Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Bağış'tan Bulgaristan'a övgü

Bağış'tan Bulgaristan'a övgü

29 Haziran 2012

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinin geldiği aşamaya büyük değer verdiğini belirterek, "Bulgaristan hem bizim komşumuz, hem bizim dostumuz, hem bizim müttefikimiz, hem de AB içerisindeki Türkiye-nin en güçlü seslerinden, dostlarından bir tanesi" dedi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov-un daveti üzerine Sofya'ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Bakan Bağış, Bulgar mevkidaşıyla görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında temaslarını değerlendirdi.

Bulgar meslektaşıyla son derece yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Bağış, "Açık, içten, samimi bir toplantı gerçekleşti. Biz artık her konuyu rahatlıkla ve pragmatik bir şekilde görüşebiliyoruz" ifadesini kullandı.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan-ın, "İki ülkenin gelişmesine inanan kararlı iki başbakan olduklarını" söyleyen Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ilişkilerin kapsamındaki diyaloğun yarattığı sonuçlar arasında, Bulgaristan-da (geçen yıl yaşanan) Başmüftülük sorununa demokratik çözüm bulunması, Türkiye-deki Bulgar vakıflarının mülklerinin iade edilmesi konusunda Türk hükümetinin ortaya koyduğu kararlılık yer alıyor. Bunlar belki bundan 3-4 yıl öncesine kadar kimsenin tahmin edemeyeceği, düşünemeyeceği şeylerdi. Karşılıklı iyi niyet ortada. Tunca Nehrinde birlikte yapılacak baraj projeleri, Türkiye ile Bulgaristan arasında yapılacak otoyol projelerinin geliştirilmesi, karşılıklı turizmin, ticaretin artırılması gibi, iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek ekonomik projelerin geliştirilmesi çok anlamlı olacak."

-Kısa mesajla başlayan dostluk-

Bulgar meslektaşı Mladenov ile süren dostluk ilişkilerinin cep telefonu ile geçilen bir kısa mesaja dayandığını açıklayan Bağış, "Yaklaşık 8 ay evvel bir resmi ziyaret için Katar'a gittiğimde dostum Mladenov-dan cep telefonuma bir mesaj geldi: "Katar-a bile gitmeye vakit ayırıyorsun, Bulgaristan-a ne zaman geleceksin-" O seyahatimizle başlayan ilişkiler bugün Türkiye, Katar ve Bulgaristan arasında muazzam bir işbirliği potansiyelinin başlamasına vesile oldu" diye konuştu.

"Bulgaristan-a, bir AB üyesi olarak Türkiye-nin AB ile müzakerelere verdiği destek için teşekkür ediyorum" diyen Bakan Bağış, "Bulgaristan hem bizim komşumuz, hem bizim dostumuz, hem bizim müttefikimiz, hem de AB içerisindeki Türkiye-nin en güçlü seslerinden, dostlarından bir tanesi" diye konuştu.

-Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB dönem başkanlığı-

Basın toplantısında, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin 1 Temmuz'da başlayacak AB dönem başkanlığı ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Bakan Egemen Barış, AB'de dönem başkanlığının sadece takvimsel bir süreç olduğunu ifade etti.

Türkiye-nin bir aday ülke olarak dönem başkanlıkları ile çok fazla ilişki içinde olmasına gerek olmadığının altını çizen Barış, şunları söyledi:

"Aslında aday ülkelerin müzakere süreci, üye ülkelerin adına bütün anlaşmaların yürütülmesinden sorumlu olan komisyonlar iledir. Kimin dönem başkanı olduğuna bakılmaksızın Türkiye-nin AB Komisyonu ile, AB üyesi ülkelerle de, Avrupa Parlamentosu ile de ilişkileri aynen devam eder.

Güney Kıbrıs Rum yönetimi ile bizim hali hazırda bir ilişkimiz yok ki dönem başkanlığı döneminde herhangi bir değişime uğrasın. Onlara yaşadıkları sorunlarda başarılar temenni ediyorum. Gönül isterdi ki kuzeydeki komşuları ile KKTC ile işbirliği yapmış olsalardı. Belki dönem başkanlığının getirdiği yüklerde onlara biraz daha yardımcı olurlardı. Danimarka-dan ya da İrlanda-dan, o kadar uzaktan gelecek yardımları hemen yanı başındaki komşu devletlerinden alabilirlerdi. Ama onlara başvururlarsa belki hala alabilirler."

-Bulgaristan Dışişleri Bakanı Mladenov-

Basın toplantısında konuşan Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, "Bulgaristan için bölgede güven ve istikrar sağlayan Türkiye ile ilişkileri olağanüstü önceliktedir" dedi.

"Türkiye-de son günlerdeki acı verici olaylarda hayatını kaybeden askerlerin yakınlarına baş sağılığı diliyorum" diyen Mladenov, "Komşularımızın acısında yanındayız. Gerek terörle mücadelede, gerekse başka şiddet olayları ile mücadelede komşumuzla daima dayanışma içinde olmalıyız" dedi.

Suriye'nin silahsız Türk askeri uçağını düşürdüğü olay konusunda Türkiye'nin tutumunu "ölçülü ve sağduyulu" olarak nitelendiren Mladenov, uçağın uluslararası hava sahasında düşürüldüğüne dikkat çekti.

Mladenov, "Bulgaristan ile Türkiye, Ortadoğu-daki gelişmelerden derin endişe duyuyor. Suriye-de olup bitenleri endişe ile izleyip, bu ülkedeki şiddetin bir an önce sona ermesi ve ülkenin demokratik gelişim yolunu tercih etmesini arzu ediyoruz" diye konuştu.

-İkili ilişkiler-

Türkiye ve Bulgaristan arasında geçtiğimiz Mart ayında yapılan ortak hükümetler arası toplantının verimli geçtiğini, bir sonraki toplantının gelecek yıl yapılacağını belirten Mladenov sözlerini şöyle sürdürdü:

"Enerji alanındaki işbirliğimizi pekiştireceğiz. Bu işbirliği tüm Avrupa-nın yararına olacak. Sınır ötesi işbirliğimiz devam edecek. Gerçekleştirecek birçok proje var. Yunanistan-ı da işin içine katarsak, gümrük kontrolü, üç ülkenin sınırlarında koruma sorumlulukları ve kaçak göçle mücadele alanında ortak çalışmalarımız olabilir."

AB-Türkiye ilişkilerindeki gündemi son derece "olumlu gördüğünü" söyleyen Mladenov, "Bulgaristan Türkiye-deki reform çalışmalara tam destek verirken bizim için tüm komşularımız ortak kurallara ordak değerlere dayanarak, Avrupa ailesine doğru giden yolu tamamlamalıdır" diye konuştu.

Bulgaristan Dışışlari Bakanı Nikolay Mladenov-un yanı sıra Bölgesel Kalkınma Bakanı Lilyana Pavlova, Parlamento Başkanı Tzatzka Tzaçeva, AB fonlarından sorumlu Bakan Tomislav Donçev ile de görüşen Bakan Bağış, Sofya-daki temas ve incelemelerini tamamladı.

Bakan Bağış, akşam saatlerinde Sheraton otelinde "Türkiye-AB İlişkileri" konulu bir konferans verecek.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


BOZKURT 2012-06-29 09:12:31
HELAL OLSUN BAKANIMA, IYI KI RUHUMUZUN EN DUSTUYU ZAMAN GELDINIZ VE BIZ BULGARISTAN TURKLERINI ONUR VE SEREFLENDIRDINIZ. BIZLER TC BAYRAGINI YUREYIMIZDE TASIYORUZ VE DAYMA TASIYACAGIZ. NE MUTLU TURKUM DIYENE!!!
garip 2012-06-29 11:45:25
Sayın bakanımız,ahmet doğanla da görüşecekmi?
görüşseler iyi olur be gızanım.....
Perperek Der ki... 2012-06-29 12:44:41
Türk diplomatlarının Ahmet Doğan'la görüşme veya görüşmeme gibi bir kriteri yoktur. Hiç kimse Ahmet Doğan ile görüştü veya görüşmedi diye kendine bir pay çıkartmaya kalkmasın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kişilerle değil devletlerle ve kurumlarla işi olur, Bulgaristan'da Türkleri zaman zaman iyi ya da kötü temsil eden kuruluş zaten bellidir ve ilişkiler zaten üst seviyededir.
AB. 2012-06-29 17:13:30
Garip kardes (HÓH)DPS ne bir yasal parti nede devlet yónetiminde Bu sadece Bulgaristan vatandaslarinin hak ve ózgúrlúkleri harekyatidir.Sayin Egemen Bagis TC,nin AB iliskilerinden sorumlu bakanidir Sayin Bagis Bulgaristana Bulgaristan dis isleri bakani sayin Nikolay Mladenovun dabeti úzerine geliyor Ahmed Dogan BG,da sadece bir HÓH lideri, hani derlerya filan APK,nin Múdúrú mesele iste budur Dogan úlkenin yonetiminde degil ki Yónetimde olmus olsaydi ozaman Onunlada Protokolli bir ikili górúsmesi olurdu.sen milliyetçilerden birseyler duyup Ahmedi bakan zannediyorsun o herseye lyayik ve buyuk bir liider, Bg,de bir numarali bir Siyset adamidir.
deliormanli 2012-06-29 20:55:32
balkan savaşlarının 100.yılında hiç bir aktivite yapmayan bir hükümetin bakanı olarak tarihe geçecek egemen bağış. bundan 100 yıl önce rumeli toprağında milyonu aşkın türk katledildi . bakan beyin belki haberi bile yoktur. ama rumeli göçmeni eşi hanımefendiye sorarsa belki haberi olur ve eniştemiz olarak harekete geçer
do 2012-06-29 23:16:54
bizi bizden başka tam anlamıyla yok anlıyan yok .bu arada bisey paylaşmak istıyorum
rahmetli Turgut özal a zamanında baya baskı yapılmış bunu öğrendim yıl 1989 halk derki biz işsizken sız yabancılara devletı toprakları verıyosunuz biz işsizken gavuru devletin kadrolu işe yerleştiriyosunuz.bedavadan maaş verıyosunuz öz vatandaşına verilmiyo onlara verılıyo gıbı vu duşunce onyargıyı herkez taşıyo .daha sonra kurt sorununa çözum aramak ister ve bır kesim bunu devleti boluyo yabancıları getırıyo dıye düşünüyo birden yok etmek ister.
ve oylede olur.
Perperek Der ki... 2012-06-30 00:14:19
Turgut özal a zamanında baya baskı yapılmış bunu öğrendim yıl 1989 halk derki biz işsizken sız yabancılara
______________________________________________

Ceketimi koysam millet vekili seçtiririm diyen bir ekolden gelen birisine baskı maskı sökmez...
... 2012-06-30 00:25:47
bu doğrudur turkıyede herkez aynı şeyi duşunuyor herşeyın bıze devletin verdiğini .

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS