Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali bölgesinden siyasi mağdurlar, Belene’de anma törenine katıldılar

Kırcaali bölgesinden siyasi mağdurlar, Belene’de anma törenine katıldılar

04 Haziran 2011

Bu yıl da Belene (Persin) adası tüm ülkeden Todor Jivkov’un totaliter rejimi döneminde tutuklanan yüzlerce insanı 28-29 Mayıs tarihlerinde bir araya topladı. Belene ve Stara Zagora’ya sürgün edilmiş siyasi mağdurları anma töreninde birçok devlet adamları, milletvekilleri ve başka siyasi güçler temsilcileri hazır bulundular.

Kırcaali İlinde “Siyasi Mağdurlar” Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Halil Rasim, Kırcaali bölgesinden bu yıl Belene cezaevinde kalan 8 siyasi mağdurun anma törenine katıldığını bildirdi. Onların Kırcaali, Momçilgrat (Mestanlı) ve Krumovgrat (Koşukavak) mağdurları olduğunu belirtti. Totaliter rejimde hayatının toplam 20 yılını hapislerde geçiren Küçük Halil diye bilinen Sayın Rasim, tutukluların bu yıl konferansını, Belene’de değil de, 2 Haziran’da Stara Zagora’da (Eski Zağra) yaptıklarını açıkladı. Toplantıda siyasi tutukluların birlik beraberlik içinde devlet karşısında haklarını savunmak için nasıl hareket edeceklerini konuştuklarını söyledi. Sayın Rasim, mağdurların tekrar Plovdiv, Burgas, Elin Pelin ve Sofya’da toplanma kararı aldıklarını dile getirdi. Siyasi mağdur, “Demokrasi dönem gelmesine rağmen, biz devletten hemen hemen maddi ve manevi destek görmedik, diyebilirim. Hatta aramızda profesörler, hekimler, otoriter kişiler olduğu halde, dışlandığımızı söyleyebiliriz. Bu sepepten dolayı bizler dertlerimizi, sıkıntılarımızı paylaşmak amacıyla belli zamanlarda görüşüyoruz. En kısa zamanda Burgas’ta bir araya toplanmayı düşünüyoruz ve hükümete karşı belki bir deklarasyon sunacağız. Çünkü konferansta arkadaşlar, totaliter rejimin düşmesine katkıda bulunan kişiler olarak, devletten hiçbir ilgi görmediğini dile getirdiler. Bizler, eskiden faşizme karşı savaşan birilerine verildiği gibi büyük maaşlar istemiyoruz, ama insana yakışan bir şekilde yaşam sürdürebilmemiz için mali desteğe ihtiyacımız var” dedi.

Halil Rasim, Belene’de 13 ay tutuklu kaldığını belirtti. Oraya götürüldüğü temerküz kampında 517 tutukluyla aynı kaderi paylaştığını söyledi. Aralarında sadece 6 Bulgar, diğer hepsinin Türk olduğunu vurguladı. Siyasi mağdur, Belene’de gördüğü fiziksel baskıdan çok psikoloji baskından yakındı. Cezaevinden çıkınca, Montana’nın, Vılçedrım köyüne sürgün edildiğini söyledi.

Bu yıl siyasi tutukluları anma törenine Momçilgrat’tan Bursa’ya göç etmiş Sabri Gavaz da katıldı. O her yıl da olmasa, imkan bulunca Belene’de totaliter rejimin tutuklularını anma töreni için Belene’ye gittiğini belirtti. Sayın Gavaz duygularını, “Belene’nin manzarası beni 25 yıl geriye çevirdi. Ben orada 28 Aralık 1984-1 Ağustos 1985 tarihleri arasında bulundum. Sebep ise, Mestanlı olaylarına iştirak etmem oldu, Türk halkının adına ve haklarına sahip çıkması için seslenmem suç kabul edildi. O sıralarda çok işkenceler gördüm ama davamdan asla dönmedim” şeklinde paylaştı.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS