Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Eylül 2020
HABERLER » Kırcaali
Ünlü İslam Tarihi yazarı Prof. Dr. Ahmet Lütfi Kazancı Kırcaali’de

Ünlü İslam Tarihi yazarı Prof. Dr. Ahmet Lütfi Kazancı Kırcaali’de

11 Haziran 2012

Türkiye’de 66 yıldır İslâm Tarihi hocalığı yapmış 77 yaşındaki Prof. Dr. Ahmet Lütfi Kazancı dünden beri eşi ile birlikte Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’in konuğudur. Prof. Kazancı, İslam dinine 38 kitap kazandıran çok değerli bir hocadır.

Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet Kırcaali Haber gazetesi için Prof. Dr. Kazancı’yı şöyle tanıttı: “Hocamızın gerek Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın /SAV/ hayatıyla alakalı, gerek Hulefa-i Raşidin’le ilgili ve Kırk Hadis gibi diğer iman esasları konusunda çok güzel çalışmaları var. Hocamızın branşı İslâm tarihi olduğu için klasik eserleri enine boyuna inceleyerekten, doyurucu bilgileri arz ediyor, eserlerini objektif yazıyor, üslubu da çok hoş, okuyucusunu alıp götürüyor, sürükleyici bir üslupla, roman tarzında yazıyor. Adeta Peygamber Efendimizin sağında Hz. Ebu Bekir, solunda Hz. Ömer, arka saflarda da siz (okuyucular) yürüyorsunuz. O halet-i ruhaniyi oluşturuyor, maşallah. İfade ettiğim gibi Peygamber Efendimizin hayatını anlatan 6.ciltlik Asr-ı Saadet serisini, ilk dört halifelerin Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali’nin (r.a) de hayatını ikişer cild olarak kaleme almış durumdadır”.

Beyhan Mehmet, Prof. Dr. Kazancı’nın Kırcaali’ye gelişiyle ilgili, “Muhterem Prof. Dr. Ahmet Lütfi Kazancı Hocamın eserlerini yıllar öncesinden bu yana büyük bir ilgi ve zevkle okuyorum. Tabii ki, Hocamla alakalı hiçbir bağlantım yoktu. Nitekim kendisi Bursa İlahiyat Fakültesinden İslam Tarihi sahasının emekli profesörüdür. Bağlantı kurmamız Momçilgrad/ Mestanlı İlahiyat Lisesi Müdür Yardımcısı Haluk Yıldız Hocamızın vesilesiyle oldu. Hocamızın onunla bağlantıları olunca ben Prof. Dr. Kazancı’yı aradım ve “Hocam sizin kitaplarınızdan haz alıyorum, lezzet alıyorum. Mevlam duamı nasip eylesin, sizlere yazmayı, bizlere de okumayı nasip eylesin” dedim ve kendimizi de tanıtarak, “Kırcaali’ye, Bulgaristan’a bekliyoruz” dedim. Allah razı olsun, Hocamız Türkiye’de tanınan, bilinen bir insan olduğu halde mütevazi bir yaklaşım sergilediler, “Hay, hay, efendim, ben sizlere ziyarete geleyim” dediler. Böylelikle bizleri memnun ettiler, onore ettiler. Biz de Kırcaali’de, Kırcaali bölgesinde, Bulgaristan’ın ilk yapılmış Haskovo’daki camileri, Filibe’deki 1. Murat Hüdavendigâr Hazretleri döneminden kalan Muradiye Camii ve İmaret Camii, Mestanlı İlahiyat Lisesini ziyaret edeceğiz, inşallah” diye açıkladı.

Prof. Dr. Ahmet Lütfi, Kazancı Kırcali’ye ziyareti hakkında, “Bulgaristan’a ilk defa geliyorum. Dünyada pek az yer gezdim. Bir defa Avrupa’da Almanya’ya gittim, kurs için çağırdılar. Başka da Avrupa’nın hiçbir yerini görmedim. Bu sefer de böyle bir davet gelince, zaten davet eden de talebemiz Haluk Hoca olunca çekinmeye gerek yok dedik. Beyhan Mehmet’in buranın müftüsü de olması hasebiyle gidelim, görelim dedik. Gerçekten ben çok mutlu oldum. Her taraf yem yeşil. Bu kadar yeşil, pırıl pırıl bir ülke ben hiç görmemiştim. Dağ başlarında bile bir tek ayak basacak yeşillik olmayan yer yok. Yani insan eliyle yapıldıysa bu yeşillik tebrik etmek gerekiyor. Yollar son derece benim hoşuma gitti. Sert virajlarla değil de, çok tatlı eğilimlerle, çok hız yapmayı engelleyen ama gerçekten de yolcuyu yormayan bir yol sistemi geliştirmişsiniz. Çok güzel, çok hoşuma gitti” dedi.

Prof. Dr. Kazancı yerli halk için, “Daha bir görüşmeye katıldım burada, fakat insanlar samimi geldi bana, içtenlikle yani yüz göre böyle gelip geçici bir görüntüden ziyade bir içinde hürmet var, saygı var, sevgi var. O bakımdan hoşlandım” diye paylaştı.

Prof. Dr. Kazancı Kırcaali Haber gazetesi aracılığıyla Bulgaristan Türklerine şöyle seslendi: “Ben dillerine sahip olmalarını candan arzu ederim. Çünkü dışarıdan gelen bir insan kendi dilini konuşmayan insanların arasında garip kalıyor. Ben Almanya’da benim dilimi bilmeyen insanların arasında hiç birşey ne söyleyebildim, ne sorabildim, ne birşey edebildim. Almanca’dan sadece iki kelime öğrendim. Affedersiniz, tuvaletin şu erkekler için, şu kadınlar için olduğunu öğrenebildim, o kadar. Orada Türkçe konuşan insanlar olsaydı, pek tabii bir başka olurdu. O bakımdan dillerine, dinlerine sahip olmalarını arzu ederim. Kendi milliyetlerini unutmamalarını, diğer insanlara da kardeş muamelesi yapmak için onlarla kol kola, el ele olmalarını arzu ederim”.
Beyhan Hoca, dün konuğuyla birlikte Çernooçene’nin /Yeni Pazar Vojdovo/ Emiroğullar mahallesinde yapılan köy mevlidine iştirak ettiklerini bildirdi. Burada bölge müftüsünün yanı sıra Prof. Dr. Kazancı’nın da halka hitaben Kuran’ı Kerim, güzel ahlâk, insanlarla iyi geçinme gibi konularda konuşma yaptığı belli oldu.

Prof. Dr. Kazancı Çernooçe halkıyla görüşürken, dün eşi Sacide Hanım Efendi de müftülükte Sibel Mehmet Hoca’nın yürüttüğü Kuran-ı Kerim kursuna iştirak etti. Öğle namazından sonra camide Sacide Hanım Efendi, dün genç hocanın dersine katılan yaklaşık 10 öğrencisi ile dini konularda sohbet etti. Sibel Hoca’nın konuğunu ve ardından da ona tek tek Kuran-ı Kerim’i okuma yolunda bir hayli ilerleyen öğrencilerini tanıtmasından sonra şeytan, melek, günah, Hz. Adem ve Hz. Hava’nın hayatı gibi birçok merak edilen konularda fikir alış-verişinde bulunuldu. Kuran kursu öğrencileri Sacide Hanım Efendi’yi iki ilahi ile selamladılar.

Sacide Hanım Efendi, “Bulgaristan’da Türk kültürünün ve Müslümanlığın yaşatıldığını görünce çok mutlu oldum. Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ve eşi Sibel Hanım Efendi’nin bu uğurda verdikleri çabaları gördüm ve onlarla çok gurur duydum” diye ifade etti.

Bugün Prof. Dr. Ahmet Lütfi Kazancı bugün Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmed, Kırcaali Merkez Cami Encümenliği Başkanı Abdullah Şevki ve müftülükte bulunan bazı imam ve dini görevlilerle görüşerek, Bulgaristan İslam dini sistemi hakkında geniş bilgi edindi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 27 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 997
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:169
-Aktif Vaka Sayısı:5 048
-Toplam Vefat Sayısı:789
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS