Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Haber, “Benim Hayallerim” kompozisyon yarışması birincilerini ödüllendirdi

Kırcaali Haber, “Benim Hayallerim” kompozisyon yarışması birincilerini ödüllendirdi

26 Mayıs 2011

Dün akşam Kırcaali Haber gazetesi, 5.yıldönümü kutlamasında iki ay önce başlattığı “Benim Hayallerim” Türkçe kompozisyon yarışmasında ilk üç sıralamaya giren öğrencilerin isimleri duyuruldu, ödüller sunuldu. Törene gelemeyen öğrencilerin ödüllerini onların adına Türkçe öğretmenleri aldı. Kompozisyon yarışmasının, Kırcaali Belediyesi’nin maddi ve manevi desteğiyle mümkün olduğu açıklandı. Gazete sahibi Müzekki Ahmet yarışmaya tüm Kırcaali ilinden öğrencilerin katıldığını bildirdi. Gazete ofisine yaklaşık 150 kompozisyon yazısının gönderildiğini paylaştı. Dereceye girenleri belirlemede zorlandıklarını ifade eden Sayın Ahmet, bunun için kurulan juriyi tanıttı. Bu komisyonun başında eski Türkçe müfettişi ve Kırcaali Belediye Meclis üyesi Harun Bekir olmak üzere, Kırcaali Haber’in Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı, şair-yazar Durhan Ali ve eski Türkçe öğretmeni, şair Haşim Semerci’nin yer aldıkları açıklandı.
Komisyon Başkanı, iki yıldır gazetenin sürdürdüğü bu girişimin amacının Bulgaristan Türklerinin Anadillerini geliştirmelerine destek vermek, okullardaki Türkçeyi yaygınlaştırmak ve çocuklara sevdirmek olduğunu belirtti. Geçen yılki “Anadilim Türkçe” konulu yarışmayı düzenlemeye karar verildiğinde, ilgi görme açısından şüpheler olduğunu paylaştı. Sayın Bekir, 250’den fazla yazılar gelince, girişime devam edilmesi gerektiğini söyledi. Bunun, Bulgaristan’da Türkçe ile ilgili yarışmalara büyük özlem duyulduğunun göstergesi olduğunu öne sürdü. Kompozisyon yarışmasında görülen ilgide Türkçe öğretmenlerin büyük rolü olduğunu kaydeden Harun Bekir, organizatörler adına teşekkür etti.
Ayrıca Türkçe öğretmenlerinden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Kırcaali Belediye Başkanına şükranlar sundu. Bu bağlamda, Başkan’ın sayesinde sadece bölgedeki Türkçe öğretmenlerin değil, Bulgaristan’ın birçok bölgesinden de öğretmenlerin Kırcaali’de düzenlenen eğitim kurslarına katılma fırsatı bulduklarını hatırlattı. Ayrıca bu öğretmenelrin bir kısmının da Türkiye’de hızmetiçi eğitim kursları gördüklerini belirtti. Sayın Bekir, Bulgaristan tarihinde ilk olarak, Kırcaali’nin Başkan Hasan Azis’in sayesinde 5. Uluslararası Türk Dili Kurultayına ev sahipliği yapmış olmasına dikkat çekti. Bunun ise Türk dünyası açısından çok önemli bir olay olduğuna vurguladı. Bulgaristan’da böyle bir düzeyde her hangi toplantı veya kurultay olmadığını söyleyen Bekir, 80’den fazla bilim adamının Kırcaali’de Türkçe ile ilgili konuları tartışmış ve şehri tanıma fırsatı bulduklarını belirtti. Bu girişimin ise, Kırcaali Belediyesi yönetiminin ve Türkçe öğretmenlerin Anadiline verdikleri büyük önemin belirtisi olduğunun altını çizdi.
“Benim Hayallerim” adlı kompozisyon yarışmasının ödül töreninde dereceye giren öğrencilerin, 1-4.sınıf ve 5-8 sınıfta olmak üzere iki gruba ayrılarak sıralandıkları açıklandı. İlköğretim öğrencilerinden birinci Most (Köprülü) okulundan Embiye Raşit ve büyüklerden Entçets (Salman) okulundan Ceyhun Yusuf oldular.
Onlara, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin sağladığı dizüstü bilgisayarları onun adına Adalet ve Kalkınma Partisi Osmangazi Yönetim Kurulu Üyesi ve Balgöç Osmangazi Şubesinin Başkan Yardımcısı Nayme Kaşmer takdim edildii. Recep Altepe adına davetlileri selamlayan Sayın Kaşmer, “Eğer ben de bu yarışmaya katılsaydım, benim hayallerimde olan Kırcaali Haber Gazetesi’nin günlük olmasını dile getirecektim” dedi. Bunun birlik, beraberlik içinde, sevgi ve saygıyla, kardeşlikle mümkün olacağına inandığını belirtti. Türkiye’de Kırcaali göçmeni olan Nayme Kaşmer, Recep Altepe’ye, sağladığı ödüllerden dolayı şükranlar ifade etti, onun çocukların geleceği adına yaptığı girişimleri paylaştı. Müzekki Ahmet, Sayın Altepe’ye gazete adına yarışmaya verdiği destekten dolayı teşekkürlerini belirtti.
İlköğretim sınıflarından Cebel ve Borovitsa (Çamdere) okullarından Sezin Hasan ve Sabri Emin, ilkortaokuldan ise Stremtsi (Göklemezler) okulundan Zatiye Şaban ikinci yeri paylaştılar.
Üçüncü yere Ardino ve Kırcaali ilkokul öğrencileri Sedef Işık ve Cem Bekir, 5-8 sınıflardan ise Momçilgrat’a bağlı Raven okulundan Aysun Recep ve Cebel’in Rogozçe okulundan Mevla Süleyman layık görüldüler.
İkinci ve üçüncü sıradaki öğrenciler Kırcaali Belediyesi ve Adalet ve Kalkınma Partisinin Bursa Osmangazi İlçesinde Medya Tanıtım Başkanı Orhan Eren’in sağladığı dijital fotoğraf makinesi, MP3 müzik çalar ve başka ödülleri Nayme Kaşmer’den aldılar. Kırcaali Belediyesi’nden sağlanan dijital fotoğraf makineleri ve MP3 müzik çalarlar da Başkan Hasan Azis tarafından sunuldular.
Resepsiyonun ilerleyen dakikalarında Başkan bizzat Recep Altepe’yi telefonla arayarak, özel kalemi ve kendisi adına hediyeler için teşekkür etti. Aldığımız bilgiye göre, Sayın Altepe Kırcaali Haber’e daha nice sağlıklı, tükenmez kalemli yıllar dilemiştir.
Nayme Kaşmer, “Benin Hayallerim” kompozisyon yarışmasına destek olma projesinin Başkan Basri Şen yönetiminde Balgöç Osmangazi Şubesinin Bursa Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe’nin sponsorluğuyla gerçekleştirdiği bir proje olduğunu söyledi.
Kırcaali Haber okuyucuları için yarışmada ikinci grupta birinci olan Salman okulunda 6. Sınıf öğrencisi Ceyhun Yusuf, Türkçeyi ve Türkçe öğretmeni Gülçeray Ramadanova’yı çok sevdiğini paylaştı. Ceyhun’un, 2.sınıftan beri haftada 3 saat Türkçe okuduğu, başarılı bir öğrenci olduğu anlaşıldı. Genç Türkçe sevdalısı, “Benim hayalim ünlü bir futbolcu olmak, annem babam buna izin vermiyorlar, ama birgün babamın beni futbol stadında görünce benimle gurur duymasını istiyorum” dedi. O, Kristiyano Ronaldo, Messi, Hakan Şükür ve Arda Turan gibi ünlü futbolcuların idolu olduğunu belirtti. Ceyhun, ailesini ikna ettiğini ve yakında “Arda” Futbol kulübüne yazılacağını söyledi. Futbolcu hayalinin dışında o, elektrik mühendisi olmak istediğini paylaştı. Ceyhun, “Bu benim elimde olan birşey, biliyorum ki, derslerimi çok çalışırsam, başaracağım. “Benim Hayallerim” yarışmasında birinci olmaktan kendini çok mutlu hissediyorum ve yarışmayı organize eden Kırcaali Haber’e teşekkür ediyorum” diyerek sevincini gizleyemedi.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS