Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Şubat 2020
YORUM

KIRCAALİ BÖLGESİ İÇİN BAĞIMSIZ HABER SİTESİ

12 Mayıs 2006

Leman Ali
Yıllar boyunca bu topraklarda, yani Rodoplarda Türk halkı yaşamış ve yaşamaktadır. Her milletin olduğu gibi Türk milletinin de kendine ozgü örf ve âdetleri vardır.Türkçe'miz söz bakımından çok zengindir ve sözleri müzik gibi ahenge sahiptir. Ana dilimiz, güzel Türkçe'miz bizim herşeyimizdir.
Herkes ana dilini en düzenli bir şekilde okumalı ve öğrenmelidir. Okullarda Türkçe dersi üçüncü plâna itilmesi gözardı edilmemeli. Biz Bulgaristan'da yaşıyoruz ve resmi dilimiz Bulgarca'yı öğrenmemiz şart. Okullarda Türk çocukları seçmeli ders olarak ana dilini değil de, İngilizce'yi seçiyorlar. Daha da kötüsü üniversite de Türkçe bölümünün kapatılması. Maalesef artık Türkçe öğretmenleri yetişmiyecek. Ana dilimizin temelleri yıkılmak üzere...
Çaresizlik içindeyiz. Direnmezsek, cesaret gösterip Türkçemiz için savaşmazsak dilimiz unutulacak. Unutulmaması için Türkçe televiziyon, gazete, kitap, dergiler okunması gerekiyor. XXI yüzyılda yaşıyoruz, teknoloji epey ilerledi bu yüzden bilgi edinmek imkanlarımızdan biri de internet sayfalarından bilgi edinmek. Kırcaali bölgesi için Türkçe televiziyon ve radyo programları yok, Türkçe gazetemiz de çıkmıyor. Kırcaali de ayda bir defa "Yeni hayat" gazetesi çıkıyor ve güncel bilgiler bizlere zamanında ulaşmıyor. Görüldüğü gibi bunlar yetersiz. Türkçemizi korumak, okumak, öğrenmek ve geliştirmek için artık yeni bağımsız internet sitemiz var. Sitenin adı www.kicaalihaber.com. Sitenin sayfalarında Rodop insanı hakkında bilmek istediklerinizi burada göre bilirsiniz. Bu siteye herkes haber yazıp gönderebilir, konu serbest. Hepimiz birlik olmayı başarabilirsek dilimizi ve kültürümüzü ayakta tutmayı başarabiliriz. Atalarımızın dediği gibi : 'Güç birlikten doğar'.

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS