Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Eylül 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis: “Hükümet, Balkan Türk Folklor Festivalini desteklemiyor”

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis: “Hükümet, Balkan Türk Folklor Festivalini desteklemiyor”

25 Haziran 2012

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis bugün yapılan basın toplantısında Balkan Türk Folklor Festivali Organizasyon Komitesi Başkanı olarak, “Kırcaali İlindeki 7 Belediye sekizinci kez düzenlenecek olan Balkan Türk Folklor Festivali'nin organize edilmesi için kendi bütçelerinden mali kaynak ayıracak. Festivalin bütçesi 38 bin leva ve Hükümet tarafından hiçbir katkı yok”, diye duyurdu.

Diğer Belediye Başkanları adına da konuştuğunu belirten Hasan Azis’in yanı sıra Kirkovo /Kızılağaç/ Belediye Başkanı Sali Ramadan ve Momçilgrad /Mestanlı/ Belediye Başkan Yardımcısı Erol Mehmet de bugün gazetecilerle görüştüler.

Başkan, iki senede bir düzenlenen Balkan Türk Folklor Festivali'nin kısaca tarihine değindi.

Birinci Balkan Türk Folklor Festivali 1997 yılında Ömer Lütfi Kültür Derneği tarafından Kırcaali İlindeki 7 Belediye'nin desteğiyle organize edilmiştir. İkincisi ise 1999 yılında Mayıs ayında düzenlenmiş. 2001 yılında Kırcaali Belediye Başkanı Rumen Dimitrov’un organizasyonu üstlenmek istemeyişinden dolayı festival 2002 yılında o zamanki Kırcaali Valisi Kalin Primov’un himayesi altında gerçekleşmiştir. O zaman Hasan Azis, Kırcaali Vali Yardımcısı görevinde olduğunu hatırlattı. O zamandan beri Balkan Türk Folklor Festivalinin Kırcaali’de 2004, 2006, 2008 ve 2010 yılında organize edilmiştir.

Belediye Başkanı, “Son üç yılda olup bitenlerden GERB hükümetinin bazı bölgelere karşı hususî bir maksatla davrandığını üzüntüyle belirtmek zorundayız. Her şey kültür kurumlarında reformla ilgili geniş ölçüde ilan edilen fikirlerle başladı. Bu reform sonucunda Bulgaristan’da Kırcaali’de ve Razgrad şehrinde bulunan “Kadriye Latifova” ve “Nazım Hikmet” adındaki iki Türk devlet müzikal ve drama tiyatroları kapandı. Daha sonra ise Bölge Eğitim Müfettişliklerindeki “Anadili Müfettişi” olanlar görevinden alındılar. Okul öncesi ve okul eğitimine ilişkin yasa tasarısında da Anadili eğitimi ile ilgili kısıtlamalar mevcut. Kültür Bakanlığı olarak artık gelenekselleşen ve hatta ulusal kültür etkinlikleri takvimine dahil edilen Balkan Türk Folklor Festivalini finanse etmeyi reddetti. Bütün bunları göz önünde bulundurarak, bize karşı hususî bir maksatla hareket edildiği sonucuna vardık” dedi. Başkan, Kırcaali’de yapılan her bir festivalin şehrin kültürel gelişimine yansıdığını dile getirdi. Hasan Azis, “Balkan Türk Folklor Festivali, ülke çapında yapılan kültürel çeşitliliği gözler önüne seren tek festivaldir, fakat Türk etnik topluluğunun kültürel kimliğine önem verilmediğini hissetmeye başladık. Balkan Türk Folklor Festivali, yıllar içinde sadece ülke çapında değil, tüm Balkan yarımadasında da sabitleşti ve biz, Kırcaali İlindeki yedi Belediye Başkanları organize edilmesini tamamen destekliyoruz. Belediye sınırları içinde düzenlenen geleneksel kültürel etkinliklerden hiç birisinden vazgeçemeyiz” diye sözlerine ekledi.

Balkan Türk Folklor Festivali, 9, 10 ve 11 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. Festivalde Bulgaristan’dan başka Türkiye’den Giresun ve Zonguldak, Yunanistan’dan Komotini /Gümülçine/, Makedonya’dan Valandovo, ve Romanya’dan Mecidiye şehirlerinden Türk folklor grupları katılarak 200’den fazla amatör sanatçı sahnede yer alacak.

Balkan Türk Folklor Festivalinin açılışı 9 Temmuz 2012 tarihinde pazartesi günü saat 11.00’de şehir parkında yapılacak. Aynı gün Cebel/ Şeyh Cuma/ ve Krumovgrad /Koşukavak/ kentinde konserler sunulacak. Salı günü Ardino/Eğridere/ ve Momçilgrad /Mestanlı/ kasabalarında gösteriler yapılacak. Çarşamba günü Kirkovo’nun Çorbaciysko /Çorbacılar/ köyünde ve Çernooçene /Yeni Pazar/ Belediye merkezinde konserler düzenlenecek. Festival, Çarşamba akşamı saat 19.00’da şehir parkında sunulacak gala konserle son bulacak.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 28 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:20 055
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:58
-Aktif Vaka Sayısı:5 083
-Toplam Vefat Sayısı:796
-Son 24 Saat Vefat Edenler:7

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS