Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis: “11 Mayısta Kırcaaliye karşı siyasi bir dava başlıyor”

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis: “11 Mayısta Kırcaaliye karşı siyasi bir dava başlıyor”

09 Mayıs 2011

Mahkemenin ilk duruşmasına Kırcaali’den 100 vatandaş katılacak

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’e karşı “Su Aynası” olarak bilinen Arda Nehri düzenleme projesinde 24 dönümlük özel bir mülkiyetin kamulaştırılmasıysa ilgili açılan davanın ilk duruşması 11 Mayıs 2011 çarşamba günü Sofya Bölge Mahkemesinde başlıyor. Bunu bugün Sayın Azis Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin /HÖH/ Kırcaali ofisinde düzenlenen basın toplantısında bildirdi. Basınla görüşme yeri olarak HÖH kulübünün seçilmesinin nedenini, haber verilecek davanın siyasi olmasından ileri geldiğini söyledi.
Onun, mülk kamulaştırma prosedürleri sırasında, sözde görevini kötüye kullanma suçu işlediği iddia ediliyor. Belediye Başkanı Arda nehri kıyısındaki Sanayi Bölgesinde bulunan “Ustra” şirketinin 24 dönümlük mülkiyeti için 8,8 milyon leva isteyerek, o zamanki Maliye ve Bölge Kalkınma ve Bayındırlık Bakanları Plamen Oreşarski ve Asen Gagauzov’u yanılttığına dair iddialarla yargılanacak. Savcılığın iddiası Hasan Azis’in bu mülk için yüksek değer biçtiği gönünde. Ancak kamulaştırılan mülkiyetin değeri Belediye Başkanı tarafından değil, yasal prosedürlerle seçilen özel değerlendirme şirketi tarafından belirleniyor. Bu yönde sorumluluğu da o şirket üstleniyor.
Hasan Azis bu davayı “siyasi tiyatro” olarak nitelendirdi. Amacın kendisini lekelemek, Su Aynası projesinin bitirilmesine izin verilmeyerek, Kırcaalileri cezalandırmak ve GERB partisinin Kırcaali’de seçimleri rakibini eleyerek, kazanmak istediğini öne sürdü. Başkan, önceki dönemlerde Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden Kırcaali’nin eski Belediye Başkanları İsmet Sarliyski ve Rasim Musa’ya da benzer siyasi davalar açıldığına dikkat çekti.
Hasan Azis dava sürecinin kesinlikle kamuya ve basına açık sürdürülmesini isteyeceğini belirtti. Başkan’ın ifadesine göre, bu dava Hasan Azis’in şahsiyetine karşı değil, iktidar GERB partisinin Kırcaali’nin Belediye Başkanı olarak, onları temsilen tüm Kırcaalilere karşı açtığı bir dava dır. Bu anlamda Hasan Azis, Kırcaalileri dava duruşmalarına davet etti. Bunun için kendisinin süreceği bir otobüs 11 Mayıs’ta saat 10.00’da ilk duruşması yapılacak dava için, Kırcaali’den sabah erken saatlerinde Sofya’ya hareket edecek. Aynı sırada Başkan’ın davasını izlemek isteyen vatandaşları yolcu eden İki otobüs daha Sofya’ya gidecek.
Davayı yüzden fazla Kırcaalili yanı sıra, Avrupa Birliği (AB) milletvekilleri, AB Bölgeler Komitesi temsilcileri ve Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliğinden Belediye Başkanlarının izleyeceği anlaşıldı. Hasan Azis, davaya pratik çalışmalar yapmak üzere siyasi bir sürece şahit olmaları için Sofya Üniversitesi Siyasi bölümü öğrencilerini de davet edeceğini bildirdi.
Hasan Azis, ilk duruşmanın kısa süreceğini tahmin ediyor, çünkü kendisine görüşme ile ilgili davetiyenin yasal süre içerisinde ulaşmadığını söyledi. Ayrıca davanın Haziran veya Temmuz ayına, ondan sonra ise Eylül veya Ekim’e, seçimler öncesi isminin lekelenmesi amacıyla erteleneceğini tahmin ettiğini açıkladı.
Hasan Azis, dava öncesi duruşmalardan sonraki iddianamenin kendisine daha 25 Mart 2010 yılında sunulduğunu hatırlattı. Başkan, “Seçim öncesi dönemde başlaması için dava bir yıl iki ay erteleniyor. Bu zaman içerisinde Belediye Başkanı ve Kırcaalilerin siyasi lekelenmesi için adımlar atılıyor. Onların arasında Belediye’nin 146 kez denetlenmesi ve Pazar Ekonomisi Enstitüsünün şüpheli bir araştırması üzere Kırcaali’nin en çok yolsuzluk yapılan ve iş yatırımı açısından en kötü koşullar içeren şehir olduğu sonucu bildirilen bir makale yayınlanması” diye vurguladı. O, Halk Meclisi kürsüsünden ilk defa ona karşı suç iddianamesini okuyan İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov’u kınadı.
Hasan Azis’e göre, GERB partisi Su Aynası projesini Kırcaalilere karşı kullanacağı siyasi bir alete dönüştürüyor. O, iktidarda olanların özel mülkiyeti kamulaştırma prosedürünü sona erdirmeleri yerine, Kırcaali’ye zarar vermeye çalışıyorlar diye sözlerine devam etti.
Başkan, “Su Aynası, sadece Kırcaalili vatandaşlar açısından değil, Türkiye ve Yunanistan ile Arda nehrinin suları yüzünden açılan problemlerin çözülmesi yönünde önemli dir” diye ifade etti.
Hasan Azis’i bu davada avukatlar Borislav Bılgarinov ve Daniela Dokovska savunacaklar.
Belediye Başkanı, davanın yerli halkın onu serbest izleyebilmeleri için Kırcaali’de bakılmasını da isteyeceğini söyledi.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN

Haberi Dinle:Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2011-05-09 23:01:56
Belki de görevlerinin başındadırlar ama sen göremiyorsun, nereden bilelim? Hasan Aziz beyin "beni yalnız bıraktılar, destekleri yoktur" diye bir beyanatını ben hiç duymadım. Yalnız bırakıldığını nereden çıkarttın hanfendi?
berk 2011-05-10 07:51:34
Bu mahkeme sürecinde DPS'nin kendisinin ne kadar arkasında duracağını ilgiyle bekliyoruz umarız ki baştaki feylosof gelecekteki rakibinin Bulgarlar tarafından saf dışı bırakılma girişimlerini sessizlikle izlemez.
fes 2011-05-10 09:24:21
Umarız öyle olur. Ama ben yanlış anlaşılmaktan bıktım artık. Verilerle düşünelim, uçuk genellemeler yapmayalım dedikçe Doğan'ın tarafını tuttuğum zannediliyor. Meramımı anlatabilmem için kaçınılmaz olarak şeytanın avukatlığını yapıyorum, bu sefer hepten Doğan'cı gibi görünüyorum. Tabi aklı başında herkes bunun böyle olmadığını hemen fark edecektir, ancak bu siteye kaç aklı başında adam geliyor, onu da dikkate almak lazım.

Hegel baba ölüm yastığında "Beni sadece bir tek kişi anladı" demiş, ama emri hak vaki olmasına ramak kala "Yok yok, beni o da anlamadı" diye düzeltmiş. Bu dünyada belkide kimse kimseyi tam manasıyla anlamıyor, Hocanın bildiğini okuması gibi herkes bildiğini okuyor. Kim bilir?
berk 2011-05-10 09:27:59
Haklısın fes
YÖRÜK 2011-05-10 16:09:06
''fes 2011-05-10 09:24:21
Doğan'ın tarafını tuttuğum zannediliyor.''


Ha vallahi bravo senden korkulur,sağyağından kıl çeker gibi bu işten sıyrıldın.Sen değilmiydin ''ATAKA Doğan'a karşı ise ben Doğan'ın yanındayım'' diyen,ne çabuk unuttun?Yoksam oynanan oyunun geçte olsa farkına mı vaadın dırven feylosofum,akıllım...
Kara Ibrahim Aga 2011-05-10 16:21:55
Muhtar "uchenichka" gibi alamasin...

Bu kadar yoklamishlarda bunu yapacakmishta....

Temiz ve chalmadiysa alamasina ve yargara chikarmasina gerek

yok...!!!

Bi de Cvetanovu suchliyoru!!!

Yeni parkin Ihalesini Cvetanova veren ben degilim..

Onun ichin bu showa gerek yok...

Mahkememenin bi .ok yapaca yok...

Hershey ayarlanmishtir...

Sonuch ne olursa olsun...

Ahalinin alin teriyle kazandiklari paradan Vergi olarak

alanlardan 1 leva bilem alsa Cehendeme kadar yolu var..

Benim ichin fark etmez Bulgar TürkPomak Chingene-Hirsiz

hirsizdir...Öyle bilene..

Kimse chalmiyacak Kardeshim...!!!

Kimse....

Bazi Arkadashlar "Such ve Ceza" romanini 18 kere okudum

dige hava atiyordu,ama sonunda:

-Chalsinlr be ya.Bashkalari chalmiyoru mu? dige komik

sheyler söyliyoru...

Bunu mu örendin Razkolvnikov'tan.....................?

Bu da "Entel" Mat'rayal.....dige gechiniyoru....

Belliki yashadi ortamin Arap kültürüne yakin oldugu ichindir....
Kara Ibrahim Aga 2011-05-10 18:11:24
Bülent Abladan selyamlar............


http://www.youtube.com/watch?v=lej11diHPns&feature=related
fes 2011-05-10 23:54:00
Ehe ya, Razkolnikov'dan onu öğrendim... Dostoyevski aynı zamanda bir şovinistti, biliyor muydun? Yapıtlarında rusları göklere çıkartırken polonyalıları, tatarları, yahudileri ve almanları karikatürize edip aşağılıyordu.

Bir de Makiaveli'nin "Prens" adlı eserini okudum, oradan, günümüz batı dünyasının "real politik" kavramına geçtim. Sonracığıma, anladım ki, doğrucu Davutluk yaparak olmuyor. Mükemmel iyinin düşmanıdır diyerek ehveni şeri, yani iyinin kötüsünü tercih etmekte karar kıldım.

Sana bir soru: hayatında bir kere olsun aldığın siyasi pozisyonun kimlere yarayabileceğinin hesabını yaptın mı Kara İbram?
fes 2011-05-11 08:32:39
İri lafları söylemek pek kolay da gerçekle bir alakası var mı ona bakmak lazım. Satmak ne demek mesela? Kim kimi satmış? Hepsi boş laflar bunlar.

Satmadan bahsedilecekse 1913 satıldık, ama ona da tam manasıyla satılmak denemez; daha çok ana gövdenin yaşaması için uzuvların feda edilmesi denebilir.

İnönü'nün 1942'de İngilizlerin Balkan cephesi önerilerine kulak tıkaması, Kenan Evren'in 1985'de pasif kalması, 1989'da Özal'ın sınırları açması hep yanlış politikalardı.

Doğan'ın kuzey bulgaristan türkü kafasıyla kotardığı bulgar toplumuna entegre olma politikalarının yanlış oduğu artık ortaya çıktı. Ama tüm bunlara satma denemez. Satma başka bir şeydir.
YÖRÜK 2011-05-11 09:25:28
1913 Tam manasıyla satıldık yavrum tam manasıyla,satanları (ihanet çetesini) her zaman kahraman ilan ettiğin için sana gerçekleri söylemek zor geliyor,merak etme elbet bir gün TÜRK Tarihini Türkler yazacak!...

Edirneyi altı ay açlığa mahküm eden Gabriel Noradunkyanları hariciye nazırı yapanları,Yane Sandaskiyle birlikte hareket edenlerin gerçek yüzlerini TÜRK Tarihi elbet bir gün yazacak,çok kalmadı.
berk 2011-05-11 09:59:54
Gazze için kükreyip Irak'ın kuzeyindeki Türkmenlerin Kürt peşmerge tarafından yok edilmesine ses çıkarmayanları ve PKK'yla birlikte Türkiye'ye karşı etmedikleri oyun kalmayan Barzani ve Talabani'ye abi, amca, dayı diyerek göklere çıkartanları, Kerkük kırmızı çizgimizdir nidaları atıp sonra bunları bir güzel yutanları Erbil'de konsolosluk açanları da tarih yazacak mı?
fes 2011-05-11 10:24:52
Gizli tarihi bilmek öyle kolay değildir hemşerim. İttihad ve Terrakkinin içinden "Hürriyet ve İtilaf" ve "Ahrar" fırkaları çıktı, biliyor muydun?

Anavutlardan müteşekkil "Halaskar-ı zabitan" hareketini bilir misin? Mahmut Şevket Paşa'yı kim öldürdü?

1913'ün başında Enver Paşa'la meşhur Bab-ı Ali baskınını kime karşı yapmışlardı ve harbi seyri nasıl değişmiti, bilir misin? Edirne'yi Enver Paşa alacağına varsın bulgarda kalsın daha iyi diyenler kimlerdi?nin

Gizli tarihi bilmeyenler hep oyuna gelirler hemşerim. Resmi tarih ise avam içindir. Mesela Gülen isminin Gulan'dan geldiğini ve bahayilikle bir alakasının olduğunu bileceksin. İlhan Selçuk'un annesinin ermeni olduğunu ve öldüğünde hristiyan usullere göre defnedildiğini bileceksin. Celal Bayar'ın 1926 senesinde idam edilen Cavit ve doktor Nazım beylerin talebesi olduğunu bileceksin.

İttihat ve Terrakki'yi yekpare bir bütün olarak görme. Oradan bir çok damar neşet etmiştir. Mesela milliyetçi damar Mareşal Fevzi Çakmak- Milliyetçi çalışma ve Mhp şeklinde gelmektedir.

Sn söz: bütün yollar İttihat ve Terrakkiye çıkar

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS