Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Büyükelçi İsmail Aramaz: ”Başmüftülük başarılı bir seçim yapmıştır.”

Büyükelçi İsmail Aramaz: ”Başmüftülük başarılı bir seçim yapmıştır.”

17 Şubat 2011

Türkiye Cumhuriyeti’nin Sofya Büyükelçisi Sayın İsmail Aramaz, Filibe ziyareti sırasında gazetecilerle bir basın toplantısı düzenledi. Sayın Aramaz, Filibe’de ilk defa resmi ziyarette bulunduğunu, burada Vali Totev ve Belediye başkanı Atanasov ile çok yararlı görüşmeler yaptığını açıkladı. Ayrıca Dedeman Otel’de Bulgaristan’da iş yapan Türk işadamlarının bir kısmı ile de görüştüğünü belirten Büyükelçi, görüşme esnasında Bulgaristan’a vize alımındaki sıkıntıların da gündeme geldiğini söyledi.
Sayın Aramaz, “Bu problemi zaten ben de Bulgaristan makamları ile görüşmelerimde dile getiriyorum. Zaman zaman bazı bürokratik güçlükler moral bozucu seviyede olabiliyor. Türk şirketleri tarafından uzman işçi getirme zorluğu da var. Bazı çok büyük firmalar mühendis getirmede güçlük çekiyorlar. Bu ekonomik potansiyelimizi baltalıyor. Bu sadece iş adamlarımızın faaliyetlerini etkilemiyor. Aslında turistik faaliyetleri de baltalıyor. Türkiye’de harcayacak parası olan çok sayıda turist var. Onlar genelde Rusya, Yunanistan, Mısır veya Avrupa ülkelerinden İtalya, Fransa gibi yerleri tercih ettiklerini görüyorum. Ama baktığımızda Varna, Burgas, Zlatni Pyasıtsi gibi turistik yerler Türkiye’ye daha yakın. Aynı zamanda kış turizmi olan Pamporovo, Bansko var. Geçenlerde Rilski Manastir’e vardığımda orada da Türk turistleri gördüm ve çok mutlu oldum. Türkiye’den Bulgaristan’a çok sayıda turist gelebilir, ancak şu an Bulgaristan’ın en önemli görevi Şengen sahasına girmek. Bu alanda ikili sınır iş birliği konusunda da Türkiye de elinden geleni yapıyor. Belki de bu vize problemi de Bulgaristan’ın Şengen vize rejimine girmesi sonucunda çözüm yoluna girer.” dedi.
Bir gazetecinin Bulgaristan’da iki müftünün seçilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz sorusuna, Sayın Büyükelçi şöyle cevap verdi: “Aslında benim bildiğim kadarıyla Bulgaristan’da tek bir seçilmiş başmüftü var. O da geçen Cumartesi günü yapılan kurultayda bin delegenin oyu ile seçildi. Bir de 25 kişisi ile kendisine konsey diyen bir şahız var benim anladığıma göre. Bu her şeyden önce Bulgaristan vatandaşlarının işidir. Bizim Bulgaristan’daki Müslümanlar bakımından görmek istediğimiz şey onların eşit birer vatandaş olarak Bulgaristan’da yaşamaları. Bulgar komşuları kadar zengin, Bulgar komşuları kadar fakir olsunlar, istediğimiz budur. Müslümanların kendi liderlerini kendi serbest iradeleri ile kendileri seçmelerini arzu ederiz. Bunun ben bir temel hak olduğuna inanıyorum. Başmüftülük başarılı bir seçim yapmıştır. Encümenliklerde yapılan ön seçimler olaysız gerçekleşmiştir. Bildiğim kadarı ile onlarının seçimine Cumhurbaşkanı Pırvanov ve Başbakan Borisov kutlama mesajları göndermiştir. Kurultaya çok sayıda uluslararası şahsiyet katılmıştır. Diğer tarafta da Bulgaristan’a yakışmayan bir kişi vardır ve kurduğu 25 kişilik bir konsey, hepside bu. “
Büyükelçi Aramaz, iki buçuk ay önce bu göreve başladığını, büyük bir zevkle ve memnuniyetle Bulgaristan’da görev yaptığını, Bulgaristan kültürüne ve tarihine büyük bir saygı duyduğunu ve dolayısıyla Bulgaristan da görülecek yerlerin çok olduğunu belirtti ve devamında Burgaz, Smolen ve Filibe’den sonra diğer bölgelerde de resmi ziyaretlerde bulunacağını söyledi.

Kaynak: M. Ahmet


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


doğrucu 2011-02-17 12:43:04
H.Efendi 2011-02-17 11:49:08

--------------------------------------------------------

Sn. H.Efendi, Türk dil eğitim ve öğretimi ve Türk dilinde yayınlar gibi konulardaki temennilerinize önce HÖH Genel Başkanımız eğilse, belkide arkası gelir!...

Kendi ihtiyacımız olan şeyleri önce kendimiz istemeden başkalarına istetirsek ayıp olmaz mı?sonra ne demez el alem bize!!...

Hikmet bey, temennilerinizi tembel gelinin kaynanasına ''git bana bir bardak su getir'' meselesine benzettim,süç-i lisan ettiysek affola.....
H.Efendi 2011-02-17 18:57:44
Sayın Büyükelçi İsmail Aramaz'dan ve daha önce de Plovdiv (Filibe) konsolosundan talep ettiklerimiz nezaketli saygımızın ifadesi niteliğimdedir.

Daha ömceki Büyükelçilerden Y.Oral HÖH'un kurulmasında etkin olurken; daha sonraki dönemde Osmanlı Tarihine Bulgarların yeni bir açıdan bakıp farklı değerlendirne yapmasına imkan sağlayan kitaplar bastırıldı; derken Türk dizileri BG TV ekranlarını doldurdu, Sofya'da Milli Türkçe Okuma Evi açıldı vs. vs.
Akıl vermek gibi olmasın, toplumsal gerekleri görüp fırsat belirince uygun bit şrkilde işaret etmek aydınlarımızın ödevleri arasında önemli yer alır..
rodopların kızı 2011-02-17 19:36:48
Sn. Büyükelçimiz İsmail Aramaz'a başarılarının devamını diliyorum, umarım kendileri Sofya'dan ayrılırken, Türkiye ve Bulgaristan arası tek sorun hava kirliği olur. Çok dinamik, aktif / Kendileri yeni geldiler, hemen Bulgaristanı tanımaya çıktılar, Bursaz, Filibe, Smolyan. Medya'da yeralan haberlerde, Türkiye'nin son yıllarda duyamadığımız, çok açık görüşünü belirttiler/, Müftülükle ilgili görüşünü söylediler / yok hık mık, Diplomat budur/. TV ve Youtubede kendisini seyrettim- rahat, bilgi dolu, kendinden emin, BENİM ARKAMDA TÜRKİYE VAR DİYOR BAKIŞLARI, böyle Büyükelçi ile nasıl gururlanmayalım!
Yakın zamanda kendilerini Kırcaaliye bekleriz.
rodopların kızı 2011-02-17 19:46:47
Son yıllarda Türkçe'den çevirilmiş çok kitap girdi Bulgar kitap pazarına. Türkiyenin ve T.C. Kültür Bakanlığının TEDA projesini birçok ülke hayranlıkla izliyor. Bu projenin desteği ile komşularımız Türk edebiyatını tanı fırsatı buldular. Türk dizileri zaten Bulgar TV kanallarını fetetmiş durumda, Türkiye vizeleri kaldırdı, ülke Bulgar turistleri ile doldu- işte bunlar hep başarılı diplomatların imzasıdır.
Başarısız diplomat var mı deyenlere, var, ofisinde bilgisayar başında oturanlar, ayın sonu gelsin maaşımı alayım, hiç bir probleme bılaşmayayım, ülkemi korumak bana mı kalmış, söydaşlardan da bıktım, Bulgaristan Türkiye'ye yakın-ben haftasonu Edirne'ye KİPA ya gideyim,-DEYENLERDE VAR.
Yambol'da kıytırık belediye meclisi bir karar aldı, nerede kaldı Konsolos hanım, gazeteler ve TV den duyuracaktı sesini. Sefa Yucer Başkonsolos olacaktı-titretirdi kumsalı.
YENİ BÜYÜKELÇİMİZE NAZAR GELMESİN, SON 15 YILIN YAPAMADIĞINI YAPACAK. ÜMİTLERİMİZ BÜYÜK.
H. Efendi 2011-02-18 11:54:33
Biliyorsunuz, son dönemde Tika Rodoplarda 4 okulu dipten doraya tamir etti ve donattı. Bu okullarda Türk şiir geceleri örgütlense çok iyi olur.
doğrucu 2011-02-18 13:21:48
Fikirlerinizle çok yaşayın Sn. H.Efendi, Türk şiir geceleri düzenlemek harika bir fikir,HÖH Genel Başkanımız şiir gecelerine peşinen davetlidir.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS