Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Kamu sağlığı artık Bölgesel Sağlık Müfettişliğinden sorulacaktır

Kamu sağlığı artık Bölgesel Sağlık Müfettişliğinden sorulacaktır

16 Şubat 2011

Bölge Sağlık Koruma Merkezi (BSKM) ve Kamu Sağlığını Koruma ve Kontrol Bölgesel Müfettişliği (KSKKBM) iki kurumun faaliyetlerini yerine getirecek Bölgesel Sağlık Müfettişliği (BSM) adı altında birleştiriliyor. BSM’nin Başkanı Doç. Dr. Jeni Staykova’nın basına verdiği bilgiye göre, yeni kurumda 71 görevli olacak. BSKM ve KSKKBM’den toplam 16 kişilik personel indirimine gidiliyor. 10 kişinin ise Milli Gıda Teftiş Ajansına kaydırılacak. Yeni kurumun temel faaliyetleri sağlık ocaklarının denetimi, kamu sağlığını koruma ve sağlık denetimi olacak. BSM’nin yönetici kadrolarında Dr. İvan Çavdarov ve Petya Papazova da yer almaktadır.
Doç. Dr. Staykova daha önce bir buçuk yıl BSKM ve KSKKBM kurumlarını paralel olarak yönetmiş ve personeli yakından tanıdığı için dönüşüm oldukça kolay olmuştur. Azledilen personelin geneli ya yetersiz mesleki kabiliyete ya da örtüşen görevleri görmektedir. Göreve getirilen personelin bir kısmı devlet memuru, bir kısmı ise sözleşmelidir.
BSM, KSKKBM’nin binasında hizmet veriyor. BSKM ofisleri ise yeni kuruma katkı için kiraya verilecektir.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


H. Efendi 2011-02-17 13:15:53
Tabii kimlikli olmamız için sağlıklı olmamız gerekir.

Bern - Zürich hızlı trenindeyim. Daha sonra GABON’lu olduğunu öğrendiğim bir Afrikalı kontrolör bilet soruyor.
Önümde oturan yaşlı “yerli”:“İmtiyaz kartı olduğunu fakat evde unuttuğunu” söyledi.
Gabon’lu kimlik no.sunu rica etti ve boynundaki araçta ani yoklamadan sonra, “İyi yolculuk!” dedi ve uzaklaştı. Biri siyah Afrika’nın tam göbeğinden, diğeri Çinli Sarı Irmak boyundandı.
Üstün derecede düzgün Almanca konuşan kontrolörle Büfe’de kahve içtim.
Seninle tanışmak istiyorum, deyince
Ben İsviçre vatandaşı “ ……” dedi. Müslüman olduğunu gururla vurguladı.
İsviçre vatandaşı kimliğini söylerken, bir başkaydı, gözleri parladı. Belki de İsviçreli olabilmek için çok çaba göstermiş ve fedakarlık etmişti.
Evlilik yapmış, 2 kız babası olmuş, kızları Gabonca bilmiyormuş. Afrika’ya hiç gitmemişler, resim gösterdi ikisi de siyah, Analize hasta bakıcı, Anahell bir at çiftliğinde çalışıyormuş.
Bu görüşmem daha sonra beni çok düşündürdü:
Batı Avrupa’daki Müslümanlar yerli değil. Müslüman olmayan Avrupa’ya gönüllü ya da kaçak olarak bireysel yollardan ya da toplu halde gelmişler. Yerleşebildikleri toplumun içinde azınlık olmayı gönüllü kabullenmiş kişiler onlar. Varlıkları Batı Avrupa’da ÇOK KARMAŞİK KİMLİK PROBLEMİ ORTAYA ÇIKARMIŞ.
Gabon’lu İsviçrelilerin “dost olmayan her tutumunu” Milliyetçilik olarak kavrıyor. O, kimseden “hoşgörü” beklemiyor. Sonradan öğrenebildiğim MEDENİ YASALARA herkesin aynı biçimde uyması, onu tamamen tatmin eden yeni biçim bir mutluluk gibi bir şey.
Batı Avrupa’da ve Avrupalı gibi yaşamak isteyen bu göçmenlerden Fransa’da 4 milyon, İspanya’da 2.5, Almanya’da milyonlarca çalışıyor, yaşıyor. Bu insanların birçoğu için 2. ve 3. kuşağın ana dil konuşamaması, kimlik kemiren bir dert olmaktan çıkmış.
Milano’da 340 bin Bangladeş’li var. Değişik lehçeler konuşan bölgelerden gelmişler, “milliyetçilik” temelinde beraberlik kurmuşlar. Yaşayıp gidiyorlar.

Wski kıtada bir de biz varız, kadim yerliler. AB üyesi Bulgaristan’ın yerli Türk Müslümanları 2.4 milyon kişi. Statü bakımından AB’nin eski üyesi Yunanistan’daki kadim Müslümanları gibiyiz. Aynı kimlik sorunlarını yaşıyoruz. Ortada bir yetersizlik, tatminsizlik var.
Yarın Arnavutluk, Bosna Hersek ve Makedonya AB üyesi olunca AB’li yerel Müslümanlar daha da çoğalacağız. Saydığım bu son 2 ülkede Türk dili ve İslam Dini sorunu en çağsal yasalar düzeyinde İnsan Hakları Bildirilerine uyularak, son virgül de dikkate alınarak yeni yeni çözülmüş.
Yakın gelecekte aynı AB’nin eşit haklı üye ülkelerinin vatandaşları olarak beraberlik içinde olacağız. Onların etnisite hakları (kavimlerine dayanan haklar) şimdi olduğu gibi, o zaman da bizimkilerden daha bütünsel ve tatmin edici çözüme kavuşmuş olmaya devam edecek.

Türk Müslüman kimliği sorunumuzun yasal statü kazanması sorunumuzun lehimizde kesin çözümü için (DPS) HÖH partisinin parlamentoda davamızın inanmış temsilcileri olarak 60 milletvekilini tek yumruk halinde örgütlemesi zamanı gelmiş ve acil kapı çalmaktadır.

Fes kendi medeni yarınlarımızı kendimizin belirleme ve yasallaştırmamız gereğine inandığım için ve son treni de kaçırmayalım diye yazıyorum.
doğrucu 2011-02-17 14:31:13
''Türk Müslüman kimliği sorunumuzun yasal statü kazanması sorunumuzun lehimizde kesin çözümü için (DPS) HÖH partisinin parlamentoda davamızın inanmış temsilcileri olarak 60 milletvekilini tek yumruk halinde örgütlemesi zamanı gelmiş ve acil kapı çalmaktadır.''

Tamam Hikmet bey, 60 milletvekili çıkaralım sorun değil çıkarabilirizde ama nitelik olmadan nicelik bir işe yaramıyor,mevcut vekillerimizin tamamı bir ADEM KENAN ediyor mu???

Yinede herşeye rağmen ''TÜRK olsun çamırdan olsun'' diyorum...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS