Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Bu gece Hz. Peygamber Muhammed’in doğumunu kutluyoruz

Bu gece Hz. Peygamber Muhammed’in doğumunu kutluyoruz

14 Şubat 2011

Bu gece Müslümanlar dünyada yetim, fakat Kâinatın Efendisi olan Hazreti Muhammed Mustafa’nın 1440. doğum gecesini çeşitli etkinlikler düzenleyerek kutlayacaklar. Bununla ilgili Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed’ten aldığımız bilgiye göre, bölgedeki her camide peygamber efendimizin anısına sevgisini dile getiren mevlitler okunacak, sohbetler kurulacak, ilahiler söylenecek. Bu gece Kırcaali müftüsü Momçilgrad (Mestanlı) camisinde yerli din adamları ile beraber Hz. Muhammed’i anma ve anlama gecesi düzenleyeceklerini söyledi. Mestanlı İlahiyat Lisesi öğrencilerinin de programa ilahilerle katılacakları açıklandı. Bölge Müftüsü, hicri takvime göre Peygamberin doğumunun 12 Rebiülevvel 571 tarihinde olduğunu söyledi. Fakat ay takviminin her yıl on gün öne geldiği için 14 Şubatı 15’e bağlayan geceye rastladığını izah etti. Miladi takvime göre ise Peygamberin doğum tarihinin 21 Nisan olduğunu belirterek, bundan dolayı Bulgaristan’da 20- 25 Nisan tarihlerinde Kutlu Doğum Haftası uygulandığına dikkat çekti.
Müftü, bu gecede amacın Peygamberin hayatını anlamak olduğunu vurguladı. Sayın Mehmed, Peygamberin önemiyle ilgili şunları söyledi: “Peygamber Efendimizle ilgili yazılmış bir çok eserler var-şiirler, ilahiler, terennümler. Her sanat dalı kendi ifade araçlarıyla Efendimizi anlatmaya çalışmış. Ama burada noktayı elçilik noktasına taşımak isterim. Güzide sahabelerden Halid bin Velid’e Peygamberi sorduklarında, şöyle der: “ Onu göndereni kadrince değerlendirdiğimiz zaman Allah’ın kadri ortaya çıkar. Çünkü o Allah’ın elçisi.” Peygamber, zaten elçi demek. Bu münasebetle Efendimizin hayatını Yüce Allah’ın ilahi mesajlarını anlama doğrultusunda anlamak zorundayız. Ayşe anamız da, “ O yaşayan bir kurandı” diyor. Bu anlamda, Allahü Teâlâ’nın rızası doğrultusunda yaşamı, ailelerdeki huzurun teminini, mutlu yaşamın formülünü Hz. Muhammed Mustafa’nın hayatından öğreniyoruz. Bundan dolayı Hz. Muhammed Mustafa’yı salât ve selamlarla anıyoruz. Rabbim şefaatine nail etsin, temennilerinde bulunuyoruz”.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


TARAFSIZ 2011-02-14 16:32:36
Kandilimiz mübarek ve hayırlara vesile olsun arkadaşlar.

Herkese selamlar sevgiler
doğan 2011-02-14 19:57:50
Mevlid kandilimiz müslümanım diyen tüm insanlara mubarek olsun,henüz islamla tanışmış olamayanlarında tanışmalarına vesile olur
kılıçaslan 2011-02-14 20:23:33
KANDİLİNİZİ KUTLAR YAPACAĞINIZ DUALARIN KABÜLÜNÜ YÜCE RABBİMDEN NİYAZ EDERİM NİCE MÜBAREK GÜNLERDE SAĞLIK HUZUR İÇİNDE HEP BERABER OLMAMIZ DİLEKLERİM İLE..
köseosmanoğlu 2011-02-14 23:37:12
Evet, cümleten hayırlı kandiller. Nur-u Muhammedî'nin bütün gönülleri aydınlatması temennisiyle.....
H.Efendi 2011-02-15 11:10:15
Hazreti Muhammet’ in doğum günü “Mevlit Kandili” vesilesiyle hepinizi kutlar ve en iyi dileklerimle sizlere dünyada en seçkin şairlerden biri olan Johann Wolfgang von Goethe’nin “Doğu-Batı Divanı” adlı eserinden İRMAK şiirini armağan ediyorum.
Bu şiir 1772’de dile gelmiş ve yüce Peygamberimize adanmış olup, Onu Batı Dünyası’na tanıtan sevgi söyleşilerinin başında gelir.

IRMAK

Bak şu güzel ırmağa mağrur mağrur akıyor. Çayır çemen yanında bir Samanyolu gibi. Bulutun beşinde nazlı nazlı uyurken, dağların kucağında sevgi gözünü açtı. Salınarak akışı ufak ufak taşlardan nameler yaratıyor. Yüzü bir ayna gibi duru, temiz, ırmağın.

Ucu yok bucağı yok ebediyete mağrur mağrur akıp gidiyor ırmak.

Yalnız kendini tanır, her şeye yabancıdır böylece akıp gider.

Bahar onun yolunda peri masallarının köşkleri gibi güzel; neler neler yarattı.
Yollara nergis, lale, beyaz güller döşedi. Gül, çapkın işvelerle onu çağırıp dedi: “Yanımıza gel biraz, dur biraz konuşalım!” Goncalar gülümsedi;daha ileri gidip eteğinden de çekti. Bu yeşiller giymiş cilveli dilberlerin hiçbirine aldırmadı. Ovaları aşıp geçti, dağlar, kemerler yırttı.

Ucu yok bucağı yok ebediyetin mağrur mağrur akıp gidiyor ırmak.
Yalnız kendini tanır, her şeye yabancıdır böylece akıp gidiyor ırmak.

Çöllerin, vadilerin, dağların, bahçelerin dereleri ona şöyle dediler.
“Sen yatağını bulmuşsun, çağlayıp akıyorsun, biz pek darda kalmışız. Bizi bu çöllerdeki kumların ezasından kurtar, ne olur ırmak!”

O, Şarktan Garptan esen rüzgara göğüs germiş acz içinde inleyen yol arkadaşlarını sinesine alarak,

Ucu yok bucağı yok ebediyete mağrur mağrur akıp gidiyor ırmak.
Yalnız kendini tanır, her şeye yabancıdır böylece akıp gider.

En büyük, en parlak, yüz binlerce incileri denize sürüklüyor. Coşkun bir deniz gibi, her şeyi yıkıp geçti; vadilerin, darların dar çerçevesinden aştı. Önüne geçilmeyen bir sel gibi, kudurup her yeri dümdüz etti. Bu padişah sarayı, bu kale, bu çemendir demedi, aştı, geçti. Takatsiz, lakin hırçın ciğeri yana yana bir yerde duramadı. Eskiyi attı geçti. Her an deli peşinde deliler gibi koştu; eskiyi açtı geçti.

Ucu yok bucağı yok ebediyete mağrur mağrur akıp gidiyor ırmak.
Yalnız kendini tanır, her şeye yabancıdır böylece akıp gider.

Not:
Ben bu şiiri çok derin anlamlı ve güzel buluyorum.
Dili de bizim halk dilimize çok yakın.
Bu şiiri ezberleyen ve yaşlıların yardımıyla anlamını açabilen öğrencilere özel ödüllerim olacağını önceden beyan ediyorum

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS