Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6507 Lv.
GBP GBP 2.1718 Lv.
TRL TRL 0.2367 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Yeni okul öncesi ve okul eğitimi yasa tasarısı mecliste birinci okumada kabul edildi

Yeni okul öncesi ve okul eğitimi yasa tasarısı mecliste birinci okumada kabul edildi

07 Haziran 2012

Yeni eğitim yasa tasarısına jet hızı onay! Eğitim Bakanlığı uzmanlarının 2 yılda hazırlamış ve Bakanlar Kurulu tarafından beş Nisan günü Meclise sunulmuştu. O tarihten beri sırasıyla eğitimle ilişkisi olan farklı komisyonlar tarafında görüşülen ve onaylanan tasarı 12 Nisan tarihinde Eğitim komisyonunda yapılan olağanüstü görüşmede de kabul edilmişti. Meclis Genel Kurulunda 84 Evet, 13 Hayır ve 2 Çekimser oyla ilk okumada kabul edilen yeni okul öncesi ve okul eğitimi yasa tasarısı, eğitimin 4 yaşında başlamasından meslek liselerin belediyeye aktarılması gibi birçok konuyu ele alırken Anadilinde eğitime analık gibi davranıyor!

İktidar yasanın felsefesi ve yapısından bahsederken, muhalefet temsilcileri ise yasanın zafiyetlerine saldırıyor. Tüm bu tartışmalar sırasında bir tek Hak ve Özgürlükler Hareketi Milletvekilleri Lütfi Mestan ve Aliosman İmamof Anadilinde eğitim konusuna ciddi konuşmalar yaptılar ve tasarının bu konuda yetersizliğine örneklerle vurgu yaptılar. O kadar ki Lütfi Mestan konuşmasının büyük bir bölümünü sadece bu konuya ayırdı.

Gayet kararlı ve ciddi ses tonuyla, tasarıda sadece HÖH meclis grubu için önemli olmadığını umduğu siyasi bir önceliğin mevcudiyetine deyindi. Anadilinin öğrenilmesi. Bu durumun da anayasanın 36 maddesi tarafından sağlandığını, ancak 21 yıldır bunun gerçekte işlemediğinin altını çizen Lütfi Mestan : “Anadilini öğrenen öğrencilerin sayısında hızlı bir düşüş var, ancak bu talebin az olduğundan değil de devlet tarafından verilen eğitimin düşük olduğundandır. Devletin sağladığı eğitim o kadar düşük ki, anadilinde eğitim gerçek bir görevden ziyade daha çok taklidi andırıyor. Tartışılmaz bir gerçek var o da eğitim kitaplarının 20 yıl öncesine ait olmasıdır! Bu da onları hem manevi hem de kullanılabilir açısından eksik olması demektir. Devamında, HÖH meclis grubu için anadilinin etkin bir biçimde öğrenilmemesi takdirde düzgün kişilik gelişiminin mümkün olmadığı inancının tam hakim olduğunu ve bu kişinin de vatandaşlık görevlerini tam olarak gerçekleştiremeyeceğini söyledi. Tabi bunun yanında resmi dilin de çok iyi bilinilmesi gerektiğini açıklayan Mestan, kimlik oluşmasıyla toplumun bütünleşmesi arasında çözümlenmeyen bir bağlantı olduğunun altını çizdi. “Kimliğin korunması olmadan asla bütünleşme hakkında konuşamayız, çünkü o zaman bu olay özünde eritmeye denk düşer. Bu da Soya Dönüş mantığıyla aynıdır. Ne olur, bana ne zaman samimi olduğumu sormayın, Bulgar dilini savunurken mi yoksa Bulgaristan okullarında Türk Dilinin durumu konusunda değişim isterken mi. Bizim için verdiğimiz bu iki taahhüt arasında bir sorun yok ve onlar çok güzel uyum içerisindedirler. Ancak tasarıda öyle bir konu var ki bu uyumu bozacak biçimde ve 100 binlerce vatandaşımızı gücendirecek niteliktedir. Tasarının 74. Maddesi okuldaki eğitim süreci esnasında anadili dersiyle sahne yönetimi dersi okunabilir. Anadili nerede, sahne yönetimi nerede! Neden? Bu anadili küçümsemek midir, nedir? Birbirinden farklı olan iki ders nasıl oluyor da aynı tırnak içine alınıyor. Ancak bununla da kalınmıyor. Tasarıda yer alan ders planın (verilen saatlerin) onayı bakanın imzasına bağlı olduğu durumu asla kabul edemeyiz. Şuandaki yönetmelikte anadili ders saatleri güvence altındadır. Ancak bu böyle kabul edilirse, tabi sizlerden böyle bir hareket beklemiyorum ve yarın öbürü gün sizler gibi demokrat olmayan bir bakan gelir ve bu ders saatlerini bir saat yeterlidir şeklinde değiştirirse. O zaman ne yapıyoruz? Çünkü girişimi kanunen yasal olacak, ancak ayrımcılığa yol açacak. Bu yüzden tasarının birinci ve ikinci okunması arasında HÖH grubu olarak, Anadilinin konumu konusunda kökten değişiklikler sunacağız. Anadilinin, eğitim planının A bölümüne konulup güvence altına alınması ve haftada en az 4 ders saati şeklinde verilmesini isteyeceğiz. Ayrıca , “anadilini okuyabilir” ifadesi bizim için kesinlikle kabul edilemezdir. “Anadilini Okur” biçiminde düzeltilmesi konusunda direteceğiz” dedi.

Deneyimli siyasetçi konuşmasını belediye okullarının yönetimindeki dengesizliğe değinerek tamamladı ve okul müdürünün seçiminde belediye başkanlarının da yetkisi olması gerektiğine vurgu yaptı.

HÖH Milletvekilleri tasarıyı bu haliyle kabul etmediler ve karşı oy kullandılar.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER – Kırcaali Haber/Sofya


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:11 955
-Aktif Vaka Sayısı:5 147
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:119
-Toplam Vefat Sayısı:388
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS