Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Manevi yükseliş gecesi, Mi’raç kandili

Manevi yükseliş gecesi, Mi’raç kandili

27 Haziran 2011

Çok aziz ve pek muhterem din kardeşlerim!
Ramazan ayına hazırlık olan, manevi değerleri yüksek, af ve mağfiret mevsimi üç ayları idrak ettik. Esasında Zaman ve mekânlar, içinde meydana gelen önemli olaylar sebebiyle değer kazanmışlardır. Bu değerli zamanlardan biri de, Recep ayının 27. gecesi olan, Miraç Kandili’dir.

28/29 Haziran gecesi, manevi yükseliş gecesidir.
Hz. Peygamberin (s.a.s) Hüzün yılı diye bilinen ( vefakâr eşi – annemiz Hz. Hatice’nin ve hamisi- himaye eden amcası Ebu Talib’in vefatları) dertli bir dönemin ardından, ilahi yolculuğun ve yüce Allah’ın özel ikram ve müjdelerine nailiyettir, Mi’raç. İsra suresinde mevlam bu manevi yolculuğu bizlere şöyle bildirir.

“Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Şüphesiz ki O, her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla görendir.”

Namazlarımızda okuduğumuz “Tehıyyat Duası”, Yüce Allah ve Habibi Muhammed Mustafa arasındaki hasbihaldir. Allah peygamberine 3 hediye sunar. Bu hediyeler Peygamberimizin (s.a.s) şahsiyetinde aslında bütün Ümmetine lütfu ilahidir.

Amenerrasulu ( bakara suresinin son ayetleri), 5 vakit namaz- mükâfatı 50 vakite bedel ve müslümanlar nihai nokta olarak “ imanlarından” dolayı Cennete girecekler müjdesi.

Bu geceye özel bir tetavvu ibadet yoktur. Nitekim Peygamberimiz bütün zamanını ve gecelerini haliyle bilinçli geçirmiş, ibadet ve taatte bulunmuştur. Ancak Üç aylarda Peygamber Efendimiz “Âllahım! Receb ve Şabanı bize mübarek kıldığın gibi Bizi Ramazana ulaştır” diye dua etmiştir.

Bizlerde hata ve günahlarımızı hatırlayarak, bir daha işlememek üzere tövbe etmek, nafile namaz kılmak, varsa kaza namazlarımız onları da ifa etmek, kur’an okumak suretiyle gecemizi ihya edelim.
Unutmayalım ki Müslümanların asıl mi’racları “Namaz’dır”.

Evrensel Mesaja Muhatap olan,
Değerli Kardeşlerim!
Mi’raç kandilinizi en kalbi duygularımla kutlar,
Mevlamdan bizleri zümre-i salihandan eylemesini niyaz ederim. ( âmin ).


Kaynak: Beyhan MEHMET


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS