Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Kosova Devlet Bakanı Mahir Yağcılar: "Kosova’da Seçim Sonrası Yeni bir Seçimin Eşiğine Geldik”

Kosova Devlet Bakanı Mahir Yağcılar: "Kosova’da Seçim Sonrası Yeni bir Seçimin Eşiğine Geldik”

08 Mayıs 2011

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Başkanlığınca Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde 2-3 Mayıs 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen "Balkan Ülkeleri Medya Forumu", 11 Balkan ülkesinden 150'yi aşkın katılımcıya ev sahipliği yaptı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sn. Bülent Arınç'ın himayesinde gerçekleştirilen foruma, aynı zamanda, Kosova Devlet Bakanı Mahir Yağcılar, Karadağ Devlet Bakanı Rafet Husovic, Sırbistan Devlet Bakanı Süleyman Ugljanin, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi temsilcileri ile çok sayıda Balkan ülkelerinden basın mensupları katıldı.

Balkanların istikrarlı geleceğinde medyaya düşen sorumluluğun farklı yönleriyle tartışıldığı forum esnasında bölge ülkelerinden gelen birçok katılımcı ve siyasilerle görüş alışverişinde bulunma fırsatımız oldu. Bunlardan biri, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Sn. Mahir Yağcılar oldu. Kendisiyle yaptığımız kısa söyleşiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Röportaj: Muzaffer Vatansever
USAK AB Araştırmaları Merkezi


M.Vatansever: Son altı aylık süre zarfında iki kez Cumhurbaşkansız kalan ve seçimlerin ardından uzun süre hükümetin kurulamamasıyla karar alma mekanizmaları tamamıyla duran Kosova’da tansiyon gittikçe yükselirken, sürpriz bir gelişmeyle, ülkenin önde gelen siyasi partileri bir araya geldi ve yeni Cumhurbaşkanı üzerinde anlaşma sağladı. Böylece Kosova’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı Atife Yahyaga Nisan ayı itibariyle görevine başladı. Siz bu süreci ve ülkedeki siyasi atmosferi nasıl değerlendiriyorsunuz?

M. Yağcılar: Cumhurbaşkanlığı üzerinde yaşanan tartışmalar sonucunda, Kosova’da seçim sonrası yeni bir seçimin eşiğine geldik diyebiliriz. Bildiğiniz gibi 12 Aralık’ta Kosova’da genel seçimler yapıldı. Hemen akabinde vuku bulan Cumhurbaşkanlığı krizi ülkede yeni tartışmalar başlattı. Fakat bu süreç olgunlukla yönetildi ve tarafların uzlaşısıyla çözüm sağlandı. Şu an Cumhurbaşkanımız vardır. Hem muhalefetin hem iktidarın ortak kararı ile Atife Jahyaga Hanımefendi Nisan ayında Kosova Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

Bu, partilerin siyasi uzlaşısı ile alınmış bir karardır. Ve bu kararın bir parçası da anayasa değişikliğine gidilerek Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesidir. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde anayasa değişikliği yapılacak ve sonrasında Cumhurbaşkanlığı seçimi yeniden gerçekleştirilecektir. Bizim tahminimiz yaklaşık bir yıl içerisinde tüm bu süreç neticelenecektir. Buna göre takip eden ilk altı aylık süreçte gerekli anayasa değişikliği hayata geçirilecek ve sonraki altı aylık süreçte de Cumhurbaşkanlığı seçimi yeni yasaya göre yapılacaktır. Umuyoruz her şey yolunda gider ve bundan sonra Kosova’da Cumhurbaşkanlığı seçimi siyasi bir krize dönüşmekten kurtulur.

Diğer taraftan geçtiğimiz sene sonunda yapılan genel seçimlerde de bazı eksiklikler görülmüştü. Dolayısıyla seçim yasasında da bir değişikliğe gitme ihtiyacı duyulmaktadır. Bu konu da az önce bahsettiğim siyasi uzlaşı ve kararın bir parçası olarak ele alınmıştır ve Kosova’da anayasa değişikliği ile birlikte seçim yasası değişikliği de yapılacaktır. Seçim yasası değişikliğinin ve yeni yasaya göre yapılacak olan genel seçimlerin de önümüzdeki iki yıl içerisinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Böylece daha istikrarlı ve kalıcı bir sistemle Kosova siyasi hayatına devam edecektir.


M. Vatansever: Son dönemde Türkiye’nin sergilediği dış politika aktivizmi ve Balkanlardaki inisiyatif alan girişimleri farklı tartışmalara konu oldu. Siz Kosova’dan baktığınızda Türkiye’nin bölgedeki konumunu nasıl görüyorsunuz?

M. Yağcılar: Türkiye’nin hem bölge üzerindeki hem de Kosova’daki etkisi oldukça hissediliyor. Bu bizi memnun ediyor. Türkiye bölge için önemli bir devlettir. Siyasi anlamda da ekonomik anlamda da büyük bir güçtür. Dolayısıyla Türkiye’nin bölgede aktif olması, bölge ülkelerinin istikrarlı bir yapıya kavuşması ve olgun hareket edebilmesi anlamına gelmektedir. Çünkü Türkiye’nin girişimleri bu yöndedir. Türkiye’nin bu yaklaşımını bütün istişarelerinde görüyoruz. Türkiye’nin tecrübelerinin ve siyasi gücünün, bölgeye olduğu kadar, Kosova’ya da etkisi vardır. Ve inanıyoruz ki, bundan böyle gerek Balkanlarda gerek Kosova’da daha istikrarlı bir siyaset kendini gösterecektir. Bölgede daimi barışın adımları atılmaktadır.

M. Vatansever: Limak Yatırım Priştine Havaalanını 20 yıllığına devraldığını ve 2012 yılı ortalarına kadar 140 milyon Euroluk ek yatırım yapacağını duyurdu. Türk yatırımcıların benzer projeleri önümüzdeki dönemlerde hayata geçirmesi bekleniyor. Bugün gelinen noktada, Türkiye-Kosova ticari ilişkilerini bu anlamda nasıl değerlendiriyorsunuz?

M. Yağcılar: Tanıma sorunu nedeniyle ne yazık ki ekonomik açıdan kısmen izole edilmiş bir Kosova ekonomisi söz konusudur. Bu anlamda Türkiye, ekonomik olarak da Kosova için önemli bir ülkedir. Türkiye’nin, önceki sorunuzu cevaplarken bahsettiğim siyasi gücü, ekonomik alana da yayılmaktadır. Somut olarak başlatılan projeler, imzalanan ticari anlaşmalar söz konusudur. Bunlardan bir tanesi de sizin de söylediğiniz gibi Limak Yatırımın 20 yıllığına Kosova Havaalanını kiralamasıdır. Beklentimiz odur ki, gelecek dönemde Kosova’da yapılacak olan özelleştirmeler ve yatırım imkanları ile ilgili Türkiye ve Türkiye’deki işadamları daha da aktif olurlar.

Ayrıca şunu çok iyi biliyoruz ki, siyasi anlamda istikrar yakalandığında, ekonomik anlamda daha fazla olanak ortaya çıkacak ve yatırımcılar için uygun ortam sağlanmış olacaktır. Bu anlamda siyasi istikrar ve ekonomik kalkınma karşılıklı olarak birbirini beslemektedir. Tersinden okuduğumuzda, ekonomik anlamda daha fazla yatırım, daha fazla istikrar demektir. Ekonomi ve siyasetin beraber hareket etmesi Kosova’nın sağlıklı geleceği için çok önemlidir.


M. Vatansever: Son olarak Kosova’nın tanınma sorunu ile ilgili birkaç soru sormak istiyorum. 22 Temmuz 2010’da, Uluslararası Adalet Divanı (UAD) danışma görüşü niteliğindeki kararını açıklayarak Kosova’nın bağımsızlık ilanının uluslararası hukuka aykırı olmadığını bildirdi. Takip eden süreçte, kararın Kosova üzerindeki etkisi ne olmuştur?

M. Yağcılar: Birebir etkisini hissettiğimizi söyleyemem. Sırbistan ile görüşmeler halen devam ediyor. Görüşmeler olumlu neticelendiğinde inanıyoruz ki Kosova’nın uluslararası anlamda görünürlüğü artacak, daha fazla devletin tanıması söz konusu olacak, uluslararası örgütlerde yerini alacak ve diğer tüm demokratik devletlerle birlikte dünya arenasında söz sahibi olacaktır.


M. Vatansever: Mitrovitsa bölgesindeki sıkıntılar halen devam ediyor değil mi? Kosova’nın ve Sırbistan’ın tezleri nelerdir?

M. Yağcılar: Sıkıntıların devam ettiği doğrudur. Fakat umuyoruz ki çözülecektir. Kosova’nın toprak bütünlüğünün korunması temel prensibimizdir. Adalet Kosova’nın tarafındadır. Dolayısıyla hem uluslararası toplumun hem de AB’nin bu konuyla ilgili daha kararlı olmasını bekliyoruz. Kosova Anayasası’na ve Ahtisaari Planına göre Kosova’nın toprak bütünlüğü tanınmıştır. Bu ilke, tüm diğer devletler tarafından, ve bilhassa AB tarafından, en iyi şekilde uygulamada gerçekleştirileceğini umuyoruz.


M. Vatansever: Türkiye’den bu noktada bekletiniz nedir?

M. Yağcılar: Elbette Türkiye’den her zaman beklentimiz vardır. Kosova ile Sırbistan arasındaki görüşmelerde arabuluculuk konusunda Türkiye’nin ismi geçmiştir. Türkiye’nin en doğru şekilde hareket edeceğine inanıyoruz.


M. Vatansever: Zaman ayırdığınız ve görüşlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

M. Yağcılar: Ben teşekkür ederim.

Kaynak: Muzaffer Vatansever, USAK


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS