Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Katar ve Türkiye, Bulgaristan’a ortak yatırım yapıyor

Katar ve Türkiye, Bulgaristan’a ortak yatırım yapıyor

05 Haziran 2012

Katar, Bulgaristan’a yoğun bir yatırım program başlattı. Yatırımlar arasında AB, Balkanlar, Türkiye ve Ortadoğu piyasalarını birbirine bağlayan ticaret yollarını kolaylaştırmak üzere bir karayolu inşası da bulunuyor.
Bulgaristan, Türkiye ve Katar, Bulgaristan üzerinden geçecek bir karayolu inşasına yönelik dört yıllık ortak bir projeyi başlatma kararı aldı. Projenin bir yandan Bulgaristan’ın göz ardı edilmiş karayolu altyapısını güçlendirirken, bir yandan da Türkiye ve Katar’ın, AB’nin bu en yoksul ülkesine erişimini kolaylaştırması bekleniyor. Romanya sınırında yer alan Ruse kenti, 300 kilometrelik bir karayolu aracılığıyla Yunanistan ve Türkiye sınırı yakınındaki Svilengrad’a bağlanacak. Maliyeti 777 milyon avro olarak tahmin edilen proje, kamu-özel sektör ortaklığında yürütülecek.

SES Türkiye’ye açıklamalarda bulunan Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vessela Tçerneva, "Ruse-Svilengrad karayolu, Katar, Türkiye ve Bulgaristan’ı kapsayan ilk hükümetler arası ortak projedir.” dedi.

Tçerneva, “Bu yol, Pan-Avrupa IX. koridorunun bir parçası olacak ve Karadeniz hattını tamamlayacak. Karayolu, İstanbul ve ardından da Ortadoğu ile Avrupa’yı bağlayacak olması bakımından büyük önem taşıyor.” diye ekledi.

24 Mayıs’ta karayolu inşasına ilişkin alınan kararla paralel olarak, tarım, turizm, madencilik, gayrimenkul ve sağlık sektörlerinde de bir dizi mutabakat zaptı imzalandı. Katar Başbakanı Hamad Bin Jasim Bin Jabr Al Thani ise, petrol ve doğalgaz zengini ülkesinin Bulgaristan’a yapacağı yatırımlar konusundaki kararlılığını göstermek adına, Bulgaristan Merkez Bankası’na 200 milyon dolar (162 milyon avro) yatırımda bulunacağını açıkladı.

Türkiye ve Bulgaristan, geçtiğimiz Mart ayında Başbakan Boyko Borisov’un önderliğinde Bulgar kabinesinden oluşan bir heyetin yapmış olduğu ziyaret sırasında toplam 17 anlaşmaya imza attı.

Türkiye’nin Bulgaristan’a yatırım yapmak ve bu ülkeyle ticaretini geliştirmek anlamında önemli çıkarları bulunuyor; uluslararası arenadaki ağırlığının üzerinde adımlar atan Katar ise, ekonomik ve siyasi nüfuzunu yaygınlaştırmak adına dünyanın her bir noktasında yatırımlarına hız kazandırıyor.

Sofya’daki Ulusal ve Küresel Ekonomi Üniversitesi’nde doçent olan Plamen Ralçev, SES Türkiye’ye yaptığı açıklamalarda şu noktalara dikkat çekti: “Katar, gıda güvenliği konusunda bazı endişelere sahip; dolayısıyla da Bulgaristan’ın tarım sektörüne yatırım yapmaya dünden razı. Katar Havayolları ise, Bulgaristan’a uçuşlara kısa süre önce başladı. Açıkça görülüyor ki, her ne kadar çok detaylandırılmamış olsa da, Katar’ın Bulgaristan’a çok yönlü bir ilgisi söz konusu. Bu ülkeyi bölgeye ve AB’ye bir giriş noktası olarak görüyor.”

Plamen, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Dolayısıyla, bu yatırım ilgisinin manevi ve stratejik etkileri, maddi ve mali geri dönüşlerinin ötesine geçebilir.”

Merkezi Ankara’da bulunan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu USAK’ta Balkan uzmanı olan Muzaffer Kutlay ise, Bulgaristan’ın ihracatının yaklaşık yüzde 60’ını satın alan avro bölgesindeki krizin, Bulgaristan’daki ekonomik büyümeyi doğrudan etkilediğini belirtiyor. Kutlay’a göre, Bulgaristan’ın içinde bulunduğu ekonomik durgunluğu aşmasının yolu, yeni yatırımlar çekmekten geçiyor.

SES Türkiye’ye konuşan Kutlay, “AB, Bulgaristan’a çok fazla şey vaat etmiyor; bu da Bulgaristan’ın en yakın komşusu olan Türkiye’ye yüzünü dönmesine yol açıyor.” dedi. Kutlay’a göre, Türkiye’nin altyapı ve inşaat sektörlerinde uzmanlaşan önemli şirketlerinin olması da, ona bir artı değer kazandırıyor.

Kutlay, Katar’ın Balkanlar’a yatırımlarını artırmasıyla birlikte, Türkiye’nin Katar ile olan dostane ilişkilerini kullanarak Bulgaristan’a Körfez sermayesi çekmede “gayriresmi bir arabulucu” rolü üstlendiğini düşünüyor.

Son on yıl içinde Türkiye ile Bulgaristan arasındaki toplam ticaret hacmi neredeyse altı katına çıktı ve 2011 yılında 3 milyar avro düzeyine geldi. Bulgaristan, Türk mallarının AB pazarına girmesi açısından kilit bir nokta; bu durum ise Bulgaristan üzerinden geçecek etkin bir taşımacılık koridorunu oldukça önemli bir ekonomik öncelik haline getiriyor.

Bulgaristan ile Katar, aynı zamanda, Bulgaristan’ın Rus doğalgazına bağımlılığını azaltmak üzere sıvılaştırılmış doğalgaz konusundaki ticaret ve yatırım olanaklarını da değerlendiriyor.


Kaynak: SES Türkiye


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Der ki... 2012-06-05 21:16:37
Asfalt Paşa çalışıyor, özellikle aciliyet'in olmadığı fakar parsanın büyük olduğu yatırımlar hiç gecikmiyor.

Türkler ise ya Yunanistan tarlalarında yevmiyeli ırgat ya da Avrupa'da fayansını ucuza döşetmek isteyen birinin evinde çalışır.
fes 2012-06-05 22:16:48
Bulgarlar Suriye konusunda bazı angajımanlar üstlendiler, hediyesi de bu yol oluyor. Sam amca tak diye istedi, Boyko şak diye yaptı.

Boyko "yaparım abi, ama karşılık olarak biraz mama ver" dedi. Sam amca da " ala sana bi magistrala" diye sakal attı.

Türkiye Rusya ve İran'ın tepkisinden cekindi, olası tehtidi bulgaristan'a yaydılar.

Tayyip beyin de Boyko'ya bir bahşişi olmuş olabilir; Kasimovski Dal'a destek vererek 20 senedir bölemedikleri türkleri bölmek için kuvvetli bir destek vermiş olabilirler.
Tosçalı 2012-06-07 09:59:44
Ahmet Doğan türkleri çok mu iyi birbirine bağlı tuttu. Laf olsun diye yazı yazılır mı.
fes 2012-06-07 12:18:37
Birbirine bağlı tutmaktan ne anladığına bağlı. Kmi millet toplu halde namaz kılarsa birlik var der, kimi başka şeylere bakar.

Gerçekçi düşünenler ise seçimlerde milletin ne yönde oy kullandığına bakar.

Bildiğim kadarıyla 20 senedir seçimlerde halk höh partisine oy veriyor. Yani birliğin sağlanıp sağlanmadığı halkın seçimlerdeki davranışına bakarak tespit edilebilir.

Olgulardan, verilerden sonuç çıkarmayanlar için her şey mümkündür.
Tosçalı 2012-06-08 12:18:17
Neden HÖH partisine oy vermekte türkler? Siz de çok iyi bilirsiniz; çünkü başka alternatifi yok da ondan. Edebiyat yapmanın anlamı yok, Ahmet Doğan' a vermiyorlar partiye veriyorlar. Birbirimizi kandırmayalım lütfen.
ahmed 2012-06-09 16:19:26
Olayları iyi inceleyin lütfen seçimler yaklaştıkça türklerin ve etnik azınlıkların üzerindeki baskı artmaya başlar bizim oralarda ve bunlara karşı ahmed aganın partisi mücadele ediyormuş izlenimi verir (22 yıldır yan gelip yattığı için) ancak bu sefer oyun biraz farklı,seçmen bıktı boşbeleş ve mafya filimlerini aratmayan lafsalatalrından ve ayrıca kasım dal var.bakalım ne olacak bizim oralarda
BULGARISTAN YIGITLERI 2012-10-04 16:56:36
EY,FAS(sigara izmariti)her yorumunda,desifre(hangi inanc tan)oluyorsun,konulari her zaman provoke etmek icin yalnis yonlere cekmek istiyorsun.insanca,edeplice,medenice tartismak bilmiyorsan istemiyorsan,seytani(siparis uzere,ucret alip bunu yapiyorsan)BUNU IYI BIL,BEYNININ BIR YERINE YAZ.SABIRIMIZI TASIRISAN EGER,HEM KALEMIN KIRILIR,O SOM AGZINDAKI DILIN MUNASIP BIR YERINE SOKULUR.sen birlik beraberlik ten soz edenlere,ornek verenlere ,camur ata ata batakligi kuruttun serefsiz.sen kendini her yerinden yirtsan bile(senin gibileri dahil)h.o.h. yonetimindeki ajanlar gitmedikce(ahmed dogan buyuk degisimi gerceklestimedikce)H.O.H.,DPS,nin SONININ BASLANGICI SAYILIR(COKUSU HIZLANIR,PARTI BITER)HO.H. hu cok seviyorsan,gercekleri gormemekten gelemezsin,bulgaristan turklerinin dusuruldukleri batakligi inkardan gelemezsin.YA DEGISIM YA H.O.H. hun SONU.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS