Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Haber Gazetesi Genel Yayın Müdürü Sn. Müzekki Ahmet: "Müftülük Krizi Bulgaristan Müslümanlarının Lehine Çözüldü”

Kırcaali Haber Gazetesi Genel Yayın Müdürü Sn. Müzekki Ahmet: "Müftülük Krizi Bulgaristan Müslümanlarının Lehine Çözüldü”

28 Mayıs 2011

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Başkanlığınca Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde 2-3 Mayıs 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen "Balkan Ülkeleri Medya Forumu", 11 Balkan ülkesinden 150'yi aşkın katılımcıya ev sahipliği yaptı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sn. Bülent Arınç'ın himayesinde gerçekleştirilen foruma, aynı zamanda, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Karadağ Devlet Bakanı Rafet Husovic, Sırbistan Devlet Bakanı Süleyman Ugljanin, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi temsilcileri ile Balkan ülkelerinden çok sayıda basın mensubu katıldı.

Balkanların istikrarlı geleceğinde medyaya düşen sorumluluğun farklı yönleriyle tartışıldığı foruma, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK)’nu temsilen, USAK AB Araştırmaları Merkezi’nden Balkanlar Uzmanı Sn. Muzaffer Vatansever de katıldı. Forum esnasında bölge ülkelerinden gelen birçok katılımcı ve siyasilerle görüş alışverişinde bulunan Vatansever’in, bu kapsamda, Bulgaristan Türk medyasının en önemli temsilcilerinden biri olan Kırcaali Haber Gazetesi Genel Yayın Müdürü Sn. Müzekki Ahmet ile ülkede yaşanan son gelişmeler üzerine yaptığı söyleşiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Röportaj: Muzaffer Vatansever
USAK AB Araştırmaları Merkezi
2-3 Mayıs 2011, Balkan Ülkeleri Medya Forumu, Bursa.


M. Vatansever: Bulgaristan’da uzun yıllardır devam eden tartışmalı Baş Müftülük meselesi, komünizm dönemi baş müftüsü Nedim Gencev'in Bulgaristan Yüksek İdare Mahkemesi'ne başvurusu ile yeni bir sürece evirilmişti. Konuyla ilgili Mahkeme’nin Bulgaristan Müslümanlarının seçilmiş Baş Müftüsü Mustafa Aliş Hacı’nın resmi kaydını geçersiz sayması, taraflar arasında çatışmalara sebep olmuş, son bir yıl içerisinde yerel ve merkez müftülük binalarının işgaline kadar varan olaylar yaşanmıştır. Konuyu en son Yüksek İstinaf Mahkemesi'ne taşıyan Baş Müftülük temsilcilerinin bekledikleri karar geçtiğimiz haftalarda (21 Nisan 2011) açıklandı ve Mustafa Aliş Hacı’nın baş müftü seçildiği Şubat 2011’deki Müslümanlar konferansı tescil edildi. Bildiğimiz kadarıyla, Bulgaristan'da Yüksek İstinaf Mahkemesi'nin kararlarına itiraz hakkı da bulunmuyor. Sonuç itibariyle, Bulgaristan’da Müftülük krizi çözüldü diyebilir miyiz? Bulgaristan Türkleri ve Müslümanları gelinen noktada neticeden memnun mu?

M. Ahmet: Evet, Sofya’daki Yüksek İstinaf Mahkemesi, 20 Nisan 2011 tarihinde almış olduğu kararla Bulgaristan’da yaklaşık 15 yıldır devam eden müftülük krizine noktayı koymuş oldu. Dediğiniz gibi Yüksek İstinaf Mahkemesi’nin kararlarına temyiz hakkı da bulunmuyor. Diğer bir deyişle “Yüzbaşı” Gencev’in önü kesilmiştir de diyebiliriz. Şüphesiz, bu ileride yeniden sorunlar çıkmayacağı anlamına gelmez, ama resmiyette müftülük krizi artık çözüldü.
Mahkemenin kararı Bulgaristan’daki tüm Müslümanlar tarafından sevinçle karşılandı. Zira Bulgaristan’da Müslümanların tamamı Baş Müftü Mustafa Aliş Hacı’yı destekliyordu. Umuyoruz, bundan sonrası için Bulgaristan’da daha demokratik ve adil bir süreç işletilecektir. Önümüzdeki dönemde ilk iş olarak Baş Müftülük seçimlerinin yenilenmesi gündeme gelecektir. Böylece, Mahkeme’nin kararı doğrultusunda yapılan yeni seçimlerle iş başına gelecek olan Baş Müftülük yönetimi, uzun zamandır yapamadığı faaliyetlerine bıraktığı yerden devam edebilir. Şu an itibarıyla Baş Müftülük Sofya’daki binasına geri taşınmış durumda. Biliyorsunuz, geçtiğimiz seneden beri yaşanan olaylar neticesinde, Nedim Gencev ve yandaşları, zor kullanarak Sofya’daki Baş Müftülük makamı dahil olmak üzere ülke genelindeki birçok Müftülük binasını işgal etmişti. Sonuç olarak, bugün gelinen noktada Mustafa Aliş Hacı Baş Müftü olarak yasalarca tanınmış ve tüm yetkileri iade edilmiştir. Bu durum, Bulgaristan Müslümanları açısından önemli bir zafer niteliğindedir.

M. Vatansever: Bulgaristan ile ilgili gündemdeki ikinci bir konu da 22 Aralık’ta Parlamento tarafından kabul edilen Seçim Yasası değişikliği ile ilgili tartışmalar. Buna göre, kişilerin yerel seçimlerde oy kullanabilmesi için ülkede 12 ay süreyle ikamet etme şartı getirildi. Konuyla ilgili sizin görüşünüz nedir?

M. Ahmet: Üzülerek söylemek durumundayım ki, Bulgaristan’da Boyko Borisov hükümeti, iktidarı boyunca “azınlıkların haklarını nasıl azaltabilirim” üzerine çalışmıştır. Maalesef diyorum çünkü bu durum demokratik bir ülke için son derece vahimdir ve üzerinde düşünülmesi gerekir. Yeni seçim yasasına göre, Bulgaristan vatandaşları, eğer son 12 aylık süre zarfında Bulgaristan’da veya AB sınırları içerisinde yaşamamışlarsa, yerel seçimlerde oy kullanamayacak. Bu yasa değişikliği, Bulgaristan Sosyalist Partisi ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) tarafından Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüştür. Şu an Anayasa Mahkemesi’nin kararını bekliyoruz. Basında çıkan son haberlere göre, Mahkeme bahsi geçen 12 ayı 6 aya indirebilir veya kararı tamamen bozabilir. Beklentiler bu yönde.
Sonuç ne olursa olsun, yeni seçim yasası girişimi göstermiştir ki, ülkede, Türklere yönelik büyük bir ayrımcılık yapılmaktadır. Çünkü içeriğinden de anlaşılacağı üzere, sadece Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşların oy kullanmasını önlemek üzere hazırlanmış bir yasa değişikliğidir. Benim görüşüm, seçme ve seçilme hakkı en temel insan haklarından biridir ve Bulgaristan hükümeti, bu ve benzeri uygulamaları ile insan hakları ihlali yapmaktadır.
Türkiye’deki vatandaşlarımızı yanlış yönlendirmemek için ilaveten şunu de söylemek isterim. Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimleriyle ilgili böylesi bir kısıtlama söz konusu değildir. Yasa değişikliği, yerel seçimler ile Avrupa Parlamentosu seçimlerini kapsamaktadır. Zira değişiklik ile ilgili yargı süreci de devam ediyor; Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda netleşecektir.

M. Vatansever: Son olarak HÖH’de meydana gelen istifalar ve yönetim değişikliğini sormak istiyorum. Partinin önemli isimlerinden biri olan Kasım Dal’ın Ocak ayındaki istifasını, Parlamentodaki en genç milletvekillerinden biri olan Korman İsmailov takip etti. Son dönemde HÖH’de yaşanan iç sorunları siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

M. Ahmet: HÖH’de, gerek başkan yardımcılığı düzeyinde gerekse milletvekili düzeyinde benzeri istifalar daha önce de yaşanmıştı. Başka partilere geçenler veya kendi partisini kuranlar oldu. Bir yönüyle, Bulgaristan’daki Türklerin siyasi birlik ve bütünlüğünü bölmeye çalıştılar. Fakat başarılı olamadılar. Son yaşanan olaylar da sonuçsuz kalacaktır diye düşünüyorum. İstifalar ve dile getirilen rahatsızlıklara cevaben, Parti üst yönetiminde bir değişiklik olur mu, zannetmiyorum. HÖH demokratik bir partidir. Her yıl düzenli olarak olağan -ve olağanüstü- Parti Kongresi yapılıyor. Eğer değişiklik yapılacaksa Kongre’de gündeme getirilir ve üyeler tarafından oy birliği ile karar alınır. Birkaç kişi değişiklik istiyor diye taşların yerinden oynatılması söz konusu olamaz.
Son olarak şunu söylemek istiyorum. Başkana yönelik yapılan suçlamalar ciddi bir karalama kampanyasının ürünüdür. Seçim öncesi bu olayların yaşanması çok doğaldır. Maalesef bunlar, siyasette alışık olduğumuz bir tablo.

M. Vatansever: Bulgaristan siyasetinde yaşanan son gelişmeleri konuştuk. Görüşlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

M. Ahmet: Ben teşekkür ederim.

Kaynak: Muzaffer Vatansever


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2011-05-28 23:06:47
"ğer değişiklik yapılacaksa Kongre’de gündeme getirilir ve üyeler tarafından oy birliği ile karar alınır."

Oy çokluğu yetmiyor mu, bir de oy birliği mi gerek? Öyle demokrasi mi olurmuş? Söz misali bir hariç üyelerin tamamı değişiklik istedi, ama bir kişi karşı çıktı ve oy birliği oluşmadı diye lök gibi iç bir değişiklik olamıyor mu arkadaş? Öyle şey olur mu yav?!
rE 2011-05-29 00:07:18
fes , yahu sen ne sachmaliyorsun, sen o kadar yazinin ichinden onlari cimbizlami sechtin, buyutechlemi baktin

seninkinede bir insanin sichasiya shansini zorlamasi denilir

:)))))))))))

sana ancak gulunur fes, alintici fes :)))))))))))
fes 2011-05-29 00:28:41
" kadar yazinin ichinden onlari cimbizlami sechtin, buyutechlemi baktin"

Hiç olmazsa yazıyı baştan sonuna kadar okuduğumun kanıtıdır. Üşenmeyip okuyorum. Kar İbram aganın yazıları hariç. Onun yazılarını, kendimi ne kadar zorlasam da, okuyamıyorum. Sabır taşı çatlıyor.
Kara Ibrahim Aga 2011-05-30 16:39:52
Ha...ha..ha ...

O senin problemin..

Sen dünyayi yalniz gara,ak görürsen ... ben ne digeyim...

Birde yetishtimiz ve yashadimiz ülkeleri katarsak... normal...

Chok Arkadashta biyeniyoru yorumlarimi... ama O bashka

konu..Ben inandimi ve Haberleri 4 filtreden gechirdikten sonra

yorum yazarim..Sense Kalbinden ne gelirse,hele Bulgaristan

konu olursa..Enver Pashalik kabariyoru kalbinde..

Bak ben senin Türkiyede olan biteni ichin yazdin yorumlari

begeniyorum..Ashkolsun analitik yorumlar...

Ama Bulgaristana gelince....Hayirrrrrrrrrrrr...

Bak sechimler yaklasiyoru,her halde hazirlamishindir cepaneyi.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS