Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Olaysız Cuma…

Olaysız Cuma…

27 Mayıs 2011

Başkent Sofya Kadı Seyfullah Efendi Camisinde kılınan Cuma namazı olaysız geçti. Cami, avlusu ve sokak Müslümanlarla taşarken etraf polis ve gazetecilerle doldu. Ancak Bayramlarda bu kadar büyük bir kalabalığa sahne olan camide kılınan Cuma namazı Bulgaristan Müslümanlarının Dini Önderi Başmüftü Dr. Mustafa Hacı tarafından bizzat kıldırıldı. Arapça, Türkçe ve Bulgarca olmak üzere üç ayrı dilde hutbe okundu, İslam dininin hoşgörü, karşılıklı sevgi ve anlayış üzere kurulduğu vurgulandı.

Son dönemde çirkin sahnelere tanıklık eden Müslümanlar rahatlıkla dini ibadetini yerine getirdiler, polislerin, gazetecilerin ve seyircilerin çok fazla olması, acaba sorusunu da yanında getirdi. Hatırlayacak olursak 29 Nisan günü aşırı sağıcı, ırkçı ve yabancı düşmanlığı yapan Ataka partisinin resmi bir seçim aracı caminin yanına park edip hoparlörlerini sonuna kadar açıp Cuma namazı kılanları çan sesi, Hıristiyan şarkıları ve kilise ilahileriyle kışkırttılar. Geçen hafta ise bizzat ırkçı Volen Siderov tarafından kışkırtılan parti yandaşları dini ibadetini yerine getirmeye gelen Müslümanlara saldırdılar, namazla olarak kullanılan hasırları yakmışlardı.

Ülkedeki tüm siyasi partiler cami saldırısını kınadılar, akabinde üç milletvekili de Ataka partisini terk ettiler. Avrupa’dan en sert tepki Hak ve Özgürlükler Hareketinin de üyesi olduğu liberallerden gelmişti. Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt, olayı şiddetle kınadığını ve uygar toplumlarda aşırılıkları körükleyenlerin yeri olmadığını vurgulamıştı.

Sıkça ülkedeki Müslüman Türkleri hedef alan ırkçı Siderov, aynı şekilde bölgenin en güçlü ekonomisi olan Türkiye Cumhuriyetinin Avrupa Birliği sürecine karşı da birçok eylem gerçekleştirdi.

Kaynak: İsmail İBRAHİMOĞLU


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


HÜCUM 2011-05-27 18:21:49
Sevgili kardeşlerim,keşke bugünde olay çıkarsaydı ATAKACILAR keşke bugünde saldırsalardı, emin olun ATAKANIN atığı her taş kendilerine KAYA olarak dönüyor.VOL-ENnin tasmasını fazla sıkmamıza gerek yok gevşetelim biraz rahat haraket etsimn.....

VOL-EN dahil tüm ATAKA yandaşlarını bittaki haftaya CUMA NAMAZINA bekliyoruz,buyursunlar gelsinler.

Ha unutmadan ATAKACILAR gelirken (İslam sevdalısı Fes'i) de alsınlar yanlarına,garnitür olarakta Berk'i.
Perperek Papazı Der ki... 2011-05-27 19:14:19
Biz bir zamanlar Mehter takımı yada bandosu kurulsun dediysek bir bildiğimiz vardı ama kim takar Yalova kaymakamına?

Dileğimiz aklı başında bir STK'nin bu ihtiyacın var olduğunu görmesi ve destek vermesi. Başlangıç için Türkiye'den bir bando'nun Bulgaristan'da halk konserleri vermesi isabetli olur.

http://www.youtube.com/watch?v=JJ_N6_ZN3Kw&feature=related
HÜCUM 2011-05-27 20:07:34
Acveleye gerek yok be dostum,biz TÜRKLER dünyanın en sabırlı milletiyiz, Mehter Takımını kurmamız hiç sorun değil,önce acıtmadan sadece kafasını sokalım sonra yrleştiririz....
berk 2011-05-28 00:42:36
Hücum denilen embesil kardeş, kişilik yoksunluğu, karaktersizlik, beyinsizlik, iki cümleyi bir araya getirememe ve düşündüklerini ifade edememe, anlamsız ırkçılık zırvaları konusunda Siderovla biribiriniz tam uyuşursunuz milliyetleriniz farklı olsada ortak paydamız salaklık deyip en iyisi birleşin siz, iyi komedi filmi çıkar bu senaryodan.
HÜCUM 2011-05-28 10:08:27
Alındın mı yavrum,garnitür olarak değilde ana yemek olarak mı koysaydık seni?Biraz zorlansamda ben kendimi bir şekilde ifade edebiliyorum,bulgaristan Türkçe konuşma,yazma ortalamasının çok fazla altında olduğumu sanmıyorum....

VOL-ENle senin ortak paydan olabilir fakat binim asla olamaz,hangi dinin mensubu olurlarsa olsunlar,dünyayı önüme serseler ibadetlerini yerine getiren insanları asla rahatsız etmem/edemem TÜRK genlerim engel olur...

Son olarak,bulgaristan TÜRKLÜĞÜNE katkılarından dolayı VOL-ENe teşekkürlerimi sunuyorum,Allah onu başımızdan eksik etmesin.

Dünkü Cuma Namazından Görüntüler
http://vbox7.com/play:17448d77
berk 2011-05-28 10:21:33
Merak etme insanlık Volen ve senin gibi kazmalardan birgün kurtulacak milliyet farklı beyinsizlik ve niyet aynı koş ikizine
kim haklı? 2011-05-28 13:47:00
HÜCUM SEN HAKLISIN,BERK SEN YALANCISIN.
berk 2011-05-28 22:33:17
Sizin kurallarınıza göre haklı olmaktansa kendimce yalancı olmayı tercih ederim büyük bir içtenlikle
fes 2011-05-28 22:56:26
İslam sevdalısı da ne demek oluyor be adam? Beni kendince tarif mi ediyorsun? Umarım fettullahçı değilsindir. Kendileri pek içinden pazarlıklı, pek kindar ve pek hınzırdırlar. Gençliklerini yaşayamadıklarından bir nazi subayından bile daha merhametsiz ve acımasızdırlar.
HÜCUM c C c 2011-05-29 10:04:29
Ah dostum ah,ordada gençliğini yaşayamamış,sosyalleşememiş biri varsa o da sensin.En güzel çağını bilgisayar önünde ve kitaplarla yitirdin ama artık çok geç o yıllarını geri getiremezsin.Başkalarını tarif ederken farkında olmadan kendi kişiliğini ele veriyorsun ''kişi kendinden bilir işi''.....

Berk (benim gibi kazmalar) kimi esir almiş,kim kurtulacak ne diyon sen dostum?
berk 2011-05-29 12:36:38
(Ah dostum ah,ordada gençliğini yaşayamamış,sosyalleşememiş biri varsa o da sensin.En güzel çağını bilgisayar önünde ve kitaplarla yitirdin ama artık çok geç o yıllarını geri getiremezsin.)

Sosyallik nedir?

Kişi ileri düzeyde sosyal olmak zorunda mıdır?

Sosyallik olarak tarif edilen şey cafelerde içki, kadın/erkek, araba, para, statü konularındaki boş lakırtılar mıdır?

Birileri en güzel çağını nasıl geçirdi acaba? tabi canım onlar Hollywood'da aktördüler kendileri, Kırcaali caddeleri de aslında Cannes falandır dimi ?
HÜCUM c C c 2011-05-29 13:44:07
Fes'in derdi seni mi gerdi,ben o sözleri Fes'e söyledim kendisi cevap versin,sana ne?Sana (benim gibi kazmalar) kimi esir almışlar diye sorduk.

Burada sırıtıyon!Git ingilizce yayın yapan bulgar gazetesindeki bulgarlara laf yetiştir...
berk 2011-05-29 14:57:08
Noldu aşağılık kompleksine mi yol açtı sende yorumlarını yapabildiğin dil sayısının beyninde akıl içeren hücrelerle tars orantısı ?
HÜCUM c C c 2011-05-29 15:27:57
Yav kardeşim sen varya bazen sırf antipatik olmak için cevap yazıyorsan,o gazetenin sitesinde sen bulgarları kaldırıp kaldırıp yerden yere vuruyorsun,ben niye aşağlık duygusuna kapılayım?Kara İbrahim Aga gibi orjinalleri varken kompleksleri niye başkalarında arıyon,amacın bana aşağlık duygusu aşılamaksa daha çok beklersin.....
berk 2011-05-29 15:52:13
İşte bak benim olayım bu, ben beğenilmek, alkışlanmak bilmem ne olmak istenmiyorum, antipatik olmak, beğenilmemek istiyorum benim olayım bu kardeş beni ben yapan şey bu
HÜCUM c C c 2011-05-29 16:20:58
Duygulandım bak şindi,çom mutevazi Evliya misaliymişsin...
fes birgadiroğulları 2011-05-29 23:44:55
Niye yaşamayayım ya gençliğimi, bal gibi de yaşadım. Bi daha olsa yine yaparım (Bu Kafka'dan aparılmış bir sözdür).

Hakkaten, sosyalleşmeden kastedilen nedir acaba? Ama ben cinselliklerini yaşayamadıklarını ve sokak eğitiminden mahrum kalmalarını kastetmiştim.

Sokağınızda çocuklar toplanmış sana "tebeşir de" derler, sen "tebeşir" dersin, hep bir ağızdan "ananla baban ekleşir" derler. Karşılık olarak "siktirin lan, i...ler!" diye rest çekersin ve karşılıklı etkileşimle sokak eğitiminden geçersiniz. Bu kişinin normal biri olması için çok önemlidir. Fettullahçılar böylesi bir eğitimden mahrum kaldıklarından son derece acımasız ve hain olabiliyorlar. Yaa!

Cinsellik konusu da çok önemli, ama ona hiç girmeyelim;ahlaka mugayir şeyler söyleyebilirim, milleti rahatsız ederiz falan filan.
Kara Ibrahim Aga 2011-05-30 17:13:01
Ha...ha...

Olmadim yerde benim ichinde laf atmish birisi...

Berk zaten cevabani vermish...

Öyledir Berk,ama bu sonradan degil ki...

Dünyaya öyle gelmish öyle gidecek...

"Bende varim bu alemde" ..misali...

Shimdiye kadar yorum yazdigi yok ...Yalniz yorumcularlan

urashmakta..Yani dedikoducu.Charshida Garilar gibi..

Ara sira bilmem kim ne demish Ismet Pasha ichin ...hepte

negativleri örnek gösterir bi de okudun mu kaynani....

Sarsamkchi,ne digeyim bashka...

Ashalik komleksleri yalniz Pizderlen ve bashka biri de var ama

onun adini yazmayayaim...

Bulgaristanda öyle yashamish Türkiyede degisece yok ki...

***

Fes yeni kaset chikti mi...."Ajda Pekkanin" albümünden?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS