Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Kültür Bakanlığı, Perperikon Turist Merkezi projesini finanse etmeyi reddediyor

Kültür Bakanlığı, Perperikon Turist Merkezi projesini finanse etmeyi reddediyor

16 Mayıs 2011

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis bugün basınla yaptığı görüşmede, hükümetin Perperikon Kalesi için verdiği 1 milyon levalık çeki ödeyeceğinden şüphe duyduğunu ifade etti. Çünkü Hasan Azis’in Kültür Bakan Yardımcısı Todor Çobanov’tan kendisine karşı açılan davanın başladığı 11 Mayıs’ta aldığı mektupta, paraların Perperikon Turist Merkezi projesi yerine Ortaçağ kalesinin batı kulesinin restore edilmesi emrediliyor. Fakat bunun Başkan, gereken işlemler görüldüğünde ancak seçimlerden sonra olabileceğini kaydetti. Belediye bu çeki, Perperikon’un Standart gazetesinin “Bulgaristan’ın 10 Harikaları” sıralamasında ikinci yere yükselince kazanmıştı. Ancak şimdi Bakanlıktan, Turist Merkezi projesinin çekin verilmesi amacına uygun olmadığını öne sürüyorlar.
Başkan, Maliye ve Kültür Bakanlığı temsilcileriyle Perperikon Turist Merkezi için peşin yapılan görüşmeleri göz önüne getirerek, bu mektuba anlam veremediğini dile getirdi.
Hasan Azis, hükümetin Kırcaali Belediyesinin teknik projeye sahip olduğunu ve böylece kamu siparişi verecek inşaat şirketi belirlemek için ihale prosedürü açmaya hazır olduğunu bildiğini söyledi. Hatta ilk önce 1 milyon 800 bin leva değerinde hazırlanan projeden 400 bin leva miktarında düşürülen parayı İl Yönetimi sağlamayı düşündüğünü paylaştı. Hasan Azis bu durumu iki bakanlığa arz ettiğini, fakat yakın zamana kadar onlardan hiçbir cevap alamadığını belirtti. Bunun ardından Prof. Nikolay Ovçarov ile Sofya’ya gidip, Vejdi Raşidov’un yardımcısı Todor Çobanov ile görüştüklerini anlattı. Onun ise o zaman, Turist Merkezin kurulmasına itirazı olmadığını dile getirdi.
Başkan Azis, yeni proje hazırlanmasının en az üç ay, projeyi gerçekleştirecek şirketi seçme ihale prosedürünün iki ve Ulusal Taşınmaz Kültür Anıtlarını Koruma Enstitüsünün onaylamasının da bir ay süreceğine dikkat çekti. O, böylece bu milyonun 6 ay gecikmeyle verileceğini ve böylece mali yılın sonuna denk geleceğinden duyduğu hayal kırıklığını gizlemedi.
Hasan Azis, bu paraların ya herhangi başka bir şeye, fakat seçimlerden önce kesinlikle Kırcaali’ye verilmeyeceğinden, ya da ortada “sıradaki yönetim yanlışlığı” olmasından şüphe ettiğini belirtti. Başkan, “Her halde, bir Bakan Yardımcısının imzası, Başbakan Boyko Borisov’un imzasını geçersiz kılıyor ve bunu nasıl yorumlayacağımı bilmiyorum” dedi.
Başkan, bakanlıkların çekin verilmesinden bu yana, projeyi finanse etmeyi reddeden mektubun alınmasına kadar 2 aylık sessizliğini iktidarın sıradaki tamamen siyasi bir hareketi olarak görüyor. O, “Fakat ben Kırcaali Belediye Başkanı olarak, bu çekin para karşılığını aramaktan vazgeçmeyeceğim” dedi.
Hasan Azis, bu mektuptan Perperikon için vatandaşları oylamaya katılmalarını teşvik eden Girişimci Komitesini haberdar edeceğini vurguladı. Perperikon Turist Merkezini durduran bu kararın, kültür anıtı için oy veren vatandaşlara karşı bir tokat olduğunu düşünüyor.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


emir 2011-05-17 12:33:09
Bu rezillige katilan Turk talebe varmiydi acep?

http://rodopi24.blogspot.com/2011/05/blog-post_2216.html
Kara Ibrahim Aga 2011-05-17 19:33:06
Belediye HÖH'ün.... bashkalarin katilmasina gerekmiyoru...

E tamamda bildim kadariyla Hrisiyanlarda cinayet ishleyenleri

Kanonize etmiyorlar..

Aynen V.Levskini olayindaki gibi...

E bunlari nasil kabul ediyorlar..

Orada ölenlerin savunmasiz Insanlari nasil katletiklerini

Z.Stoyanov ballandira ballandira yazmishtir...

Bi örnek vereyim yalniz..

Isyan bashladiktan sonra Türk ve ya Müslüman avina

chikmishlardir..

Ama chok yerde bulamadiklari halde Chingeneleri

katledmishlerdir..

Bi varlikli Türk faytonunlan geliyormush birsheyden habersiz..

Kafasini kesmishler ve KANINI ICHMISHLER....

Ben uydurmuyorum...

Bu sahneleri gören ve sonrada yazan Z.Stoyanovun

"Zapiskilerinde...." var...

Allah hich bi zaman bashimiza böyle olaylar getirmesin...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS