Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali bölgesinde sadece 28 süt işletmesi birinci sınıf niteliğinde

Kırcaali bölgesinde sadece 28 süt işletmesi birinci sınıf niteliğinde

24 Haziran 2011

Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova’nın başkanlığındaki İl Tarım Danışma Kurulu, Doğu Rodoplarda hayvan bakıcılığıyla ilgili problemleri ve sektörün gelişmesi perspektiflerini ele aldı. Kurulun oturumunda Tarım ve Gıda Bakanlığının bölge yapılışları, belediye, meslek kuruluşları temsilcileri, bilim adamları ve Bakanlıktan uzmanlar yer aldılar.

Tarım Bakanlığında “Besicilik” Müdürlüğünün Müdürü Kiril Kirkov, 2013 yılından sonra Avrupa Birliğinin (AB) Genel Tarım Politikasının düzenlemesini tanıttı. Bu politikanın güvenli gıda, su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi, kırsal alanda toprak dengesi temeline dayandığı açıklandı. Sayın Kirkov, “AB mali araçlarının %40’ı çiftçilik için harcanılıyor ve Bulgaristan şu anda sektörde var olan arazilerin parçalanması, küçük çiftlikler, birçok üreticilerin tarım sisteminden ayrılmaları gibi problemlere rağmen bu paraları almayı öğrenmesi gerekiyor” diye vurguladı. Kirkov konuşmasının devamında, “Ülkemizin devlet yardımı kullanmaya daimi imkanı yoktur. Devlet bütçesinden belirli bir yönde para ödenmesi için Avrupa Komisyonunun onayını almak gerekiyor, o yüzden de doğrudan yapılan ödemeler çok önemli. Bu paraları AB veriyor, fakat tarım üreticilerinin onları alabilmeleri için belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyor” diye altını çizdi.
Bulgaristan, dönüm başına ödeme şeması uygulanmasının devam ettirilmesini, AB üyesi ülkeler arasında ödemelerin eşitlenmesini ve küçük çiftliklerin teşvik edilmesini ısrar ediyor. AB’nde direkt ödemelerin günümüz şeklinde verilmesinin gittikçe durdurulması fikri yandaşlar topluyor. İstatistik verileri Bulgaristan’da besicilik sektörünün yükseldiğini ve rekabetini arttırdığını gösteriyor. Besicilik , Bulgaristan tarım sektörünün %30’undan fazlasını kaplıyor. Hayvansal üretimin ihracatı yaklaşık %20 yükselmiştir. Kirkov, mültimedya tanıtımıyla 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren piyasada sadece birinci sınıf hijyen standartlarına uyan süt şirketlerinin kalacağını hatırlattı. Fakat istisna durum olarak, 31 Aralık 2011 tarihine kadar her kim çiftliğini yeniden yapılandırmaya başladıysa, sütünü satmaya proje dahilinde devam edeceğini belirtti.

İl Tarım Müdürlüğünün tanıttığı verilere göre, Kırcaali bölgesinde bulunan çiftliklerin %90’nında bir iki ineğe bakılıyor. AB’nin düzenlemesine göre, birinci sınıfa giren çiftliklerde en az 5 inek bakılması gerekiyor ve onlar hijyen koşullarına ve sütü korumak için ayrı odalara sahip olmalı. Şu anda bölgede bu istemlere uyan çiftliklerin sayısı 28. Tarım uzmanları işletmelerin büyütülmesini ve birleşmelerini tavsiye ediyorlar. Bunun ise, besicilikte daha etkili teknolojilerin uygulanmasına ve daha büyük üretkenliğe yol açacağını düşünüyorlar.
Tartışma esnasında “Akademiya BG” Birliğinin ekibi, et üretilen hayvancılığın ve özel olarak da “Muton Şarole” koyun cinsinin önceliklerini öne sürdü. Stara Zagora’daki Tarım Enstitüsünün Müdürü Stanka Laleva da onların düşüncesini paylaşıyor.

İl Tarım Danışma Kurulunun oturumunda Ulusal Besiciler Derneğinin Başkanı Boyko Sinapov da yer aldı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 014
-Aktif Vaka Sayısı:5 205
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:297
-Toplam Vefat Sayısı:435
-Son 24 Saat Vefat Edenler:11

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS