Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan'daki olaylara BALGÖǒten tepki

Bulgaristan'daki olaylara BALGÖǒten tepki

23 Mayıs 2011

Bursa merkezli Balkan Göçmenleri ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Göç) Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, Bulgaristan'da son günlerde meydana gelen olaylara tepki gösterdi.

İktidarda bulunan GERB partisine, azınlık hükümetinde destek veren aşırı milliyetçi ATAKA partisinin şımarık bir çocuk gibi davrandığını belirten Prof. Dr. Balkan, "Kimse 1989 öncesine dönülecek diye endişe etmesin. Müslümanların ibadet ve inanç özgürlüğü Anayasa teminatı altındadır. Bulgaristan'daki tüm partilerin birlikte bu olayları kınamasını bekliyoruz" dedi.

Bulgaristan'da geçen hafta bir camide namaz kılanlara düzenlenen saldırılar nedeniyle kapatılması gündemde olan ırkçı ATAKA partisinin lideri Volen Siderov'un, dün de bir radyo programında Türk milletvekili Kurman İsmailov'a saldırmasına tepkiler devam ediyor.

Dün Bulgaristan'dan dönen BGF ve Bal-Göç Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan yaptığı açıklamada, meydana gelen olayları Türkiye'deki soydaşların da endişe içinde izlediklerini söyledi. Bulgaristan'da uzun süreden beri etnik ayrımcılığın bulunduğunu ve iktidarda bulunan GERB ve onun azınlık hükümeti olmasını sağlayan ATAKA'nın aşırı milliyetçi söylemlerle seçimlere gittikleri belirterek, hükümete destek veren ATAKA'nın şımarık bir çocuk gibi hareket ettiğine dikkati çekti.

'SİDEROV HASTA, TEDAVİ GÖRMESİ LAZIM'

Son zamanlarda saldırıların artmasına rağmen Türklerin sağduyulu davrandıklarını ve Bulgaristan'ın büyük çoğunluğunun da ATAKA'nın yanında olmadığını anlatan Prof. Dr. Balkan şöyle konuştu:

"Cuma namazı sırasında Türkler adına, Müslümanlar adına çok rencide edici ifadeler kullanarak saldırılıyorlar. Kilimleri yakıyorlar. Bir gencimiz ve 5 polis yaralanıyor. Bulgarlarla Müslümanları karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Aynı Kırcaali'de de camide bomba bulunduğu söylenerek Cuma namazı engellenmeye çalışılıyor. Ancak Müslümanlar camiiye giriyorlar ve bomba falan da bulunmuyor. Dün da radyo programı sırasında psikolojik tedavi görmesi gerektiğine inandığım ATAKA'nın ırkçı lideri Siderov Türk Milletvekili Kurman İsmailov saldırıyor. "

'KİMSE ENDİŞE ETMESİN'

Bulgaristan'da Başmüftü ile görüştüğünü ve onun da çok endişeli ve üzgün olduğunu gördüğünü kaydeden Prof. Dr. Balkan, "Bulgaristan'daki Türkler ve hiç kimse, '1989 öncesine dönülecek' diye endişe etmesin. Bulgaristan'ın yüzde 20'si Müslüman ve inanç ve ibadet özgürlükleri anayasal güvence altında. Bizim beklentimiz tüm siyasi partilerin bu saldırıları kınaması" diye konuştu.

'AZINLIKLAR BİRLEŞSİN'

Kısa adı BAHAD olan Balkanlarda Adalet Haklar ve Kültür Derneği Başkanı Eşref Kahraman da, Türklerin Bulgaristan'a demokrasi getirilmesine katkı sağladığını vurgulayarak, saldırıların siyasi rant amacı taşıdığını söyledi. Bulgaristan'da ekim ayında yerel seçimler yapılacağını hatırlatan Kahraman, "Bulgaristan'daki Türk, Roman, Pomak azınlıkların birleşerek parti kurmalarını ve daha milletvekili, meclis üyeleri çıkartmalarını bekliyoruz" dedi.

Cuma namazı sırasında meydana gelen olaylar nedeniyle Bulgaristan hükümetini kınadıklarını da vurgulayan Kahraman, "Hükümet bugüne kadar bir şey yapmadı. Bulgaristan'da Türkleri yok etmek için yeniden yasadışı komiteler kurulmaya başlandı. Bu olayı Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ne taşıyacağım. Görüntüleri onlara sunacağım. Bu konunun takipçisi olacağım ve gerçek suçluların cezalandırılmasını sağlayacağım" diye konuştu.

Kaynak: Bursa (Doğan Haber Ajansı)


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


yiğit 2011-05-23 16:34:03
BG Türkleri bulgarlardan neden bu kadar çok korkuyorlar anlamış değilim.Üç kıtayı fetih eden türklerin torunları bunlar olamaz....Hepsi bir ağızdan sağ duyudan bahsediyor,kafirler ancak tokat'tan anlar,,
ismail 2011-05-23 23:51:13
Çok doğru soylemişsiniz. tebrik ediyorum
Perperek Papazı Der ki... 2011-05-24 17:25:20
Hemşericiler tepki göstermişmiş...

Kormançoya saldırmışlarmış...

Kormanço Türklerin lideri ya saldırırlar...

Neden Kasım Dal'ın "sekretarkası" Kormanço cami saldırısından sonra dalyarak Borisov'un maşası Pizderov'un karşısına çıkıyor?

Onu dengesiz birisinin karşısına çıkartan kim?

Sanki stres altında kriz yönetimini iyi bilen birileri tarafından iyi bir mizansen ile karşı karşıyayız. HÖH 'nin görevini birilerine vermek istiyorlar gibi bir izlenim veriyor.

Buradaki amaç GERB partisinin işini kolaylaştıracak Türk vücüdundaki ayrılıkçıları desteklemek ve alternatif olarak piyasaya sürmek.

Böylece Türkler HÖH çatısı sayesinde son 20 yılda elde ettikleri siyasal gücü ve devlet bürokrasisindeki pozisyonunu yavaş yavaş kaybedecek.

Bizi ilgilendiren şey yolsuzluk, demokrasi v.s. zırvalıklar değil bunlar Bulgaristan'da HÖH'den önce de vardı ve var olacak. Fakat Türkler'in var olması Bulgar demokrasinin sağlıklı işleyip işlememesinden çok Türk siyasal birliğine bağlıdır.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS