Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Restore edilen Elmalı Baba Tekkesi hizmete açıldı

Restore edilen Elmalı Baba Tekkesi hizmete açıldı

03 Eylül 2011

Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesinin Bivolyane (Mandacı) köyünde bugün yapılan geleneksel maye 5 binden fazla kişiyi bir araya topladı. Bu yılkı mayeye gösterilen yoğun ilgiye sebep, Hak ve Özgürlükler Hareketinden Kırcaali milletvekili Ünal Tasim ve iş adamları baba ve oğul Hüsnü ve Fuat Güven’in sağladıkları mali kaynaklarla restore edilip yenilenen Alevilerin ibadet ettikleri Elmalı Baba Tekkesinin resmi açılışı oldu.
Alevilerle beraber, mayede birçok Sünni Müslümanlar ve de Hıristiyanlar bulundu. Ayrıca resmi törene Bulgaristan’ın çeşitli yerlerinden ve komşu Türkiye, Yunanistan, Romanya ve Makedonya ülkelerinden heyetler katıldı.
Açılışta resmi misafirler olarak Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) Genel Başkanı Ahmed Doğan, Bulgaristan Müslümanlarının Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı, Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmed, Güney Bulgaristan Cem Vakfı Başkanı Mustafa Mustafa, Türkiye Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, T.C. Filibe Başkonsolos Yardımcısı Elif Kutlu, Güney Bulgaristan Cem Vakfı Başkan Yardımcısı Sadulla Dede, Elmalı Baba Tekkesi Başkanı Mehmedali Halife Dede, Kuzey Bulgaristan’dan Halife Dede Halibram Kos, Yunanistan heyeti Başkanı Mehmed Halife Dede, Romanya heyeti Başkanı Aydın Şakir, Makedonya’dan Dünya Bektaşiler Lideri Hacı Dede Edmond Brahimay Mondi Baba, Almanya’dan Avrupa Alevi Birliği Konfederasyon Başkan Yardımcısı Mehmedali Çankaya, HÖH Kırcaali İl Teşkilatı Başkanı Bahri Ömer, Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrulla, Güney Bulgaristan Cem Vakfının tüm Yönetim Kurulu üyeleri, HÖH partisinin Parlamento Grubu üyeleri ve Kırcaali Milletvekili Ünal Tasim yer aldılar.
Ayrıca tekke açılışı töreninde Bulgaristan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Hristo Biserov, HÖH Genel Başkan Yardımcıları Lütfi Mestan ve Ruşen Riza, HÖH Gençlik Kolları Başkanı Ceyhan İbramov, HÖH milletvekilleri Günay Sefer, İskra Mihaylova, Petya Raeva, Güner Serbest ve Necmi Ali, Kırcaali ilinin Belediye Başkanları, Yerel Meclis Başkanları, Meclis Üyeleri ve başka siyasi adamlar resmi misafir idiler.
Alevilerin saydıkları Hz. Ali’nin tanıtılmasıyla başlayan programda kürsüye ilk çıkan Müstafa Aliş oldu. Bulgaristan Müslümanlarının dini önderi herkesin adına Cenabı Allah’tan birlik beraberliğin korunmasına yönelik bir dua okudu.
Organizatörler adına misafirleri ve Alevi topluluğunu selamlayan Sadullah Dede de Alevilere has bir dua etti ve onların bugün oldukları gibi Sünni Müslümanlar ile hep beraber, birlik, beraberlik, hoşgörü, kardeşlik, barış, anlaşma içerisinde yaşamaları çağrısında bulundu. Dede, “Birlikten dirlik doğar” atasözünü hatırlatarak, tüm Müslümanların geçmişte yaşanılan ayrımcılığı aşarak, 21. asra yakışan medeni görüşle el ele verip bir olurlarsa, ancak güçlü olacaklarını vurguladı. Sadullah Dede, Alevilerin İslam topluluğunun ayrılmaz bir parçası olduğunu ve onun için Sünnilerin onları daha iyi tanımaları gerektiğini savundu.
Ahmet Doğan’ı “Bulgaristan’ın Mustafa Kemal Atatürk’ü” olarak adlandıran Sadullah Dede konuşmasına ünlü Mevlana’nın hoşgörü sözleri ile son verdi.
Ev sahibi konumundaki Erdinç Hayrullah misafirleri selamlamasında restore edilen Elmalı Baba Tekkesinin açılışından memnuniyetini dile getirdi. Başkan, “Elmalı Baba Tekkesi çok asırlık tarihinde birçok sarsıntılar geçirmiştir, fakat her zaman faaliyet sürdüren bilim ve manevi merkez olmuştur. Bu yerin insanları birleştirdiği ortada. Zorluklarda, çilelerde, işlerde ve bugünkü gibi mutlu bayramlarda yine beraberiz. Hep beraber yarın da daha güçlü ve özgüvenimiz daha büyük olacak” dedi. Başkan, Elmalı Baba Tekkesinin restore edilmesini sağlayan Ünal Tasim’e ve Hüsnü ve Fuat Güven’e, ayrıca özel inşaatı gerçekleştiren kişilere Belediye adına teşekkür etti. Erdinç Hayrullah, “Restore edilen cami eski zamanların havasını taşıyor. İnsan severlik, hoşgörü ve insan asaleti bu yerde yansıdı. Elmalı Baba Tekkesinin daha da çekici bir merkez olacağından ve Mestanlı Belediyesinde dini, kültürel tarihi turizmin gelişmesine katkıda bulunacağından eminim” diye altını çizdi.
Sırasıyla Alevi topluluğunu ve törene katılan misafirleri Halibram Kos, Mehmed Halife Dede, Aydın Şakir selamladılar.
Dünya Bektaşiler Lideri Mondi Baba Alevileri selamlama konuşmasında, “Bir dergâhın, bir caminin, bir cem evinin inşa edilmesi bir Allah’ın evinin inşa edilmesidir. Çünkü orada herkes Allah’a ibadet ediyor. Allah’ın evinde olan herkesin birbirlerini sevmesi gerekiyor. Bu evler her zaman barış, sevgi, saygı evi olacaktır. Bilindiği gibi, İslam’ın ön şartları dört tane direğe tutunuyor: Şeriat, Tarikat, Hakikat ve Marifet. İslam dini bir ağaç gibidir. Onun gölgesi Şeriatı, dalları Tarikat, yaprağı Hakikat ve meyvesi Marifettir. Biz de İslam’ın olduğu şekilde olmamız lazım. Allah’a karşı ve aramızdaki sevgiyi artırmamız gerekiyor” diye çağrıda bulundu.
Mehmedali Çankaya, Alevilere hitaben Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonunun Almanya’da bulunan derneklerine her zaman her hangi problem durumunda başvuruda bulunabileceklerini belirtti. Sayın Çankaya, Alevilerin birleşerek dünya Alevi topluluğu kurmalarına ve problemlerini paylaşarak, beraber çözüm yolu aramalarına davet etti.
Milletvekili Ünal Tasim, “Benim arkadaşlarım Hüsnü ve Fuat Güven ve benim için bugün bu dini kompleksi size tanıtmak için çaba harcadığımız dört yılın son günü. Bir sene bu mozaiği nasıl birleştireceğimizi düşündük. Hala burada okuyan Ahmet ağabey, burada okumuş ve okutmuş Fuat Güven’in dedesi gibi insanlar olsa da, Bulgaristan’da Elmalı Baba Tekkesi hakkında yeterince bilgiye sahip kişiler yok diyebiliriz. Böylece bir sene kaybettik ve Türkiye’den uzmanlara başvurmak zorunda kaldık. İyi ki, bizlere yardımcı olacak başta mimar Adnan olmak üzere en iyi ekibi bulduk. Onlar daha önce İstanbul’da böyle bir proje yapmışlardı, bizlere de fikir projesini sundular” diye ifade etti. Milletvekili, Elmalı Baba Tekkesi fikir projesini Ahmet Doğan’a tanıttıklarını ve onun kendilerine çok değerli talimatlarda bulundukları için teşekkürlerini sundu. Ünal Tasim daha sonra Başmüftülük ve Kırcaali Bölge Müftülüğünden de proje için onay aldıklarını belirtti. Milletvekili, projenin gerçekleşmesinde son ana kadar yardımcı olan Güney Bulgaristan Cem Vakfına ve tüm Alevi topluluğuna ve de Mestanlı Belediyesi tarafından onaylanan iş projesi için de teşekkür etti. Milletvekili, “Eğer siz bizim yaptığımızın yarısını onaylarsanız, biz çok mutlu olacağız” diye ifade etti.
Ünal Tasim heyecan içinde kendisi yerine Elmalı Baba Cami Encümenliği Başkanına anahtarı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın teslim etmesini rica etti.
Aynı şekilde Sayın Ahmet Doğan’ın da Tekke anahtarını Dedeye vermesi ricasında bulundu.
Toplanan kalabalık tarafından çok sıcak karşılanan Ahmet Doğan, tekkenin anahtarını dedeye teslim edince yaptığı kısa konuşmasında bugünün burada bulunan herkeste yarattığı güzel duygu için derin iz bırakacağını belirtti. Sayın Doğan, “Benim hayatımda özellikle bugün bu anahtarla iz bırakacak. Bu törende bulunan herkesin bir duada bulunmasını istiyorum. Bu anahtarın, Bulgaristan’da, Balkanlar’da ve Avrupa’da hoşgörü ve beraberlik kapısını açmasına dua edelim. Değerli kardeşlerim, Kırcaali ve bölgeyi Avrupa ölçülerinde hoşgörü başkentine dönüşmesini diliyorum” diye ifade etti.
Prof. Dr. İzzettin Doğan, tekkenin açılışından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve dünyadaki dinler arasında birlik ve anlaşma örneği olacağını belirtti. Prof. Dr. Doğan, “Tüm Bulgaristan vatandaşlarının Bulgaristan’da Ahmet Doğan gibi bir siyasi lider olduğu için mutlu olmaları gerekiyor. O, ekibiyle beraber, etnik ve dini mensubiyetleri gözetmeden insanlar arasında daima hoşgörü olmasına çalıştıklarını ispat ettiler” diye konuştu.
Resmi açılıştan sonra mayeye gelenler zengin kültür müzik programı izlediler. İlk önce sahneye Ferad Murad, Hasan Hasan ve Seval Ali olmak üzere üç saz ustası çıktılar. Onların ardından Haskovo Semah Grubu Alevi kültürüne ilişkin gösteri sundu. Kırcaali’de yeni kurulan “Buket” Otantik Rumeli Türküleri Grubu da orkestrası eşliğinde söylediği türkülerle programı renklendirdi. Sahneye son çıkan Kırcaali “Ömer Lütfi” Türk Folklor Topluluğu gösterdiği muhteşem Rumeli halk oyunlarıyla dağılmaya başlayan halkı tekrar bir araya topladı. Yetenekli gençler, bu kez de seyircilerin gönlünü fethettiler, keyifli dakikalar yaşattılar. Ayrıca küçük solistler Duygu Ali ve Hüseyin Mert de okudukları sevilen türkülerle herkesi coşturdular.
Müzik programından sonra mayeye yapılan hayvan ve eşyadan ibaret bağışlar sembolik olarak açık artırmayla satıldı. Toplanan mali araçlar seneki maye için kullanılacak. Ardından mayeye gelen herkese hazırlanan 50 kazan etli pilav dağıtımına geçildi. Kurban olarak bu sene tekkenin dedesinden sağlanan üç dana ve on üç kuzu ve de adak yapılan başka 50 hayvan kesildi. Daha sonra maye akşama kadar süren müzik programıyla devam etti.
Mayeyi organize eden Güney Bulgaristan Cem Vakfı ve Mestanlı Belediyesi Elmalı Baba Tekkesini gezmek isteyenlere kılavuzluk edecek kişiler sağlamıştı.
Restore edilip yenilenen Elmalı Baba Tekkesinin ayrı ayrı binaları İslam motifleri bulunduran eski mimari tarzda kaya ve ahşaptan yapılmıştır. Cami eskisi gibi tamamen restore edilmiştir. Tekkenin yenilenmesi projesi Türkiye’den Alevi topluluğuna mensup bir mimarın işidir. Şu ana kadar tekke yerli Alevilerin çabalarıyla ayakta tutulmuştur. Elmalı Baba Tekkesinin özelliği, Balkanlarda eşi benzeri olmayan bir dini merkezde tekke ile caminin bir arada olmasıdır. Elmalı Baba’nın türbesinden başka, tekkede altı evliyanın ve başka Bektaşi erlerinin mezarları bulunduğuna inanılıyor. Ayrıca Müslümanların Peygamberi Hz. Muhammmed’in kızı Hz. Fatima’nın mezarının da burada olduğu söyleniliyor.
Asırlar öncesi bu tekke bilime adanmak için eğitim ve manevi merkezi imiş. Burada Kuranı Kerim’in okutulmasıyla beraber, matematik ve astronomi dersleri de veriliyormuş. Bu dini ve bilim merkezi Osmanlı İmparatorluğu zamanından bu günlere dek korunmuştur.
Gelenek üzere Eylül ayının ilk haftasında gerçekleştirilen Mandacı mayesiyle Alevilerin sonbahar mayeleri başladı.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


emir 2011-09-03 22:38:59
Kizilbaslar da musluman, insanin illa sunni-hanefi olmasi sart degil, benim gibi mezhebsiz milyonlarca musluman var...
Perperek Papazı Der ki... 2011-09-04 09:48:16
O iki poster'in yanında eksik olan birşeyler vardır...

Arkadaşlar tekke içinde Atatürk posteriniz var da neden Tekke dışında yok? O kadar korkakmısınız yada Atatürk posterine kimden izin çıkmadı?
Menekşe 2011-09-04 18:22:19
Bütün kış ve bahar ayları, Kırcaali uyan diye haykırdım... sesimi duymadınız...Umarım bu seçimlerde uyanırsınız!!!!!Amet agamız evet ateist, ama Kırcaali listesinden birinci sıradan çıkacak (bunu iyi hatırlatmış danışmanları), Hasan Başkan'a destek vermek için geldi belki, ama entrigalara kendi yol açtı- bizim adayımız başarılı, genç, eğtimli, dinamik, özverili Hasan demedi. KIRCAALİ HALKI AKLINI KULLAN, KENDİNİ KULLANDIRMA, BAŞKANLARI BİZ SEÇİYORUZ, BİZİM HİZMETİMİZ İÇİN. Sofya'dan 4 yılda bir gelen siyasetçilere çok şirin görünmeniz gerekmez... Sevgiler... ŞİMDİDEN HASAN AZİS'İN SEÇİMDE BÜYÜK BAŞARISINI KUTLUYORUM. Elvan abla-elinin hamuru ile bilmediğin işlere karışma...
suryani pastoru 2011-09-04 21:44:17
Sn Editör yorumlardan 7 rakamını silmeye unutmuşsun yorumlar 3 tane kalmış onlarda da ot,çiçek böcek yazıyor tam istediğin gibi,fakat yediyi sil de DC işverenlerin zekanla ilgili bir şeyler söylerler uyarması benden.Yaşasın dalkavukluk kominist kafalar...........
hamur işini severim 2011-09-05 00:13:14
Elinin hamuruyla bildiği şeyler nedir acaba? Ben çok merak ettim.
kızılbaş emir e cevap 2011-09-05 09:25:40
emir senin islam dininden haberin olmadıgi belli kızlbaşlara alevilere müslüman diyorsan sen uzayda yaşamıssın demek veya sende kızılbaşssın...otur da biraz internetten araştır kimin ne olduğunu Ahmet doğan da sizin tayfadan haberiniz olsun
ersin 2011-09-05 13:20:25
Elvan abla karışmıyor ki, onu karıştırıyorlar.
Sonunda Hasan Azis kalır yine her zamanki gibi...
emir 2011-09-05 14:08:39
Pomaklar boyle, kizilbaslar soyle- yakinda bir araba adam kalacaksiniz...kimin nasil ibadet ettiginden sana ne- ister namaz kilsin, ister aya gunese tapsin, beni ilgilendirmez, benim icin onemli olan musluman/ turk adi tasimasi ve o bilince sahip olmasi, yoksa nasil isterse oyle ibadet etsin, hatta isterse musluman "ateist" olsun...
salako emir e cevap 2011-09-05 15:38:51
senin için onemli olan musluman turk adı taşıması demek ki ismet inönü ,mustafa kemal de turk ve musluman ismi taşıyor ama islam dinine verdikleri zararı hicbir gyavur vermemeiştir bunu da unutma asıl dünmalarımız ve bize asıl zararı musluman ismi taşıyanlar sayesinde veriyorlar ..... unutma
GACAL 2011-09-08 20:49:07
Aleviler de Müslümandır.
Perperek Papazı Der ki... 2011-09-09 23:18:44
Mustafa Kemal'e laf edenler ancak rasyonel düşünce cahili mankafalı Pensilvanya cemaati ya da kendisinden dayak yiyen ve bunu kendilerine yediremeyen Yunan-Rum pezevenkleridir.
YALNIZKURT 2012-08-30 15:00:19
ARKADASLAR.BENIM DE ,ELMALI BABA TEKKESININ RESTORE EDILISINDE COK AZ DA OLSA KATKISI OLANLARDAN EN SON GELENLERDEN BIRI OLARAK, YAPTIGINIZ YORUMLARINIZI BIRAZ YADIRGIYORUM (MENEKSE DISINDAKILERINI)INANAMIYORUM NE BICIM YORUMLAR BUNLAR.ALAVILER DE MUSLUMAN MI DIYE YAZANLARA SOZUM.EVET BENDE SUNNI MUSLUMANLARDAN NIM(RAHMETLI BABAM BES VAKIT NAMAZINI KILARDI)BEN ,MAALESSEF BAYRAMDAN BAYRAMA GIDENLERDENIM,ZAMANLAR BOYLE.BIR DE BEN MESHEPLER USTU BIR SUGURA ULASMIS BIR KISIYIM,BENIM NEZDIMDE ,ELEVI ,SUNNI DIYE BIR KAVRAM YOK.BENIM INANDIGIM TEZ SU DUR TURK ULUSUNU OLUSTURAN (MILLETINI)IKI TOPLULUK VARDIR :TURKMENLER VE YORUKLER,BU IKI KAVIM DE KARDESTIRLER.ONEMLI OLAN ISLER,DAYANISMA,YARDIMLASMAK VE BIR ARADA HUZUR ICERSINDE YASAMAKTIR.YALNIZ KURT,SAYGILARIMLA.
Mehmet 2013-10-27 16:23:05
yorumları bir anadolu çocuğu olarak okuduğumda hayrete düştüm alevi, sünni ne fark eder insan değilmi ikiside. orada dayanışacağınıza birbirinize düşmüşsünüz. yazıklar olsun.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS