edilmesine rağmen hükümet tarafından takdir edilmediğini vurguladılar.
Daha sonra, ABD heyeti Kırcaali Bölge Müftülüğüne konuk olup, faaliyetleri ile tanıştı. Bölge Müftüsü misafirlerine Kırcaaliyi sembolize eden hediyelerle uğurladı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


İbrahim Baltalı/Gümülcine 2011-02-10 21:56:58
ABD Dışişleri Bakanlığı, her yıl insan haklarıyla ilgili rapor hazırlamaktadır. Bulgaristan'daki Müslüman kuruluşlarına da bu amaç için gelmişlerdir. Burada önemli olan sorunları yetkililere gerçekçi bir şekilde anlatabilmektir. ABD Dışişleri Bakanlığı büyük bir ihtimalle önümüzdeki yıl yayınlayacağı raporda Bulgaristan'da din özgürlüğü olmadığını vurgulayacaktır!
Kardeşim Türkçe Konuş! 2011-02-10 22:42:00
İbrahim bey, ABD konsolosları sizi de her sene ziyaret ediyorlar mı?
İbrahim Baltalı/Gümülcine 2011-02-11 08:30:42
Kardeşim Türkçe rumuzlu arkadaş!

Evet, ABD Selânik balkonsolosları her yıl düzenli olarak Batı Trakya'yı ziyaret ediyorlar. Türklerin kurum ve kuruluş başkanlarıyla, devlet yetkilileri ve seçilmiş insanlarla görüşüyorlar. Bir çok sefer de Yunanistan'da Türklere yapılan haksızlıklar rapolarında yer alıyor.
Kardeşim Türkçe Konuş! 2011-02-11 10:04:42
Menekşe hanım, hem "SAYIMDA TÜRK VE MÜSLÜMAN OLDUĞUNUZU BELİRTMEYİ UNUTMAYIN!!!!" diyorsun hem de "biz- Bulgaristan'da yaşayan müslümanlar" eğe karar ver artık sana ne diyelim Türk müsün Müslüman mısın?

İşte olmak ile olmamak artasındaki mesele budur! Bulgarların en çok duymak ve görmek istedikleri şey Türk ve Müslüman olarak ve böylece daha kolay mücadele edebilecekleri iki varlık ile muhattap olmak. Oysa ki 1912 senesinde sadece bir varlık ile muhattap olmuşlardı, şimdi biz (siz) onların kelime oyunların gaflet içinde kabul ederek ekmeklerine yağ sürüyoruz yarınki konferansta bugün karşılaştığımız atanmış ve seçilmiş Başmüftü krizinden nur topu gibi bir iki müftülü bir piç vaka doğarsa şaşırmayın.

Batı Trakya olayını hatırlayınız, seçilmiş müftü sürüm sürüm süründürülüyor. Bulgaristan'da Batı Trakya'dan kat kat Türk vardır, siyasi gücü de son yirmi sene ortadadır bundan kimlerin rahatsızlık duyduğunu bilmem söylememe gerek var mı? Kader olan milli beraberliğin en iyi durumda iki Millet yaratarak parçalanmasında kaderimizi nasıl değiştireceği hakkında bugünkü "kötü" gidişat kendinden "Lale Devri" olarak bahsettirecektir.

ABD'li diplomatın elleri cepte olması ise o kadar önemli değildir, önemli olan zaten onun paspal biri olmasıdır ve kendisinden daha fazlasını beklememeği bilmektir, yarın öbürgün bir vikileaks olayı daha çıkarsa ziyaret hakkındaki görüşlerine de bol bol güleriz. Bizim müftüye gelince kendisinin çok acil olarak bir "imaj maker" yardımı alması ve sıkı bir kampa girmesi gerekiyor. Şahsi görüşüm böyle işportadan alınmış gibi duran bir takım ve işkembe ile olmuyor.
b 2011-02-11 11:38:07
her haberin altında az sayıda da olsa fotoğrafların olması ne kadar iyi dimi?Son zamanlarda bunu nedense pek göremiyorum,halbuki artık o kadar kolay ki bunu yapabilmek.Amerikalı görevlinin ellerinin cebinde olması bence de ciddiyetsizliğin göstergesi,bir nevi işte bu kadar kale alıyoruz derler gibi..AMERİKALILAR!!!!
C.Koseoglu. 2011-02-11 12:21:55
biz bulgaristan turku deyiliz,bizler Anadoludan Rumeliye goçetmis Turk Akincilarin Torunlariyiz .bunu birkere saglamina bilmis olalim tekrari bizler Rumeli Balkan Turkl akincilarin Torunlariyiz bunu boyle biliniz burda saptirma yoktur bu en dogrusudur tarihi bilmiyenler koksuz agaça benzer misaalidir, tarih internet sayfalarindan ogrenirler ben olayim Menekseli olsun Hasan Azis kardesim olsun,Remzi Osman kardesim olsun lutvi Mestan kardesim olsun Ahmed Dogan Efendi olsun her Turk her ne olursa olsun geçmisini bilmek zorundadir Geçmisini bilmiyenin Gelecegi Asla ve Asla olmaz ve Olamazda bunu her birimiz analarimizdan emdigimiz sud gibi bilelin arkadaslar, bilinir ki Turk milleti Zekiidir Akillidir, Bilgilidir, Mutevaazidir, birlikçidir Misafirperverdir Namusludur hepimiz Muslumaaniz buyuklerimize kalbimiz duygu dolu ve saygiliyizdir."Kardesim Turkçe konus" lakaabli Kerdesime,de soyle bir tavsiyem vardir kendini buyukten tutanin,kendini gayeti olarak avurdan alanin her zamaan zinciri kopar ve derinlere duser nitekim Avur olmak da bir durustluktur bunu da birbirimize paylasalim Sabirli olalim Sabrin sonu Selamettir sabirsizin acelecinin omru kisitli olur. Sabriniza Tesekkurler.
Kardeşim Türkçe Konuş! 2011-02-11 12:45:49
Avur ne demek?
ALİ 2011-02-11 13:12:22
Bulgaristan Türkiyesindeki bütün müslüman Türklerin mübarek Mevlid Kandilini kutlarım.14 Şubat bütün dünyada hiristiyanlar tarafından her ne kadar sevgililer günü olarak kutlanıyorsa da müslümanlar için Mevlit Kandili yani peygamber efendimizin dünyaya gelişinin kutlanmasıdır.
H.Efendi 2011-02-11 13:47:00
ABD'li diplomatların Mastanlıyı ziyareti, 2 cami görüp, derse girmeleri, birkaç kişiyle temas etmeleri iyi bir olay. Onların tam olarak neyi denetlediğini kestirmek güçtür. Bulgaristan'daki İslam kültürüne ve tarihi eserlerine ilgi gösterdikleri ortadadır. 2000 yılında ABD Sofya Büyükelçisi 25 000 USD ödeyip Vidin Pazvanoğulu Camii ile medresini tamir ettirmişti.

Bu arada ABD'de İslam'a karşı ilginin hele XX. y.y.da çok arttı.
Bir defa C.R. Mevlana'nın "Mesnevi"si orada çok büyük tirajlar halinde basılmış, dağtılmış, incelenmiştir. Sebebine gelince, dahi din bilgininin "Gel, kim olrsan ol, gel!" demesiymiş. Hıristiyan din alimleri, Mevlana'nın tasavvufu ile İsa Peygamberin "sevgi dini" arasında ruhsal yakınlık görmüşler. Derken, XVIII. y.y sonlarında Alman deha Herder'in "dinlerin birleştirilmesi olasılığı" anlamına gelen ve "Doğu-Batı Divanı"nın yazarı büyük şair Geothe'yi de etkileyen fikirlerinin çağdaş Amerikada dalga dalga yankılanmaya devam ettiği dikkati çekiyor.

Bu dinsel "ortaklıkların" Nuhun Gemisi anma törenlerinde giderek daha büyük bir gayretle dile getirildiğini anımsatayım. Bu gibi anmalar Papaz, İmam, Müftü ve Haham Başı katılımıyla Sofya "Prinsses-Dedeman" otelinde de yapılmaya başlandığı, belki bilginiz dahilindedir. Kuşkusuz bu anma törenlerine ABD Sofya Büyükelçiliği görevlileri de konuk olarak katılıyor. Derken, F.Gülen Hoca'nın yıllardan Beri ABD'de bulunması ve son zamanlkarda İngiliz ve US araştırmacı yazarların yeni çıkan kitaplarında Gazaali'den F.Gülen Hocaya kadar uzanan "Işık" töorileri ortaminda "dinler arası diyaloğa" büyük önem çabaları gözden uzak kalmıyor. O bakımdan diyorum, bizim Rodopları, küçerek Bulgaristan'ı bu sinsi hesap ve planlara alet ve deneme tahtası yapmak isteyenler yeniden hareketlenmiş olmuş olamaz mı? Selam ederim.
Kardeşim Türkçe Konuş! 2011-02-11 16:33:45
ABD de İslam'a o kadar çok ilgi olmuş ki kutsal savaş ilan etmiş durumundadır.
Kardeşim Türkçe Konuş! 2011-02-11 23:04:45
Siz şu sorulardan bahsediyormuşsunuz;
http://img62.imageshack.us/img62/1050/istatistik.gif

Ama yine de benim demek istediğimi anlayamamışsınız çünkü burada şaşırtma soruları vardır yani böyle ucuz numaralar ile uluslararası antlaşmalarda sınırları içerisindeki müslümanların Türk (kimliği ,milleti) olduğunu Bulgaristan devleti peşinen kabul etmişken, burada "Etnik Bulgar", "Anadili Bulgarca" olan "Müslüman" kimlik yaratılak bunu sulandırma çabaları görülüyor.

Siz ise Bulgaristan müslümanları yada "Bulgaristan'da yaşayan müslümanlar" diyerek Türk harici bir müslüman kimlik varmış iması yaratmak isteyenlere çanak tutmaktasınız.

E bravo valla;
menekşe 2011-02-12 07:54:47
Günaydın..
Önemli gün, hayırlı olsun Müslüman kardeşlerim

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS