Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Haber Gazetesi 5.yıldönümünü kutladı

Kırcaali Haber Gazetesi 5.yıldönümünü kutladı

26 Mayıs 2011

Kırcaali Haber gazetesinin 5.yıldönümü 25.05.2011yılında “Ardastroy” restoranında verilen resepsiyonla kutlandı. Çok sayıda davetlinin katıldığı kutlamada Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Murat Türkarslan, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve Yardımcısı Elisaveta Kehayova, Momçilgrat Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah ve Yardımcısı Birol Köseömer, Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet yer aldılar. Kırcaali Haber ailesinin bayramını Bursa Osmangazi Belediyesi Adalet ve Kalkınma Partisinin İlçe Teşkilatı’ndan Nayme Kaşmer, Batı Trakya’dan “Rodop Rüzgarı” dergisi sahibi İbrahim Balatalı ve Batı Trakya Azınlığı, Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, gazeteye maddi destekte bulunan birçok yerli iş adamları hazır bulundular.

Kırcaali Haber sitesi ve gazetesinin sahibi Müzekki Ahmet tüm davetlilere sıcak “Hoş geldiniz!” ile selamladıktan sonra, “Gazetenin 1 Mayıs 2006 yılında Bulgaristan Türklerinin hür bir basını olarak, Bulgaristan Türklerinin Sesi olmaya aday olarak, internet üzerinden www.kırcaalihaber.com adresinde elektronik varyantını yayınlamaya başladık. Daha sonra bir yıl içinde birçok basın camiasına mensup kişilerle bağlantılar kurduk. Özellikle şu anda aramızda bulunan Batı Trakya’dan araştırmacı - gazeteci İbrahim Baltalı ile görüştükten sonra Kırcaali Haber’i gazete olarak çıkarmaya karar verdik. Açıkçası onlardan büyük moral desteği buldum. Çünkü Bulgaristan’da Türkçe gazete çıkarmak hiç de o kadar kolay bir iş değil. Tarihe de bakarsak, burada çıkan Türkçe gazetelerin bazıları bir yıl, bazıları 5 ay, bazıları 3 sayı çıkmış, kapanmıştır. Ne mutlu ki bize, bugün artık Bulgaristan Türklerinin Sesi Kırcaali Haber 5. yıldönümünü kutluyor ve inşallah, bizden sonra da bu gazete çıkmaya devam eder ki, 50. yıldönümünü de kutlar” dedi. Müzekki Ahmet, Kırcaali Haber’in Bulgaristan’da yayınlanan Türkçe gazete olarak önemini belirtti. O, “Kırcaali Haber, sadece Anadilinde haber vermiyor, o Bulgaristan Türklerine hizmet sunuyor. Onların sadece problemlerini duyurmuyor, araştırmacılara yardımcı olmak üzere bu sorunları gelecek nesillere aktarmak için arşiv yapıyor. Gazetenin diğer özelliği de Bulgaristan’da Türkçenin yaşatılması için verdiği katkısıdır” diye vurguladı.

Müzekki Ahmed, Kırcaali Haber’in yayınlanmasında destekte bulunan herkese teşekkür etti, onlarsız gazetenin yaşaması mümkün olamayacağını belirtti. Bu bağlamda, Kırcaali Haber yönetiminin hazırladığı teşekkür belgelerini sundu. Kırcaali Haber’in sahibi, ilk teşekkür belgesini Türkiye Cumhuriyetinin büyük katkısını belirterek temsilcisi Sayın Türkaslan’a takdim etti. Ardından ise, “O olmazsa, gazete de olmayacak!” dediği Müh. Hasan Azis’e gazeteye hem maddi, hem manevi destek ve kompozisyon yarışmalarında katkılarından dolayı iki tane teşekkür belgesi sundu. Sırasıyla iş adamı Kadir Kırcı, Belediye Başkanları Resmi Murad ve Müh. Erdinç Hayrullah’a ve Rodop Rüzgarı dergisinin sahibi İbrahim Baltalı’ya teşekkür belgeleri sunuldu. Müzekki Ahmet, “EMS TURS” Şirketi sahibi ve aynı zamanda “Ömer Lütfi” Kültür Derneğinin Başkanı Seyhan Mehmed’e, iş adamı Sezay Ahmed’e, Karaman Firması sahibine, “Ekip holding” sahibi Cevcet Adem’e de şükranlarını teşekkür belgeleriyle gösterdi.

Ayrıca Sayın Ahmed, Kırcaali Haber’in ilk profesyonel gazetecisi İsmail Köseömer”e , “Ofiste kendisine özel bir büro hazırlattım ve inşallah o büro başına yakında yeniden döner” diyerek sunduğu teşekkür belgesiyle onun verdiği hizmetin değerini gösterdi. Bir de, Kırcaali Haber’in Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Durhan Ali’ye emekli oldu olalı, gazetenin en yakın yardımcısı olduğunu belirterek, teşekkür belgesiyle kendisini onurlandırdı.
İsmail Köseömer, Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) Genel Merkezinden ve HÖH milletvekili Remzi Osman tarafından gönderilen kutlama mesajlarını okudu. Onlarda, gazetenin Bulgaristan Türk kültürü açısından önemi ve objektif haber yapma ilkelerine uyduğu ön plana çıkarılıyor, desteğe hazır olunduğu ifade ediliyor.

Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed, Kırcaali Haber gazetesinin Başmüftülük krizini takip ederek, objektif şekilde olayları yansıttığını dile getirdi, “Yönü belli, her zaman doğrudan yana olma niteliği taşıyan bir gazete ” dedi. Beyhan Hoca, Başmüftülük adına, Müzekki Ahmed’e plaket sundu.

Hasan Azis Kırcaali Belediyesi adına gazete sahibi ve ekibini tebriklemesinde, “Çocuğun gelişmesi için ilk yedi yılı çok önemlidir. Bu herşey için geçerlidir. Bu konuda Belediye Başkanı olarak ve bir Kırcaalili olarak, Kırcaali Haber gazetesi için çok rahatım. İlk yedi yılı doldurmadı ama 5 yıl içinde gazete çok sağlam temeller attı, çok iyi gelişti” dedi. Başakn, Kırcaali Haber’in yayınlanmasında katkısı olan her Türkçe sevdalısına şükran sundu.
Hasan Azis, Kırcaali Haber’in gerek Bulgaristan ve Türkiye’de, gerek dünyada sürekli takip edilen bir gazete olduğunu vurguladı. Başkan, “Kırcaali, Kırcaali Haber’siz olamıyor. Kırcaali Haber, Kırcaalilere başka bir aydınlık getirdi” dedi. Kırcaali Haber’in, siyaset, kültür, edebiyat alanında, yerel, bölgesel ve ulusal çapta haberler aktardığını ve herkes tarafından okunmasını tavsiye etti. Başkan, Kırcaali Belediyesi yönetimi adına Müzekki Ahmet’e teşekkür belgesi ve de bir fotoğraf makinesi sundu. Gazete sahibi teşekkür ederken Kırcaali Haber’in ofisinin de teknin donanımını Hasan Azis’e borçlu olduklarını açıkladı.
Bursa-Büyük Şehir Belediyesi adına kutlamaya katılan Nayme Kaşmer, Kırcaali Haber’in her gün yayında olmasını diledi. “Hepimiz bunu istersek, ele ele verirsek, birlik, beraberlik içinde bu işi başarabiliriz” diye mesaj verdi.
Eski Türkçe müfettişi ve Belediye Meclis üyesi Harun Bekir, “Kırcaali Haber bu beş yıl içerisinde Bulgaristan’da önemli yer aldı, hem haber, hem yorum olarak, gündemde tutmuş olduğu olaylarla, her zaman bizim yanımızda olmuştur. Bulgaristan’daki Türk toplumunun sorunlarını dile getirmeye çalışmış ve her zaman bu gündemi ön plana çıkarmaya çalışmıştır” dedi.

İki ay önce kompozisyon yarışması başlatan Kırcaali Haber Gazetesi ilk üç sıralamaya girenlere ödüllerini sundu.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Mehmet SERBESST 2011-05-27 07:11:43
Kırcaali haber gazetesinin 5.yıl dönümünü bende cani yürekten kutluyorum" kırcaali haber"sayesinde ben Kırcaaliyi benden 750 km uzaktada olsa bile evimin içinde hissediyorum her sabah bu gazetenin bazen hüzünlü bazen sevinçli haberlerini okuyırum ve bu beni çok mutlu ediyor Bu gazeteye Çok emeği geçen başta Müzekki beyin eşine daha sonra Müzeeki beyin kendisine İbrahim Baltalı beye de ayrıca teşekkür ediyorum çünkü yeni doğan bir çocuğun ilk adımları çok önemlidir bu değerli kardeşimiz işte bunu yapmış daha sonrada ise bu gazeteye hiç desteğini esrgemeyen Kırcaali belediye başkanımız Sn Müh. Hasan AZİZe de teşekkür ediyorum
bu gün Kırcaalida hatta tüm Bulgaristanda doğduğum ata vatan topraklarda olup bitenlerden anında haberdar olmama bu gaZETENİN SAYESİNDE OLUYOR O YÜZDEN EMEĞİ GEÇEN HERKESE EN DERİN SAYGILARIMI SUNAR VE TEŞEKKÜR EDERİM
İnşallah söylendiği gibi bu gazetemizizn 50.yılımnı da kutlamak nasip olur yolun açık olsun "KIRCAALİ HABER"
Kara Ibrahim Aga 2011-05-27 11:11:10
Peh...peh..

Tebrik ettik ama yine de silmishler yorumumu..

Emir seninki de yok...

Chek Pensilvanyaya bi telgraf..

"Besle Gargayi chikarsin gözünü"....ha?

Imkyanin varsa bunlara bi de "muska" yap..

Elleri tutulsun...

***

Hayret Memet Serbest Kardeshimiz nasil bi shiir patlatmamish

bu "yubiley ichin"...

***

Sitenin düshtü hallere bi bakin..

11 Haber -3 yorum...

Zamaninda 40-50 yorum yaziliyordu her Haberin altinda..

Ama "Yasakchi-Zihniyet" oldu zaman böyle olur...

Bizim yorumlari silicenize kendinizi biraz sorgulayin!!!
emir 2011-05-27 19:42:51
Ben yazmama karari aldim, zaten en az 50% SILINIYOR, BENDEN BUKADARDI...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET



Anket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR



All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS