Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
HÖH Kırcaali Milletvekili REMZİ OSMAN:“Devlet, Sofya Camisine saldıranları cezalandırmazsa, ırkçıların yanındadır”

HÖH Kırcaali Milletvekili REMZİ OSMAN:“Devlet, Sofya Camisine saldıranları cezalandırmazsa, ırkçıların yanındadır”

23 Mayıs 2011

- Sofya Banya Başı Camisinde cuma namazında aşırı milliyetçi ve ırkçı ATAKA partisinin gerçekleştirdiği çatışmayı nasıl değerlendireceksiniz?

-Aşırı milliyetçi ve ırkçı Ataka partisi sempatizanlarının Sofya, Banya Başı Camisinde cuma namazında cemaate saldırıları bugünlerde yaşanılan en acı olaylardan biri diyebilirim. Maalesef bu olay dünyada Bulgaristan ile ilgili haberlerin ve yorumların başında yer alıyor. Yurtdışında insanlar, ülkemizde cami önünde yanan namazlıkları görüyorlar. Bu gerçekten çok kötü, acı bir olaydır. Fakat bundan daha kötü bir durum söz konusu. Ben geçen gün Razgrad bölgesinde Demir Baba Tekkesinde yapılan mitingde de söylemiştim, benim korktuğum şu ki, Bulgaristan’da böyle bir olayı alkışlayan bir grubun olmasıdır. İnternet aracılığıyla bu olayı yakından izliyorum, tabii ki, çoğu insanlar ATAKA’yı kınıyorlar, ama onları destekleyen şovinist, faşist diyebileceğimiz bir grup mevcut. Bu grup eğer seçmen kazanmak için böyle hareketlerde bulunursa, bu demek ki, Bulgaristan’da bir grup ırkçı var. Bu insanlar azınlıkları kabul etmiyorlar, oysa azınlık nüfusunun sayısı az değil, yani ırkçılar tehlikeli bir ateşle oynuyorlar. Bu da korkutucu bir durumdur. Nasıl oluyor da bir belediye cuma namazından öncesi, caminin etrafında miting yapılmasını müsaade ediyor. Büyük soru bu, kim buna müsaade ediyor? Hoparlörler yüksekmiş, ezan sesi yüksekmiş. Efendim, eğer ezan sesi yüksekse, bu mesele gidip konuşulur, öyle midir, değil midir, anlaşılır. Mesela, kilisenin çanları vurduğu zaman beni hiç rahatsız etmiyor. Eğer beni bu ses rahatsız ediyorsa, gidip bu konuyu görüşürüm cemaatin yöneticileriyle. Ama kilise çanları beni rahatsız etmiyor. Eğer gerçekten, hoparlörlerin sesi yüksekse, cemaatin yönetimiyle görüşülür, acaba imkan var mıdır, yok mudur, sorunu çözmeye değerlendirilir. Fakat hiçbir yerde ibadet zamanında bir Müslüman’ın baskına uğraması hiçbir zaman kabul edilecek bir şey değil. Elbette ki, bu durumda sabırlı ve soğukkanlı olmak gerekiyor. Bu olayda suçlu olanların cezasını bulmaları için devletin sonuna kadar tüm gücünü kullanması lazım. Şu anda devlet, yani yargı, kanunlara dayanarak bunu yapmazsa, bence bunun ardından ülkemiz için iyi bir şey gelmeyecek. Milletvekili olarak, benim yapabileceğim, Bulgaristan içinde ve dışında hareket ederek, bu meseleyi böyle bırakmamak. Hiç kimsenin aklından geçmesin ki, bu şekilde bizi korkutabilecekler. Tip insan olarak bizler, seçmenlerimiz de öyle, biri yanağımıza vurduğu zaman öbürüne de vurmasına izin vermiyoruz. Asla bunu isteyenlerin şansı yoktur.

-Hak ve Özgürlükler Hareketi bu olaya karşı nasıl tepki verecek?

-Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin bu olaya karşı çok büyük tepkisi olacak. Tüm devletin kurumları kullanılacak, yargı, yasama, yürütme ve diğer kurumların, yani tüm etkimizi bu meselenin çözümü için kullanacağız. Savcının bu olayı çok ciddi bir şekilde ele almasını isteyeceğiz, çünkü ibadet yerinde namaz sırasında Müslümanların basılması hiçbir yerde duyulmuş bir şey değildir. Bu olayı, Avrupa Parlamentosunda, Avrupa Komisyonunda, Avrupa Konseyinde, uluslararası toplantılarda gündeme getireceğiz. Ben Dış İşleri ve Savunma Komisyon üyesi olarak, çeşitli dış kurumlara gidiyorum. Bu konuyu kesinlikle İslam Konferansında da duyuracağım. Devletin bu olayda sorumlu olan kişilerin cezasını kesmesi gerekiyor. Eğer bu kişilere ceza verilmezse, devletin ırkçıların tarafını aldığını kabul etmek zorunda kalacağız. Zannediyorum ki devlet taraf almaz, çünkü Bulgaristan yargısına inanmak zorundayız. Bakalım neticede ortaya ne çıkacak. Yargı bütün hükmü cesaretiyle, yani hakimler, savcılar, hep birlikte bu işin üzerine gitmezlerse, bu sorumluluktan kaçıyor demektir. Sorumluluktan kaçan insanların ise, belli başlı bir görevlerde kalmaya hakkı yoktur.

-ATAKA’nın bu girişimini devletin desteklediğini mi ima ediyorsunuz?

-Yok, ifademi şöyle açıklayayım. Bulgaristan yasalarına göre, yerel idareler devletin bir parçasıdır. Belediye Yasasına göre, bir mitingin olacağını veya olmayacağına kararı belediye yönetimi verir. Bu miting için sorumlu Sofya Belediye Başkanı’nın yardımcısıdır. Kendisi çok iyi tanıdığım, eskiden bir milletvekiliydi, İvan Sotirov’tur. İşte ATAKA’cılar, bu Belediye Başkan Yardımcısının mitingi müsaade ettiğini savunuyorlar. Bir Belediye Başkan Yardımcısı, kim olursa olsun, eğer bir cami dolayında böyle bir mitingin yapılmasına izin veriyorsa, bence bu bilinçli olarak yapılmıştır. Onun için de bu kişi bunun sorumluluğunu taşımak zorundadır. Biraz önce devlet derken, bunu kastetmiştim. Fakat asıl devletten biz başka bir şey istiyoruz. Devlet yerinde bir devlet ise, bu olayın sorumlularından hesap aramak zorundadır. Hem buna izin veren kişi, hem ibadet yerinde Müslümanlara saldıran kişiler cezalarını alıp, hakkın, adaletin, kanunun yerine gelmesi gerekiyor. Bu olayda, mutlaka, savcının devreye girmesi gerekiyor. Bu olayla ilgili çirkin yorumlar da yapılıyor. Akşam TV’de Başbakan Boyko Borisov’un yorumunu izledim ve onu kabul etmiyorum. Kendisi, “Bu olaydan kimi partiler kar payı çıkarmaya çalışıyorlar” diyor. Bir caminin basıldığı halde, üstelik bizler de Müslüman’ız, susmamızı mı bekliyorlar. Aynı şekilde bir kilise basılsa, gene aynı tepkiyi vereceğiz. Bir kiliseye bağışta bulunduğumuz zaman, alkışlanıyoruz, bir camiye bağışta bulunduğumuzda ise kökten dinci oluyoruz. Tabii ki, böyle bir şey olamaz. Mesela, siyasetçilerin kafasında böyle bir düşünce geziyor. Kırcaali’de ikinci bir caminin temelini atılmasını bekliyoruz. Belediye Başkanı Hasan Azis’in, bugün yarın Prileptsi (Salifler) semtinde yeni bir cami inşaatına başlanılmasına izin vermesini bekliyoruz. Bulgaristan’ın bu bölgesinde nüfusunun yüzde yetmişi Müslüman’sa cami kurulmasının ne sakıncası olabilir. Eğer bir dini örgüt ibadet yeri kurmak isterse, devletin yardımcı olması gerekiyor. Oysa Başbakan, Müslümanlara saldırı yapıldığı zaman, “Ataka ile HÖH seçmen kazanmak için birbirlerini karşı karşıya getiriyorlar” diyor. Bizlere saldırmışlar, elimizi, kolumuzu bağlı mı tutalım ki, bizi dövsünler, camiyi yaksın, bizden bu mu bekleniliyor?! Öyle bir şey olmayacak. Hep söylediğimiz bir şey, haklar verilmez, haklar alınır. Millet hakkını savunacak, icap ederse caminin önünde gövdesiyle hakkını savunacak.

-Volen Siderov bu tür hareketlerle ne yapmak istiyor?

-Şimdi ben bunu bilemem, onun teknik sekreteri değilim, ama o, ipin ucunu kaçırmış bir insan. Çünkü konuşmalarını dinliyoruz, görüşlerini görüyoruz. Siderov, devletin içinde bir ırkçılık siyaseti yönetiyor. Bütün bunda en acı olay, bu partinin hükümetin koalisyon ortağı olmasıdır. Asıl düşündürücü olay budur zaten. Resmi olarak, Avrupa Birliği önünde, biz ortak değiliz diyorlar, ama nasıl o zaman hükümet ayakta, yüzde 51 oyu yok. ATAKA açık açığa hükümete ortak. Volen Siderov’un çeşit çeşit konuşmalarını çok yakından takip ediyoruz. O, genelde Türklere ve Müslümanlara karşı konuşuyor, diğer azınlıklara karşı değil. Hareketleri de zaten bunu gösteriyor. ATAKA’cılar, kafalarındaki 17. yüzyıla ait bazı görüşleri sahneye koyuyorlar. Bugün 21. yüzyılda olduğumuzun farkında değiller sanki.

Besbelli ki, bu durumda birileri bizden hemen bir tepki bekliyor. Yok, biz sabırlıyız, fakat sabrımızın korkuyla alakası yok. Bundan eminim ki, kimileri Türk ve Müslüman halkının sabrını korku şeklinde yorumlayabilir. Ama öyle bir şey yok. Sabırlı olmak korku değildir, sabırlı olmak doğru bir karardır. Elbette biz gereken cevabı vereceğiz. Hiçbir kimsenin bunda şüphesi olmasın. Bunun için Avrupa’nın çeşitli kurumlarına başvuracağız. Başmüftülük krizinde nasıl İslam Konferansına kadar erdiysek, aynı şekilde Birleşik Milletler Teşkilatından sonra dünyada ikinci büyük bu örgütün Balkan Sorumlusu olan Genel Başkan Yardımcısına Banya Başı Camisi olayını rapor edeceğim, olup biteni ayrıntılarıyla bildireceğim. Biz bu olayın peşini bırakmazsak, İslam Konferansı da bırakmayacak. Zaten bu olay Avrupa Birliğinin içinde bile büyük tepkilere neden oldu. Bulgaristan’ın dış ülkelerdeki yatırım imajı sarsıldı. Bir Müslüman’ın camide yüzünün gözünün kana boyandığını gösteren bir resmin dünyada görünmesi Bulgaristan’da etnik bir problem yaşandığını gösteriyor. Bu durumda yabancılar buraya gelip de, on, yirmi, otuz milyon Euro yatırımında bulunmazlar.

Ataka gibi partiler sadece ırkçıları teşkilatlandırmıyor, dışarıdan Bulgaristan’a yatırım gelmesini de engelliyorlar. Yani bu olay, Bulgaristan’ın ekonomisine de yansıyor. Düşünmek gerekiyor: ATAKA bunu neden yaptı? Arkasında başka bir devletler, başka bir güçler duruyor mu? İşte bunu artık, zaman gösterecek. Bizler bu sorunun cevabini bilmiyoruz, sadece tahmin ediyoruz.

Kaynak: Söyleşi: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Avrupa. 2011-05-23 17:48:11
Remzi Durmus Osman kardesimize ispanyadan komsuleri ve Komsukoylulerinden kuçak dolusu selamlar.IYI KI VARSINIZ kardeslerim Sislere minnettarizGucumuz ve Kalbimiz sizsiniz. Yaziklaar olsunSofyadaki Banyobasi Camiinde Cuma namazi esnasindaMuslumaan kardeslerimize olan yasadisi irkçi saldirllarin Kinanmasina bizde bir Bulgaristan vatandasi olarak buMeseleyi buyuk bir Siddetle kiniyoruz meselenin en yakin zamanda Ataka Ve Irkçilik Partisinin Devlet inAdaleti tarafindan Kapatilmasini arzediyoruz.mutlaka Adalet yerini Bulmalidir
Tesekkurler.
ismail 2011-05-23 23:50:03
Ha soyle konusun biraz, yeter sustunuz taze gelinler gibi. Korkmayın su cuce Siderovtan
Birlikten guç dogar. 2011-05-24 13:07:30
Bir bir olacagiz HOH Bulgaristanda dorduncu guçtur.O kirilacak eller varsa onlarda sizin elleriniz olur isallah irz dusmanlari simarik bolucu kopekleri daha da ne olacak ki.
Perperek Papazı Der ki... 2011-05-24 16:51:58
Hiç kimse cezalandırılmayacak, şimdiye kadar kime ne ceza verdiler ki bundan sonra versinler?
Adalet yerini bulacaktir. 2011-05-24 19:28:19
Perperek Papazi sen okadar kendi sapikligina guveniyorsan Her Pazar sabahi Tv.Skat Kircaalinin Gledka Kilisesindeki liturgiyi canli yayinda ekranlarina getiriyor , O kilisenin Pazar liturgi yaptigi zamanda kuçucuk bir saldiri yapmaya bi dene bakalimda aninda solugunu nerede alacaksin seni bir guzel keleepçelesinlerde yanginin içine saliversinler o zaman anlarsin hanyayi konyayi çenen kapanirda bir daha açamazsin. Aslinda Mesçit(CamiiI,Kilise,Sinegoglar. bunlarin her biri çesitli diinlerin kutsal ocaklaridir. hiç bir kimsenin boyle Kutsal mekaanlara saldiri yapmaya asla ve asla hakki yoktur bunu yapanlar isanlik disi sapikkendini bilmez hayinlerdir bunlarin cezasi buyuktur ve bunlaariin er ve geç Adalet tarafindaan cezaglandirilacaklari kesindir bunu iyi bilinmelidir dostlar bizler muslumaanlar Allahin sagduyulu kullari Kulturlu insanlardanizbiz kendimesçidlerimize ne kadar hurmetliysek diger kutsaldegerlere,de saygilarimiz buyuktur.allah bizi dogru yollarimizdan sapitmaz iisallah.
İLYAS MUTLU---BURSA 2011-05-24 22:11:12
SEVGİLİ DİN KARDEŞLERİM SİDERDEN MİDERDEN KORKUNUZ OLMASIN. O BİR AKIL HASTASISIR---KENDİNİ MİLLİYETÇİ ZANNEDİYOR.ONDAN ANCA YAMBOLDA KEÇİ ÇOBANI OLUR.
SEZLER SİZ OLUN BİRLİK VE BERABERLİKTEN VAZGEÇMEYİN.
BURSADAN HEPİNİZE KUCAK DOLUSU SEVGİLER VE SAYGILARIMI SUNARIM.
SİZLER YALNIZ DEĞİLSİNİZ...

T.C. ARKANIZDADIR.
fes 2011-05-24 23:40:00
İlyas Mutlu mutlu mutlu bir değerlendirme yazmış, okuduk hepimiz tring diye mutlu olduk.

Siderov kendini milliyetçi zannediyormuş, ama bizim İlyas agamızı kandıramazmış. Gerçek bulgar milliyetçisi öyle mi olurmuş?

İlyas Mutlu abimiz ihtimal dışişleri bakanlığının çok önemli bir elemanı ki "TC.arkanızdadır" diye bir de tehdit savurmuş.

Ey bulgarlar, İlyas Mutlu abimizn dediklerine kulak verin, yoksa F-16'ları üzerinize gönderir bak.
C.Koseoglu. 2011-05-25 12:42:11
Fes sende az deyilsinki CHP lideri Kiliçlar oglu,da senin yeeninmis ben oyle duydum bu dogrumudur eger dogruysa Seninde onun gibi sapsal oldugunu tahmiin ediyorum.CHP Turkiyemizde Atamiz M.K.Ataturkumuzun kurdugu bir Partidir.M.K. Ataturk Cesur,Durust,Dinamik,gerçekçi, dogru goruslu, sozunde duranbir CHP Lideriydi. Simdiki CHP,liiderleri Deniz Baykal Ve bugunku Sahtesi.Kiliçlaroglundan Bir koy çobanida olamaaz. çunku çoban olan çobanin genç olmasi gerekiyor onlar artik yasini almis insanlar bir at 40 yil kaçmaaaz.
kusura bakma ama herkez birinçi kendi olanina bakar ve sonra çevresine oyle deyilmidir.
sef 2011-05-25 22:07:37
fes insanlarin yazadiklari ile neden ugrasiyorsun?

konu ile ilgili kimse yazmasa sen bir ay beklersin birisi birseyler yazsin cizsinde banada gun dogusun, egomu tatmin edeyim diye ,cok igrenc dusuncelisin.
fes 2011-05-25 22:55:32
Egomu tatmin etmiyorum, saçma bir şeyi eleştiriyorum. Aradaki farkı anlayacak durumda değilsen konuşacak bir konu yok.

Vaktinde çok yazdım, artık başkaları yazsın diyorum.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS