Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali bölgesinden siyasi mağdurlar, Belene’de anma törenine katıldılar

Kırcaali bölgesinden siyasi mağdurlar, Belene’de anma törenine katıldılar

04 Haziran 2011

Bu yıl da Belene (Persin) adası tüm ülkeden Todor Jivkov’un totaliter rejimi döneminde tutuklanan yüzlerce insanı 28-29 Mayıs tarihlerinde bir araya topladı. Belene ve Stara Zagora’ya sürgün edilmiş siyasi mağdurları anma töreninde birçok devlet adamları, milletvekilleri ve başka siyasi güçler temsilcileri hazır bulundular.

Kırcaali İlinde “Siyasi Mağdurlar” Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Halil Rasim, Kırcaali bölgesinden bu yıl Belene cezaevinde kalan 8 siyasi mağdurun anma törenine katıldığını bildirdi. Onların Kırcaali, Momçilgrat (Mestanlı) ve Krumovgrat (Koşukavak) mağdurları olduğunu belirtti. Totaliter rejimde hayatının toplam 20 yılını hapislerde geçiren Küçük Halil diye bilinen Sayın Rasim, tutukluların bu yıl konferansını, Belene’de değil de, 2 Haziran’da Stara Zagora’da (Eski Zağra) yaptıklarını açıkladı. Toplantıda siyasi tutukluların birlik beraberlik içinde devlet karşısında haklarını savunmak için nasıl hareket edeceklerini konuştuklarını söyledi. Sayın Rasim, mağdurların tekrar Plovdiv, Burgas, Elin Pelin ve Sofya’da toplanma kararı aldıklarını dile getirdi. Siyasi mağdur, “Demokrasi dönem gelmesine rağmen, biz devletten hemen hemen maddi ve manevi destek görmedik, diyebilirim. Hatta aramızda profesörler, hekimler, otoriter kişiler olduğu halde, dışlandığımızı söyleyebiliriz. Bu sepepten dolayı bizler dertlerimizi, sıkıntılarımızı paylaşmak amacıyla belli zamanlarda görüşüyoruz. En kısa zamanda Burgas’ta bir araya toplanmayı düşünüyoruz ve hükümete karşı belki bir deklarasyon sunacağız. Çünkü konferansta arkadaşlar, totaliter rejimin düşmesine katkıda bulunan kişiler olarak, devletten hiçbir ilgi görmediğini dile getirdiler. Bizler, eskiden faşizme karşı savaşan birilerine verildiği gibi büyük maaşlar istemiyoruz, ama insana yakışan bir şekilde yaşam sürdürebilmemiz için mali desteğe ihtiyacımız var” dedi.

Halil Rasim, Belene’de 13 ay tutuklu kaldığını belirtti. Oraya götürüldüğü temerküz kampında 517 tutukluyla aynı kaderi paylaştığını söyledi. Aralarında sadece 6 Bulgar, diğer hepsinin Türk olduğunu vurguladı. Siyasi mağdur, Belene’de gördüğü fiziksel baskıdan çok psikoloji baskından yakındı. Cezaevinden çıkınca, Montana’nın, Vılçedrım köyüne sürgün edildiğini söyledi.

Bu yıl siyasi tutukluları anma törenine Momçilgrat’tan Bursa’ya göç etmiş Sabri Gavaz da katıldı. O her yıl da olmasa, imkan bulunca Belene’de totaliter rejimin tutuklularını anma töreni için Belene’ye gittiğini belirtti. Sayın Gavaz duygularını, “Belene’nin manzarası beni 25 yıl geriye çevirdi. Ben orada 28 Aralık 1984-1 Ağustos 1985 tarihleri arasında bulundum. Sebep ise, Mestanlı olaylarına iştirak etmem oldu, Türk halkının adına ve haklarına sahip çıkması için seslenmem suç kabul edildi. O sıralarda çok işkenceler gördüm ama davamdan asla dönmedim” şeklinde paylaştı.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


birga 2011-06-04 10:22:04
Bak gördünüz mü, Bombeli bir adam. Demek böyle adamlar sadece Anadoluda çıkmıyor, biz de de çıkıyor. Geçi Anadoludakiler daha bi mangal kılıklı oluyorlar, ama o başka mesele.
Kara Ibrahim Aga 2011-06-04 11:55:43
Agalara basharilar dilerim...

Yalniz icheride yatmayan bilmez ne oldunu...

***

Birka,dalga gechme Bombeli Agalan...

AaartiZZZ gibi Mashallah...

Bak kime bezliyoru:

http://www.youtube.com/watch?v=ANJnCqgwGqE

Sonuna kadar izleyin...

Böyle bi gösteriye gitmem buralarda 120€+ patliyoru....
Kircaalili. 2011-06-04 15:45:49
Komunist Brigadir efendi senin insanlikla igili bir kulturun varmidir kardes se kyafirmisin turkmusun bunu bilemiyorum seni yalniz kiniyorum Allah belyani verir bunu iyi bil insanligin damarinda oynama Eger Bu Ulkede Devrim degistiyse aslinda yerel Demokrasiden soz ediliyorsa !984-89 yillarinda suçsuz hapis edilen Siyasi magadurlarimiza Devletimiz Tarafindan tazminat verilmelidir. Bunlarin yapilmadigi takdirde ulkenin yoneticilerinin halen yalniz kiligini degistirmis yapisinin halen Komunist oldugu Kesindir arkadaslar 11 kasim devrimi yalniz bir boyama tarih gibi algilanir Malesef.
tosçalıLI VATANSEVERLER 2011-06-04 19:03:50
TÜRK'ÜZ...
berk 2011-06-04 22:07:37
Kırcaalili namlı kişi, Birga'nın yorumuyla onu durduk yere kafir olmakla suçlamanın bağlantısı, mantığı ne Allah aşkına ya uçan kuşa Müslümanlık testi yapmadığınız kaldı eh yani
Kısaca "birga" 2011-06-04 22:19:34
İnsanlıkla ilgili kultura ne demek aga? Ne dediğini anlayamadık maalesef. İsim değiştirme esnasında zulüm görenlere benim bi dediğim yok ki be aga. Sen beni yanlış anladın galiba?

Bizim Kırccali türklerinin, ben dahil, gobar bi tarafı vardır, dikkati ona çekmek istedim sadece.

Adam istanbul'da tuvalet bekçisidir, ama Bulgaristan'a giderken kostüm giyip kıravat takar. Kostümün ön cebine iki tane divit takmayı ihmal etmez, sen sanırsı adam milletvekili.

Çifte divitle tuvalette insanlara tutuğu peçetelere imza çakıyor her halde. Başka ne işe yarayabilirler ki?

Bi bombeyle iki divit ben de alacağım anasını satayım, nasıl olsa ben de Gırcalı gızanıyım.
Kırcallı 2011-06-05 19:46:37
Kendine Birga diyen şahıs. Resmen saçmalıyorsun. Yazdıkların zekadan da, Türkçe bilgisinden de yoksun. Haberin içeriğinden, okuduklarından bir şey anlamıyorsun. Senin gibi yorumcuların hezeyanlarını okumak gerçekten rahatsız edici. Bulgaristan Türklerini sen ve senin gibiler temsil etmiyorsunuz. Kusura bakmayın.
Kırcallı 2011-06-05 19:50:51
Berk, sen de entelektüel geçinip, lafı kuyruğundan anlayan, kendini dev aynasında gören, esasında zavallının birisin, kusura bakma. Senin Bulgarca bazı forum sitelerindeki yorumlarını da okuyorum, fazlasıyla mantık hatası yaıyorsun. Kafan fazla karışık. Bir de sürekli olarak ne kadar çok şey bildişini kanıtlamaya çalışma çabasındasın. Bu da seni fikri sefalete sürüklüyor. Sana ağabey tavsiyesi: kendini dev aynasında görme. Tevazunun erdem olduüunu da unutma. E mi abisi...
Kırcallı 2011-06-05 19:53:04
Yukarıdaki yorumda "bildişin"i ve "olduüunu" şeklinde çıkanlar, Bulgarca klavye kullanmaktan kaynaklandı. "Bildiğin"i ve "olduğunu" şeklinde olacaktı. Okuyucular affetsin. Selamlar.
turtçin komnist birgadir 2011-06-06 00:33:37
E, benim amacım zaten birilerini rahatsız etmektir. Sen rahatsız olduysan amacıma ulaşmışım demektir.

Zeka ve türkçe bilgisi derken tam olarak neyi kastettin, açıkla ve milletin merakını gider aga.

Temsile gelince, ben zaten kendimden başka kimseyi temsil ettim yok aga. Öyle bir iddiam yoktur aga.

Ama adamın bombesi ve gözlükleri bi tuhaf değil mi? Bana fazlasıyla tuhaf ve komik geliyor da.
berk 2011-06-06 00:53:21
(Berk, sen de entelektüel geçinip, lafı kuyruğundan anlayan, kendini dev aynasında gören, esasında zavallının birisin, kusura bakma.)

Yok entellektüel yada başka olumlu bir sıfatı hakettiğim kanısında değilim, hakedicek birşey de yapmadım, yoo öyle dev aynası da değil normal aynalar kullanıyorum, sen diyorsan zavallıyımdır yani hakkımdaki gerçekçi görüşler daha bir güzel, saygı duyuyorum,

(Senin Bulgarca bazı forum sitelerindeki yorumlarını da okuyorum, fazlasıyla mantık hatası yaıyorsun. Kafan fazla karışık. )

Yok Bulgarca sitelere pek takılmıyorum sadece geçen Cuma olan olaylarla ilgili biri iki şey yazdım, yani okuyorum demeniz hatalı halihazırda yeni yazmışlığım falan yok, okuyordum, okudum zamansal bütünlük için daha iyi gidiyor. Mantık hatası yaptığım yerleri paylaşırsanız sizinde birikim ve katkılarınızla düzeltebilirim sanırım hatamı, evet kafam genelde çok karışıktır, genetik mi çevresel mi ben de bilmiyorum.

(Bir de sürekli olarak ne kadar çok şey bildişini kanıtlamaya çalışma çabasındasın.)

Yok efendim, ee hazretleri bilakis sadece ilgimi çeken konularda düşünmcelerimi hafif mizahla dile getirme çabasındayım yoksa ne kadar çok şey bildiğimi kanıtlamak ne haddime, bildiğim çok şey yokki kanıtlama çabam olsun.

(Bu da seni fikri sefalete sürüklüyor. Sana ağabey tavsiyesi: kendini dev aynasında görme. Tevazunun erdem olduüunu da unutma. E mi abisi...)

Gerçekten sefaletin her türü var hayatımda birde fikri olanı eklendi getir getirebilirsen iki yakayı bir araya, tamam abicim şimdi kendimi gördüğüm aynanın ebatlarını ölçüyorum 20 cm boy 10 cm en yeterince küçük müdür bu ayna yoksa 20 mmye 10mm olanları var mı?

Yalnız bir kişinin, toplumsal giyinme kültürümüz ile ilgili çarpıklıkları muzip ve güzelce eleştirmesini bu kişilerin organize olma amaçlarına ve temsil ettikleri davaya hakaret olarak yorumlama ve olayı uzaktan yakından ilgisi olmayan bir yere çekme maharet yada maharetsizliğinizin kaynağı başkaları gündemde olunca bolca ama kendi benliğiniz olduğunda ise ismini dahi unuttuğunuz kişisel eleştiri yoksunluğunuz mudur?

Ha gülüsü ?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS