Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Haber için kim ne dedi

Kırcaali Haber için kim ne dedi

26 Mayıs 2011

Kırcaali Belediye Başkanı ve HÖH Kırcaali İlçe Teşkilatı Başkanı Müh. Hasan Azis :
“, Diğer medyaların uzun zaman yürüdüğü bir yolu Kırcaali Haber Gazetesi, 5 yıl gibi kısa bir zamanda kat etti. Seçtiği konularla, çalıştığı ekiple, Kırcaali Haber, Kırcaali’de önemli olaylarla ilgili bilgilendirmede ve kamuoyu oluşturulmasında etken haline geldi. Çok zamandan beri artık Kırcaali Haber sadece yerel ve bölgesel haberlere yer vermiyor, ulusal ve uluslararası çapta gelişen olayları da yansıtıyor. Bilgim üzere, Kırcaali Haber gerek yurtiçinden, gerek yurtdışından çok okurları var. Bu hususta, gazetenin ekibine daha hızlı gelişmesini ve etkisini artırmasını dileyebilirim”.

Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali milletvekili Remzi Osman:
“Ben Kırcaali Haber’i sık sık okuyorum. Sabah kalktığımda ilk önce sitesine giriyorum. Eğer Meclisin ofisine gelirseniz, zaten görürsünüz ki, Meclis sitesi adresinin hemen yanında Kırcaali Haber’in adresi de eklidir. Hep söylüyorum ki, Kırcaali Haber kurulduğundan beri, habercilik alanında öncülerden biri oldu. Kırcaali Haber, sadece yurtiçindeki Bulgaristan Türklerine değil, ülke dışındaki Bulgaristan Türklerine ve de onlarla ilgilenen kişilere gelişmiş internet teknolojisi sayesinde hizmet veriyor. Bugün Kanada’ya git, Australiya’ya git, nereye gidersen git, Bulgaristan Türkü denince akla Kırcaali gelir, Kırcaali sembolik bir isimdir. Kırcaali Haber, gerek elektronik versiyonu, gerek gazetesiyle yurtiçinde ve yurtdışında Türklerin sevdiği, saydığı bir iletişim aracıdır. Hep vurguluyoruz, en önemlisi bu gazetede haberlerinin Anadilimiz Türkçe yazılmasıdır. Çünkü Bulgaristan’da çocukların Anadillerini okuması için yıllarca mücadele edilmiş ve hala devam etmektedir. Dünyada hiç kimse Anadilinden, kendi öz dilinden kolay kolay vazgeçemez. Bir dili iyi konuşmak için de onu çok okumak lazım, haberi o dilde almak lazım. Kırcaali Haber işte bu işi yapabiliyor, Bulgaristan Türküne Anadilinde haberler sağlıyor.
Bu günlerde bir grup milletvekilleri Azerbaycan’a gideceğiz. Bizler, gittiğimiz her yerde Kırcaali Haber’i bilenlere hatırlatıyoruz, bilmeyenlere tanıtıyoruz. Dünyada birçok Türk kuruluşları var. Onlardan bir tanesi Dünya Türk Asıllı Parlamenter Birliği. Onun üyeleri Kırcaali Haberi iyi bilirler. Demek istediğim, dışarıdaki siyasetçilerin de çok yakından izlediği objektif haberleri sunmakta. Kırcaali Haber’i Dünya Türk Gençler Birliğinden de okurlar. Bir yıl öncesi ilk defa Sofya’da Dünya Türk Gençlik Birliğinin toplantısı vardı. Sadece Türkiye’de değil, Avrupa, Amerika ve tüm dünyada, Kırcaali Haber gazetesi okunuyor. Yani sizler haber yaparken, daima dış ülkelerde de okunulduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Eğer Bulgaristan’da bir milyon Türk varsa, onların yarısı haberle ilgilenirse, düşünün dışarıda 150 milyon kişi Türkçeyi Anadili olarak konuşuyor, bunlardan bence 50-60 milyonu gazete okur, internet teknolojisini kullanır.
Bugün Kerkük’e gitsek, orada da Kırcaali Haber bilinmektedir. Onlar tabii ki, medya konusunda bizden daha ileri. Benim tavsiyem, Kırcaali Haber, gazeteden başka, ikinci ve üçüncü adımı da atması gerekiyor. Zamanı gelmiştir ki, Kırcaali Haberin radyosu ve TV’si de olmalı. Bu gazetenin bu günlere gelmesinde kurucusu Müzekki Ahmet’in en büyük payı vardır. Bu vesileyle kendisini kutluyor ve nice nice başarılara imza atmasını diliyorum. İlk başta, site kurulduğunda, çoğu insanlar, acaba bu kişiler gazete çıkarmayı başarabilecekler mi diye, şüphe ediyorlardı. Bırak gazete çıkarmayı, Müzekki Ahmet başta olmak üzere azimle çalışan genç ekibiyle Kırcaali Haber’in haber alanında öncü olmasını başardı. Şu anda Bulgaristan’da başka Türkçe gazete ve dergiler de çıkıyor, fakat Kırcaali Haber’in yaptığını yapamıyorlar. Böyle gazete ve dergiler, Kuzey Bulgaristan’da ve Sofya’da görülüyor ama Kırcaali Haber gibi sürekli çıkan gazete yok. Bence artık Kırcaali Haber’in günlük gazete olması gerekiyor. Bazıları her gün Türkçe gazete alıp kim okuyacak diyor. Bugün Bulgaristan’da bir milyon civarında Türk varsa, onlar nasıl Bulgarca gazeteler alırsa, elbette ki, Anadilinde Türkçe haberler de okumak isteyecek. Tabii ki, ilk başta bu iş biraz zor olur, fakat Anadilimize sahip çıkan kişiler bu günlük gazeteye de destek olurlar”.

Ardino Belediye Başkanı ve HÖH Ardino İlçe Teşkilatı Başkanı Resmi Murat:
“Kırcaali Haber, Kırcaali bölgesinde ve de onun dışında var olan bir boşluğu dolduruyor.
Çünkü bölgede Türkçe yayınlanan gazete yok. Kırcaali Haber bu boşluğu dolduruyor. İnsanların yaşamını ve gündemimizi yansıtan bir gazete. İyi ki Kırcaali Haber var!”

Plovdiv Üniversitesi’nin Kırcaali “Lüben Karavelov” Şubesi’nde eski Türk Dili ve Edebiyatı asistanı, Çiflik İlköğretim Okulunda İngilizce öğretmeni Habibe Halibram:
“Bir ulusun bakış açısını şekillendiren birçok unsur mevcuttur. Bunlardan başlıcası da elbette ki basındır. Bu sebepten dolayı da bir gazete çıkarmak, bir internet sitesi kurmak, her gün gündemi takip etmek, doğru ve özenli haberler yayınlamak çok kolay olmadığı bir gerçektir. Özellikle her yazdığınız birçok kişiye ulaşıp onların fikir ve bakış açılarını şekillendiriyorsa, bu görevinizin sorumlukları kat kat artar. Bu zor sorumluluğu Kırcaali Haber beş yıldır yerine getirmekte. Bölgemizdeki güncel haberleri sadece yayınlamakla kalmayıp, hepimizi ilgilendiren konuları da ele almış, fikirlerimizi şekillendirmiştir.
Kırcaali Haber görevlilerine basın hürriyetlerinin asla kısıtlanmamasını diliyorum. Çünkü basın hürriyeti ortadan kalkarsa; vicdan, eğitim ve konuşma hürriyeti de kalkar.”

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet:
“Kırcaali Haber,5 yıl önce dünyaya gözünü açan, Bulgaristan Türklerinin büyük çoğunluğunun Kırcaali'de yaşadığından ve gazetenin Kırcaali'de hazırlandığından dolayı
Kırcaali Haber ismini alan gazetemiz, Bulgaristan Türklerinin kültürünü ve değerlerini yansıtan, haberleri her zaman tahkik ederek, objektif ve doğru biçimde okuyucusuna sunan, güncel haberleri ve köşe yazılarıyla halkı bilgilendiren, memnuniyetten dolayı okuyucu kitlesi sürekli artan, mükemmel bir gazetemiz.
Gazetemizin çizgisi belli! Her zaman doğrudan yana olma.
Başmüftülüğümüzün sorunları esnasında birçok gazete reytinglerini düşünerek doğruları göz ardı ederken, Kırcaali Haber sonum ne olur demeden, erce ve mertçe başmüftülük sorunlarımızı ulusal ve uluslararası medyalara duyurdu.
Başmüftülüğümüz adına ve Kırcaali Bölge Müftülüğümüz adına Kırcaali Haber'in 5. yılını kutlar, nihayetsiz ömürler dilerim. Baş redaktörümüze ve muhabirlerine uzun ömürler ve başarılı çalışmalarının devamını dilerim.
Ben gazetemizi okuyorum, faydalanıyorum, gündemi oradan takip ediyorum.
Mübarek gün ve gecelerle alakalı ve İslam açısından gündem olan önemli meselelerle ilgili
yazılar gönderiyorum. Kırcaali Haber'de neşredildiğinden dolayı da memnuniyet duyuyorum.
Bulgaristan Türklerinin Sesi ve habercisi Kırcaali Haber'in doğum günü kutlu, okuyucusu mutlu, ekibi hep dinç ve bahtiyar olsun”.

Eski Türkçe öğretmeni Nazmiye Mehmedali:
"Kırcaali Haber" gazetesini 5. yıl dönemi nedeniyle kurlarım!
Umarım gelecekte haftalık değil de, günlük olarak okuyucularıyla buluşur.
Kendi adıma çok mutluyum, çünkü yerel halkın kendi Anadilinde bir
gazeteleri var ve onların sorunlarıyla yakından ilgileniyor.
Gün geçtikçe yaşam tarzı da değişiyor. Hayatımıza internet girdi.
Şahsen haberleri netten okumayı tercih ediyorum.
Bütün yayın ekibine: sağlık, mutluluk ve kolaylık dilerim!
Nice uzun yıllara!!!


Kaynak: Hazırlayan: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


A.D 2011-05-27 10:57:05
Bizim baskanimiz cok kulturlu seviyeli bir kisidir, tebrikler. Onu Hakan Pekerin koylu guzeli parcasiyla selamliyorum.
Kara Ibrahim Aga 2011-05-27 11:16:37
"Türke Türk propagandasi"... buna denir shte...
HÜCUM 2011-05-27 19:01:26
Kara Ibrahim Aga,sadece kompleks değil IQ-AyKüüün yerlerde sürünüyor,biraz kitap oku,oku ama bulgarcada oku,Türkçe sana ağır gelir.

İ.Aga kendini geliştirmen için,kendisini sevmesemde sana Aziz Nesin'in bulgaristanda bulgarca bisılmış kitaplarını önerecem,tamamını oku emi,hepsi yedi kitapçık.


TÜRK Ata Sözü ''oku baban gibi eşek olma''

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS