Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Katar ve Türkiye, Bulgaristan’a ortak yatırım yapıyor

Katar ve Türkiye, Bulgaristan’a ortak yatırım yapıyor

05 Haziran 2012

Katar, Bulgaristan’a yoğun bir yatırım program başlattı. Yatırımlar arasında AB, Balkanlar, Türkiye ve Ortadoğu piyasalarını birbirine bağlayan ticaret yollarını kolaylaştırmak üzere bir karayolu inşası da bulunuyor.
Bulgaristan, Türkiye ve Katar, Bulgaristan üzerinden geçecek bir karayolu inşasına yönelik dört yıllık ortak bir projeyi başlatma kararı aldı. Projenin bir yandan Bulgaristan’ın göz ardı edilmiş karayolu altyapısını güçlendirirken, bir yandan da Türkiye ve Katar’ın, AB’nin bu en yoksul ülkesine erişimini kolaylaştırması bekleniyor. Romanya sınırında yer alan Ruse kenti, 300 kilometrelik bir karayolu aracılığıyla Yunanistan ve Türkiye sınırı yakınındaki Svilengrad’a bağlanacak. Maliyeti 777 milyon avro olarak tahmin edilen proje, kamu-özel sektör ortaklığında yürütülecek.

SES Türkiye’ye açıklamalarda bulunan Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vessela Tçerneva, "Ruse-Svilengrad karayolu, Katar, Türkiye ve Bulgaristan’ı kapsayan ilk hükümetler arası ortak projedir.” dedi.

Tçerneva, “Bu yol, Pan-Avrupa IX. koridorunun bir parçası olacak ve Karadeniz hattını tamamlayacak. Karayolu, İstanbul ve ardından da Ortadoğu ile Avrupa’yı bağlayacak olması bakımından büyük önem taşıyor.” diye ekledi.

24 Mayıs’ta karayolu inşasına ilişkin alınan kararla paralel olarak, tarım, turizm, madencilik, gayrimenkul ve sağlık sektörlerinde de bir dizi mutabakat zaptı imzalandı. Katar Başbakanı Hamad Bin Jasim Bin Jabr Al Thani ise, petrol ve doğalgaz zengini ülkesinin Bulgaristan’a yapacağı yatırımlar konusundaki kararlılığını göstermek adına, Bulgaristan Merkez Bankası’na 200 milyon dolar (162 milyon avro) yatırımda bulunacağını açıkladı.

Türkiye ve Bulgaristan, geçtiğimiz Mart ayında Başbakan Boyko Borisov’un önderliğinde Bulgar kabinesinden oluşan bir heyetin yapmış olduğu ziyaret sırasında toplam 17 anlaşmaya imza attı.

Türkiye’nin Bulgaristan’a yatırım yapmak ve bu ülkeyle ticaretini geliştirmek anlamında önemli çıkarları bulunuyor; uluslararası arenadaki ağırlığının üzerinde adımlar atan Katar ise, ekonomik ve siyasi nüfuzunu yaygınlaştırmak adına dünyanın her bir noktasında yatırımlarına hız kazandırıyor.

Sofya’daki Ulusal ve Küresel Ekonomi Üniversitesi’nde doçent olan Plamen Ralçev, SES Türkiye’ye yaptığı açıklamalarda şu noktalara dikkat çekti: “Katar, gıda güvenliği konusunda bazı endişelere sahip; dolayısıyla da Bulgaristan’ın tarım sektörüne yatırım yapmaya dünden razı. Katar Havayolları ise, Bulgaristan’a uçuşlara kısa süre önce başladı. Açıkça görülüyor ki, her ne kadar çok detaylandırılmamış olsa da, Katar’ın Bulgaristan’a çok yönlü bir ilgisi söz konusu. Bu ülkeyi bölgeye ve AB’ye bir giriş noktası olarak görüyor.”

Plamen, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Dolayısıyla, bu yatırım ilgisinin manevi ve stratejik etkileri, maddi ve mali geri dönüşlerinin ötesine geçebilir.”

Merkezi Ankara’da bulunan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu USAK’ta Balkan uzmanı olan Muzaffer Kutlay ise, Bulgaristan’ın ihracatının yaklaşık yüzde 60’ını satın alan avro bölgesindeki krizin, Bulgaristan’daki ekonomik büyümeyi doğrudan etkilediğini belirtiyor. Kutlay’a göre, Bulgaristan’ın içinde bulunduğu ekonomik durgunluğu aşmasının yolu, yeni yatırımlar çekmekten geçiyor.

SES Türkiye’ye konuşan Kutlay, “AB, Bulgaristan’a çok fazla şey vaat etmiyor; bu da Bulgaristan’ın en yakın komşusu olan Türkiye’ye yüzünü dönmesine yol açıyor.” dedi. Kutlay’a göre, Türkiye’nin altyapı ve inşaat sektörlerinde uzmanlaşan önemli şirketlerinin olması da, ona bir artı değer kazandırıyor.

Kutlay, Katar’ın Balkanlar’a yatırımlarını artırmasıyla birlikte, Türkiye’nin Katar ile olan dostane ilişkilerini kullanarak Bulgaristan’a Körfez sermayesi çekmede “gayriresmi bir arabulucu” rolü üstlendiğini düşünüyor.

Son on yıl içinde Türkiye ile Bulgaristan arasındaki toplam ticaret hacmi neredeyse altı katına çıktı ve 2011 yılında 3 milyar avro düzeyine geldi. Bulgaristan, Türk mallarının AB pazarına girmesi açısından kilit bir nokta; bu durum ise Bulgaristan üzerinden geçecek etkin bir taşımacılık koridorunu oldukça önemli bir ekonomik öncelik haline getiriyor.

Bulgaristan ile Katar, aynı zamanda, Bulgaristan’ın Rus doğalgazına bağımlılığını azaltmak üzere sıvılaştırılmış doğalgaz konusundaki ticaret ve yatırım olanaklarını da değerlendiriyor.


Kaynak: SES Türkiye


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS